MS hokej AP+ slevy

Samsung Portable SSD (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V dnešní recenzi podrobíme testu hned několik externích SSD disků od různých výrobců. Do hledáčku se nám dostanou jak ty levnější, tak Samsung Portable SSD X5, fungující na sběrnici ThunderBolt3. Čím nás testované kousky mile (a nemile) překvapily? A jak si jednotlivé SSD vedly v sérii benchmarků? Čtěte v naší recenzi!

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD

Recenze Samsung Portable SSD – OBSAH

  1. Parametry, specifikace a cena: Samsung Portable SSD vs. konkurence
  2. Recenze Samsung Portable SSD: Použitý software a metodika testování
  3. Recenze Samsung Portable SSD: Testy v Crystal Disk Mark
  4. Recenze Samsung Portable SSD: Testy v HD Tune
  5. Recenze Samsung Portable SSD: Testy v Anvil
  6. Závěr a vyhodnocení testu Samsung Portable SSD

Parametry, specifikace a cena: Samsung Portable SSD vs. konkurence

Nejdříve si představíme disky, které v testu máme, a něco málo si k nim řekneme. Začneme podle abecedy. V tabulce níže si můžete prohlédnout jejich technické specifikace (kapacita, cena a rychlost udávaná výrobcem).

Název disku Kapacita [GB] Čtení [MB/s] Zápis [MB/s] Ochrana heslem Konektor Cena
Samsung SSD T5 500 540 540 USB-C 3.1 Gen 2 + USB-A  3 599 Kč
Samsung Portable SSD X5 1 000 2 800 2 300 USB-C 3.1 Gen 2 (Thunderbolt 3) 15 490 Kč
LaCie 2.5" Rugged SSD 1 000 510 510 USB 3.0 (3.1 gen1), USB-C, Thunderbolt 13 290 Kč
SanDisk Extreme Portable SSD 500 550 540 USB-C 3.1 Gen 2 + USB-A 3 599 Kč
SanDisk Extreme Portable SSD 1 000 550 N/A USB-C 3.1 Gen 2 6 999 Kč
Transcend JetDrive 855 960 1 600 1 300 Thunderbolt (10Gb/s) 18 990 Kč
WD My Passport SSD 512 540 540 USB-C 3.1 Gen 2 + USB-A 2 999 Kč
*Ceny platné k 7. 12. 2018

Samsung SSD T5 500GB 

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; samsung portable t5Samsung SSD T5 je zástupce aktuálně jedné z nejznámějších firem vyrábějících SSD disky. Proto nesmí v testu chybět. V balení najdeme USB-C a USB-A kabel, manuál a to je vše. Co se týká vzhledu a zpracování, disk působí velmi pohledně a decentně, je „zabalen“ v hliníkovém pouzdře, které je na delších stranách zaobleno. Pokud by se konala soutěž o nejelegantnější SSD disk, umístil by se Samsung SSD T5 nepochybně na stupínku vítězů.

Samsung Portable SSD X5 1TB 

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; samsung portable t5Samsung X5 je větší (nejen kapacitou, ale také rozměry) a výkonnější bráška předchozího disku. V krabičce toho moc zvláštního nenajdeme, podobně jako u předchozích disků je to USB-C konektor, který má na sobě číslici 3, tedy označení, že plní normu ThunderBolt 3. A dále už jen manuál.

Vzhledově je Samsung Portable SSD designově výraznější. Zvrchu je disk lesklý a u konektoru je stavová dioda, která při činnosti svítí jasně bílým světlem. Zespodu je disk červený. Celkově působí disk agresivnějším dojmem než decentní Samsung SSD T5. Spolu s diskem od LaCie je Samsung Portable SSD také nejtěžší, a to s velkým náskokem.

LaCie 2.5" Rugged 1TB Thunderbolt SSD USB-C

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; samsung portable t5Pro některé z vás jde možná o neznámou značku, pro zkušené uživatele je to ovšem „známá firma“. Pro první skupinu jenom ve zkratce: Společnost LaCie se zabývá výrobou externích HDD/SSD a příslušenství k nim. Portfolio sahá od „Rugged” disků (odolných ext. HDD a SSD – takový je i disk v testu) přes „NAS boxy” (boxy na více HDD/SSD s možností připojení přes LAN nebo ThunderBolt 3) až po designové záležitosti (boxy Porsche Design).

Výrobce jsme si představili, teď se zaměříme na konkrétní disk. Disk dorazil v pohledném balení, v němž najdete propojovací kabel mezi USB-C a USB-A, USB-C kabel, 2 gumové krytky pro zabudovaný ThunderBolt konektor a samotný disk. Jako příjemný bonus je zde klíč k produktům Adobe Creative Cloud (měsíční licence) a SRS Rescue SW (licence na 3 roky).

Disk je (fyzicky) největší ze všech testovaných, toho si ostatně sami všimnete na první pohled. Samotný disk je obalen v oranžovém silikonu, který jej chrání nejenom při pádu, ale také zabraňuje vniknutí vody do konektorů (pokud nezapomenete nasadit gumové chránítko). Elegance je v tomto případě na úkor odolnosti – oproti konkurenci vypadá jako tank, což ale při častém přenášení časem oceníte.

SanDisk Extreme Portable SSD (kapacita 500 GB a 1 TB)

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; samsung portable t5Balení disku SanDisk Extreme Portable je relativně skromné, ale dostačující. Uvnitř je kromě samotného disku ještě krátký USB-C kabel, šikovná přechodka USB-C na USB 3.0 a manuál. Pokud se zaměříme i na design, tento disk je z mého pohledu nejhezčí. K tomu kromě designu přispívají i použité materiály. Disk je z matného měkčeného plastu tmavě modré barvy, plast je příjemný na omak a nevypadá, že by měl trpět na škrábance nebo na ulpívání otisků. Šikovné je poutko v pravém horním rohu disku, USB-C konektor je vespod.

Transcend JetDrive 855 960GB

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; samsung portable t5Transcend JetDrive 855 s dovětkem „ThunderBolt PCIe SSD Upgrade Kit for MacBook“ je ve skutečnosti standardní externí SSD s ThunderBolt konektorem. V balení není žádná redukce, žádný kabel navíc, jen ten, který je napevno připevněný k SSD disku, což je poměrně neobvyklé řešení. Krom LaCie, která má napevno ThunderBolt a klasický USB-C, je JetDrive jediný disk, jenž v případě poškození kabelu nelze jednoduše zprovoznit (koupit náhradní kabel a fungovat dál). 

Jinak je ale obsah krabice s diskem velmi zajímavý, kromě manuálu a návodu tam totiž najdeme ještě dva šroubováky, jeden T5 (TORX) a jeden P5 (pentalobe, speciální šroubovák, který se používá u Apple a Samsungu). Podle manuálu se u disku počítá s tím, že na velký 960GB disk si naklonujete systém a ten poté umístíte do MacBooku, disk z MacBooku potom umístíte zpět do pouzdra.

WD 2.5" My Passport SSD 512GB 

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; samsung portable t5Obsah balení u tohoto disku se ničím neliší od předchozích externích SSD, takže jen krátce: disk, USB-C kabel, redukce z USB-C na USB-A a manuál. Výrobce disku se pokusil vtisknout výrobku určitou tvář, což se projevuje rozdělením těla SSD na dvě části (černou plastovou a kovovou s prolisy). Disk značky WD díky tomu působí na první pohled elegantně, bohužel, na ten druhý už je to horší, kovová část totiž nemá vhodnou povrchovou úpravu a jsou na ní proto vidět otisky prstů. Je to škoda, protože jinak by byl disk velmi příjemným osvěžením v řadě jednoduchých hranatých krabiček.

Recenze Samsung Portable SSD: Metodika testování

Nyní se podíváme na to, jak budeme dané disky testovat a na co konkrétně se zaměříme. Disky testuji na stolním PC i na notebooku, vždy s aktuálním systémem a ovladači od výrobce (jsou-li třeba). Výsledky se mezi sebou neliší, ale způsob testování jsem zvolil úmyslně, kvůli ověření výsledků. Na první pohled mi totiž výsledky přišly docela slabé, což se při dalším měření potvrdilo. Ale nebudu předbíhat.

i

Protože jsme si ověřili, že parametry sestav nejsou pro naše testování relevantní, není třeba je uvádět.

První rychlý test jsem provedl v CrystalDiskMarku, což je nástroj, který by měl poskytnout výsledky prezentované výrobci. Konkrétně jsem testoval sekvenční čtení a zápis, ext. SSD primárně slouží k přenosu většího objemu dat (osobně si nemyslím, že by někdo na externí SSD instaloval třeba systém nebo ostré databáze). Další použitý test je Anvil, u kterého jsem se zaměřil na IOPS. Podíváme se tedy na konkrétní hodnoty u 4k QD16, tedy čtení malých souborů.

V benchmarku HD Tune otestuji přesun 100 GB dat. Někteří lidé mi vyčítají, že často upozorňuji na nedostatky TLC disků menších kapacit, kdy v kombinaci s malou cache může dojít ke značnému zpomalení při používání. Častý argument je, že se „na systémový nebo druhý SSD v PC přece nezapisují kvanta dat najednou, maximálně pár her, nějaký ten SW a to je vše“. Ale SSD disky právě takové velké přesuny objemných dat zažívají. Tyto disky většina lidí používá k zálohování nebo přenášení velkého množství dat. Proto se podíváme na průměrnou rychlost zápisu a taky na to, kolik dat se zapíše, než se disk začne zpomalovat.

Recenze Samsung Portable SSD: Testy v Crystal Disk Mark

Crystal Disk Mark je klasický test, který se používá snad naprosto všude. Nebudeme zdržovat, pojďme se podívat rovnou na výsledky.

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; crystal disk mark


Z výsledků výše je jasně patrné, že Samsung X5 1TB nemá mezi disky konkurenci, jeho výkon je naprosto ohromující. O několik koňských délek poráží nejen výrazně levnější konkurenty, kde se to dá i čekat, ale také Transcend JetDrive 855, který je dražší. Hned za ním jsou disky od SanDisku, které do posledního MB/s plní to, co slibují. Samsung T5 a LaCie bohužel dost ztrácí, uvidíme, jak si povede v dalších testech.

Recenze Samsung Portable SSD: Testy v HD Tune

Nyní nás čeká benchmark HD Tune, který testuje to hlavní, a sice jak rychle na daný disk reálně zapíšete a poté z něj necháte přečíst větší množství dat. Podíváme se konkrétně na 100 GB velký testovací soubor. A protože jeden obrázek vydá za víc než tisíc slov, pojďme na grafy.

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; HD Tune

Z grafu výše je vidět, že čtení nedělá testovaným SSD diskům problém a dosahují papírových hodnot. Samsung X5 je opět na hony vzdálený zbytku startovního pole.


U zápisu se ale situace zásadně mění. Jak jsem psal v úvodu, u externích SSD počítáme s přesuny většího množství dat, takže si vysvětlíme, co dosažená čísla znamenají (či spíše co si pod tím představit). Jedná se o to, že disky s nižší hodnotou zápisu (oproti výsledku z CrystalDiskMarku) využívají pomoci cache. Ta se ale při přesunu většího množství dat zaplní a poté dojde k poklesu rychlosti. Tento pokles je někdy tak výrazný, že se disky dostanou na úroveň obyčejných USB 3.0 flashdisků.

Recenze Samsung Portable SSD: Testy v Anvil

Jak dopadl test IOPS v benchmarku Anvil? Nemusíte být bůhvíjaký odborník, abyste si všimli toho, že Samsung X5 opět deklasoval konkurenci. Na druhém a třetím místě se opět umístily disky od SanDisku (500GB a 1TB verze).

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; Anvil

Samsung Portable SSD; recenze; externí SSD; Anvil

S klidným svědomím mohu říct, že první tři testované SDD disky, byť se jedná o externí pevné disky, by se daly použít i jako systémové. Zejména Samsung Portable SSD X5 by strčil kdejaký M.2 NVME disk do kapsy. To ale neznamená, že by ostatní testované disky byly propadáky. Svou primární funkci, přenášení dat z bodu A do bodu B, bezezbytku zvládnou.

Závěr a vyhodnocení testu Samsung Portable SSD

Pokud hledáte disk s nekompromisním výkonem, je naprosto jasné, že by vaše pozornost měla směřovat na Samsung X5 1TB. Jeho cena je sice vysoká, ale troufnu si tvrdit, že odpovídá výkonům, které disk předvádí. Takový disk si dovedu představit jako rozšíření úložiště u tenkých pracovních notebooků. O data strach mít nemusíte, protože – jak vidíte v tabulce výše – disk podporuje HW šifrování. Jedinou vadou na jeho kráse je nutnost instalace softwaru od Samsungu, bez něhož nefunguje. Takže tenhle disk jen tak nezapojíte do libovolného PC, resp. notebooku, aniž byste nainstalovali příslušný ovladač.

i Mohlo by vás zajímat

Na druhém místě se umístily SanDisk Extreme Portable SSD 1TB/500GB. Tyhle disky mi byly také nejsympatičtější z hlediska kvality zpracování a vzhledu. Efektní a efektivní poutko, příjemný gumový povrch a vyrovnané výsledky napříč všemi testy.

Poslední pozici na pomyslných stupních vítězů obsadil disk Transcend JetDrive 855. Je sice primárně určen pro Apple, ale není problém jej použít i jinde, pokud budete mít vhodný konektor či redukci.

Disky mimo stupně vítězů pro mě byly zklamáním. Disk od WD trpěl kvůli špatné povrchové úpravě na zachycování otisků, další problém byla vyšší teplota (konkrétně 75 °C), při níž docházelo ke snižování výkonu.

i Mohlo by vás zajímat

Společnost LaCie má velmi dobré jméno, ale popravdě nevím, čím si ho vysloužilo. Je sice hezké, že LeCie Rugged 1TB Thunderbolt SSD vydrží pád z letadla, ale k čemu to uživateli je, když překopírování dat trvá celou věčnost. Negativem je i jeho velikost, zvláště když disk míří na uživatele, kteří jej budou pravidelně přenášet. Zamrzí to dvojnásob s přihlédnutím k tomu, že Samsung, WD i SanDisk dokážou udělat disky malé a lehké. Pokud bych se měl tahat s diskem od LaCie, tak bych spíš volil HDD kvůli většímu úložnému prostoru. Vizuální srovnání velikosti 1TB disků od SanDisku a LaCie je všeříkající.

Poslední z testovaných disků, Samsung T5, mě trápil propadem výkonu v případě většího množství dat. Při podrobném zkoumání a čtení specifikací jsem došel k závěru, že se jedná o Samsung EVO 860 v elegantnějším balení. Po zapsání 8 GB dat totiž dochází k zaplnění cache a propadům rychlosti. S přihlédnutím k ceně se nejedná o propadák a méně náročným uživatelům stačit bude.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací