AP+ slevy v app Huawei_CZ_Launch

Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra (PODROBNÁ RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Jak tenká je hranice mezi tradičním a staromódním? Hodně. Mobilní telefony Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra jsou asi posledními smartphony Sony, které lpí na roky recyklovaném designu. Přesto je nelze jednoznačně odsoudit jako mobily, které usnuly v minulosti. V této recenzi si řekneme proč.

Sony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra; mobilní telefon

Recenze Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra – OBSAH

 1. Parametry a cena Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra: jako bratr a sestra
 2. Balení a příslušenství: třikrát stejně skromně
 3. Vzhled a konstrukce: Sony Xperia L2 v plastu, XA2 (Ultra) v kovu
 4. Displej: Obří Sony Xperia XA2 Ultra, kompaktní XA2 a skromná L2
 5. Výkon a úložiště: Na Sony Xperii XA2 (Ultra) si dobře zahrajete, L2 je pro méně náročné
 6. Výdrž baterie: Sony Xperia XA2 zvládne i dva dny, L2 příliš nezaostává
 7. Operační systém a software: Čistý Android, ale předinstalovaných aplikací by mohlo být v Xperii XA2 i L2 méně
 8. Fotoaparát Sony Xperia XA2 (Ultra) a L2: Vysoké rozlišení tentokrát pomohlo
 9. Hodnocení mobilního telefonu Sony Xperia XA2, XA2 Ultra a L2
i Ukončí nové smartphony trápení řady Xperia?

Poslední roky se Sony s mobily Xperia trápí. Půlroční aktualizační cyklus znamenal, že novinky nedokázaly patřičně překvapit. Splňovaly všechno, co si náročný zákazník přál, ale inovace by se daly shrnout do věty „Má rychlejší procesor.“ A to je málo. Jenže konzervativní uživatelé si Xperie cenili díky jiným výhodám: výrobce se příkladně staral o aktualizace a bezpečnostní záplaty, tradiční vzhled se povedl po ergonomické stránce a místo komplikované grafické nástavby Sony brzy přešlo na čistý Android. Testované Sony Xperia XA2, XA2 Ultra a L2 v této tradici pokračují, jen cílí na méně movité.

Parametry a cena Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra: jako bratr a sestra

Ani jeden z telefonů nemíří na nejnáročnější klientelu, přesto je patrné, že L2 je směřovaná přeci jen níže než řada XA2. Poznáte to podle levnějších materiálů, slabšího procesoru i starší verze Androidu. A samozřejmě ceny…

V jedné recenzi si všechny tři mobilní telefony srovnáme, upozorníme na jejich rozdíly a z nich plynoucí výhody a nevýhody. Předem ale říkáme, že odlišnosti budou spíše na straně řady L a XA2.

ModelSony Xperia L2Sony Xperia XA2Sony Xperia XA2 Ultra
Typ a velikost displejeIPS 5,5"IPS 5,2"IPS 6"
Rozlišení1 280 × 7201 920 × 1 0801 920 × 1 080
RAM3 GB3 GB4 GB
Interní paměť32 GB32 GB32 GB
ProcesorMediatek MT6737T
(4× 1,5 GHz)
Qualcomm Snapdragon 630
(8× 2,2GHz)
Qualcomm Snapdragon 630
(8× 2,2GHz)
Baterie3 300 mAh3 300 mAh3 580 mAh
Dual SIM
Fotoaparát zadní/přední13/8 Mpx23/8 Mpx23/16 + 8 Mpx (OIS)
Rozměry a hmotnost150 × 78 × 9,8 mm, 178 g142 × 70 × 9,7 mm, 171 g163 × 80 × 9,5 mm, 221 g
Operační systémAndroid 7.1 (Nougat)Android 8.0 (Oreo)Android 8.0 (Oreo)
Cena5 999 Kč8 999 Kč10 990 Kč
Ceny k 30.4.2018

Balení a příslušenství: třikrát stejně skromně

K dispozici jsme dostali pouze předprodukční balení, ale z přihrádek v bílých krabičkách je rozsah příslušenství jasný. Vánoce nečekejte, kromě pár letáků a instrukcí ke spuštění uvnitř najdete pouze nabíječku a datový kabel. Zvlášť ten se bude hodit, protože příslušenství s konektorem USB-C se rozšiřuje jen pomalu.

Ačkoli bychom v balení uvítali např. krycí sklo nebo fólii, uznáváme, že Sony zvolilo lepší možnost než Google, který k Pixelům přidává kabel s porty USB-C na obou stranách, takže telefon s počítačem nespojíte. Pro mobily Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra to neplatí, na druhém konci najdete tradiční USB v dospělé velikosti.

Vzhled a konstrukce: Sony Xperia L2 v plastu, XA2 (Ultra) v kovu

U telefonů Sony Xperia nemusíte vidět logo, abyste poznali, kdo je vyrobil. Obzvlášť obě XA2 jsou typickými reprezentanty designového jazyka: obě zařízení poznáte podle metalických barev na krytech (zvláště bledě modrá působí neokoukaně, luxusně a moderně) a ostře seseknuté horní a dolní strany. Jako podpis stále nad obrazovkou prosvítá stříbrný nápis Sony, ale o autorovi nikdo nemůže pochybovat. Tak ostré rysy jiný telefon nemá.

Sony Xperia XA2 - displej Sony Xperia XA2 - zadní strana Sony Xperia XA2 - displej
Modely Sony Xperia XA2 a Sony Xperia XA2 Ultra vynikají typicky ostrými, seseknutými hranami.

Zpracování je v obou případech klasicky precizní. Sony Xperia XA2 se nekroutí, nepraská, nevrže, ani když ji hodně trápíte. I Xperia XA2 Ultra tuto kvalitu sdílí, přestože na její obří proporce můžete vyvinout větší síly. Jediným negativem je náchylnost ke škrábancům, kterou jsme pozorovali hlavně u 6" varianty Ultra: na zadním krytu se po pár dnech začaly objevovat vlasové škrábance způsobené pravděpodobně cvočky na kapsách kalhot. Na menším modelu se neobjevily, těžko však soudit, jestli je to dáno barevnou kombinací nebo použitím jiné slitiny hliníku.

Sony Xperia XA2 i XA2 Ultra mají stejné rozložení ovládacích prvků. Čtečka otisků prstů je klasicky na zadním krytu. Fotoaparát je však posunutý k hraně telefonu, takže nehrozí, že si zapatláte objektiv otisky prstů při hledání čtečky. Samotný modul kamery však lehce vystupuje nad mírně prohnutý povrch, což bohužel znamená, že na stole je zařízení stabilizováno pouze vlastní hmotností.

Sony Xperia XA2, fotoaparát Sony Xperia XA2 - pravý bok Sony Xperia XA2, horní strana
Čočka fotoaparátu Xperie XA2 je od čtečky otisků prstů v dostatečné vzdálenosti – nehrozí tak nechtěné zamazání fotoaparátu.

Všimnout si můžete i loga technologie NFC, které je umístěné mezi čtečkou otisků a fotoaparátem. I to má své negativum: při každé bezkontaktní platbě nebo párování Bluetooth příslušenství hrozí, že ťuknutím rozbijete krycí sklíčko kamery. Boční hrany jsou pak u obou velikostí Xperia XA2 stejné: sluchátkový jack zasunete v pravém horním rohu, hlasitost ovládáte tlačítkem na pravém boku, USB-C zasunete vespod vedle reproduktoru a na levé straně sídlí šuplík na dvě SIM karty a paměťovou kartu.

Sony Xperia XA2, dolní hrana Sony Xperia XA2, levý bok Sony Xperia XA2, SIM
Otevření karetního slotu (SIM, SD) u modelů Xperia XA2 a XA2 Ultra bohužel opět vyústí v restart telefonu.

Sony Xperia zůstává i u tradičního, nikoli však vítaného systému jejich vkládání. Plusem je, že drobný šuplík na karty vysunete bez sponky, stačí za něj zatáhnout nehtem. Mínus zjistíte v následující vteřině – telefon reaguje na otevření slotu restartem. U Sony to tak bylo vždy a ani tyto Xperie nejsou výjimkou. Jen nejlevnější Xperia L2 se nerestartuje, snad aby dokázala to, co jiné mobily. Tradici drží i kulaté tlačítko vypínání, tolik odlišné od ostře řezaných linií zbytku telefonu. Naštěstí je však zapuštěné hlouběji než u starších generací, takže nehrozí jeho náhodný stisk. Po rodičích XA2 zdědily i dvoupolohové tlačítko spouště fotoaparátu. Programovat ho sice nelze, i tak je ale vítanou pomocí při fotografování, protože umožňuje zafixovat zaostření namáčknutím.

Všechna výše napsaná slova platí pro XA2 a XA2 Ultra. Sony Xperia L2 je úplně jiný případ. Stále se honosí typickým seseknutím horní a dolní hrany, důraz na nízkou cenu je však evidentní. Už čelní hrana místo kovu zalitého sklem používá obyčejný plast. Telefon proto připomíná historické řady Nokia Lumia. Rukopis designérů je sice čistý, ale zastaralý.

Sony Xperia L2; zpracování telefonu Sony Xperia L2, zadní strana
Sony Xperia L2 nabídne čistý, ale vzhledem k ceně také mnohem „více plastový“ design.

Zatímco XA2 mají tenké alespoň boční rámečky, u L2 je rámuje plast jako hradby, přehlédnout ho nelze. Odlišný je i vzhled bočních tlačítek: jsou zhotovena z plastu a hmatem je odlišíte jen na základě délky – i tlačítko pro vypínání je jen protáhlý ovál.

Co ztrácí Sony Xperia L2 na vzhledu, to dožene ergonomií. Zatímco XA2 a XA2 kloužou způsobem, který volá o okamžité zakoupení krytu, L2 se v ruce ani nehne. Plast jí přitom nijak neubírá na pevnosti. Všechny tři telefony pak nad displejem ukrývají stavovou diodu, čidlo okolního světla a senzor přiblížení, obří XA2 Ultra pak vyčnívá druhou selfie kamerou s přidruženou LED diodou.

Sony Xperia L2, pravý bok Sony Xperia L2, horní hrana Sony Xperia L2, displej
Díky plastovému tělu drží Sony Xperia L2 v ruce jako přikovaná, a to i bez krytu.

Pro který telefon se tedy rozhodnout? Sony Xperia XA2 Ultra si své příznivce najde velmi rychle. Budou to ti, kdo chtějí obří displej a nevadí jim značná hmotnost, velikost a trochu krkolomná ergonomie. Kluzký povrch v kombinaci s držením jednou rukou hrozí brzkým pádem. Překvapivě i v kalhotách se dá XA2 Ultra nosit, ovšem jen za předpokladu, že máte tak hluboké kapsy, aby vás při dosednutí telefon netlačil na kyčlích.

Sony Xperia XA2 už tak jednoznačná není. Úhlopříčka 5,2" symbolizuje kompaktnější zařízení, v pase by však telefon pár milimetrů shodit mohl. Ovládání jednou rukou je ale mnohem příjemnější. I ona však ukazuje na váze pozoruhodné hodnoty a nikoli v pozitivním slova smyslu. Hmotnost přes 170 g zůstala ve většině případů v minulé dekádě.

Sony Xperia XA2 Ultra; zpracování telefonu Sony Xperia XA2 Ultra, zadní strana
Obří šestipalcový displej a větší hmotnost ubírají telefonu Sony Xperia XA2 Ultra na kompaktnosti.

A Sony Xperia L2? Vypadá jako chudý příbuzný, ale ergonomii ovládání zvládá nejlépe z celé trojice a stává se důkazem, že méně je někdy více.

Displej: Obří Sony Xperia XA2 Ultra, kompaktní XA2 a skromná L2

Obrazovka je u chytrého telefonu alfou a omegou. Zatímco barevné podání můžete věcně řešit jen při přímém srovnání, parametry, jako je rozlišení nebo rozsah jasu, budete vnímat každý den. Bylo by zbytečné zabřednout do diskuze, jestli je lepší panel OLED, nebo IPS.

Mobily Sony Xperia kupují ti, kteří nadržují druhé jmenované technologii. Všechny tři telefony demonstrují důvody, proč organické diody svět smartphonů ještě neovládly. Stačí pohlédnout do stinných zákoutí fotografií a filmů, a rozdíl je evidentní. Na OLED černá jednoduše zhasne, čímž oproti svítícímu pixelu vytvoří obrovský skok. Na IPS je odstupňování mnohem jemnější a obraz proto působí přirozeněji.

Sony Xperia XA2 Ultra; zpracování telefonu Sony Xperia XA2 Ultra, dolní pohled
Všechny tři nové modely Sony Xperia přicházejí na trh s IPS displejem.

Bohužel to však znamená, že není k dispozici Always-on-display ani jeho obdoba, tzv. ambientní zobrazení. Zatímco funkci této vychytávky dokáže nahradit notifikační dioda, probuzení poklepáním nijak doplnit nejde.

Pro jistotu si můžete displej i sami zkalibrovat. Nečekali jsme však, že mezi telefony bude v tomto ohledu takový rozdíl. U modelů XA2 volíte mezi několika režimy, L2 dokonce umožňuje posouvat jednotlivé složky barevného spektra: červenou, modrou a zelenou. U testovacích zařízení se však projevilo, že displej u nejlevnějšího mobilu z trojice má podání posunuté k červené, dražší dva telefony pak tíhnou k modré. Jedná se však o nuance tak jemné, že bez přímého srovnání je nezaznamenáte, prozradilo je až položení telefonů vedle sebe.

Sony Xperia XA2 Ultra; čočka objektivu Sony Xperia XA2 Ultra, selfie kamery
Nad displejem telefonu Sony Xperia XA2 najdeme stavovou diodu, čidlo okolního světla, senzor přiblížení a samozřejmě také selfie kameru.

Odstupňování intenzity podsvícení je srovnatelné u všech recenzovaných telefonů a nikterak nevyčnívá z průměru. Mnohem větší podíl na komfortu nočního použití má zastoupení barev v prostředí operačního systému Android. Sony Xperia L2, XA2 i XA2 Ultra kvůli IPS panelu používá převážně bílou. Na spotřebě se tato volba na rozdíl od OLED displejů neprojeví, v noci však může být pro oči takový jas i při minimálním podsvícení šokem.

Sony Xperia XA2 Ultra; pravý bok Sony Xperia XA2 Ultra, levý bok

Fanoušci velkých IPS displejů mají z modelu Sony Xperia XA2 Ultra bezpochyby radost.

Dalším parametrem obrazovky je citlivost na dotyky. I tentokrát telefony Sony fungují výborně, jediným nedostatkem je ovládání modelu Xperia XA2 Ultra – přes jemně zakřivené hrany displeje je snadné zasáhnout dlaní do dotekové vrstvy. Tuto chybu lze odstranit, jak dokazuje Samsung Galaxy S9, Sony však zatím softwarovou úpravu do systému nepřidalo.

Výkon a úložiště: Na Sony Xperii XA2 (Ultra) si dobře zahrajete, L2 je pro méně náročné

Otestovat výkon je náročnější, než se zdá. Na benchmarky se nedá spolehnout kvůli měnícím se metodikám pro hodnocení, a posouzení na základě osobní zkušenosti je subjektivní. Situaci komplikuje i fakt, že se nacházíme v době, kdy jen pár aplikací dokáže vyždímat z procesoru všechny síly. Nejprve proto proběhly syntetické testy:

Výsledky benchmarku Antutu

ModelSony Xperia L2Sony Xperia XA2Sony Xperia XA2 Ultra
CPU22 18337 96639 390
GPU2 81719 65019 626
UX15 25822 52923 437
MEM5 0316 1685 812
Celkem45 28986 31388 265

Dle očekávání si jsou obě Xperia XA2 rovné a L2 si drží značný odstup. Vrhli jsme se proto na zkoušení, co nejslabší Sony Xperia dokáže, než jí dojdou síly. Přeci jen čtyřjádrový MediaTek je s frekvencí 1,5 GHz a architekturou Cortex-A53 orientovaný na úsporný provoz. Na druhou stranu 3 GB paměti slibují plynulý provoz, očekávání proto byla oprávněná.

Začali jsme běžným použitím, pod které spadá odemčení telefonu, procházení seznamu aplikací, brouzdání webovými stránkami, multitasking… Ve všech těchto disciplínách si telefon vedl dobře. Muselo tedy dojít na náročnější využití, tedy hry.

i Poohlížíte se po novém mobilním telefonu, ale nevíte, jakými parametry se máte řídit? Nevadí. Poradí vám náš průvodce výběrem mobilního telefonu.

Jako první jsme zkoušeli arkádu Fruit Ninja. Ta sice nevypadá nijak náročně, ale velmi dobře otestuje telefon pro herní použití díky kombinaci rychle se pohybujících 3D objektů a nutnosti okamžitých reakcí dotykového displeje. Plynulost byla parádní. Pokročili jsme proto k náročnějšímu titulu: pustili jsme se do Need for Speed No Limits. Podle očekávání na rychlejších Xperiích XA2 a XA2 Ultra běžela hra naprosto plynule, použitý procesor Qualcomm Snapdragon 630 s osmi jádry na taktu 2,2 GHz utáhne, cokoli na něj naložíte.

Na Sony Xperii L2 byl rozdíl už ve stahování dat. Trvalo mnohem déle než na modelech XA2, prodloužily se i už tak dlouhé nahrávací časy. Přesto jsme si zahráli kvalitně, všimli jsme si jen sporadických záseků během animovaných sekvencí, při samotných závodech byl ale obraz plynulý.

Výdrž baterie: Sony Xperia XA2 zvládne i dva dny, L2 příliš nezaostává

Z minulosti víme, že Sony umí s výdrží na baterii kouzlit. Mód Stamina si vydobyl takovou pozici, že je chápán jako etalon úsporných režimů. Přesto si Xperie vedly dobře i bez jakýchkoli omezení. Zapnuli jsme plný výkon, automatické nastavení jasu se základní intenzitou na 50 % a měřili.

Nenechte se zmást prvními dny použití, kdy napětí v baterii klesá nadprůměrně – děje se to u všech telefonů. Pak už je s výdrží vše v pořádku. Nejlépe si samozřejmě stojí obří Sony Xperia XA2 Ultra. Pod krytem totiž schovává akumulátor s kapacitou 3 580 mAh, který s mírnějším použitím dokáže telefon pohánět i dva dny, aniž byste museli odpoledne druhého dne aktivovat profil Ultra Stamina.

Sony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, domovská obrazovkaSony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, správa baterie Sony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, správa baterieSony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, ochrana baterie
Kapacita baterie je u všech tří nových modelů Sony Xperia naprosto dostatečná.

Podobně si vede i menší Sony Xperia XA2. Ta používá baterii s kapacitou 3 300 mAh, což je paradoxně více, než bychom čekali u mnohem menšího telefonu. Proto jsme toto zařízení potrápili intenzivnějším využitím: den odstartoval navigací po dobu cca jedné hodiny, poté sledováním trasy po dobu dvou hodin a navigací v autě další hodinu. Během této doby jsme pořídili ještě 20 fotografií. Po dvou hodinách rozsvíceného displeje, aktivované GPS a snímání kamerou ikona ukazovala lehce přes 50 % maximálního nabití.

Stejnou kapacitu baterie má i nejslabší mobilní telefon ze trojice, Sony Xperia L2. Použití procesoru vyrobeného 28nm technologií je však značný hendikep, Qualcomm Snapdragon 630 využívající 14nm výrobní proces je rychlejší i úspornější. Čím více tedy budete telefon zatěžovat, tím patrnější bude rozdíl ve výdrži mezi Xperií XA2 a L2.

Operační systém a software: Čistý Android, ale předinstalovaných aplikací by mohlo být v Xperii XA2 i L2 méně

Značka Sony má velmi dobrou reputaci, co se aktualizací týče. Zároveň ale očekávejte, že novinkám se dostane větší péče než levnějším a starším modelům. Proto i na Xperii XA2 (Ultra) jsme našli Android 8.0 Oreo, Xperia L2 se zatím dočkala jen aktualizace na Android 7.1 Nougat.

Přesto je chvályhodné, že Sony do operačního systému zasahuje jen minimálně. Ano, ikony vypadají trochu jinak a barevné schéma se liší, ale hrubším zásahům se naštěstí vyhnete. Jakékoli funkce navíc bychom proto zařadili mezi kosmetické maličkosti: obraz na displeji můžete zmenšit k rohu displeje, což se hodí obzvlášť na obří Xperii XA2 Ultra pro ovládání jednou rukou. Druhým vylepšením je podpora grafických témat.

Sony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, nabídka aplikacíSony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, ovládání jednou rukouSony Xperia L2, vyvážení bílé Sony Xperia XA2, XA2 Ultra, nastavení barev
Sony Xperia XA2 (Ultra) sází na čistý Android 8.0 Oreo, zatímco Sony Xperia L2 se prozatím spokojí s verzí Android 7.1 Nougat.

Přesto po prvním startu je v paměti už 10 GB zabraných. Při celkové paměti 32 GB je to dost. Mnohem větší problém je, že v telefonu najdete aplikace, které nelze odinstalovat. Bohužel je tento výběr datově dost náročný, např. Facebook zabere minimálně 250 MB, Amazon Kindle 150 MB, YouTube 70 MB, klávesnice Swiftkey 50 MB, AVG dalších 50 MB…

Sony navíc používá i vlastní aplikace pro přehrávání multimédií, takže paměť dále ubývá. Nejhorší na tomto zaplnění je, že se duplikuje. I když nainstalujete novější verzi předinstalované aplikace, její původní vydání v telefonu stále zůstane. Facebook tak po prvním updatu zabere klidně 0,5 GB.

Sony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, AndroidSony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, prohlížečSony Xperia L2, XA2, XA2 Ultra, nastavení Sony Xperia XA2, XA2 Ultra, uložiště
Zásluhou velkého množství předinstalovaných (někdy nesmazatelných) aplikací se musíte reálně spokojit zhruba s 22 GB volné paměti.

Tuto nevýhodu sice částečně vyvažuje podpora paměťových karet, ale raději bychom byli, kdyby si uživatel sám mohl vybrat, které programy bude využívat a které jako bloatware smaže. Náplastí na starosti je optimalizace operačního systému. I na slabší Xperii L2 jsou animace krásně plynulé, telefon reaguje okamžitě a ani při intenzivnějším využití se nezahřívá.

Fotoaparát Sony Xperia XA2 (Ultra) a L2: Vysoké rozlišení tentokrát pomohlo

Jestli se něčím recenzované telefony Sony Xperia XA2, XA2 Ultra L2 liší, je to právě kamera. Zatímco základní Xperia L2 si musí vystačit se 13Mpx optikou na zadní straně a 8Mpx fotoaparátem na čele, XA2 už se honosí rozlišením 23 Mpx a XA2 Ultra přidává dokonce duální selfie kameru s rozlišením 16 Mpx a optickou stabilizací.

Srovnání fotoaparátů Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra

ModelSony Xperia L2Sony Xperia XA2Sony Xperia XA2 Ultra
Rozlišení zadního objektivu13 Mpx23 Mpx23 Mpx
Světelnost zadního objektivuf/2,4f/2,4f/2
Rozlišení selfie kamery8 Mpx8 Mpx16 + 8 Mpx
Světelnost přední kameryf/2,4f/2,4f/2
Maximální rozlišení videa1 080p / 30 fps2 160p / 30 fps2 160p / 30 fps
Stabilizaceoptická
ZaostřováníautomatickéPDAFPDAF

Je nutné si uvědomit, že Sony míří na majetnější zákazníky. Proto i Xperia L2 na svou cenu podává výkony, které byste čekali od telefonu přibližně o dva tisíce levnějšího. Čím složitější scénu se budete snažit zachytit, tím větší komplikace čekejte. Nejlépe jde telefonu makro za dobrého světla. Během focení kytiček, jemných součástek nebo přírody podává Sony Xperia L2 prvotřídní výsledky, které byste bez jakýchkoli úprav mohli rovnou tisknout jako obrazy. Rozlišení 13 Mpx by na to stačilo.

Sony Xperia L2, park Sony Xperia L2, les Sony Xperia L2, interiér Sony Xperia L2, makro Sony Xperia L2, ulice Sony Xperia L2, budova
Jak si v naší recenzi vedl fotoaparát telefonu Sony Xperia L2?

Horší je to s bočním protisvětlem nebo interiérem, kdy má telefon potíže s nastavením vhodného kontrastu a zaostření. Při focení krajinek se také připravte na vyšší stupeň komprese, takže snímky v některých místech ztrácí detaily.

Zatímco Xperia L2 tedy fotografy nepotěší, model XA2 (Ultra) by mohl vykouzlit nejeden úsměv na tváři. Noční focení v dešti se sice neobejde bez výrazného šumu, přesto ale optika hbitě zareaguje, pokud se dostane do dosahu umělého osvětlení, takže mohou vzniknout působivé noční fotografie. Zimní podmínky sice telefonu vyloženě nesvědčí, ale i tak si s nimi Sony dokáže poradit velmi dobře.

Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra, noc Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra, ulice Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra, rybník Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra, potok Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra, skála Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra, vesnice, dům
Sony Xperia XA2 (Ultra) potěší svým fotoaparátem zejména nadšené turisty.

Nejlépe se Xperia XA2 bude cítit v rukou turisty. Vysoké rozlišení 23 Mpx se příznivě odráží na fotografiích s tematikou přírody. Dlouho se nám do rukou nedostal telefon s tak povedenou drobnokresbou, která zvýrazní každý lístek či stéblo trávy. I krajiny proto tento smartphone zvládá více než dobře.

Hodnocení mobilních telefonů Sony Xperia XA2, XA2 Ultra a L2

Líbil se vám některý z recenzovaných telefonů? Zaujala vás obří Sony Xperia XA2 Ultra? Nebo vás okouzlil bledě modrý nádech lesknoucí se na zádech menšího modelu XA2? Nebo si myslíte na Xperii L2, protože je příjemně jednoduchá, konzervativní a nestojí mnoho? Rozhodnutí, zda koupit, nebo vybrat jiný telefon, je tentokrát složité. Celá trojice telefonů má co nabídnout, zároveň však v pár místech za konkurencí ztrácí.

Sony Xperia XA2 Ultra je jedním z mála smartphonů střední třídy s úhlopříčkou přes 6". Každý, komu tento rozměr vyhovuje, si dokáže spočítat, v čem tkví výhody a nevýhody této konstrukce. XA2 Ultra je skvělý stroj na práci i na mobilní hry – výkonu má na obojí dost a stabilita systému je příkladná. Bohužel bezrámečkové telefony umí nacpat stejně velký (a někdy i větší) displej do podstatně menšího telefonu, čímž jejich ergonomie citelně vzroste. XA2 Ultra mezi nimi bude vypadat jako připomínka dob minulých.

Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra
Potrpíte si na větší displej, nebo raději upřednostníte kompaktnější rozměry? Sony Xperia XA2 a XA2 Ultra vám dají na výběr.

Sony Xperia XA2 je zase telefon pro konzervativní uživatele. Je to mobil, se kterým se budou důvěrně znát už při prvním spuštění. Je velký tak akorát do ruky, nepotrpí si na žádné excesy a v některých ohledech přinese i něco navíc – třeba mechanickou spoušť fotoaparátu. Hlavní zbraní tohoto zařízení je ale vzhled. Pro někoho zastaralý, pro někoho léty prověřený.

Sony Xperia L2 je pak telefon, který měl být pro masy. Bohužel ale potkal levnější a inovativnější konkurenci zejména v podobě telefonů Xiaomi Redmi. Přestože L2 je z celého trojlístku ergonomicky nejvyspělejší, slabší výkon a tuctový vzhled ji posouvají stranou pozornosti. Bohužel ani cena není tak příjemná, aby se čínským dravcům vyrovnala.

Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra

Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra

Smartphony Sony Xperia

Trojice dotykových telefonů Sony Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra přišla na trh později, než měla. Každý z nich je dobrý telefon, všechny ale trpí faktem, že jiné smartphony jsou levnější, výkonnější nebo jen mají více funkcí. Tyto smartphony tak můžeme doporučit těm, kdo si oblíbili jednoduchý vzhled hardwaru i čistého Androidu a nedají dopustit na fyzické tlačítko fotoaparátu. Pro ostatní budou tyto Xperie jen obyčejnými a spolehlivými smartphony.

Klady

 • Mechanická spoušť fotoaparátu
 • Čistý Android
 • Časté aktualizace
 • Dostatek výkonu

Zápory

 • Dost místa zabírají nesmazatelné aplikace
 • Obří rámečky
 • Cena

Xperia L2, XA2 a XA2 Ultra od Sony míří do prodeje

Sony na letošním lednovém veletrhu spotřební elektroniky CES představilo tři nové přírůstky do rodiny smartphonů. Ponesou název Sony Xperia L2, Xperia XA2 a Xperia XA2 Ultra a jejich společným rysem bude inovovaný zaoblený design, čtečka otisků prstů či špičkový hlavní fotoaparát. Dále také velká kapacita baterie a s ní spojená dlouhá výdrž, kterou jsou telefony Sony pověstné. Na český trh přijdou tyto mobily už během února tohoto roku, a sice v provedení DUAL SIM. Podrobnější specifikace těchto mobilních novinek najdete v uvnitř článku. 

Sony Xperia L2: nový design a superširokoúhlá přední kamera

Sony Xperia L2 DUAL SIM je z nově představených telefonů nejdostupnější a její cena se bude pohybovat okolo 6 tisíc korun. O přízeň zákazníků se tak bude ucházet například společně s Huawei P10 Lite nebo Nokií 6. Nová Xperia L2 nabídne velký 5,5" displej s HD rozlišením, 3GB operační paměť, vnitřní úložiště s kapacitou 32 GB a superširokoúhlý přední fotoaparát se záběrem 120° a rozlišením 8 Mpx. Hlavní fotoaparát se chlubí rozlišením 13 Mpx a dobrou světelností f/2,0. Obě kamery pak budou schopné pořizovat video s parametry 1080p a 30 fps. Odemykání usnadní snímač otisku prstu na zadní straně telefonu.

Sony Xperia L2 DUAL SIM

Baterie s kapacitou 3 300 mAh zajistí, že tomu, co máte rádi, se budete moci věnovat ještě delší dobu. Chytré nabíjecí technologie telefonu Sony Xperia L2 se postarají o to, že se baterie bude dobíjet rychle a zároveň si zachová dlouhou životnost. Předinstalován bude vyladěný operační systém Google Android 7.1 (Nougat). Xperia L2 Dual SIM bude na českém trhu dostupná ve verzi Dual SIM ve dvou barevných variantách: černé a zlaté.

Sony Xperia L2 DUAL SIM Black Sony Xperia L2 DUAL SIM Gold

Za cenu 6 tisíc korun dostanete prémiově zpracovaný chytrý telefon s dlouhou výdrží baterie a velmi schopným fotoaparátem.

i Jaké jsou nejlepší telefony roku 2017? Zjistíte v našem článku.

Sony Xperia XA2: oblý bezrámečkový design a špičkový foťák

Bezrámečkové displeje jsou teď v kurzu a Sony nezůstává pozadu. Jeho další novinka nese označení Xperia XA2 a hned na první pohled zaujme prémiovým designem s 5,2" Full HD displejem sahajícím až do samotných krajů telefonu. A nejen to! Sony Xperia XA2 DUAL SIM ponese výkonný hardware v podobě osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 630 (8× ARM Cortex A53) a rychlé 3GB DDR4X RAM paměti. Této konfigurace bude využívat nejnovější operační systém Android 8.0 Oreo.

Sony Xperia XA2 DUAL

Sony do telefonu Xperia XA2 promítlo své zkušenosti a technologie používané ve fotoaparátech. Použit byl nadstandardně velký snímač s Exmor RSTM 1/2,3", a proto bude telefon excelovat při focení za šera a v noci.

Smartphone Sony Xperia XA2 využívá bohaté zkušenosti značky v oblasti digitálních fotoaparátů a z výroby si nese špičkový obrazový snímač Exmor RSTM o velikosti 1/2,3" (běžný u kompaktních fotoaparátů), který nabízí nadstandardní rozlišení 23 Mpx a také citlivost ISO až 12 800. Díky těmto parametrům bude Xperia XA2 patřit mezi smetánku fotomobilů a bude excelovat zejména za slabého osvětlení. Pozadu nezůstává ani superširokoúhlý 8Mpx selfie fotoaparát, do jehož záběru nyní dostanete všechny své přátele. Vyzdvihnout musíme také možnost natáčet detailní 4K video, pořizovat záznam s frekvencí 120 fps, a dosáhnout tak plynulého zpomalení dramatických akcí a okamžiků. 

Sony Xperia XA2 DUAL SIM BlackSony Xperia XA2 DUAL SIM Blue Sony Xperia XA2 DUAL SIM Silver

Sony Xperia XA2 v provedení Dual SIM zaujme bezokrajovým displejem a perfektním dílenským zpracováním zaobleného těla. Na hardware telefonu se budou moci spolehnout i nároční uživatelé.

Telefon slibuje perfektní pocit z držení díky stranám z anodizovaného hliníku, broušené horní i spodní části a zaoblenému tvaru, který je evolucí typického Xperia designu. Rychlá čtečka otisků integrovaná do kovového zadního panelu vám usnadní odemykání telefonu. Pod zadním krytem se dále ukrývá vysokokapacitní baterie s 3 300 mAh, která ve spolupráci s režimem Smart Stamina udrží telefon při životě několik dní. Díky zvolenému chipsetu Xperie XA2 podporuje také rychlonabíjení, které během pár minut zajistí dostatek energie pro několikahodiný provoz telefonu. Mobilní telefon SonyXperia XA2 Dual SIM bude na českém trhu dostupný ve čtyřech nových barvách: stříbrné, černé, modré a růžové.

i Co chystá Sony na MWC 2018? Zjistíte v našem průběžně aktualizovaném článku.

Sony Xperia XA2 Ultra: nový král selfie mobilů?

Už podle názvu Xperia XA2 Ultra asi dobře rozumíte, že tento telefon má něco společného s výše uvedeným modelem Sony Xperia XA2. Nemýlíte se. Varianta Ultra je větší nejen svými rozměry, ale také o něco bohatší svou výbavou. Více prostoru nabízí 6" displej, více spuštěných aplikací umožní 4GB RAM paměť a více hodin zábavy přinese baterie s kapacitou 3 580 mAh.

Sony Xperia XA2 Ultra DUAL

Duální selfie kamera je chloubou telefonu Sony Xperia XA2 Ultra. Jeden objektiv má opravdu široký úhel záběru 120°, takže se na snímek vejdou i vaši přátelé. Ten druhý má perfektní světelnost f/2,0 a skrývá se pod ním 16Mpx snímač.

Na co ale Sony Xperia XA2 Ultra láká nejvíce, je duální selfie fotoaparát, který nadchne snad úplně každého. Jen si to přečtěte. Nad displejem se nachází dva fotoaparáty – jeden s rozlišením 16 Mpx, světelností f/2,0 a optickou stabilizací, ten druhý s rozlišením 8 Mpx, světelností f/2,4 a 120° úhlem záběru. Oba lze kombinovat s bleskem, takže vaše autoportéty budou detailní, ostré a dostatečně prosvětlené i ve tmě. Díky superširokoúhlému objektivu se na vaše selfie vejde více přátel i okolí. Pokud nejste vyznavačem selfie fotek nebo jednoduše chcete fotit svět okolo, čeká na vás hlavní fotoaparát. Ten je stejný jako u původního modelu Xperia XA2. Se stejně honosnými parametry, tedy s 1/2,3" Exmor RSTM snímačem, rozlišením 23 Mpx, citlivostí ISO 12 800 a schopností natáčet 4K nebo 120fps video. 

Sony Xperia XA2 Ultra DUAL SIM BlackSony Xperia XA2 Ultra DUAL SIM Silver

Xperia XA2 Ultra DUAL se zařadí mezi největší a pravděpodobně taky mezi nejlépe fotící telefony. Do většího těla se vešla i větší baterie, takže s telefonem vydržíte fungovat i více dní. 

Model Xperia XA2 Ultra dostal zatím nejjasnější Full HD displej pro 6" chytré telefony. Ten vás ohromí svým širokým a přesným barevným gamutem. V bezpečí ho ukrývá silné a odolné krycí sklo Gorilla Glass. Horní a spodní hrana má stejnou charakteristickou broušenou úpravu, boky jsou z anodizovaného hliníku. Na zadní části umístěná čtečka otisků prstů odemkne telefon jedním dotykem. Nechybí podpora paměťových karet micro SD, české LTE frekvence a bezdrátového nabíjení. Na českém trhu bude Sony Xperia XA2 Ultra dostupná v Dual SIM provedení a dvou barvách šasi: stříbrné a černé.

Parametry a specifikace nových telefonů Sony Xperia

Nová generace mobilů Sony láká na prémiový vzhled, skvělé fotoaparáty a dlouhou výdrž baterie. Koneckonců posuďte sami.

ParametrySony Xperia L2Sony Xperia XA2Sony Xperia XA2 Ultra
Displej5,5" HD 720p5.2" Full HD 1080p6" Full HD 1080p
Hlavní fotoaparát13 Mpx, 1/3.06", f/2,023 Mpx, 1/2,3” Exmor RS, f/2,0, 84°
4K video, 120 sn./s. video
23 Mpx, 1/2,3” Exmor RS, f/2,0, 84°  
4K video, 120 sn./s. video
Přední fotoaparát8 Mpx, 1/4", f/2,4, 120°8 Mpx, 1/4" Exmor R, f/2,4, 120°16 Mpx, 1/4” Exmor R, f/2,0, 88°, optická stabilizace + 
8 Mpx, 1/2,6" Exmor RS, f/2,4, 120°
ProcesorMediatek MT6737TQualcomm Snapdragon 630Qualcomm Snapdragon 630
Paměť a úložiště3 GB RAM
32 GB
3 GB RAM
32 GB
4 GB RAM
64 GB
Baterie3300 mAh
režim STAMINA
3300 mAh
režim Smart STAMINA
Quick Charge 3.0
3580 mAh
režim Smart STAMINA
Quick Charge 3.0
SIM kartydual SIM, nano SIMdual SIM, nano SIMdual SIM, nano SIM
Operační systémAndroid 7.1 NougatAndroid 8.0 OreoAndroid 8.0 Oreo
Rozměry150 × 78 × 9,8 mm142 × 70 × 9,7 mm163 × 80 × 9,5 mm
Hmotnost178 g171 g221 g
Dostupné barvyčerná, zlatástříbrná, černá, modrá, růžovástříbrná, černá
Cena5 999 Kč8 999 Kč10 990 Kč
Ceny platné k 5. 2. 2018.

Příslušenství pro nové telefony Xperia XA2

Sony Xperia XA2 Style Cover SCSH10Sony Xperia XA2 Style Cover SCSH20Sony Xperia XA2 Style Cover SCSH20Sony Mono Bluetooth Headset MBH22

Originální příslušenství zahrnuje pouzdra Style Cover Stand pro modely Xperia XA2 a XA2 Ultra. Bluetooth headset pak můžete použít s kterýmkoliv chytrým zařízením.

Společně s chytrými telefony Xperia XA2 a XA2 Ultra uvede Sony na trh také nová pouzdra Style Cover Stand. Jejich design bude imitovat kůži a zároveň doplňovat barevné provedení přístrojů – pouzdra budou k dispozici v černé a stříbrné barvě. Poslouží nejen jako ochrana mobilních telefonů, ale také jako stojánek. Navíc umí automaticky uspat nebo odemknout zařízení. Druhým kusem příslušenství představeným společně s novými Xperiemi je prémiový mono Bluetooth Headset MBH22, tedy handsfree sluchátko s prémiovým provedením, šestihodinovou výdrží při hovoru a podporou ovládání skrze Google Assistant.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací