Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Seasonic SSR-600TL (RECENZE A TESTY): pasivně chlazený 600W zdroj

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V této recenzi se podíváme na pasivně chlazený zdroj SSR-600TL od firmy Seasonic. Vzhledem k pasivnímu chlazení by měl být naprosto tichý – nemá žádný ventilátor. Tento zdroj se chlubí certifikací 80 PLUS Titanium. Dále výrobce na svých stránkách uvádí velmi přesnou regulaci výstupního napětí a malé zvlnění. Cena se pohybuje okolo 5 500 Kč. Obstojí tento zdroj v testu?

Seasonic SSR-600TL (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Obsah balení Seasonic SSR-600TL
 2. Seasonic SSR-600TL: Co a proč se měřilo?
 3. Seasonic SSR-600TL (TEST): Měření +5V standby větve
 4. Seasonic SSR-600TL (TEST): měření −12V větve
 5. Seasonic SSR-600TL (TEST): měření hlavních větví
 6. Jak je na tom Seasonic SSR-600TL co do ochrany?
 7. Konstrukce Seasonic SSR-600TL
 8. Závěr recenze a hodnocení zdroje Seasonic SSR-600TL

Obsah balení Seasonic SSR-600TL

Zdroj Seasonic SSR-600TL byl dodán v kartonové krabici zabalené v lesklém černo-stříbrném obalu, na němž jsou uvedeny základní informace o zdroji. Uvnitř samotné krabice se nacházel samotný zdroj, kabely, manuál, stahovací pásky, šrouby, nálepka na přední panel PC, napájecí kabel a malá krabička s 24pinovým ATX konektorem pro zapnutí zdroje bez základní desky nebo manuálního spojování vodičů na ATX konektoru. Samotný zdroj je umístěn v ochranném vaku, kabely jsou umístěny ve druhém.

Krabice s obalem; Seasonic SSR-600TL Obsah krabice; Seasonic SSR-600TL Obsah krabice - zdroj a kabely v ochranných váčcích, síťový kabel, manuál, materiál pro montáž zdroje; Seasonic SSR-600TL
Obsah balení zdroje Seasonic SSR-600TL.

Pasivní zdroj Seasonic SSR-600TL působí kvalitním, robustním dojmem. Na zadní straně má napájecí konektor a vypínač, na protější straně jsou konektory pro modulární kabeláž. Ke zdroji je dodán jeden kabel s 24pinovým ATX konektorem (část se 4 piny je odnímatelná) o délce 60 cm, dva kabely s konektorem pro napájení napájecí kaskády procesoru o délce 65 cm (8 pinů, opět má odnímatelnou čtyřpinovou část a lze použít i se staršími základními deskami), 2 kabely pro napájení grafických karet se dvěma konektory (6 + 2 piny) s délkou 67 + 7 cm mezi konektory, jeden SATA kabel se čtyřmi konektory a délkou 45 + 11 + 11 + 11 cm, jeden SATA kabel se 3 konektory a délkou 35 + 11 cm, jeden Molex kabel se 4 konektory a délkou 48 + 12 + 12 + 12 cm, jeden Molex kabel se 2 konektory a délkou 35 + 12 cm a redukce z běžného Molexu na menší (floppy).

Kabeláž; Seasonic SSR-600TL Samotný zdroj; Seasonic SSR-600TL Konektory pro odpojitelné kabely; Seasonic SSR-600TL
Detailní pohled na pasivně chlazený zdroj Seasonic SSR-600TL a konektory pro odpojitelné kabely.

Seasonic SSR-600TL: Co a proč se měřilo?

V této recenzi jsem měřil zvlnění jednotlivých větví a účinnost zdroje. Dále jsem testoval chování zdroje při zapnutí (se zátěží i bez zátěže). Také byly otestovány ochrany zdroje a chování při velmi nerovnoměrném zatížení jednotlivých větví.

i

Důležité parametry

 1. Účinnost: udává poměr mezi výkonem a příkonem zdroje. Zdroj, který bude při zátěži 180 W odebírat 200 W, má účinnost 90 %. Vysoká účinnost je žádaná. Kromě toho, že zdroj spotřebuje méně energie, bude také vydávat méně tepla. Tím pádem jsou nižší nároky na chlazení.
 2. Zvlnění a přesnost výstupního napětí: zdroj má několik větví, které dodávají určitá výstupní napětí. Dodává-li +12V větev napětí se střední hodnotou 12,12 V, které ale prudce kolísá mezi 12,10 V a 12,14 V, pak je odchylka od jmenovitého napětí 1 % a zvlnění 40 mV (špička–špička). Například pro +12V větev určuje ATX standard toleranci 5 % a max. zvlnění 120 mV. Příliš nepřesné napětí a velké zvlnění může vést k nestabilitě a/nebo poškození komponent / zkrácení jejich životnosti.
  Poznámka k overclockingu. Taktujeme-li komponenty, zvyšuje se jejich náročnost na chlazení i napájení. Pokud taktujeme, je vhodné použít kvalitní a patřičně naddimenzovaný zdroj. Pokud budou různé výkyvy napětí tak velké, že budou způsobovat nějaké větší výkyvy napětí až na napájecích kaskádách, mohou vznikat problémy se stabilitou. Vzhledem k tomu, že taktované komponenty bývají citlivější na napájení, pro využití plného OC potenciálu komponent je vhodné použít kvalitní zdroj.
 3. Chování zdroje při zapnutí: je-li zdroj nesprávně navržen, může při zapnutí či rychlé změně zátěže na chvíli pustit ven vyšší napětí. Je-li tento překmit příliš velký, opět hrozí poškození komponent.
 4. Dále je vhodné otestovat ochrany zdroje a chování zdroje při nestandardních situacích. Kvalitní zdroj by neměl zničit sám sebe ani připojené komponenty – pokud něco takového hrozí, měl by se vypnout.

Seasonic SSR-600TL (TEST): Měření +5V standby větve

Maximální zátěž pro tuto větev je 2,5 A (při 5 V to odpovídá 12,5 W). V níže uvedených tabulkách jsou naměřená výstupní napětí a jejich zvlnění při různých zátěžích. Účinnost (v tabulkách označená jako „eff“) této větve se pohybuje okolo 80 %, téměř nezávisle na zátěži. Účiník (power factor, v tabulkách označený jako „PF“) se zátěží roste, při max. zátěži bylo naměřeno 0,34. Řádky označené hvězdičkou byly měřeny se zapnutým zdrojem (PS_ON připojený na GND).

Měření +5V SB větve: tabulka; Seasonic SSR-600TL

Při zvyšování zátěže z 0,5 A na 2,5 A se postupně snížilo výstupní napětí o 87 mV. Stále se pohybovalo poměrně přesně okolo 5 V. Při zapnutí hlavní části zdroje bylo slyšet cvaknutí relé, vzrostla spotřeba naprázdno a napětí na této větvi se snížilo, a to poměrně drasticky.

Měření +5V SB větve: zvlnění; Seasonic SSR-600TL

Zvlnění se pohybovalo okolo 3 mV (špička–špička) při nízké zátěži, okolo 7–8 mV při vyšší zátěži a okolo 10 mV po zapnutí hlavní části zdroje. Toto je velmi slušná hodnota, podle ATX standardu může být zvlnění až 50 mV špička–špička na 3,3 V, 5 V a 5 VSB větvích a až 120 mV na 12/−12 V.

Náběh +5V SB větve, 50 mA zátěž; Seasonic SSR-600TL Zvlnění +5V SB větve, 50 mA zátěž; Seasonic SSR-600TL
Zde je vidět chování +5V standby při připojení zdroje do sítě a zvlnění na této větvi. Obě měření byla prováděna se zátěží 50 mA.

Při zapnutí zdroje se objeví poměrně velký překmit (viz screenshoty z osciloskopu). Napětí momentálně vyskočí až k hodnotě 5,23 V, což je sice stále v normě, ale už dost na hraně. Upřímně bych od zdroje v této cenové kategorii čekal trochu lepší výsledek. Překmit se objevil jak u 50mA, tak u 2A zátěže skoro se stejnou amplitudou, ale u vyšší zátěže trval kratší dobu. Náběh +5 V standby větve trvá cca 5 až 10 ms, podle zátěže.

Náběh +5V SB větve, 2 A zátěž; Seasonic SSR-600TL Zvlnění +5V SB větve, 2 A zátěž; Seasonic SSR-600TL
Zde je vidět chování +5V standby při připojení zdroje do sítě a zvlnění na této větvi. Obě měření byla prováděna se zátěží 2 A.

i

K čemu slouží jednotlivé větve?

 1. +12 V: typický počítač bude odebírat nejvíce výkonu právě z této větve. Je z ní napájen procesor (přes další snižovací měnič – napájecí kaskádu umístěnou na základní desce), grafické karty, pevné disky a mechaniky (SATA a Molex konektory), PCIe sloty, různé části základní desky...
 2. +5 V a +3,3 V: napájení pevných disků, mechanik, různých částí základní desky, USB, PCIe slotů... Typicky tyto větve nejsou zatěžovány ani zdaleka tolik jako +12V.
 3. +5 V standby: tato větev běží stále, i když je PC vypnuto. Je připojena k základní desce, která může zapnout zbytek zdroje signálem PS_ON. Zdroj ji tedy využívá i interně. Jedná se vlastně o druhý malý zdroj, který pracuje většinou nezávisle na ostatních větvích. Má typicky max. výkon okolo 10 až 15 wattů.
 4. −12 V: může napájet různé obvody na základní desce (např. pro porty RS232), dnes se už moc nevyužívá. Tato větev má typicky max. výkon okolo 3 W.

Seasonic SSR-600TL (TEST): Měření −12V větve

Tato větev má opravdu dobrou regulaci (přes celý proudový rozsah napětí pokleslo jen o 0,03 V), zvlnění se pohybovalo okolo 20 mV. Maximální udávaný proud je 300 mA.

Měření větve -12V: chování při zátěži; Seasonic SSR-600TL

Seasonic SSR-600TL (TEST): Měření hlavních větví

Při provozu naprázdno jsem si všiml velmi slabého srčivého zvuku ze zdroje (slyšitelného při přiblížení ucha). Již při malé zátěži ale ustal. Nicméně při větším přetížení se zdroj opět ozval. Zde je tabulka napětí naprázdno:

Výstupní napětí zdroje při chodu naprázdno; Seasonic SSR-600TL

Pro +12V větev (tento zdroj má jednu větev pro všechny výstupy) je uveden max. proud 50 A (max. výkon 600 W), pro větve +5 V a +3,3 V je to max. 20 A pro každou, max. výkon obou větví dohromady je 100 W. Celkový maximální výkon je 600 W.

Zatěžovací testy - vlevo je uvedena procentuální zátěž, v dalších sloupcích je uvedeno napětí konkrétních větví a jejich zatížení. Dále jsou uvedeny odchylky napětí a zvlnění, odběr zdroje, power factor/účiník, celková zátěž a účinnost.; Seasonic SSR-600TL

Během normálního provozu se odchylka napětí na všech větvích pohybovala většinou okolo 1–2 %. Zajímavým faktem je, že napětí se zátěží spíše rostlo, než klesalo. Odchylka by měla být podle ATX standardu pod 5 % (na všech kladných větvích), což byla ve všech případech. Ovšem Seasonic uvádí ±1% na +3,3V a +5V větvích a 0 až +2 % na +12V větvi, čehož zdroj Seasonic SSR-600TL nedosáhl, a to ani když se odečte (ne)přesnost použitých měřicích přístrojů, což mě trochu zklamalo, stejně jako překmit na standby větvi.

Závislost účinnosti zdroje na zátěži; Seasonic SSR-600TL

Crossloading zdroj snáší dobře. Samotný zdroj má vlastně jen jednu velmi účinnou větev (+12 V) a zbylé větve jsou zajištěny pomocí snižovacích měničů. Touto cestou lze docílit lepší regulace i účinnosti. Samozřejmě, výstupy ze samostatných měničů budou mít o něco nižší účinnost oproti +12V větvi, ovšem vzhledem k tomu, že je v běžném PC většina zátěže právě na +12V větvi, moc to nevadí. Ve druhé tabulce jsem experimentoval s přetížením +5V a +3,3V větví. I po dosažení 195 % kombinované zátěže na těchto větvích oproti psanému maximu se všechna napětí držela v rozmezí daném ATX standardem (i když +3,3V větev už byla téměř mimo, účinnost výrazně klesla a kryt zdroje se na některých místech rozpálil skoro na 75 °C). Zdroji nijak nevadil provoz bez zátěže na jakékoliv větvi, když byly ostatní zatížené na maximum.  

Zvlnění na +12V větvi (5 mV/dílek, 2 ms/dílek); Seasonic SSR-600TL Chování +12V větve při zapnutí zdroje (2 V/dílek, 8 ms/dílek); Seasonic SSR-600TL
Na těchto obrázcích si můžete prohlédnout, jak se chová větev +12 V při startu do zátěže 22 A, na druhém obrázku je zvlnění (cca 30 mVp-p, což je naprosto v pořádku).

Zdroj Seasonic SSR-600TL dosáhl opravdu dobré účinnosti, v nejlepším případě bylo naměřeno téměř 95 % a téměř vždy byla nad 93 %. Zdroj splňuje limity pro certifikaci 80 PLUS Titanium. Zvlnění je na všech větvích nízké. Na +12 V má zvlnění téměř stále nějakou nízkofrekvenční složku, ke které se přidávají s rostoucí zátěží vyšší frekvence. Zvlnění se pohybuje okolo 30 mVp-p, což je v pořádku. Ačkoliv je v průběhu napětí při startu vidět „schod“, nejsou zde žádné větší překmity (jako u standby větve).

Jak je na tom Seasonic SSR-600TL co do ochrany?

Výrobce udává, že zdroj Seasonic SSR-600TL má následující ochrany: OCP (ochrana proti nadproudu), OVP (přepěťová ochrana), UVP (podpěťová ochrana), SCP (protizkratová ochrana), OPP (ochrana proti příliš vysokému odebíranému výkonu) a OTP (ochrana proti přehřátí). 

Při přetížení nad cca 750 wattů se zdroj vypnul. Při výše zmiňovaném experimentu a přehřátí se po nějaké době také vypnul. Protizkratová ochrana funguje na všech větvích, ale u některých (+3,3 V, +5 V, +5 V standby) bylo potřeba po spuštění ochrany zdroj úplně odpojit a nechat chvíli odstát, aby znovu nastartoval (nestačilo jen rozpojení a spojení PS_ON).

Recenze Seasonic SSR-600TL: dodatečné poznámky k měření

Použité měřicí přístroje: Uni-T UT139C, Hantek DSO5102P, Geti GPM01. Proud byl snímán na bočnících s tolerancí 1 %. Přesnost měření napětí by měla být ±(0,5 % + 2 digity). Odhad rozšířené nejistoty (pro 95% pravděpodobnost) u měření účinnosti je 3 %. Pro měření zvlnění byla použita sonda 1 : 1, co nejblíže měřicímu bodu byl umístěn 10μF keramický kondenzátor proti zemi, na osciloskopu bylo zapnuto omezení šířky pásma na 20 MHz.

i

Jako zátěž byly použity výkonové drátové rezistory připojované mechanickými spínači. ATX standard povoluje zvlnění 120 mV špička–špička pro větve ±12 V, 50 mV pro ostatní, odchylku napětí ±5 % pro kladné větve a ±10 % pro záporné větve.

Konstrukce Seasonic SSR-600TL

Kvalita provedení zdroje je velice dobrá, nevšiml jsem si očividných problémů (jako např. přebývajících cínových kuliček). Některé kondenzátory jsou umístěny trochu nakřivo, což kazí dojem z jinak dobrého provedení. Je zde dost kondenzátorů s pevným dielektrikem a ty elektrolytické jsou od výrobců Rubycon, Nippon Chemicon a Hitachi.

Vnitřnosti zdroje - otevřená krabice; Seasonic SSR-600TL Dioda a MOSFETy na chladiči - konkrétně tyto jsou použity v obvodu korekce účiníku (PFC - Power factor correction); Seasonic SSR-600TL
Detailní pohled na konstrukci zdroje Seasonic SSR-600TL.

Vlevo dole jsou na fotografii vnitřku vidět tlumivky, které jsou součástí EMI filtrace (připojené hned za síťovým vstupem). Nad nimi je poměrně masivní tlumivka, která je pravděpodobně součástí obvodu pro korekci účiníku. Na chladiči pod ní jsou umístěny usměrňovací můstky, na chladiči nad ní jsou spolu s diodou umístěny výkonové MOSFETy, které jsou opět zřejmě součástí aktivní korekce účiníku. Jedná se o poměrně masivní MOSFETy IPP50R140CP od firmy Infineon s parametry UDS = 550 V, ID = 15 A při 100 °C, RDS = 0,14 Ω (případně 0,23 Ω při 100 °C). Blízko nich si lze na druhé fotografii všimnout malých proudových snímacích transformátorků. 

Na chladiči nejblíže prostředku zdroje jsou umístěny další čtyři stejné MOSFETy, které tvoří plný můstek. Před hlavním transformátorem je umístěna další cívka (uprostřed zdroje) a kondenzátor (nalevo od ní). Jedná se zřejmě o sériovou rezonanční topologii. Transformátor pro standby větev je na fotografii umístěn pod hlavním transformátorem. Poměrně velká část elektroniky je umístěna na vedlejších deskách, které jsou připojeny k té hlavní. Ta je osazená z obou stran. Mezi deskou a krytem jsou umístěny teplovodivé podložky.

Spodní strana větší desky; Seasonic SSR-600TL
Spodní strana větší desky plošných spojů zdroje Seasonic SSR-600TL.

Deska je pokryta nějakým ochranným lakem, nepodařilo se mi rozluštit popisky na některých součástkách. Na sekundární straně je použito synchronní usměrnění (místo diod jsou zde MOSFETy s nějakým řídicím obvodem – sepnutý MOSFET má velmi malý odpor – u těch silnějších, modernějších a určených na menší napětí se jedná o miliohmy, tudíž je na nich jen velmi malý napěťový úbytek a oproti řešení s diodami lze dosáhnout vyšší účinnosti). Příslušné MOSFETy jsou vidět na této fotografii mezi středem a horním pravým rohem.

Měniče z +12 V na +5 V a +3,3 V jsou umístěny na samostatné desce. Na fotografii je vidět „přední“ část měniče s cívkami, na zadní části jsou umístěny zbylé součástky a chladiče. Tato deska je připojena k hlavní desce pomocí několika kabelů.

Deska se snižovacími měniči, na přední straně jsou vidět příslušné tlumivky a kondenzátory; Seasonic SSR-600TL
Deska, na které jsou umístěny snižovací měniče pro větve +5 V a +3,3 V.

První zdroj, který na recenzi dorazil, byl vadný (pískala standby větev a selhal při zátěži – pravděpodobně selhaly usměrňovací obvody na sekundární straně). Při zpětné komunikaci se Seasonicem to byl údajně první vadný kus tohoto typu za tento rok, a to celosvětově.

Závěr recenze a hodnocení zdroje Seasonic SSR-600TL?

Ačkoliv se napětí během testování držela s přehledem stále v rozmezí daném ATX standardem, nebyla tak přesná (hlavně +5 V a +3,3 V), jak uvádí Seasonic na stránkách. Také mám výtky k překmitům na +5V standby větvi při zapínání.

i Mohlo by vás zajímat

Mezi klady tohoto zdroje patří jeho velmi vysoká účinnost, tichý chod (je chlazený pasivně) a malé zvlnění výstupních napětí. Není mnoho výrobců, kteří mají v nabídce nějaký podobný pasivně chlazený zdroj s výkonem ≥600 W – v tomto ohledu je téměř bezkonkurenční. Použity jsou kvalitní materiály a zdroj působí robustním dojmem. Zdroj nakonec dostal zlaté hodnocení, i přes některé vady na kráse a vysokou cenu – hlavně díky excelentní účinnosti, použitým součástkám a parametrům vzhledem k pasivnímu chlazení.

Zdroj SSR-600TL

Seasonic SSR-600TL

PC zdroje

Tento zdroj sice má nějaké vady na kráse, ale pokud se s nimi i s vysokou cenou smíříte, mohu ho do tiché sestavy rozhodně doporučit – svůj účel splní, použity jsou kvalitní materiály a podobný zdroj budete na trhu hledat dost složitě.

Klady

 • Velice dobrý výkon vzhledem k pasivnímu chlazení
 • Nízké zvlnění
 • Výborná účinnost, certifikace 80 PLUS Titanium
 • Kvalitní konstrukce, použité materiály
 • Záruka 12 let

Zápory

 • Vysoká cena
 • Překmit na standby větvi při zapnutí
 • O něco méně přesná regulace napětí oproti udávané
František Štefanec

František Štefanec

Jmenuji se František Štefanec a elektronika je jedním z mých hlavních koníčků už od dětství. Momentálně studuji na fakultě elektrotechnické ČVUT. Elektronika mě zajímá obecně, od mikrořadičů přes analogové obvody po pokusy s VN – baví mě navrhovat a konstruovat různé obvody. Elektroniku také vyučuji.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací