Nejlepší sluchátka? Špunty do uší mají řadu výhod!
Sluchátka špunty do uší se na rozdíl od peckových vkládají hlouběji do zvukovodu, a díky tomu vás mnohem lépe izolují od okolí. Občas můžete mít pocit, že vám hudba hraje přímo v hlavě. Když vedle sebe položíme sluchátka pecky vs. špunty, budou výhody špuntů jasně převažovat. Ale i ony mají pár minusů, které by vám mohly vadit.
- Skvělý poměr cena / výkon.
- Výborně tlumí okolní rušivé zvuky.
- Mívají obecně lepší zvuk než pecky.
- Drží v uších – možnost různě velkých špuntů.
- Špunt může ze sluchátka upadnout a ztratit se.
i
Každé ucho je přirozeně trochu jiné. V základní výbavě mívají proto sluchátka špunty hned třech velikostí: S, M a L. Nejčastěji jsou ze silikonu, jsou snímatelné a omyvatelné.
K čemu chcete špuntová sluchátka nejvíce používat?
Špuntová sluchátka jsou dnes už běžným doplňkem dodávaným ke smartphonům, jsou ale také ideálním společníkem na sport a ta s funkcí ANC vám mohou pomoci i ke klidnějšímu a kvalitnějšímu spánku.
- Špunty do uší k telefonu nebo tabletu mohou být prakticky jakékoli špunty s mikrofonem. U kabelových sluchátek vybírejte podle konektoru podporovaného vaším zařízením.
- Sportovní špuntová sluchátka jsou bezdrátová, často vodotěsná a prachotěsná; běžné je také ovládání zvuku přímo na sluchátkách a některá mají dokonce integrovaný i vlastní mp3 přehrávač.
- Herní sluchátka špunty se vyznačují nekompromisním prostorovým zvukem a kvalitním mikrofonem.
- Špunty do uší k televizi jsou tu pro ty, kdo mají slabší sluch, ale nechtějí se kvůli tomu omezovat na kvalitním zvuku. In-ear v kombinaci s integrovaným sluchátkovým zesilovačem je pro ně ideální varianta.
Jak vybírat sluchátka špunty podle parametrů?
Máte problém vybrat kvalitní špuntová sluchátka? Recenze můžete pročítat donekonečna. Opravdu důležité je zaměřit se na pár základních parametrů, které pro sluchátka do uší špunty hrají hlavní roli.
Typ připojení
V nabídkách většiny výrobců dnes už začínají dominovat bezdrátová sluchátka. Špunty bez kabelů mají jasnou výhodu, protože je spousta lidí používá na ven. Ale opravdu to znamená konec klasického analogového signálu?
-
Drátová sluchátka se obecně vyznačují lepším zvukem, obzvláště, pokud sáhnete po Hi-Fi špuntech s kvalitním kabelem. Nevýhodou je omezená délka kabelu (většinou mezi 1,2–1,5 m). Vybírat můžete ze dvou konektorů: lightning pro zařízení Apple nebo univerzální 3,5mm Jack.
-
Bezdrátová sluchátka špunty v uších propojují kabelem nebo hlavovým mostem, ale k samotnému zařízení se už připojují pomocí Bluetooth, takže se vám nikde po těle nebude plazit otravný kabel. Bluetooth špunty na druhou stranu na jedno nabití vydrží hrát jen omezenou dobu. Oproti kabelovým mají o něco horší projev.
True Wireless sluchátka se obejdou úplně bez drátů. Špunty spolu komunikují přes Bluetooth (doporučujeme volit ta s rychlejším Bluetooth 5.0). K nabíjení slouží praktické nabíjecí pouzdro.
Připojení |
PC a notebook |
Telefon a tablet |
MP3 přehrávač |
3,5mm Jack |
✓ |
✓ |
✓ |
Bluetooth |
✓ |
✓ |
✕ |
Lightning |
✕ |
iPhone, iPad |
iPod |
Konstrukce – sluchátka špunty najdete ve třech variantách
Konstrukce jednoduše udává, jak budou sluchátka špunty propouštět zvuk. Toto dělení platí obecně pro všechna sluchátka. Špunty patří nejčastěji mezi sluchátka uzavřená. Každá konstrukce má své výhody i nevýhody. Chcete mít zvuk co nejkvalitnější, nebo vám jde hlavně o to, aby vás nerušilo okolí?
- Otevřená propouští zvuk všemi směry, takže nedochází k jeho zkreslení. Mají lepší basy.
- Uzavřená nepropustí zvuk, takže vás okolí nebude rušit, stejně jako nebudete vy rušit je.
- Polouzavřená nabízejí zlatou střední cestu, částečně tlumí hluk z okolí bez přílišného zkreslení zvuku.
Frekvence
Pokud vám jde při výběru sluchátek především o skvělý zvuk, zaměřte se na jejich frekvenční rozsah. Čím větší je, tím více zvuků teoreticky uslyšíte. Hodně samozřejmě záleží na citlivosti vašeho sluchu. Sluchátka mají standardně rozsah něco mezi 20–20 000 Hz, přičemž spodní hranice udává basy a horní výšky.
Konstrukce mikrofonu
Na bezpečné telefonování za volantem vám dnes úplně postačí špuntová sluchátka. Špunty s mikrofonem jsou dobrou alternativou pro handsfree. Mikrofon může být umístěný na kabelu, u bezdrátových sluchátek pak na hlavovém mostu, u True Wireless pak přímo na jednom ze špuntů.
Stupeň krytí a sluchátka do uší špunty
Stupeň krytí udává, nakolik je zařízení odolné vůči vodě (IPX) nebo prachu a dotyku (IP). Nejnižší stupeň je 0 (bez ochrany) a nejvyšší pak 8 u vody a 6 u prachu a dotyku. Sportovní špuntová sluchátka mívají stupeň krytí min. IPX3 (ochranu proti stříkající vodě) a IP3X (ochranu proti poničení nástroji a proti vniknutí 2,5mm částic).
Hledáte kvalitní sluchátka špunty? Test není potřeba, vyberte si ta nejprodávanější.
Jaké další funkce a vlastnosti mohou špuntová sluchátka mít?
Skrýt popis