Dvouletá záruka pro firmy FMCG akce

Sapphire TOXIC Radeon RX 6900 XT Air Cooled (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Víte, která je vůbec nejvýkonnější vzduchem chlazená grafická karta v nabídce hongkongské společnosti SAPPHIRE? Pokud nevíte, my vám ji dnes na Alza.cz představíme. Jedná se o grafickou kartu z edice TOXIC, která nese značení Sapphire TOXIC Radeon RX 6900 XT Air Cooled 16G a kterou docela jistě jen tak nepřehlédnete. Kromě obřích rozměrů je totiž tato grafická karta vyvedena v nepřehlédnutelné zlato-šedé barevné kombinaci, kterou navíc doplňuje velmi povedené ARGB LED osvětlení, rozšířené také na náboje všech ventilátorů chlazení. Pokud jste tedy velmi náročným hráčem počítačových her a také se rádi od ostatních nějak odlišujete, pak by tato TOXIC mohla být ideální grafickou kartou právě pro vás. Pojďme se jí tedy pěkně podívat na zoubek.

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled recenze a testy

Sapphire TOXIC Radeon RX 6900 XT Air Cooled (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled

Grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu NAVI 21 (NAVI 21 XTX) společnosti AMD v plné konfiguraci, na který jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 16 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback). Svým výkonem je pak Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled zacílena do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímá ta absolutně nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled popis

Frekvence grafické karty

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled BIOS Switch

Grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled disponuje dvěma BIOSy označenými jako Performance (BIOS1) a Silent (BIOS2), mezi nimiž se dá přepínat pomocí přepínače BIOS Switch na hřbetu grafické karty. Třetí poloha přepínače BIOS slouží k umožnění softwarového přepínání BIOSů pomocí nástroje Sapphire TriXX. V závislosti na tom, který BIOS využijete, jsou pak řízeny také frekvence grafické karty.

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled GPUZ; Q-mode

Ve výchozím režimu Performance (BIOS1) je základní frekvence grafického čipu 1 950 MHz, herní frekvence 2 135 MHz, boost frekvence 2 365 MHz a frekvence grafických pamětí pak je 2 000 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 16 000 MHz. Limit spotřeby grafického čipu je v tomto režimu nastaven na 289 W. Oproti referenčním hodnotám je tak základní frekvence navýšena o 125 MHz, boost frekvence o 115 MHz. Grafické paměti jsou taktovány plně v referenčních hodnotách Radeon RX 6900 XT.

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled GPUZ; P-mode

V režimu Silent (BIOS2) je základní frekvence grafického čipu 1 900 MHz, herní 2 075 MHz a boost frekvence 2 310 MHz. Limit spotřeby grafického čipu je tentokrát snížen na 272 W a frekvence grafických pamětí zůstaly na referenčních 2 000 MHz (efektivních 16 000 MHz). Oproti referenčním hodnotám je tak základní frekvence navýšena o 75 MHz, boost frekvence o 60 MHz. Grafické paměti jsou taktovány opět plně v referenčních hodnotách Radeon RX 6900 XT.

Systém chlazení GPU

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled
Čelní strana grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se systémem chlazení Tri-X se třemi ventilátory COOLTECH a velmi pěkným ARGB LED osvětlením.
Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; zadní strana
Zadní strana grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled je osazena kovovým backplate s RGB LED osvětlením a průchodem vzduchu ze zadního ventilátoru.

Grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled je rozměrná, na délku měří 320 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu propojeny šesti tepelnými trubicemi (heat pipes) a větší měděnou dosedací základnou pro grafický čip. Grafické paměti a napájecí kaskáda jsou chlazeny speciálním žebrovaným pasivem se dvěma dalšími tepelnými trubicemi. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak velmi kvalitně chlazeny.


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; systém chlazení
Obrázek chlazení: zdroj sapphiretech.com

Aktivní část systému chlazení tvoří tři 95mm ventilátory nejnovější generace COOLTECH s bariérovými kroužky. Pro delší životnost a tišší chod jsou všechny ventilátory uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Jejich snadnou demontáž při údržbě či výměně pak zajišťuje uchycení pomocí technologie Quick Connect. Ventilátory podporují technologii Intelligent Fan Control, která při nízké zátěži a teplotě grafické karty všechny ventilátory chladiče zcela vypne, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Náboje ventilátorů jsou osazeny ARGB LED osvětlením. Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; závislost otáček a hlučnosti
< 35 dBA velmi nízká hlučnost 40–42 dBA vyšší hlučnost
35–38 dBA nízká hlučnost 42–45 dBA vysoká hlučnost
38–40 dBA nižší hlučnost > 45 dBA velmi vysoká hlučnost
Pokud bychom brali hodnotu 40 dBA jako jakousi pevně stanovenou hranici mezi tiššími a hlučnějšími grafickými kartami, pak z výše uvedeného grafu závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátorů chlazení je patrné, že grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se pod touto hranicí drží zhruba do 1 770 ot/min. Jakých otáček v zátěži však tato grafická karta využívá skutečně, to si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech.

Účinnost systému chlazení

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; 3DMark Stress Test

Grafickou kartu Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled jsem testoval v obou režimech, tedy Performance i Silent. Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled v režimu Performance (BIOS1) na skóre 99,0 % a v režimu Silent (BIOS2) pak na 99,2 %. V obou režimech tak v těchto testech stability snímkové frekvence grafická karta prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; horní strana

Napájení

O napájení grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se stará zřejmě 18fázová napájecí kaskáda (neměl jsem možnost demontovat chladič), která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 6pin a dvou 8pin konektorů. Limit spotřeby grafického čipu byl výrobcem nastaven na 289/272 W (Peformance/Silent) a navýšit lze o 15 %. TBP (Total Board Power) celé grafické karty by se tak mělo pohybovat kolem 350 W. Výrobce pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 850 W.

i

Spotřeba grafických karet

Velmi důležitou věcí u grafických karet je jejich spotřeba. A nejde jen o to, kolik elektrické energie propálíte při hraní počítačových her, s vyšší spotřebou totiž rostou především nároky na výkon vašeho zdroje napájení (PSU) a samozřejmě také nároky na kvalitní odvětrávání počítačové skříně. Neméně důležitou věcí při měření příkonu grafické karty je pak kontrola plnění požadavků specifikací PCI-SIG, která mimo jiné nastavuje pravidla pro napájení komponent přes sběrnici PCI Express. Jedná se zejména o to, aby přes „silovou“ 12V větev (PEG 12 V) této sběrnice neprotékal proud trvale vyšší nežli 5,5 A (s limitním příkonem 66 W), který by pak mohl poškodit celou základní desku. V tom lepším případě by případný pokles napětí mohl způsobovat problémy s jinými komponenty napojenými na PCI Express, jako jsou například disky SSD PCIe. PCI-SIG pak také nastavuje specifikace pro konektory pomocného napájení grafických karet. V případě 8pin konektoru by maximální příkon neměl trvale překročit hodnotu 150 W a 12,5 A, v případě 6pin konektorů pak 75 W a 6,25 A.


Běžná a špičková spotřeba

K měření špičkových odběrů grafických karet využívám nástroj MSI Kombustor, který grafické karty zatěžuje spojitou a trvalou zátěží. Grafickou kartu nejdříve nechám zahřát na její běžnou provozní teplotu, pak teprve měřím příkony na všech odběrných místech nástrojem PowerTracker. V prvním měření je limit spotřeby (Power limit) u grafické karty nastaven na výchozí hodnotu (PL 100 %), druhé měření pak probíhá s nastaveným limitem spotřeby na maximum (pokud u grafické karty navýšit lze). Jak tedy grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled v těchto měřeních dopadla?


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; odběry na jednotlivých větvích

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled

Místo odběru Popis Spotřeba
(PL 100 %)
Spotřeba
(PL 115 %)
1 Slot PCI Express
(PEG 3,3 V)
větev 3,3 V 0,6 W 0,6 W
2 Slot PCI Express
(PEG 12 V)
větev 12 V 39 W 41 W
3 PCIe Cable 1
(6pin)
větev 12 V 44 W
53 W
4 PCIe Cable 2
(8pin)
větev 12 V
127 W 146 W
5 PCIe Cable 3
(8pin)
větev 12 V
152 W 182 W
Spotřeba VGA 362 W 422 W
Proud PEG 12V 3,3 A 3,4 A


Jak můžete vidět, v případě grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se spotřeba na jednotlivých větvích drží v mantinelech specifikací PCI-SIG. Při navýšení limitu spotřeby grafické karty na 115 % však přes poslední 8pinový konektor protéká o nějakých 32 W více, nežli by dle specifikací PCI SIG mělo (150 W). Grafickou kartu bych tedy doporučoval připojit tak, že jedením PCIe kabelem pomocného napájení budete napájet 6pinový a středový 8pinový konektor (nejnižší odběry), druhý kabel pomocného napájení PCIe pak připojíte na poslední 8pinový konektor s nejvyšším odběrem. Pokud by vás při měření spotřeby této grafické karty zajímaly také maximální (peak) hodnoty spotřeby a proudu, můžete nahlédnout do následujících grafů. 

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; spotřeba Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; spotřeba power limit max Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; napětí PEG 12V Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; napětí PEG 12V power limit max


Spotřeba v nečinnosti (Idle) a se dvěma monitory

Měření spotřeby grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled v nečinnosti a se dvěma monitory bylo prováděno na ploše Windows 10. Nejdřív jsem změřil spotřebu samotné grafické karty při zapojeném jediném monitoru s rozlišením 3 840 × 2 160/60 Hz přes DisplayPort, následně jsem přes druhý DisplayPort zapojil další monitor s rozlišením 1 920 × 1 080/144 Hz a opět zaznamenal příkon grafické karty. Výsledky můžete vidět v následující tabulce:

Měření Monitor 1 Monitor 2 VGA Systém
1 3 840 × 2 160/60 Hz
10 W 75 W
2 3 840 × 2 160/60 Hz
1 920 × 1 080/144 Hz 42 W 108 W
Rozdíl 32 W 33 W

Výstupy na monitor

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (DisplayPort) a jednoho konektoru HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až v 8K / 60 Hz.

Sapphire TriXX

Nástroj Sapphire TriXX slouží ke snadnému přetaktování či k jinému uživatelskému nastavení grafických karet společnosti Sapphire a můžete si jej stáhnout přímo ze stránek výrobce. V tomto nástroji byste tak měli mít možnost měnit například frekvenci GPU, grafických pamětí, přenastavovat limity spotřeby, měnit otáčky ventilátorů a tak podobně. Bohužel ale v době psaní této recenze prakticky nic z toho nastavovat nemůžete. V současnosti tedy nástroj Sapphire TriXX slouží spíše jen k zobrazení informací o grafické kartě a monitorování provozních hodnot.


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; TriXX - Dashboard
V panelu Dashboard prozatím chybí jakékoliv možnosti editace parametrů grafické karty. Bohužel, současná verze Sapphire TriXX mi nenabízela možnost softwarového přepínání BIOSu (zřejmě nějaký bug). 


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; TriXX - Hardware Monitor
Panel Hardware Monitor vám umožní sledovat provozní vlastnosti grafické karty v reálném čase.


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; TriXX - TriXX Boost
V panelu TriXX Boost pak můžete ve hrách experimentovat s technologií RIS (Radeon Image Sharpening), díky níž lze u monitorů s vyšším rozlišením dosahovat vyšší snímkové frekvence (při lehce nižší obrazové kvalitě).


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; TriXX - TOXIC Boost
Panel Toxic Boost vám umožní lehké přetaktování grafické karty. Při jeho zapnutí se vám posune boost frekvence grafické karty až k hranici 2 500 MHz.


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; TriXX - Nitro Glow
Panel Nitro Glow slouží k nastavení barev a chování RGB LED osvětlení na grafické kartě.


V každém případě, pokud byste se chtěli pustit do přetaktování grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled, nástroj Sapphire TriXX pro tyto účely prozatím použít nelze, a budete se tak muset spokojit přímo s ovladači RSAE (Radeon Software Adrenalin Edition).

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; Ovladače RSAE
Bohaté možnosti nastavení grafických karet Radeon v ovladačích RSAE (Radeon Software Adrenalin Edition) 

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou kromě teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta je právě pro vás tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled

K měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon a zahřeje se na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled Performance Silent Poznámka k měření
Teplota GPU 74 °C 75 °C měřeno na konci testu
Teplota GPU (Hotspot)
91 °C 91 °C měřeno na konci testu
Teplota VRAM
73 °C 76 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 2 346 MHz 2 295 MHz měřeno jako průměr v posledních třech průchodech
Napětí GPU 1,067 V 1,037 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 289 W 272 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 360 W 337 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 514 W 488 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 530 ot/min 1 320 ot/min  měřeno na konci testu
Hlučnost 36,9 dBA 35,0 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


V režimu Performance (BIOS1) se teploty grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled na konci zátěžového testu držely na 74 °C (Hotspot 91 °C) při otáčkách ventilátorů kolem 1 530 ot/min, které pak při této rychlosti generovaly nízkou hlučnost 36,9 dBA. Frekvence grafického čipu se v průběhu zátěžového testu pohybovala v průměru na vysokých 2 346 MHz při spotřebě 360 W.

V režimu Silent (BIOS2) se nám teplota grafického čipu příliš nezměnila, dosahovala na 75 °C (Hotspot 91 °C), ovšem při nižších otáčkách ventilátorů kolem 1 320 ot/min a ještě nižší hlučnosti 35,0 dBA. V obou režimech tak mohu tuto grafickou kartu označit za velmi tichou. Frekvence grafického čipu nám v režimu Silent drobně klesla na 2 295 MHz při spotřebě 337 W.

Po stránce výkonu není mezi režimy Performance a Silent u grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled příliš velký rozdíl. V režimu Silent nám však klesla nejen spotřeba grafické karty, ale i její hlučnost. To ostatně dokládá také toto video z testování v počítačové hře Borderlands 3.

Porovnání provozních vlastností Radeon RX 6900 XT

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se všemi ostatními grafickými kartami Radeon RX 6900 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet Radeon RX 6900 XT

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (high-end) a výkonu středního (mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu high-end/mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi high-end/mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled je dán zejména výkonem samotného grafického čipu NAVI 21 (NAVI 21 XTX), který se od jiných grafických karet Radeon RX 6900 XT může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami Radeon RX 6900 XT různých výrobců a značek, nemohou být moc extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 2 346 MHz v režimu Performance (BIOS1) a 2 295 MHz v režimu Silent (BIOS2), a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním kartám Radeon RX 6900 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

Grafickou kartu Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled jsem taktoval přímo pomocí ovladačů Radeon Software Adrenalin Edition (RSAE). Protože napětí grafického čipu již navýšit nešlo (maximum 1,175 V), na maximum (+15 %) jsem zvýšil pouze limit spotřeby (Power Limit). Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafického čipu a následně pak testoval stabilitu grafické karty v počítačových hrách. Jako maximální stabilní frekvence pro grafický čip se nakonec ukázala hodnota 2 750 MHz.

Přetaktování grafických pamětí

V případě grafických pamětí jsem postupně zvyšoval hodnoty frekvence o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota 2 150 MHz (maximum možného), což u grafických pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci VRAM 17 200 MHz.


Přetaktování Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; RSAE OC

S posunutou maximální frekvencí grafického čipu na 2 750 MHz, grafických pamětí na 2 150 MHz a s položkou Power Limit na maximum jsem pak otestoval některé hry testovací metodiky s následujícími výsledky:

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled; výsledky přetaktování

i

Pomocí ručního přetaktování se mi z grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled podařilo získat v průměru o něco více než 5 % dalšího výkonu, což sice není mnoho, ale v některých hrách by se vám to hodit mohlo. Musíte však počítat s tím, že spotřeba grafické karty půjde nahoru. Na spotřebě celé testovací sestavy se totiž takovéto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 nějakými 69 W navíc (u samotné grafické karty pak 59 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.
Pokud vám přijde spotřeba grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled příliš vysoká, pak máte dozajista pravdu. Co s tím? Abyste nepřišli o výkon, je nejlepším řešením undervolting neboli snížení napětí grafického čipu. V tomto videu vám nejen ukážu, jak na to, ale také v něm uvidíte, kolik elektrické energie můžete takto ušetřit. Snad dopředu nic neprozradím, když vám rovnou řeknu, že v mém případě to bylo úctyhodných 100 W.


Hodnocení Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Podobně jako jiné grafické karty Radeon RX 6900 XT ostatních výrobců, také Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled nabízí ultimátní výkon těm vůbec nejnáročnějším hráčům počítačových her, a ten je víceméně srovnatelný s výkonem konkurenční grafické karty GeForce RTX 3090. V nižších rozlišeních jsou na tom Radeony ve většině her dokonce ještě mnohem lépe. Na druhou stranu, grafické karty GeForce RTX 3090 svým výkonem zase vládnou ve vysokém rozlišení 4K UHD či v počítačových hrách, které využívají ray-tracing, a vy si tak budete muset rozhodnout sami, čemu dáte přednost.

Grafické karty Radeon RX 6900 XT nabízejí podporu těch nejnovějších technologií, tedy včetně plné podpory DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shading, Sampler Feedback). Počítačových her s podporou DirectX 12 Ultimate prozatím sice není mnoho, určitě však počítejte s tím, že jich postupem času bude přibývat jako hub po dešti a s grafickými kartami Radeon RX 6900 XT tak na ně budete již s předstihem připraveni.

Grafická karta Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled disponuje mohutným systémem chlazení Tri-X se třemi ventilátory COOLTECH, který s uchlazením i tak energeticky náročného grafického čipu, jakým NAVI 21 XTX společnosti AMD dozajista je, nemá žádný větší problém, a propůjčuje této grafické kartě také skvělé provozní vlastnosti, včetně nízké hlučnosti. Navíc je pak tato TOXIC vyvedena ve velmi šik zlato-šedé barevné kombinaci, která nenechá nikoho na pochybách, jakou že grafickou kartu to vlastně máte v počítači nainstalovanou.

Výbava grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled je samo sebou bohatá a nechybí v ní prakticky nic, co by vám při hraní počítačových her mohlo nějak scházet. Karta disponuje Dual BIOS a vy tak máte na výběr jeden ze dvou provozních režimů, Performance a Silent. Ve výchozím režimu Performance (BIOS1) se dostanete k o chlup vyššímu výkonu ve hrách, ovšem za cenu vyšší spotřeby a hlučnosti grafické karty. Režim Silent (BIOS2) je pak určen spíše všem vyznavačům tichých počítačů, protože hlučnost grafické karty je v tomto režimu opravdu nízká, téměř na prahu slyšitelnosti. Za zmínku pak stojí také funkce TOXIC BOOST, kterou je možné aktivovat v nástroji Sapphire TriXX a která vám lehce zvedne frekvence grafického čipu a přinese tak trochu toho výkonu navíc.

Pokud byste si chtěli u grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled vylepšit její výkon, avšak do přetaktování se vám buď nechce, nebo si na to sami netroufáte, můžete využít funkci TOXIC Boost, která je dostupná v nástroji Sapphire TriXX a která vám sama automaticky drobně přetaktuje grafickou kartu.

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled se může pochlubit také velmi pěkným ARGB LED osvětlením, které je rozšířeno i na náboje všech ventilátorů. Barvy a efekty osvětlení si pak můžete nastavit dle svých požadavků pomocí nástroje Sapphire TriXX. Pomocí 3pinového RGB-LED konektoru si lze nastavené světelné efekty nechat synchronizovat se základní deskou. Ventilátory chlazení jsou uchyceny pomocí technologie Quick Connect, která zajišťuje jejich snadnou výměnu při poruše nebo odmontování při údržbě. Výrobce pak nezapomněl ani na funkci Intelligent Fan Control, která v případě nízkých teplot zastaví všechny ventilátory chlazení a sníží tak hlučnost grafické karty na minimum (semi-pasivní chlazení).

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled však není grafickou kartou úplně bez mráčků a najdou se také nějaké ty nevýhody. Ty pak pramení zejména ze dvou věcí. Tou první věcí jsou její obří rozměry, protože při své délce 320 mm se nemusí vejít do úplně všech počítačových skříní standardních rozměrů. Na to si tedy dejte dobrý pozor, a pokud budete tuto TOXIC ve skříni montovat do vodorovné pozice, pak byste měli využít také ocelové výztuhy, která je součástí balení a která zabrání jejímu většímu průhybu ve slotu PCI Express, či snad dokonce jejímu úplnému vylomení.

Druhou nepříjemnou věcí je pak u grafické karty Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled její vysoká spotřeba, zejména pak po navýšení limitu spotřeby. Ta může totiž dosahovat i více než 400 W, a vy tak k jejímu provozu budete potřebovat nejen výkonný zdroj napájení (alespoň 850 W), ale také velmi dobře větranou počítačovou skříň. Ono toho odpadního tepla z grafické karty totiž nebude málo a vy se s tím budete muset nějak vypořádat. Jinak vám totiž hrozí přehřívání nejen samotné grafické karty, ale také ostatních komponent uvnitř vaší počítačové skříně.


Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled

Sapphire TOXIC Radeon RX 6900 XT Air Cooled

Grafické karty

Sapphire TOXIC RX 6900 XT Air Cooled nabízí ultimátní výkon těm úplně nejnáročnějším hráčům počítačových her. Grafická karta disponuje nepřehlédnutelným a téměř dokonalým systémem chlazení Tri-X se třemi ventilátory, který jí propůjčuje vynikající provozní vlastnosti, včetně nízké hlučnosti.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

 • ultimátní výkon (high-end)
 • vyšší takty již od výrobce
 • nízká hlučnost
 • Dual BIOS (Performace/Silent)
 • Intelligent Fan Control (semi-pasivní chlazení)
 • velmi pěkné RGB LED osvětlení (nastavitelné)
 • Quick Connect (snadná výměna ventilátorů)
 • podpora výstupu HDMI 2.1
 • podpora PCIe 4.0 (máte-li podporu v základní desce)
 • podpora DirectX 12 Ultimate

Zápory

 • rozměry (délka 320 mm)
 • vysoká spotřeba

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací