Během svátku 28.9. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Nakupování budoucnosti Šrotovné

Seasonic SSR-1000PD (RECENZE A TESTY): 1000W zdroj s certifikací 80 PLUS Platinum

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V této recenzi se podíváme na zdroj SSR-1000PD od firmy Seasonic. Výrobce uvádí, že zdroj disponuje certifikací 80 PLUS Platinum. Dále se výrobce chlubí dvanáctiletou zárukou, pozlacenými konektory, tichým provozem (s pasivním chlazením až do 40 % výkonu) a malým zvlněním. Zdroj se prodává za cenu okolo 6 500 Kč. Jak si tento zdroj povede v testu?

Seasonic SSR-1000PD; zdroj; recenze

Seasonic SSR-1000PD (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Obsah balení Seasonic SSR-1000PD
 2. Seasonic SSR-1000PD: Co a proč se měřilo?
 3. Seasonic SSR-1000PD (TEST): měření standby větve +5 V
 4. Seasonic SSR-1000PD (TEST): měření −12V větve
 5. Seasonic SSR-1000PD (TEST): měření napětí bez zátěže
 6. Recenze Seasonic SSR-1000PD: zátěžový test
 7. Jak je na tom zdroj Seasonic SSR-1000PD co do ochrany?
 8. Konstrukce zdroje Seasonic SSR-1000PD
 9. Závěr recenze a hodnocení zdroje Seasonic SSR-1000PD

Obsah balení Seasonic SSR-1000PD

Podobně jako dříve recenzovaný zdroj SSR-600TL je tento zdroj dodáván v kartonové krabici, která je zabalená v dalším lesklém černo-stříbrném obalu, na němž jsou uvedeny některé základní parametry. Balení obsahuje zdroj, síťový kabel, ploché modulární kabely ve vlastním pytli, manuál, nálepku a další příslušenství jako stahovací pásky a malou krabičku se startovací propojkou, kterou lze nasadit na 24-pinový konektor pro MB a spustit tak zdroj mimo počítač bez manuálního propojování pinů.

Krabice s obalem; Seasonic SSR-1000PD Obsah krabice; Seasonic SSR-1000PD Obsah krabice; Seasonic SSR-1000PD
Balení zdroje Seasonic SSR-1000PD a jeho obsah.

Co se týká vzhledu, zdroj SSR-1000PD působí dobrým dojmem. Barva je spíše matná tmavě šedá až černá. Použité materiály působí kvalitně, zdroj má hmotnost přibližně 2 kg. Všechny kabely jsou ve stejném barevném provedení, kabel pro 24-pinový konektor na MB je opletený, ostatní kabely jsou ploché.

Kabeláž; zdroj Seasonic SSR-1000PD Manuál
Zdroj Seasonic SSR-1000PD: rozbalené kabely, manuál a některé příslušenství.

Se zdrojem je dodán jeden kabel pro MB (24/20 pinů), dva kabely pro MB pro napájení CPU (8/4 piny), tři kabely pro PCIe (8/6 pinů) – z toho dva se dvěma konektory, dva SATA kabely se čtyřmi konektory, dva Molex kabely (jeden se třemi, jeden se dvěma konektory) a adaptér Molex na FDD a Molex na SATA. Délka MB kabelů se pohybuje okolo 60–65 cm, délka PCIe a SATA kabelů okolo 70–80 cm.

Konektory; Seasonic SSR-1000PD Síťový vstup; Seasonic SSR-1000PD
Zdroj Seasonic SSR-1000PD: konektory pro modulární kabely a síťový vstup.

Seasonic SSR-1000PD: Co a proč se měřilo?

V této recenzi jsem měřil zvlnění jednotlivých větví a účinnost zdroje. Dále jsem testoval chování zdroje při zapnutí (se zátěží i bez zátěže). Také byly otestovány ochrany zdroje a chování při velmi nerovnoměrném zatížení jednotlivých větví.

i

Důležité parametry

 1. Účinnost: udává poměr mezi výkonem a příkonem zdroje. Zdroj, který bude při zátěži 180 W odebírat 200 W, má účinnost 90 %. Vysoká účinnost je žádaná. Kromě toho, že zdroj spotřebuje méně energie, bude také vydávat méně tepla. Tím pádem jsou nižší nároky na chlazení.
 2. Zvlnění a přesnost výstupního napětí: zdroj má několik větví, které dodávají určitá výstupní napětí. Dodává-li +12V větev napětí se střední hodnotou 12,12 V, které ale prudce kolísá mezi 12,10 V a 12,14 V, pak je odchylka od jmenovitého napětí 1 % a zvlnění 40 mV (špička–špička). Například pro +12V větev určuje ATX standard toleranci 5 % a max. zvlnění 120 mV. Příliš nepřesné napětí a velké zvlnění může vést k nestabilitě a/nebo poškození komponent / zkrácení jejich životnosti.
  Poznámka k overclockingu. Taktujeme-li komponenty, zvyšuje se jejich náročnost na chlazení i napájení. Pokud taktujeme, je vhodné použít kvalitní a patřičně naddimenzovaný zdroj. Pokud budou různé výkyvy napětí tak velké, že budou způsobovat nějaké větší výkyvy napětí až na napájecích kaskádách, mohou vznikat problémy se stabilitou. Vzhledem k tomu, že taktované komponenty bývají citlivější na napájení, pro využití plného OC potenciálu komponent je vhodné použít kvalitní zdroj.
 3. Chování zdroje při zapnutí: je-li zdroj nesprávně navržen, může při zapnutí či rychlé změně zátěže na chvíli pustit ven vyšší napětí. Je-li tento překmit příliš velký, opět hrozí poškození komponent.
 4. Dále je vhodné otestovat ochrany zdroje a chování zdroje při nestandardních situacích. Kvalitní zdroj by neměl zničit sám sebe ani připojené komponenty – pokud něco takového hrozí, měl by se vypnout.

Seasonic SSR-1000PD (TEST): měření standby větve +5 V

Maximální zátěž pro tuto větev je 3 A (při 5 V to odpovídá 15 W). V tabulce níže jsou uvedeny naměřené hodnoty. Účinnost se pohybuje okolo 80 % a není příliš závislá na zátěži. Účiník (power factor, v tabulkách označený jako „PF“) se zátěží roste až do 0,36. Díky vypnuté korekci účiníku je pochopitelně poměrně nízký. Napětí se mezi zátěží 1 A a 3 A změnilo o 140 mV, regulace je velmi dobrá a zvlnění je nízké, pohybující se v jednotkách mV špička–špička. Toho měření bylo provedeno s vypnutou hlavní částí zdroje.

Měření standby větve: tabulka; Seasonic SSR-1000PD

V další tabulce je uvedeno měření standby větve, když jsou spojeny vodiče PS_ON a GND (tzn. v provozu jsou i ostatní větve, ne pouze standby větev), ale jiné větve nejsou zatíženy. Zvlnění je o něco vyšší, účinnost je nižší a PF je mírně vyšší. Zdroj má v klidu spotřebu okolo 5 W, což je dáno pravděpodobně aktivní korekcí účiníku. Při zapnutí zdroje je slyšet cvaknutí relé.

Měření standby větve: tabulka; Seasonic SSR-1000PD

Zvlnění +5V SB větve při malé zátěži; Seasonic SSR-1000PD
Zde je vidět zvlnění +5V SB větve při malé zátěži.

i

K čemu slouží jednotlivé větve?

 1. +12 V: typický počítač bude odebírat nejvíce výkonu právě z této větve. Je z ní napájen procesor (přes další snižovací měnič – napájecí kaskádu umístěnou na základní desce), grafické karty, pevné disky a mechaniky (SATA a Molex konektory), PCIe sloty, různé části základní desky...
 2. +5 V a +3,3 V: napájení pevných disků, mechanik, různých částí základní desky, USB, PCIe slotů... Typicky tyto větve nejsou zatěžovány ani zdaleka tolik jako +12V.
 3. +5 V standby: tato větev běží stále, i když je PC vypnuto. Je připojena k základní desce, která může zapnout zbytek zdroje signálem PS_ON. Zdroj ji tedy využívá i interně. Jedná se vlastně o druhý malý zdroj, který pracuje většinou nezávisle na ostatních větvích. Má typicky max. výkon okolo 10 až 15 wattů.
 4. −12 V: může napájet různé obvody na základní desce (např. pro porty RS232), dnes se už moc nevyužívá. Tato větev má typicky max. výkon okolo 3 W.

Seasonic SSR-1000PD (TEST): měření −12V větve

Zvlnění na této větvi se pohybuje okolo 10 mV. Přes celý proudový rozsah se napětí změnilo pouze o 30 mV.

Zvlnění +5V SB větve při malé zátěži; Seasonic SSR-1000PD

Seasonic SSR-1000PD (TEST): měření napětí bez zátěže

V tabulce níže jsou uvedená napětí jednotlivých větví bez zátěže a zvlnění na jednotlivých větvích. Největší odchylku od jmenovitého napětí má větev +12 V.

Napětí a zvlnění naprázdno; Seasonic SSR-1000PD

Seasonic SSR-1000PD (TEST): zátěžový test

V zátěžovém testu byly testovány pouze větve +5 V, +12 V a +3,3 V, protože výkon větví −12 V a standby je oproti ostatním větvím malý, navíc se dle zběžného testu tyto dvě větve kromě zvlnění s ostatními větvemi navzájem neovlivňovaly. Pro větve +5 V a +3,3 V je udáván maximální proud 25 A a společný výkon max. 125 W, pro větev +12 V je maximální proud 83 A a výkon 996 W, celkový maximální výkon je 1 000 wattů.

Příkon a účiník byly měřeny pomocí wattmetru Geti GPM01, proud byl rozdělen do více zatěžovacích bloků, kde byl měřen pomocí úbytku napětí na bočnících Walsin 2 Ω, 1 %. Napětí (včetně úbytků na bočnících) bylo měřeno multimetrem Uni-T UT61E. Zvlnění bylo měřeno s kapacitní zátěží odpovídající dokumentu Intel #336521, ovšem bez diferenciální sondy – s pasivní sondou, pomocí osciloskopu DSO5102P. Naměřené zvlnění se zkratovanou sondou se pohybovalo okolo 1 mV, když by zdroj zatížen málo, až k nízkým jednotkám mV dle pozice sondy vůči zdroji při vyšší zátěži. Co se týká zátěžového testu a účinnosti, chyby přístrojů byly korigovány podle dřívějšího porovnání s přesnějšími přístroji při různých měřeních a následného dopočítání, ale vzhledem k nízkým zvlněním a vysokým účinnostem mohou být v měřeních znát.

Napětí a zvlnění; zátěžový test; Seasonic SSR-1000PD

Účinnost by dle specifikace 80 Plus Platinum měla být 92 % pro 20% zátěž, 94 % pro 50% zátěž a 90 % pro 100% zátěž. Při některých měřeních byla zjištěna účinnost cca o 1 procento nižší, při některých zase o něco vyšší, nicméně vzhledem k přesnosti použitých přístrojů a velké zátěži na větvích +3,3 a +5 V (přičemž běžná PC mají většinu zátěže na +12V větvi) lze očekávat, že zdroj s velkou pravděpodobností svou specifikaci splňuje a při lepším rozdělení zátěže (spíše na větvi +12 V) by si vedl lépe. Při měření d) byla naměřena účinnost téměř 94 %. Teplota byla měřena teploměrem GM320 blízko nejteplejšího místa povrchu zdroje.

Ventilátor se spouštěl až v měření c), kdy si zdroj „občas odfouknul“. Mezi všemi měřeními bylo ponecháno minimálně okolo 30 minut, ovšem většinou spíše více, aby byl dostatek času na zahřátí zdroje. Již s malou zátěží korekce účiníku fungovala lépe, v měření a) se účiník pohyboval okolo 0,84, ve všech dalších měřeních (b až e) již byl vyšší než 0,9.

S crossloadingem a přetížením si zdroj poradil bez problémů. Zvlnění již pro tento případ nebylo měřeno, ale napětí se držela ve specifikaci, a to i např. při přetížení větví +5 a +3,3 V na více než 160 % jmenovitého kombinovaného výkonu, viz tabulka níže.

Napětí a zvlnění; zátěžový test - přetížení; Seasonic SSR-1000PD

Při maximální zátěži a přetížení byl ventilátor již poměrně hlučný a přepínal se hlavně mezi dvěma určitými výkony, což bylo slyšitelné a dosti nepříjemné.

Poměrně zajímavé je, že se napětí při zátěži do jisté míry zvyšovalo. Možná se takto snaží zdroj kompenzovat úbytek napětí na kabelech? Napětí na některých konektorech ovšem potom již přesáhne hodnotu, jež by odpovídala toleranci, kterou udává Seasonic, nicméně stále je v limitech daných příslušným standardem ATX.

i

Jako zátěž byly použity výkonové drátové rezistory připojované mechanickými spínači. ATX standard povoluje zvlnění 120 mV špička–špička pro větve ±12 V, 50 mV pro ostatní, odchylku napětí ±5 % pro kladné větve a ±10 % pro záporné větve.

Jak je na tom zdroj Seasonic SSR-1000PD co do ochrany?

Seasonic udává, že má zdroj ochrany OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP (overcurrent / voltage / undervoltage, short circuit, over power/temperature protection), tzn. ochrany proti nadproudu, přepětí, podpětí, zkratu, příliš vysokému výkonu a přehřátí. Ochrany proti nadproudu / příliš vysokému výkonu a zkratu byly na všech větvích otestovány, po krátkém odpojení a odstání zdroj fungoval dále.

Konstrukce zdroje Seasonic SSR-1000PD

Ve zdroji jsou použity kvalitní součástky (např. elektrolytické kondenzátory od firem Rubycon, Nippon Chemicon, Hitachi). Spodní strana desky je pokrytá ochranným lakem. Na hlavní desku je přiděláno několik dalších desek, na kterých jsou například řídicí obvody či měnič z +12 V na +5 a +3,3 V. Použitím tohoto pomocného měniče lze docílit toho, že se jednotlivé větve navzájem nebudou příliš ovlivňovat (což bylo ověřeno v testu, kdy i při plné zátěži pouze na jedné větvi byla všechna napětí v pořádku). Větve +5 V a +3,3 V budou mít pochopitelně ovšem o něco nižší účinnost.

Vnitřnosti zdroje Seasonic SSR-1000PD Spodní strana desky zdroje Seasonic SSR-1000PD
Uvnitř zdroje Seasonic SSR-1000PD.

V PFC jsou osázeny SiC diody Cree C3D08060A a MOSFETy IPP60R125CP (650 V; 0,125 Ω). Samotný zdroj +12 V využívá plný můstek MOSFETů IPP50R250CP (550 V, 0,25 Ω) a jedná se pravděpodobně o topologii LLC či podobnou. Usměrnění na sekundární straně je synchronní, zajištěno pomocí SMD MOSFETů na spodní straně desky. Deska s měniči pro větve +5 V a +3,3 V obsahuje pravděpodobně klasické synchronní snižovací měniče. Ohledně kvality pájení zde není co vytknout.

i Mohlo by vás zajímat

Závěr recenze a hodnocení zdroje Seasonic SSR-1000PD

Seasonic SSR-1000PD

Seasonic SSR-1000PD

Seasonic SSR-1000PD

Mezi kladné vlastnosti zdroje SSR-1000PD lze zařadit vysoký výkon, velice dobrou účinnost a tichý chod až do zátěže okolo 400 W. Použité součástky jsou kvalitní. Výtku si ovšem zaslouží například poměrně hrubá regulace rychlosti ventilátoru.

Klady

 • Nízké zvlnění
 • Výborná účinnost, certifikace 80 PLUS Platinum
 • Kvalitní konstrukce, použité materiály
 • Záruka 12 let

Zápory

 • Vysoká cena
 • Hrubější regulace ventilátoru

Zdroj Seasonic SSR-1000PD má velký výkon, vysokou účinnost a obecně dobré provozní parametry, ovšem firma Seasonic si za něj rozhodně nechá adekvátně zaplatit.

František Štefanec

František Štefanec

Jmenuji se František Štefanec a elektronika je jedním z mých hlavních koníčků už od dětství. Momentálně studuji na fakultě elektrotechnické ČVUT. Elektronika mě zajímá obecně, od mikrořadičů přes analogové obvody po pokusy s VN – baví mě navrhovat a konstruovat různé obvody. Elektroniku také vyučuji.Seasonic Prime PX-1000 Platinum
Počítačový zdroj 1000W, ATX, 80 PLUS Platinum, 8 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 12 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček, síťový vypínač a zero RPM mode, 135 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 170 mm

-4% 7 299,-
6 999,- bez DPH 5 784,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: UE313r4
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi