Seasonic SYNCRO Q704 feat. Noctua Sterrox (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Michal Mikle

Výběr správné počítačové skříně neboli casu je alfou a omegou celé sestavy. Ať už plánujete hrát, či využívat své nové PC k práci, zásadní je jedna jediná věc. Skvělá airflow. Špatná airflow, no bueno. A ačkoliv se na první pohled zdá, že jde o jednoduchou věc, opak je pravdou. Skříní s mizernou airflow je na trhu hromada a naopak těch, u jejichž návrhu někdo přemýšlel, je pomálu. Správné proudění vzduchu je sice tou nejdůležitější, ale ne jedinou vlastností, na které záleží. Seasonic se svými SYNCRO Q7 skříněmi bere celou věc za opačný konec a v dnešní recenzi se podíváme na to, jak se mu to povedlo.

Seasonic Syncro Q704 - recenze a testy

Seasonic SYNCRO Q704 feat. Noctua Sterrox (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Vybíráme PC case aneb na čem záleží
  2. Seasonic SYNCRO Q7 Series – představení a specifikace
  3. Noctua Sterrox – cheat mezi ventilátory
  4. Seasonic SYNCRO Q7 Series – stavíme hi-endové herní PC na vzduchu
  5. Seasonic SYNCRO Q7 Series – testy prachových filtrů
  6. Seasonic SYNCRO Q7 Series – závěr aneb stojí to za to?
i

A co napájecí zdroj?

Vydáte-li se cestou Seasonic SYNCRO Q7, výběr zdroje rovnou odpadá. Tato case je totiž vybavena speciálním zdrojem a „rozvodnou skříní“ pro potřeby perfektního cable managementu.

Vybíráme PC case aneb na čem záleží

Ještě než se pustíme do Seasonic SYNCRO Q704, pojďme si něco říct o výběru té správné PC skříně. Kritérií pro výběr je vyloženě hromada a v první řadě záleží na tom, jaký hardware plánujete do skříně dát. Od toho se odvíjí, co byste od pořádné case měli chtít. Vše je samozřejmě otázkou budgetu a v neposlední řadě i designu. Při prvním pohledu na produktové fotky se toho bohužel moc nedozvíte, a tak je potřeba pročíst či zhlédnout důvěryhodné recenze od lidí, kteří už nějaké množství, ideálně několik desítek sestav postavili, rozumějí airflow a dokážou ji dobře odladit.

Výborná airflow je naprostý základ a skříň musí být navržena tak, aby poskytla dostatečné množství slotů pro vhodné ventilátory na těch správných místech. Plánujete-li vodní chlazení, musí skříň navíc disponovat dostatečným prostorem co do součtu výšky ventilátorů a tloušťky pořádných radiátorů. Neméně důležitou vlastností je samotný materiál, jeho kvalita a zpracování. Některé skříně se kroutí, jako by byly z papíru, a jiné drží jako víra, a nemusíte se tedy bát komplikovanějšího buildu. S tím jdou ruku v ruce i případné vibrace a jejich odhlučnění množství hluku, které skříň propouští ven.

V neposlední řadě dělají ohromný rozdíl prachové filtry. Těmi je dnes již téměř každá slušná case vybavena, ale rozdíly v jejich konstrukci a použitém materiálu dělají divy. Zatímco filtry některých skříní plní svou funkci skvěle a způsobují jen minimální restrikci airflow, jiné skříň doslova dusí, což vede ke zbytečně vysokým teplotám, hluku a samozřejmě i k nižšímu výkonu. Stejnou roli co do airflow hrají samozřejmě i možnosti cable managementu, které se odráží i ve finálním designu celé sestavy.

Design je z praktického hlediska sice až na posledním místě, ale pro majitele může hrát obrovskou roli. V dnešní době je samotná PC skříň neoddělitelnou součástí identity streamerů, gamerů, youtuberů a dalších content creatorů. Na Twitchi dobře poskládaná sestava v luxusní skříni vypadá nejen dobře, ale rozhodně i zaujme a vryje se návštěvníkům do paměti. V podstatě je potřeba skloubit praktickou a designovou stránku věci, což co do výběru té správné case není vůbec jednoduchý úkol. V dnešním článku se podíváme na tak trochu „out of the box“ skříň, která byla navržena s myšlenkou perfektního cable managementu, skvělou airflow, netradičním provedením i designem a především s průhlednou bočnicí na pravé straně, jelikož takových skříní je na trhu pramálo.

Seasonic SYNCRO Q7 Series – představení a specifikace

Seasonic Syncro řady Q7 jsou unikátní mid-tower ATX skříně, které na první pohled vyčnívají invertním layoutem neboli umístěním základní desky vzhůru nohama. O to raritnější záležitost z ní dělá fakt, že má průhlednou bočnici z temperovaného skla na pravé straně. Takových skříní na trhu moc nenajdete, a pokud z nějakého důvodu chcete nebo potřebujete mít svou case po levé straně, určitě jde o zajímavou možnost. Tím, čím se ale SYNCRO Q7 odlišuje od všech ostatních skříní, je unikátně řešené napájení a velmi důmyslný cable management.

Hledali jste opravdu unikátní case pro váš nový build? Dále hledat nemusíte.

Počítačové skříně Seasonic SYNCRO Q7 nejsou ničím jiným než zaslouženou evolucí renomovaného výrobce napájecích zdrojů. Seasonic má na poli PSU jedny z největších zkušeností a krom svých modelů známých např. pod označeními FOCUS a PRIME vyrábí mimo jiné OEM zdroje pro ASUS ROG. Takzvané Thory jsou tedy reálně Seasonicy a samotný fakt, že si ASUS pro svou ROG řadu vybral právě Seasonic, už o něčem svědčí. SYNCRO Q704, kterou uvidíte v dnešní recenzi, je především unikátní v tom, že má svůj vlastní napájecí zdroj s platinovou certifikací SYNCRO DPC-850 s 92% účinností při 50% zatížení.

Unboxing napájecího zdroje SYNCRO DPC-850 od Seasonicu.

Zdroj Seasonic SYNCRO DPC-850 vypadá na první pohled jako obyčejný nemodulární zdroj. Trik ale spočívá v unikátním modulu Seasonic CONNECT, se kterým výrobce přišel na trh před více než rokem a který se sám o sobě moc neprosadil. V kombinaci se skříní, která je na míru udělaná pro potřeby CONNECTu, už ale celá věc dává jiný smysl. Seasonic CONNECT je jednoduše řečeno elegantní rozvodna, kterou napájí zmíněný zdroj ze zadní strany skříně. Veškeré komponenty, jako je základní deska a grafická karta, jsou pak přímo zapojeny do CONNECTu ve vnitřku skříně. Tím odpadá přebytečné množství kabelů, které je běžně potřeba nějak zpacifikovat nejen uvnitř klasické skříně, ale i ze zadní strany, což v některých případech, a obzvláště použijeme-li osleevované prodlužky, bývá problém.

Zapojení ventilátorů a A-RGB konektorů do Seasonic CONNECT modulu.

Samotný napájecí modul Seasonic CONNECT je z vnitřní strany vybaven šesticí PCIe 8pinů pro napájení dvou výkonných grafických karet a ATX 24pinem. Ze zadní strany je k dispozici dvojice EPS 8pinů pro napájení procesoru i pro ty nejmonstróznější základní desky s pořádnou napájecí kaskádou. Je zde i šestice 4pin PWM konektorů pro ventilátory a stejně tak šestice A-RGB konektorů pro LED osvětlení. Seasonic CONNECT tedy neslouží pouze jako rozvodna napájení, ale i jako sofistikovaný synchronizační hub pro chlazení a A-RGB osvětlení. CONNECT je rovněž vybaven trojicí 6pinů pro SATA/MOLEX.

Doporučené možnosti nastavení airflow ve skříni Seasonic SYNCRO Q704.

Skříň je v základu vybavena čtveřicí 120mm ventilátorů od japonského výrobce Nidec, které jsou příhodně pojmenované jako Seasonic-Nidec a které výrobce prezentuje jako jednu z hlavních featur celého produktu. Velká škoda, že v cenové kategorii této skříně výrobce neosazuje plný počet ventilátorů co do volných pozic, jelikož tyto speciální ventilátory nejdou ani samostatně dokoupit. To do celé záležitosti hází již klasické vidle. Stock ventilátory nejsou navíc vybaveny žádným odhlučněním, a proto jsem se rovnou rozhodl celou skříň vybavit Sterroxovými ventilátory NF-A12x25 od Noctuy, jimiž je vybaven i bezkonkurenční chladič NH-U12A od stejného výrobce.

Noctua Sterrox – cheat mezi ventilátory

Než se pustíme do samotného buildu do SYNCRO Q704, pojďme si v rychlosti představit již zmíněné ventilátory od Noctuy. Většina z vás už o rakouském výrobci pravděpodobně slyšela. Noctua je absolutní špičkou v oblasti chlazení vzduchem, která vyvinula speciální materiál jménem Sterrox. Tento materiál propůjčuje lopatkám ventilátoru unikátní vlastnosti, díky kterým si zasluhuje bez přehánění označení „cheat mezi ventilátory“ v pozitivním slova smyslu.

Noctua NF-A12x25 s lopatkami ze Sterroxu.

Sterrox je druh vyztuženého laminátu polymerů tekutých krystalů, který pro účely chlazení vyvinula přímo Noctua. Materiál je velmi podobný kevlaru, z něhož se dělají neprůstřelné vesty, helmy a další výzbroj. Sterrox propůjčuje lopatkám bezkonkurenční vlastnosti, které zajišťují daleko lepší stabilitu rotoru. Elasticita materiálu se navíc promítá do akustických vlastností ventilátorů jako celku, což z NF-A12x25 dělá ty nejúčinnější a nejtišší ventilátory dostupné na běžném trhu. Noctua nedávno dostála dlouho slibovanému přání zákazníků a uvedla jak tyto ventilátory, tak dnes použitý chladič CPU ve variantě Chromax, tedy v černé barvě s možností barevných doplňků.

Pro účely dnešní recenze a stavby herního stroje do Seasonic SYNCRO Q704 jsem ale zvolil klasickou Noctua barvu a build vhodně nazval „Acquired Taste“, jelikož ne každému se originální barevné provedení hnědé a béžové líbí, ale jak s kolegou často říkáme, jde tak trochu o známku vytříbeného vkusu a získané chuti.

Seasonic SYNCRO Q7 Series – stavíme hi-endové herní PC na vzduchu

Následující série fotografií bude tak trochu ve stylu „Gradually, Then Suddenly“ a také nutno dodat, že moje výbava a fotografické schopnosti nejsou nijak závratné.

Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A
Příslušenství k Seasonic SYNCRO Q704.

V příslušenství skříně nenaleznete žádné zbytečnosti, ale asi nebudete postrádat nic, co byste vyloženě potřebovali. Látkové rukavice jistě přijdou vhod, ale záleží, jak vám sednou. Osobně preferuji nitrilové rukavice. Plastová krabička se šroubky je super věc, kterou opět ne každý výrobce přibaluje. Zbývá už jen manuál, velcro pásky na cable management a hadřík na finální vyleštění hotového PC. Co se týče chlazení, stojí za fotku hromádka Noctuy NF-A12x25 LS-PWM s CPU chladičem NH-U12A.

Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A
Seasonic SYNCRO Q704 ze zadní a přední strany.

Co musím zmínit, je citelná kvalita zpracování a použitých materiálů. Nikde se nic nekroutí, spoje drží, jak mají, a bez ostychu mohu říct, že mé všetáhnoucí oko na první i podrobný pohled nic netáhlo a to je co říct. Skleněná bočnice z temperovaného skla má kovový rám, po obvodu těsnění a na rozdíl od ostatních skříní se velmi snadno otvírá. Pokud chcete vyjmout přední filtr, musíte bočnici otevřít. Přední kryt skříně se klasicky sundává tahem, což není nikde v manuálu zmíněno, a vyžaduje nezvyklé množství síly, jelikož je přichycen osmi velkými plastovými čepy.

Kryt pro CONNECT se sundává ze zadní strany skříně a má dvě části. Vnitřní část je potřeba povolit z vnitřní strany skříně čtveřicí malých křížových šroubů. U prostoru na zdroj chválím 1 cm tlusté podložky sloužící k izolaci vibrací, které by zdroj mohl přenášet do skříně. Ne u všech casů se s touto vychytávkou setkáte, i když je známo, že zdroj bývá kvůli vibracím ventilátoru tou nejhlučnější komponentou v počítačové skříni.

Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A
Odstrojená skříň Seasonic SYNCRO Q704 a nainstalovaný modul CONNECT.

K mému překvapení je příprava skříně na montáž komponent bleskurychlou záležitostí a je vidět, že nad konstrukcí někdo přemýšlel. Pátrám v paměti a řekl bych, že odstrojení Seasonic SYNCRO Q704 bylo asi to nejrychlejší v porovnání s ostatními casy. Genialitu SYNCRO skříně můžete posoudit už na druhé fotce. Ten téměř prázdný prostor za zdrojem je prostě pastva pro oči. Zdroj s CONNECTEM jednoduše propojíte třemi kabely a je hotovo. Na třetí fotce již můžete vidět osazený CONNECT modul, jehož montáž je záležitostí pěti křížových šroubů. Na instalaci zdroje DPC-850 není co řešit, klasické uchycení na rámeček čtyřmi křížovými šrouby.

Čas na kritiku. Seasonic SYNCRO Q704 je o cable managementu. Problém je v tom, že výrobce ke skříni dává úplně obyčejné kabely, s nimiž celá věc tak trochu postrádá smysl. A jelikož jde o nestandardní zapojení, nepomůžete si ani předvyrobenými prodlužkami, což by zase samo o sobě ztrácelo smysl. To minimum, které mohl Seasonic udělat, je osleevovat kabely do červené barvy a spojit cablecomby. Popř. jako příslušenství nabídnout několik barevných variant. Jak uvidíte na dalších fotkách, obyčejné kabely kazí celý dojem sestavy. A podobná potíž je i se zmíněnými Seasonic-Nidec ventilátory, ale o tom až potom.

Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A
Propojení základní desky a grafické karty s CONNECT modulem pomocí stock kabelů.

Jak můžete vidět, použití obyčejných kabelů o standardním průřezu bez jakéhokoliv opletení není nic moc. A jelikož je cable management hlavní featurou této skříně, vnímám to jako velké minus. Nezbývá tedy nic jiného než se pustit do výroby vlastních kabelů, což není levná ani jednoduchá věc, a pokud si je budete chtít nechat udělat na zakázku, celá sestava se vám o pěkných pár tisíc prodraží. Stock kabely jsou samozřejmě plně a bez problému použitelné a tak jako tak jde o výrazné zlepšení oproti jakékoliv jiné PC skříni. Osleevované černé kabely s průřezem 16 AWG, spojené jednoduchým cablecombem, by celé věci dodaly naprosto jiný ráz a důvod pro pořízení SYNCRO Q704 by byl také úplně jinde.

V této fázi musím říct, že co se týče práce, šlo o snad nejrychlejší a nejméně pracný build na vzduchu, který jsem kdy dělal. Žádné zbytečné překážky, pár šroubků ven, pár šroubků tam a je hotovo. Jediná menší zrada se vyskytla v uchycení spodního ventilátoru ofukujícího RAM, který v tomto daném případě neuchytíte, aniž byste montovali chladič CPU až po tom, co namontujete skříň do desky. Zbývá už jen nacvaknout zpět přední kryt, vložit zpět filtry a stroj je připraven k akci.

Seasonic SYNCRO Q7 Series – testy prachových filtrů

Tou zásadní až mnohdy velkou neznámou při výběru počítačové skříně jsou prachové filtry. Těmi je snad vybavena už každá skříň, která by měla stát za to. Není ale filtr jako filtr a jejich konstrukce a použití materiálů se velmi liší. Ve finále pak mohou mít špatně navržené filtry značně negativní dopad na teploty.

Seasonic SYNCRO Q7; Noctua NF-A12x12; Noctua U12-A

Jak moc dusí prachové filtry skříň Seasonic SYNCRO Q704?

Testy filtrů jsem prováděl s procesorem i9-11900K nastaveným na cca 200 W a grafickou kartou RTX 2070. Rozdíly teplot s filtry a bez při cca 350 W odpadního tepla byly po 45 minutách v zátěžovém stress testu AIDA64 pouhé 4 °C na CPU package, což není vůbec zlý výsledek. Prachové filtry Seasonic SYNCRO Q704 tímto hodnotím na jedničku.

Seasonic SYNCRO Q7 Series – závěr aneb stojí to za to?

Musím se přiznat k jedné věci. Seasonic SYNCRO Q704 jsem tu měl na recenzi už celkem dlouhou dobu a se zdravou skepsí jsem se do testů a stavby skříně nijak nehrnul. Zaprvé jsem nepředpokládal, že výrobce zdrojů svou první case zvládne k mému uspokojení, a zadruhé až doposud nebyla pořizovací cena nijak nízká. To se ale změnilo a SYNCRO i s 850W zdrojem teď pořídíte za 7 999 Kč. Porovnáme-li to s klasikou typu Fractal Design Define R6 s průhlednou bočnicí, která se prodává kolem 5 000 Kč s např. RM850 od Corsairu za 3 200 Kč, jsme víceméně na podobné ceně.

Něco sestav jsem už do zmíněných Fractal Define R6 postavil a musím říct, že co do kvality provedení, použitých materiálů a hlavně co se samotné práce týče, preferuji Seasonic SYNCRO Q704. Velkou výhodu vidím i v invertním layoutu, díky němuž má odpadní teplo z grafické karty jednoduchou cestu ven přes vrchní trojici ventilátorů, a neohřívá tak RAM, CPU a VRM, jako je tomu u standardního provedení. Seasonic rovněž vsadil na průhlednou bočnici po pravé straně a podle mě dobře udělal. Takových skříní je dnes pomálu a sem tam mívám klienty, kteří si přejí mít PC po levé straně.

Abych ale jen nechválil, musím zmínit dvě věci. Zaprvé: čtveřici osazených ventilátorů Seasonic-Nidec považuji kvůli nemožnosti dokoupení těchto konkrétních modelů přinejmenším za nedomyšlenou. Kombinovat různé ventilátory v jedné skříni není příliš chytrý nápad, a jelikož se nedají dokoupit, nezbývá nic jiného než je vyhodit a vybavit celou skříň jinými fany. Buď měl výrobce vybavit skříň plným počtem fanů, a nebo vůbec. To je ale ostatně problém snad každé skříně a každého výrobce. Se stejným problémem se setkáte i u AiO chladičů.

i Mohlo by vás zajímat

Jako druhé minus vnímám již zmíněné, obyčejné provedení kabelů. Kdyby Seasonic nabízel příslušenství ke skříni v podobě několika variant osleevovaných kabelů s větším průřezem vodiče a srovnané pomocí cablecombů, byl by ze Seasonic SYNCRO Q704 rázem úplně jiný produkt. A když už jsme u těch kabelů, podstatné minus vidím v absenci verze se silnějším zdrojem, 1 000 W–1 300 W, kterými Seasonic běžně disponuje. 850W zdroj vzhledem k poslední generaci NVIDIA Ampere karet není z mého pohledu pro stavbu hi-endového PC dostačující. Ampere karty si ve špičkách sahají leckdy i na dvojnásobky svých papírových TDP limitů a je známo, že zdroje o tomto příkonu bez problému shazují. Seasonic zdroje mívají navíc celkem agresivní ochrany, takže dávat grafickou kartu typu RTX 3080 (Ti) či 3090 na 850W zdroj není dle mého dobrý nápad.

Věnuji se zakázkové realizaci herních i pracovních PC sestav a běžně dimenzuji zdroje na 50% zatížení při maximálním odběru celé sestavy. Moc rád bych viděl SYNCRO s 1,3kW zdroji, abych mohl s klidným svědomím do těchto skříní stavět i ta nejvýkonnější PC. Tak jako tak jde o velmi provedený a očividně promyšlený produkt, který mě jako člověka s nemalými nároky, co se skříní týče, velmi zaujal a překvapil.

Intel Alder Lake

Seasonic SYNCRO Q7

Seasonic SYNCRO Q704

Za nekonvenční přístup k chlazení, cable managementu a za skvělé zpracování skříně jako celku uděluji Seasonic SYNCRO Q704 naše nejvyšší ocenění, zlatého Alzáka.

Klady

  • Netradiční napájení pomocí Seasonic CONNECT
  • Skvělé možnosti cable managementu
  • Invertní layout (skvělý odvod tepla od GPU)
  • Průhledná bočnice na pravé straně
  • Kvalitní a nerestriktivní prachové filtry
  • Platinový zdroj s vysokou účinností
  • Kvalitní zpracování a použité materiály
  • Jednoduchá a velmi rychlá stavba
  • 10 let záruka na zdroj a CONNECT modul
  • Rozumná cena

Zápory

  • K dostání varianta s max. 850W zdrojem
  • Pouze 4 stock ventilátory, které nelze dokoupit
  • Obyčejné provedení napájecích kabelů

Stavět pořádný stroj do Seasonic SYNCRO Q704 je něco, co by si každý, kdo se této činnosti věnuje, měl vyzkoušet. V kombinaci s prvotřídními ventilátory od Noctua byla stavba jedna radost a práce šla od ruky. Skvělá a netradiční skříň za dobrou cenu. Co víc si přát?

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací