Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Ochranné pomůcky

ROCCAT Sova: Lapboard aneb elita gaučového hraní

Zobrazit katalog
ROCCAT Sova: Lapboard aneb elita gaučového hraní

Článek

Aktualizováno

Počítačové hráče již od nepaměti trápí způsob, jakým by si mohli užívat hraní z gauče jako konzolisté, a zároveň se nemuseli vzdávat své milované klávesnice a myši. Ačkoliv koncept lapboardů – klávesnic do klína – vzali někteří výrobci za vlastní již dříve, ROCCAT nyní přišel s dost možná tím nejlepším řešením – ROCCAT Sova.

ROCCAT Sova – OBSAH

  1. Co přináší ROCCAT Sova mezi lapboardy?
  2. ROCCAT Sova zatím jen s membránovou klávesnicí
  3. Pohodlí je ROCCAT Sova vlastní
  4. Vychytávkami ROCCAT Sova také nešetří

Co přináší ROCCAT Sova mezi lapboardy?

Už víme, že lapboard je klávesnice na klín, která umožňuje hraní z pohodlí gauče či postele podobně jako gamepad. V jednom kusu periferie, alespoň v případě ROCCAT Sova to tak je, najdeme zabudovanou klávesnici, podložku pod myš a opěrku zápěstí. To jsou tři základní části, které mají u lapboardu zásadní vliv na jeho použitelnost.

Lapboard ROCCAT Sova
ROCCAT Sova je lapboard uzpůsobený pohodlnému hraní na gauči.

ROCCAT Sova přináší mezi lapboardy střídmost a vyváženost kompaktnosti s použitelností. Není to žádný obr, celkové rozměry činí 64 × 28 × 4,5 cm, přesto je Sova lapboard dostatečně velký, aby poskytl pohodlnou oporu rukám i plno místa pro manipulaci s myší. Jádro úspěchu tkví ve velikosti použité klávesnice, z níž ROCCAT vypustil numerický blok, a zásadně ji tak zúžil. To umožnilo použití velké 27,5 × 24cm podložky a současné zachování rozumné šířky celého lapboardu.

ROCCAT Sova zatím jen s membránovou klávesnicí

Ačkoliv je ROCCAT Sova čistokrevná herní periferie, uchyluje se k tradičnější a nehernější membránové klávesnici. Nevýhody, které přináší, tedy delší doba odezvy a nedistinktivní hmatová zpětná vazba, jsou však do jisté míry vykompenzovány tichým chodem. Přesto bychom byli raději, kdyby výrobce sáhl po klávesnici mechanické.

Lapboard ROCCAT Sova
Dostupný model ROCCAT Sova bohužel obsahuje jen membránovou klávesnici bez českých popisků.

Fakt, že je klávesnice membránová, ji ale nijak neochuzuje o typické herní vlastnosti. Nechybí podsvícení, které je sice jen modré, nabízí však nastavení intenzity, a absenci nevykazuje ani pro herní klávesnice důležitý Anti-Ghosting nebo přesněji N-Key Rollover.

i Zajímá vás spíše nějaký keypad? Na kanálu AlzaTech jsme pro vás nedávno zrecenzovali též Razer Tartarus V2.

Mezi speciality ROCCAT Sova patří EasyShift. Při držení odpovídajícího tlačítka se klávesnice přepne do módu, v němž mají klávesy alternativní funkce. Velmi zjednodušeně lze tedy říci, že tlačítko EasyShift zdvojnásobuje počet použitelných kláves.

Rozložení klávesnice je americké, což značí jednořádkový Enter a podlouhlý Shift, ale také absence českých popisků. Jelikož je ale ROCCAT Sova herní lapboard, neměla by jazyková bariéra jeho běžné používání nijak narušit.

Pohodlí je ROCCAT Sova vlastní

Již bylo řečeno, že díky optimálním rozměrům je ROCCAT Sova pohodlný, přesto skladný kus počítačové periferie. Co přesně se ale na této skutečnosti podílí? Kromě velké podložky, která poskytuje spoustu místa pro pohyby myší při akčních hrách, je to zejména opěrka zápěstí. Ta zajišťuje rukám pohodlí i během mnohahodinového hraní, a to bez bolesti či křečí.

Lapboard ROCCAT Sova
Polstrování a desky ROCCAT Sova lze vyjmout pro pohodlné čištění.

Na spodní straně ROCCAT Sova najdeme polstrování tvořené čtyřmi polštářky. Jejich přítomnost je zárukou toho, že ani nohám nebude při hraní způsobováno jakékoliv nepohodlí. Tyto polštářky lze snadno vyjmout, a pokud nutno, pohodlně vyčistit. Dva z nich skrývají otvory, které umožňují vycvaknutí vrchních desek podložky a opěrky zápěstí, čímž otvírají dveře jejich modifikaci či výměně.

Vychytávkami ROCCAT Sova také nešetří

ROCCAT Sova disponuje také řadou vychytávek, které používání lapboardu ulehčují či rozšiřují. První z nich je skvěle vyřešený kabel. Ten ze samotné klávesnice vede v pouhé 15cm délce a je zakončen pětibodovým konektorem, kterým se připojí na kabel prodlužovací. Jeho délka činí úctyhodné 4 m. Použití takového rozdělení umožňuje snadné odpojení klávesnice a její uklizení bez nutnosti odpojování kabelu od počítače.

Lapboard ROCCAT Sova
Kabel od myši lze připevnit do držáku a následně schovat do kanálku, který sahá přes téměř celou šíři ROCCAT Sova.

Prodlužovací kabel je na konci rozdvojen a do PC, ale též třeba konzole PS4, se zapojuje skrze dvě různá USB. To má zřejmé odůvodnění: ROCCAT Sova nezapomíná ani na pass-through USB porty, které má dva. Jeden pro myš, druhý pro sluchátka nebo třeba mobilní telefon. Kabel od myši lze skrýt do kanálku, jenž se táhne téměř po celé přední straně ROCCAT Sova, a následně zajistit držákem s nastavitelnou pozicí.

ROCCAT Sova je nejspíš jeden z nejlepších lapboardů na trhu. Jeho velkou předností je pohodlí a relativní skladnost. Na důkladné zhodnocení se můžete podívat ve videorecenzi z YouTube kanálu AlzaTech.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi