Alzákovy Jarní TOPky AlzaPlus+

Série Metro (TÉMA) – Příběh kultovní značky pod drobnohledem

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Metro Exodus k nám dorazí už velmi brzy, nastal tedy čas na ohlédnutí za vyprávěními, které nám byla prezentována v jeho předchůdcích. V našem dnešním speciálu těm z vás, kteří nemají času nazbyt, představíme detailně knižní i herní příběh Arťoma přežívajícího už řadu let v podzemních tunelech moskevského metra. Článek obsahuje spoilery, takže hráčům chystajícím se na knihy nebo hry, jeho čtení doporučujeme jen na vlastní riziko.

Série Metro – obsah

  1. Dmitrij Gluchovskij stvořil svět plný temna a zla
  2. Herní Metro 2033 přebírá podstatné části ze své předlohy, plně věrné jí však není
  3. Metro: Last Light je stejně jako jeho předchůdce provázán s knihou, v mnohém se však odklání
  4. Metro 2034 nemá s hrami mnoho společného
  5. Finální Metro 2035 poslouží jako spojnice mezi Metro 2033 a hrou
  6. Naváže Metro Exodus na některé části Metro 2035?

Dmitrij Gluchovskij stvořil svět plný temna a zla

• Téma: 11. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Pro začátek je dobré představit univerzum série Metro v celé své kráse. Dmitrij Gluchovskij nás skrze své knihy bere do nepříliš vzdálené budoucnosti, která pro lidstvo nevypadá vůbec růžově. Po mnoha letech neustálého chřestění zbraněmi nakonec vypukla válka, v níž samozřejmě došlo k použití jaderných zbraní. Moskvě se mnoha tisícům lidí podařilo výpad nepřátel přežít jen díky přítomnosti rozsáhlého metra sloužícího jako protiatomový kryt.

Série Metro; screenshot: monstrum

Herní série z dílen 4A Games zdatně asistuje autoru knih v expandování příběhu tohoto temného světa, jehož osud bude v Metro Exodus zřejmě završen.

Děj knih i her je odstartován téměř po dvou dekádách od začátku války. Lidé už se naučili žít v podzemí, nejedná se však o žádnou slast, občas přemýšlí nad tím, zda neměli raději zemřít, protože každý den tu představuje boj o život. Namísto toho aby se lidstvo spojilo do jednoho fungujícího celku, stojí proti sobě v hlubinách nyní jednotlivé stanice, vyznavači různých ideologií, sektáři a krvelačná monstra z povrchu lovící v temnotách.

Herní Metro 2033 přebírá podstatné části ze své předlohy, plně věrné jí však není

Hlavní hrdina příběhu Metro 2033 Arťom se s jedním z primárních aktérů tohoto vydařeného kousku, Lovcem, střetává v hermetickém vchodu, kde jsou následně napadeni zvířecími mutanty. Ty ke stanici podle všeho vyslaly temné entity z hlubin podzemky, jež jejich výpad využily k napadení předsunutého postavení. Jakmile se Lovec dozvídá detaily o útoku, vydává se vstříc nebezpečí, jež představuje rasa Temných a zároveň vysílá svého mladého přítele na výpravu k tajemné vojenské organizaci Řád sídlící v Polis, která jej navždy změní.

Metro 2033 – bandité (gameplay)

Metro 2033 představuje klasického zástupce stříleček z první dekády tohoto milénia, její celková hratelnost však není vůbec špatná. Kdyby vám nesedla, existuje ještě Redux verze, která tento kus vylepšuje ve všech směrech.

Pro 4A Games nebyl knižní příběh dostatečně zajímavý, a tak před Arťoma postavili řadu peripetií, po jejichž zdolání se konečně setkal s jedním z členů Řádu, jenž se stal jeho lístkem do stanice Polis, kde organizace sídlí. Poté, co dorazí na místo, přednáší vedení obrázek o situaci ve své domovské stanici čelící stálé hrozbě. Nikdo ho moc neposlouchá a tak mu nezbývá nic jiného, než se s velitelem Mělnikem vydat do knihovny na povrchu, ve které se nalézají plány a kódy k bunkru D6, z něhož lze vypálit zkázonosné rakety schopné zachránit jeho domov. Celý příběh je vyprávěn dynamičtěji než v knihách, tvůrci se však celkově snaží držet alespoň částečně díla, jež umožnilo vzniknout jejich projektu.

Jakožto člověku, který měl možnost číst knižní předlohu Metro 2033, je mi trošku líto, že se vývojáři nerozhodli zakomponovat do své hry větší část událostí prezentovaných v díle, jež vytvořil Dmitrij Gluchovskij. Nejvíce mi zřejmě scházelo setkání se sektou Dětí velkého červa. Tato knižní frakce byla tvořena převážně mutanty vedenými kněžími, kteří do nich odjakživa vtloukali touhu po lidském mase a nenávist k technologiím, jimiž disponovali obyčejní lidé na okolních stanicích. Střet s tímto uskupením by mohl být velmi zajímavý. Stejně tak mi scházela pasáž s monstrem kontrolujícím eskalátor.

Série Metro; gameplay: 2033, lovec Série Metro; gameplay: 2033, Polis Série Metro; gameplay: 2033, tunel

Po většinu času se v Metro 2033 pohybujete v temných tunelech plných mrtvol a stínů budících hrůzu. Pokud toužíte po lidech a kultivovanosti, vyrazte do Polis, jež je jednou z hlavních stanic série Metro.

Hodně zajímavý je na této FPS především fakt, že má dva konce, což je u zástupců tohoto žánru dosti neobvyklé. Pokud při své cestě metrem zabijete příliš velký počet lidí, s vysokou pravděpodobností se dočkáte knižního zakončení, v jehož rámci Arťom vyšle k nepřátelům řadu raket, jež je nadobro vymažou ze zemského povrchu. Za předpokladu, že jste se snažili ublížit okolnímu světu co nejméně a byli jste dostatečně všímaví, nabídne vám Metro 2033 odlišně laděné zakončení, které se plně odklání od toho, co lze nalézt v knize. Pozorovatelům (Temným) se s vámi podaří spojit dříve, než vyšlete k jejich domovům smrtící dar, díky čemuž lidstvo dostane druhou šanci, jíž se samozřejmě minimálně v této verzi vyprávění chopí.

Metro: Last Light je stejně jako jeho předchůdce provázán s knihou, v mnohém se však odklání

Příběh Metro: Last Light startuje krátce po událostech z předchozí hry. Nepřátelská rasa Temných byla zničena raketami vystřelenými Řádem a vše opět spěje k dalšímu konfliktu mezi frakcemi, jež metro obývají. Celou situaci by podle starého Chána mohl zvrátit poslední zástupce tajemného druhu, který přežil zmasakrování svého rodu. Arťom jej však musí najít dříve, než se k němu dostanou ostatní, snažící se ho poslat na onen svět. Na povrch se vydává s drsnou odstřelovačkou Annou, jejímž cílem je eliminovat zapomenuté monstrum ohrožující lidský druh. V okamžiku, kdy mají malou kreaturu už na dosah ruky, jsou však přepadeni nacistickým komandem. To jim jí uzme a samotného Arťoma odvede do své části tunelů.

Metro: Last Light – nákaza (gameplay)

Přestože má Metro: Last Light už své roky, stále se jedná o FPS, která nabízí i v základní verzi moderní hratelnost, jíž disponují aktuální projekty.

S pomocí člena komunistického tábora Pavla se Arťomovi podaří na poslední chvíli uniknout před jistou smrtí z rukou nacistických monster. Následně se pospolu protloukají metrem až do okamžiku, než komunista svého společníka zradí kvůli své ideologii. Přestože to s mladým průzkumníkem nevypadá vůbec dobře, ve finále uteče i od rudých věznitelů a vydává se po stopách bývalého přítele. Jakmile se s ním zcela vyrovná, opět vyráží na cestu za Temným, jenž je podle Chána jedinou spásou celé podzemky. Po několika hodinách nachází svého malého přítele a společně se rozhodnou odhalit pravdu o původu většiny zla a zachránit znepřátelené frakce, které si jdou po krku.

Stejně jako Metro 2033, i jeho nástupce nabízí dva odlišně laděné konce, které definují především vaše předchozí činy a pečlivost, s níž jste procházeli hrou. Trpělivější skupinka pacifistů věnující se Metro: Last Light na sto procent byla obdařena finále, v němž se většině zúčastněných podaří bitvu o bunkr D6 přežít díky pomoci Temných, kteří se objeví v posledním možném momentu. Méně pozorní hráči, jimž na životech obyvatel tohoto vesmíru vůbec nezáleželo, jsou odměněni pochmurným zakončením plným krve a výbuchů, které se Arťomovi nepodaří přežít, takže je jim prezentováno Annou vyprávějící svému dítěti o tatínkovi, jenž se obětoval pro lepší budoucnost svého potomka a odpálil kryt dřív, než se ho zmocnili agresivní komunisté.

Série Metro; gameplay: Last Light, poprava Série Metro; gameplay: Last Light, masakr Série Metro; gameplay: Last Light, odchod

Metro: Last Light je hodně surová hra, která se nebojí prezentovat popravy či stanice plné mrtvých těl. Vývojáři z 4A Games se drželi knižní předlohy a nikdy neustoupili, za což si jich vážím.

Po stránce hratelnosti se Metro: Last Light od svého předchůdce hodně lišilo. Hra samotná prošla řadou úprav, skrze něž ji vývojáři z 4A posunuli natolik, že se jejich prvnímu projektu podobala jen po elementární stránce. Namísto leckdy toporné FPS jsme dostali hodně moderně laděnou střílečku, která nám za pomoci svého grafického zpracování občas brala dech. Prakticky i dnes, několik let po jejím vypuštění, musím uznat, že se stále jedná o nadčasový projekt, jenž zestárl jen minimálně. Kdyby na svých titulech stejně pracovali i ostatní vývojáři, nebylo by třeba remasterů.

Metro 2034 nemá s hrami mnoho společného

Druhá kniha s názvem Metro 2034 se prakticky plně odklání od hlavního hrdiny prvního dílu této vyvedené série, čímž se fakticky odpoutává také od her od 4A Games. Namísto něj se zaměřuje na stařičkého Homéra toužícího sepsat historii podzemního komplexu a mladou dívku Sašu, na níž toho už moc nečeká. Vedle nich v něm vystupuje také všem hráčům i čtenářům dobře známý Lovec, jenž se do paměti většiny zapsal především díky své tvrdosti, kterou uchvátil i Arťoma. Arťom sám je v tomto kusu zmíněn jen minimálně, což je škoda, protože určitý prostor jistě dostat mohl.

Metro: Last Light – útěk (gameplay)

AI nepřátel byla vždy něčím, čím se mohla celá série Metro chlubit, protože jen málokterý projekt měl tak kvalitně zpracovanou umělou inteligenci. Snad nám chytré protivníky nabídne i Metro Exodus.

Kniha samotná je temnější než Metro 2033, které se zaměřovalo na příběh mladičkého obyvatele podzemky vydávajícího se na velkolepé dobrodružství. Hlavní protagonisté představují zajímavý mix charakterů, v něž se snoubí naivita mladičké dívky a zkušenosti starce, toužícího vytvořit monumentální dílo. Obě postavy hodně zakrývá krutý průzkumník, pokoušející se splnit předem dané úkoly za každou cenu. Celkově mi 2034 bohužel sedlo o něco méně než první a třetí kniha ze série Metro, protože mi děj tentokrát nepřišel dostatečně intenzivní. Namísto kvality, jíž jsem dostal v 2033 a 2035, jsem obdržel vyprávění, rozložené mezi několik hrdinů, kteří se často chovali extrémně nelogicky, což mi kazilo dojem z kompletu zřejmě nejvíce.

Série Metro; gameplay: Last Light, ruiny Série Metro; gameplay: Last Light, ulice Série Metro; gameplay: Last Light, žebřík

Metro: Last Light nám ukázalo povrch v celé své kráse. Člověk se na výlety mimo tunely v tomto díle série vždy hodně těšil, protože mu bylo ukázáno pokaždé něco nového.

Finální Metro 2035 poslouží jako spojnice mezi Metro 2033 a hrou

Poslední díl knižní série, Metro 2035, se opět vrací k hrdinovi Metro 2033. Arťom je v něm vykreslen jako ztroskotanec, který se každý den plíží na povrch a snaží se navázat kontakt s okolním světem. Ten podle jeho názoru ještě není zcela mrtev. Po nějaké době se k němu dostává jedna z primárních postav knihy 2034 Homér, jež mu oznamuje, že na jedné ze stanic podzemky existuje člověk, který zaslechl vysílání z mýty opředeného města u stále fungující elektrárny zásobující jej stabilně elektřinou. Jelikož se tonoucí snaží chytit každého stébla, rozhodne se Arťom věřit starcově povídačce a vydává se na výpravu s cílem nalezení života mimo pochmurné tunely, v nichž už déle žít odmítá.

V průběhu své poutě samozřejmě narazí na řadu různých dramatických momentů zahrnujících stanici plnou erotiky, nacisty, rudé i slavný Řád, jemuž velí otec jeho družky Anny, Mělnik. Když už vůbec nedoufá, že by mohl uspět, nachází Arťom člověka znajícího pozici základny na povrchu. Pod palcem jí má Řád spolu s tajemnou organizací ovládající všechny frakce, rušící skrze svou bázi signál z celého světa. Když s touto informací mladík vyrukoval na veřejnost, nedopadlo to dobře – celé metro se postavilo k otázce přeživších negativně. Nikdo nechtěl uvěřit průzkumníkovi, který je chtěl vyvést na povrch. Arťom se proto sebral a spolu se svou drahou polovičkou Annou se vydal autem na cestu do neznáma.

Série Metro; screenshot: Exodus, medvěd Série Metro; screenshot: Exodus, zátaras Série Metro; screenshot: Exodus, temnota

Divoká zvěř bude představovat v Metro Exodus skupinu nepřátel, s nimiž budete muset kvůli jejich nebezpečnosti stále počítat. Minimálně zmutovaný medvěd se stane jedním z nejtužších protivníků, jež na své cestě po Rusku potkáte.

Naváže Metro Exodus na některé části Metro 2035?

Nadcházející Metro Exodus by mělo navazovat na Metro Last Light, jehož dějová linka byla zakončena bojem o bunkr, který je nakonec přes vysoké ztráty na obou stranách ubráněn Řádem. Arťom bude stejně jako v knize Metro 2035 snít o přeživších, což jej vyšle na pouť za člověkem, jenž o této tématice ví víc než ostatní. Teoreticky je možné, že se pravdu o okolním světě dozví od samotného Mělnika. Ten ho možná spolu se svou dcerou Annou a několika věrnými členy Řádu vyšle na výpravu po Rusku, v němž bude překvapivě živo. Osobně spíše počítám s tím, že bude mladý průzkumník podobně jako v knize vyhnán na povrch, kde se bude protloukat s přáteli, možné je však téměř vše.

Série Metro; screenshot: Exodus, vlak

Světem Metro Exodus budete cestovat za pomoci vlakové soupravy, s níž projedete v průběhu jednoho roku napříč divokým Ruskem.

Ať už však bude příběh Metro Exodus vyprávěn jakkoliv, neskutečně se na něj v naší redakci těšíme. Když už ne kvůli otevřenému světu, tak kvůli změnám, které Metro Exodus opět přinese, protože každý díl této série se od ostatních v něčem liší a určitým způsobem ji posouvá kupředu. Snad se stejně jako v minulosti opět dočkáme revolučního díla zastiňujícího předchůdce a navyšujícího laťku minimálně o jednu až dvě třídy jako v případě Metro Last Light, jež je dobře hratelné dodnes. Metro Exodus vychází na PC, Xbox One a PS4 už 15. února, což bude den, kdy se pro řadu čtenářů konečně uzavře osud Arťoma, jenž se v knize prostě vydal do pustiny.

i Mohlo by vás zajímat

Metro Exodus vychází 15. února 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

4,6 17×
Metro: Exodus - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a střílečky, - Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.

599,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX0804
4,7 10×
Metro 2034
Audiokniha MP3 - Volné pokračování kultovního apokalyptického bestselleru Metro 2033. - Dmitry Glukhovsky, čte Alexej Pyško a Eva Josefíková, 13hod. 23min.

329,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A940
4,8 34×
Metro 2033
Audiokniha MP3 - Světový apokalyptický bestseller ze spletitého labyrintu moskevského metra. - Dmitry Glukhovsky, čte Filip Čapka, 17hod. 33min.

299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A146
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací