FMCG akce Dyson

Rychlé nabíjení (INFORMACE): porovnání jednotlivých technologií

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Fyzikální zákony jsou neoblomné, není tedy možné donekonečna zmenšovat velikost bateriových článků, a přitom zachovat kapacitu baterie. Co však ještě zlepšit jde, a výrobci se o to úspěšně pokouší, je rychlost nabíjecího procesu. Každý výrobce mobilních telefonů svou funkcionalitu rychlého nabíjení nazval odlišně, v seznamu však nejsou pouze proprietární technologie. V tomto článku se na jednotlivé technologie rychlého nabíjení podíváme, a to včetně jejich rychlostí, výhod i nevýhod.

Rychlé nabíjení

Rychlé nabíjení – OBSAH

 1. Co je to rychlé nabíjení?
 2. Které telefony podporují rychlé nabíjení?
 3. Jednotlivé technologie rychlého nabíjení
 4. Qualcomm Quick Charge – Samsung, Xiaomi
 5. USB Power Delivery – Apple iPhone, Google Pixel
 6. Warp Charge – OnePlus
 7. Huawei SuperCharge
 8. Motorola TurboPower
 9. PumpExpress
 10. Rychlé nabíjení – závěr

Co je to rychlé nabíjení?

Baterie každého telefonu dodává zařízení energii víceméně stejným způsobem. Jde o fyzikální proces. Akumulátor se nabíjí, pokud skrze něj prochází proud. Větší proud a vyšší napětí mají za následek rychlejší nabíjení. Ovšem i zde stále narážíme na fyzikální limity. Regulátor nabíjení má za úkol hlídat tok proudu, který jde do baterie, a rovněž ten, který z ní vychází. Z důvodu možného přehřátí se ne vždy setkáme s podporou plného nabíjecího výkonu, třebaže by teoreticky šlo nabíjet i mnohonásobně rychleji.

i Jak správně nabíjet? (NÁVOD)

Důležité je také počítat s limity jednotlivých typů konektorů. V oblasti klasického USB rozhraní záleží na použité generaci USB technologie. Novější USB 3.0 je schopno pracovat s běžným napětím 5 V a proudem 0,5 a 0,9 A. Výsledkem je výkon až 4,5 W. Modernější USB 3.1 je na tom mnohem lépe, kdy přes USB Power Delivery je možné pracovat s výkonem potenciálně až 100 W. Taková hodnota je však spíše určena pro notebooky s nabíjením přes USB-C konektor, např. MacBook Air či Lenovo Chromebook.

Rychlé nabíjení
Rychlé nabíjení může pro mnohé být poměrně důležitým parametrem při výběru smartphonu. Zdroj: gadgetmatch.com

Dále se v dnešní době výrobci snaží dosáhnout rychlého nabíjení i v oblasti bezdrátového napájení skrze indukční technologii. Není tedy výjimkou situace, kdy některé moderní smartphony disponují rychlejším nabíjením bezdrátovou technologií než jiné smartphony drátovou. 

i Rychlé nabíjení Samsung telefonů je snadné. Příznivci jihokorejské značky, ale i dalších značek jako OnePlus či Realme dostanou rychlou nabíječku často již v základním balení.

K přívodu energie je samozřejmě zapotřebí odpovídající nabíjecí adaptér, který dokáže baterii mobilu dobíjet požadovaným výkonem. Někteří výrobci jej přibalí již k telefonu, jiní si účtují vyšší částky za pořízení takového adaptéru jako volitelného příslušenství.

Které telefony podporují rychlé nabíjení?

Parametr rychlého nabíjení je poměrně čerstvý. Přibyl k hojně užívanému parametru kapacity baterie, která je pro nás uživatele neméně důležitá. Do konkurenčního boje se každý výrobce v dnešní době snaží vstoupit s podporou co nejvyššího možného nabíjecího výkonu. Schopnost využít při nabíjení vyšší výkon výrobci přenechávají především svým vlajkovým lodím.

Integrace takové funkcionality a přidání rychlé nabíječky totiž něco stojí a v telefonu za vyšší částku se takový výdaj ztratí lépe než v telefonu pod 10 tisíc korun. Pojďme si u jednotlivých technologií ukázat, kteří výrobci je přijali za své.

Jednotlivé technologie rychlonabíjení

Nyní se podíváme na nejpoužívanější technologie zajišťující rychlonabijeni, které v současnosti existují. Liší se nejenom technickými aspekty, ale také v šíři použití. Některé jsou dokonce používány nejen na telefonech, ale také v noteboocích. Pojďme si je představit a zároveň zmínit jejich výhody a nedostatky.

i Nejlepší telefony 2020

Qualcomm Quick Charge – Samsung, Xiaomi

Jedním z nejpoužívanějších standardů rychlého nabíjení je Quick Charge od firmy Qualcomm vyrábějící procesory Snapdragon. Kompatibilita tohoto standardu však není vázána na zařízení s čipy od Qualcommu, ale může být použita i v telefonech s jinými procesory. V tomto případě je vysokého výkonu docíleno zvýšením napětí. Quick Charge ve své nejnovější generaci 4.0 je zpětně kompatibilní s předchozími generacemi.

Výhody a nevýhody Qualcomm Quick Charge

 • Široce používaný standard
 • Zpětná kompatibilita se staršími Quick Charge verzemi
 • Quick Charge 3.0 si nerozumí s USB-PD

Podporované značky:

i Technologii Quick Charge jsme se podrobněji věnovali v samostatném článku.

USB Power Delivery – Apple iPhone, Google Pixel

Pokud existuje nějaký univerzální standard rychlého nabíjení, pak jím je USB Power Delivery, zkráceně USB-PD. Využít jej může jakýkoliv výrobce na kterékoliv zařízení s USB konektorem. Díky velkému výkonu s ním lze nabíjet nejen smartphony, ale i notebooky s USB-C portem. Každý výrobce tento standard používá trochu odlišně.

Cupertinská společnost Apple své iPhony limituje. Rychlé nabíjení probíhá pouze v rozmezí 0–79 %. V balení s telefonem bohužel adaptér pro rychlé nabíjení chybí a je nutné jej zakoupit zvlášť. V případě telefonů Google Pixel dochází rovněž ke zpomalování nabíjení při 80 %. Výkon nabíjení USB-PD je nastaven na 18 W.

Výhody a nevýhody USB Power Delivery

 • Univerzální standard v mnoha zařízeních
 • Adaptér pro rychlé nabíjení v balení s telefony Google Pixel
 • Chybí adaptér pro rychlé nabíjení v balení s mobily iPhone

Podporované značky:

 • Apple iPhone
 • Google Pixel
USB-PD
USB-PD používají třeba telefony Google Pixel. Zdroj: techradar.com.

Warp Charge – OnePlus

Tento standard rychlého nabíjení patří výrobci OnePlus. Nesdílí ho s nikým jiným, ačkoliv vychází z technologie Oppo VOOC. Warp Charge se v roce 2018 přejmenoval z původního Dash Charge a společně se změnou jména došlo i na vylepšení technologie samotné. Proud se navýšil ze 4 na 5 A a maximální výkon z 20 na 30 W. Díky chytře řešené práci s napětím se telefon při rychlém nabíjení tolik nezahřívá, jelikož k němu napětí dorazí zredukované.

Výhody a nevýhody Dash Charge, Warp Charge

 • Vyšší rychlost nabíjení
 • Adaptér již v základním balení
 • Telefon se nezahřívá
 • Uzavřený pouze pro OnePlus

Podporované značky:

Warp Charge
Warp Charge vychází z Oppo VOOC. Zdroj: oneplus.com

Huawei SuperCharge

SuperCharge je technologií spadající pod značku Huawei. Napětí a proud jsou redukovány dle aktuální kondice baterie. Nejnovější generace podporuje napětí 10 V a proud 4 A, ve výsledku tedy disponuje velmi slušným výkonem 40 W. Rychlé nabíjení Huawei SuperCharge je kompatibilní s technologií USB-PD.

Výhody a nevýhody Huawei SuperCharge

 • Kompatibilita s USB-PD
 • Adaptér k dispozici v balení
 • Konkurence nabíjí i rychleji

Podporované značky:

Huawei SuperCharge
Huawei SuperCharge je velmi rychlá technologie. Zdroj: drscmedia.eu.


Motorola TurboPower

Jak již z názvu plyne, jde o standard rychlého nabíjení pro vesměs všechny nové telefony značky Motorola. Nejrychlejší varianta TurboPower 30 s údaji 5 V / 5,7 A nabízí solidní 28,5W výkon. TurboPower navíc spolupracuje s libovolným Quick Charge 2.0 adaptérem a novějšími.

Výhody a nevýhody Motorola TurboPower

 • Konkurence nabíjí i rychleji

Podporované značky:

 • Motorola
Motorola TurboPower
Není sice nejrychlejším typem nabíjení, přesto potěší, že je Motorola TurboPower součástí všech nových telefonů Motorola. Zdroj: coveragecritic.com.

PumpExpress

Technologii rychlého nabíjení PumpExpress nalezneme u taiwanského výrobce MediaTek. PumpExpress je ve verzi 2.0 vyhrazena pro telefony nižší třídy s konektorem MicroUSB nebo UBC-C, 3.0 už je ale určena lepším telefonům s USB-C, jimž poskytuje proud 5 A. Nejnovější verzí je 4.0, která se od předešlé liší mimo jiné podporou bezdrátového nabíjení technologií Qi o výkonu 15 W.

Zařízení, která podporují rychlé nabíjení PumpExpress ve verzi 3.0 nebo 4.0, mohou profitovat z rychlosti nabíjení z 0 na 75 % baterie za přibližně 20 minut.

Výhody a nevýhody PumpExpress

 • Ochrana před přehřátím
 • Kompatibilní s Quick Charge 2.0
 • Pomalejší než jiné standardy

Podporované značky:Podporovaný proud a napětí Výkon Proprietární
PumpExpress 6 V / 5 A 30 W ne
DashCharge / Warp Charge 6 V / 5 A 30 W ano
USB Power Delivery 20 V / 5 A 100 W ne
Qualcomm Quick Charge 3,6–20 V / 3 A 28 W ne
Huawei SuperCharge 10 V / 4 A 40 W ano
Motorola TurboPower 5 V / 5,7 A 28,5 W ano

Rychlé nabíjení – závěr

Spousta výrobců se uchyluje k vlastním řešením, jiní spolupracují či čerpají z veřejně dostupného standardu. Nám uživatelům jde o to, abychom nabíjením netrávili příliš času, proto je konkurenční boj dobrý. Pokud nabíjíme přes noc, nemusí pro nás být delší nabíjení překážkou. V tomto ohledu jde spíše o to pohodlí, kdy si můžete smartphone dobít během krátké pauzy např. v práci nebo při cestování. Potěšující zpráva je, že dochází i k postupnému zrychlování bezdrátového nabíjení.

i Mohlo by vás zajímat

Technologie, které jsme si v článku popsali, jsou aktuálně používané a my se do budoucna jistě můžeme těšit na jejich zlepšování a na příchod nových. Bezdrátové nabíjení si také postupně snaží nalézt cestu k uživatelům, a i v jeho případě dochází k navyšování nabíjecího výkonu. 

4,6 298×
Apple Nabíječka MagSafe
Nabíječka pro bezdrátové nabíjení iPhone
989,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI012i1b32
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací