Balanční desky patří k oblíbeným pomůckám při tréninku i rehabilitacích. Pomáhají posilovat střed těla, zlepšují jeho držení a zdokonalují koordinaci pohybů. Přečtěte si, jak se balanční deska liší od ostatních cvičebních pomůcek a na co se při jejím výběru zaměřit.
PokračovatBalanční deska a její výhody
Balanční deska je čím dál oblíbenější, a to jak mezi profesionálními sportovci, tak i při domácím cvičení. Proč?
- Zlepšuje rovnováhu a obratnost.
- Má příznivý vliv na celkovou koordinaci těla a svalů.
- Balanční deska posiluje celkové držení a střed těla.
- Můžete ji používat vevnitř i venku.
Balanční deska a balanční podložka. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Balanční deska a balanční podložka jsou nejoblíbenějšími balančními pomůckami. Ačkoliv fungují na podobném principu, liší se vzhledem, zpracováním i používáním.
- Balanční desky jsou většinou dřevěné nebo plastové. Cvičení na balančním prkně je sice obtížnější, ale tím i efektivnější. Většinou se skládá z prkna a spodní kulaté části, která po podlaze „jezdí“.
- Balanční podložky jsou gumové a nafukovací. Cvičení na nich je snazší než cvičení na balanční desce a nabízí také větší variabilitu využití. Na zemi drží na jednom místě.
i
Balanční deska se také označuje jako balanční prkno, pevná balanční podložka nebo balanční board. Setkat se můžeme rovněž s názvem pevná balanční podložka.
Balační deska – základní specifika
Vybíráte-li balanční desku, rozhodující jsou vaše preference ohledně tvaru a materiálu. Změřit se je ale také třeba na další parametry, jako je nosnost či průměr. Balanční prkna pak zaujmou i zajímavými designy.
Balanční deska může být kulatá a oválná
Balanční deska se vyrábí buď v kulaté, nebo v oválné formě, která svým tvarem připomíná skateboard. V účinnosti prováděných cviků se nijak zásadně neliší, oválná deska se ale lépe přenáší i skladuje.
Je lepší balanční deska dřevěná, nebo plastová?
Balanční deska může být dřevěná i plastová. Dřevěná balanční deska je odolnější, dřevo má i delší životnost. Plastová balanční deska zase bývá lehčí, je tedy vhodnější na časté přenášení.
Před nákupem balanční desky nezapomeňte zohlednit i její nosnost. Balanční desky většinou mívají nosnost 100 až 120 kilogramů.
Balanční deska je v dostání v několika velikostech
Velikost balanční desky udává průměr, přičemž balanční deska ve tvaru skateboardu má průměr mezi 10 až 20 centimetry. Kulaté balanční desky pak dosahují průměru až 40 centimetrů. Pro začátečníky je vhodnější vyšší průměr. Dalším aspektem při výběru velikosti je, zda budete balanční prkno často přenášet. Pokud ano, balanční deska s nižším průměrem pro vás bude vhodnější.
Balanční deska: cviky, které na ní lze provádět
Zaujala-li vás balanční deska, cviky budou v začátcích vyžadovat spoustu trpělivosti. S každým dalším cvičením ale bude vaše rovnováha lepší a lepší. Inspiraci na cviky na balanční desce najdete na internetu v podobě výukových videí a pomoci vám s nimi může i zkušený trenér. Na balanční desce lze kromě rovnováhy trénovat kliky, výpady, rotace, dřepy i posilovací cviky.
i
Při cvičení na balanční desce začátečníci mohou využívat gymnastickou hůl. Ta jim pomůže se zvýšením stability, dokud se na desce nebudou cítit jistěji.
Balanční deska pro děti zlepšuje motoriku
Balanční deska pro děti by kvůli bezpečnosti měla být uzpůsobena speciálně pro nejmenší. Oblíbenou variantou je balanční houpačka pro děti či balanční prkno pro děti. Dítě při cvičení posiluje hrubou motoriku, koordinaci pohybů a soustředění.
Chcete si balanční desku nejprve vyzkoušet? Vzhledem k vysoké odolnosti a dlouhé životnosti této cvičební pomůcky je možné ji pořídit i z druhé ruky. Nevadí-li vám tedy použitá balanční deska, bazar bude tou správnou volbou.
Jaké další balanční pomůcky existují?
Mezi další balanční pomůcky patří rotační disky, gymnastické míče nebo balanční polštářky. Ať už vyberete jakoukoliv, v každém případě jdete naproti zdravému životu.
Skrýt popisPokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Nejprodávanější