Chcete si z telefonu udělat počítač? Že to nejde? Ale kdeže. Samsung DeX vám telefon promění v desktop – stačí mít jen správný telefon či tablet… A v neposlední řadě i monitor s odpovídajícím vstupem. Jak tato technologie funguje?
Samsung DeX je technologie společnosti Samsung, která vám umožní si (velmi zjednodušeně řečeno) z telefonu udělat počítač. Prvně se objevila v roce 2017 v tehdejší vlajkové lodi Galaxy S8 a nadále se rozšířila jeho podpora i do nynějších high-endových modelů (a několika tabletů) stejnojmenné společnosti. Důležité je ovšem poznamenat, že celý systém je primárně určen pro kancelářskou práci a z toho pramení všechny výhody a pochopitelně i omezení.
U telefonů naprosto jednoduše – vezmete si jeden z podporovaných modelů a pomocí USB-C - HDMI kabelu jej propojíte s externí obrazovkou a prostředí DeX se spustí. V tomto případě vám jako touchpad s klávesnicí může sloužit obrazovka telefonu.
Tento typ používání je ale značně nepohodlný, zajímavé řešení ale nabízí samotný adaptér, který Samsung nazývá „Adaptér Multiport), který vám z jednoho USB-C vytvoří malou dokovací stanici – rázem máte k dispozici čtečku microSD karet, RJ-45, HDMI výstup i plnohodnotné USB-A.
Jak již jsme zmínili, Samsung DeX lze spustit i na tabletech – zde pro spuštění „desktopového“ režimu nemusíte přístroj k ničemu připojovat. Samsung DeX je prostředím, které přítomné přímo v systému Android a stačí je aktivovat buď v notifikační liště, nebo v samotném nastavení systému.
Samsung DeX lze spustit na všech vlajkových lodích Samsungu, které spatřily světlo světa v roce 2017 a na několika tabletech. Konkurenční výrobci tuto funkcionalitu nenabízí.
Jmenovitě to jsou:
Pokud jste doma v prostředí, které nabízí běžné počítače s Windows, snadno se zorientujete i v prostředí Desktop Experience. I zde se pracuje s ikonami, které si můžete pohodlně rozložit na plochu, k dispozici bude i stavová lišta informující o připojení k síti či nabití telefonu a Samsung připravil i něco, co velmi připomíná starou známou nabídku Start.
Ty aplikace, které v základu nabízí Samsung, vám budou bez problémů fungovat jak v režimu okna, tak celé obrazovky. Máme na mysli např. prohlížeč, e-mailový klient, předinstalovaný Microsoft Office či Galerii. Problém může nastat u aplikací třetích stran. Ty sice v DeXu spustíte, ale raději nepočítejte s podporou celé obrazovky. Zamrzí to zejména u her, které si sice zahrajete, ale pouze v okně. Nabídka se nicméně postupem času rozšiřuje a dnes již bezproblémově fungují aplikace jako například Spotify, Adobe Photoshop Lightroom, Black Desert Mobile a podobně. Všechny podporované aplikace naleznete zde.
Samsung dává jasně najevo, že jeho desktopové prostředí je skutečně primárně určeno pro kancelářskou práci. Hodit se bude přehledné rozložení práce do několika oken i možnost používání klávesnice a myši. Všechny tyto možnosti běžnou práci výrazně ulehčí. Iluzi, že používáte klasický desktop, lze podlehnout velmi jednoduše. A pak se rázem objeví moment, který vám jasně připomene, že jste vlastně na mobilu. Například, když se vám při přepnutí oken vypne zvuk přehráváný z YouTube.
Potřebujete pracovat s Desktop Experience a Windows zároveň? Žádný problém. Telefon jednoduše propojíte s vaším počítačem, na který si nainstalujete aplikaci Samsung DeX a můžete se libovolně přepínat mezi jednotlivými prostředími. Mimo jiné tak lze číst zprávy z telefonu, přenášet soubory a dokonce i odpovídat na hovory.
Nejočekávanější vlajková loď tohoto roku v podobě Samsung Galaxy S8 přinesla mnoho nového včetně prostředí Samsung Experience. Výrobce si dal záležet a dokonce ho přizpůsobil pro desktop. Pomocí Samsung DeX Station můžete připojit monitor, myš a klávesnici a využívat ho jako PC. Jak dok obstál během našeho redakčního testu?
Dokovací stanice Samsung DeX je drobná, chytře řešená kolébka, do které Samsung S8 nebo S8+ jednoduše vložíte. Funguje jako USB hub pro připojení klávesnice a myši, pomocí HDMI s podporou 4K. Je propojena s monitorem. Umožňuje i připojení k internetu přes LAN klasickým Ethernet portem, pro nabíjení pak slouží USB-C konektor.
S praktickou vyklápěcí konstrukcí přidává kolébka Samsung DeX i několik dalších funkcí. Během provozu funguje jako nabíječka a zároveň tiše chladí záda vytíženého telefonu. Vešel se do ní reproduktor i mikrofon, při hovorech tak zastane handsfree soupravu.
Kolébka má bytelné a elegantní tělo, které v ruce působí těžkým dojmem i přes hmotnost pouhých 230 g. Samsung DeX Station vám ale svým designem nebude dělat ostudu doma ani v kanceláři a tak mu odpouštíme i dojem těžkopádnosti.
Jednoduchým zatlačením na přední část vysunete stojánek a odhalíte tím oboustranný USB-C konektor, do kterého zasadíte Samsung Galaxy S8 (+). Po vložení telefonu do kolébky se automaticky aktivuje režim Desktop Experience a práce může začít.
Záměrem Samsungu bylo přizpůsobit prostředí OS Android do podoby, kterou známe z běžného počítače. To se z velké části povedlo, a na monitoru se vám tak po zapojení Samsung DeX Station otevře prostředí podobné desktopovému Windows. Ke svému účtu na Windows se navíc lze připojit a v takovém případě vlastně pracujete s plnohodnotným PC.
Na plochu můžete přidávat přetažením aplikace z menu, které se nachází v trojici ovládacích tlačítek nalevo. Ta vypadají i fungují stejně jako v prostředí Android.
Napravo je lišta se základními informacemi a také tlačítkem pro rychlé nastavení WiFi, Bluetooth a dalších funkcí. Celá lišta prakticky simuluje tu horní na telefonu. Prostředí Samsung Experience ovládáte klasicky myší a klávesnicí, které lze připojit přes USB 2.0. Porty naleznete na zadní části těla Samsung DeX.
Nouzi nebudete mít ani o kancelářské aplikace od Microsoftu, které na Androidu také fungují. Na menším displeji ale mnoho práce neuděláte, zato se Samsung DeX jde téměř o plnohodnotné nástroje. K dispozici jsou vám navíc tisíce aplikací v Obchodě Google Play. Ne všechny jsou ale přizpůsobené pro rozhraní DeX, takže jejich používání nebude vždy nejpohodlnější.
Samsung vám v prostředí DeX Station také nabídne tipy na aplikace, které rozhraní podporují. Prozatím se jedná jen o pár kancelářských aplikací od Microsoftu a internetový obchod eBay. Lze ale očekávat, že postupem času budou přibývat.
Zkoušeli jsme rozhraní DeX používat v běžných pracovních podmínkách a pro základní práci jako je vyřízení mailů a vytváření dokumentů Samsung DeX naprosto dostačuje. Neměl problémy ani s prací ve více aplikacích při aktivním multitaskingu. Surfování i sledování filmů je pro něj také hračka. Nesetkali jsme se ani se zpomalením či zasekáváním.
Musíme znovu ocenit integrovaný ventilátor v doku. Pro telefon je Samsung DeX velká zátěž a nutno přiznat, že pokud je Samsung S8 umístěn v doku, zadní strana je dosti horká.
Pokud často cestujete a nebaví vás s sebou nosit notebook kvůli základním úkonům, pak je Samsung DeX ideálním společníkem. Stačí vzít dok, klávesnici a myš a vyrazit na cestu. Musíte ovšem počítat s tím, že bez monitoru toho moc nesvedete. Za cenu necelých 3 500 Kč nabídne dok ale spoustu rozšiřujících možností telefonů Galaxy S8 a S8+. Na chatu a chalupu je to tak ideální počítač do kapsy.
Klady
Zápory
Samsung DeX je skvělá alternativa pro ty, co si nechtějí pořizovat počítač jen kvůli jednoduché kancelářské práci a zároveň nejsou závislí na Windows. Pomocí jediného kabelu lze propojit monitor s telefonem a vytvořit tak pracovní plochu prakticky kdekoliv. Škoda jen poměrně malé podpory ze strany vývojářů, ale věříme, že i to se postupem času změní a aplikací bude přibývat.