Kde se dá využít čelovka na běh?
Čelovka na běh nemusí být nutně určená na běhání, ale má i jiná využití. Jaká to jsou?
- Je vhodná ke kempování.
- Využijí ji i rybáři.
- Bude se hodit i na turistiku.
- Využijí ji také pracovníci u záchranářů, policistů či horské služby.
- Čelovka se hodí i na stavbu.
Při výběru běžecké čelovky se zaměřte na výkon i dosvit
Běžecké čelovky vybírejte podle toho, jak daleko dokážou dosvítit či jaký mají výkon. Světelný výkon je udáván v lumenech (lm) a značí, jak velkou svítivost bude čelovka na běh mít. Čím více lumenů má, tím dále dosvítí.
- Čelovka na běh s výkonem 100 lm a méně je vhodná na kratší trasy, které známe, jako například se psem, kolem chalupy nebo na stavbu. Dosvit má kolem 55 metrů a méně.
- Běžecká čelovka s výkonem 100–400 lm se doporučuje na noční běh, cyklistiku, kempování, skialpy, běžkování či jiné outdoorové sporty. Dosvit má kolem 100 metrů.
- Běžecká čelovka s více než 400 lm je vhodná pro náročné sporty, extrémní podmínky či pro profesionály, jako jsou například záchranáři. Dosvit má většinou kolem 150 metrů a více.
i
Některé běžecké čelovky umožňují měnit režim svícení či intenzitu světla na běhání. Díky tomu si sami můžete nastavit, jak moc potřebujete v dané situaci posvítit.
Běžecká čelovka má různou dobu svícení
Vybrat si můžete i to, jakou dobu svícení má běžecká čelovka mít. Průměrná doba svícení je od 30 do 100 hodin. Ty nejlevnější čelovky mohou mít dobu svícení pouze 5 hodin a jsou vhodné pro méně časté používání. Lepší čelovky dokážou svítit až 300 hodin. Mějte na paměti, že čím větší výkon čelovka má, tím méně vydrží svítit.
Zvolit si můžete i čelovky s různým počtem LED diod. Čelovky, které mají větší světelný výkon, mohou obsahovat 2 nebo 3 LED diody. Některé svítilny i 5 a více.
Čelovka na běh s dobíjecím akumulátorem či na baterie?
Čelovka na běh může mít dva typy napájení. Prvním typem je dobíjecí akumulátor, který stačí přes USB kabel dobít, jakmile je baterie vybitá. Pořídit si však můžete i čelovku na jednorázové baterie. Tato varianta sice dlouhodobě vyjde dráž, avšak je vhodnější na delší cesty bez elektrické energie.
i
U čelovek s akumulátorem si můžete zvolit typ baterie. Nejčastější je Li-Ion, najdete zde však i jiné. Zkontrolujte si i kapacitu baterie, která určuje, jak dlouho vám čelovka na běh vydrží svítit. U svítidel na baterie si zkontrolujte, se kterými bateriemi jsou kompatibilní.
Stupeň krytí u běžecké čelovky: Jaký zvolit?
Některé běžecké čelovky snesou i větší množství vody, například při dešti. To určuje stupeň krytí IP. Většina svítidel má stupeň krytí IPx4, tedy ochranu před stříkající vodou. K dispozici jsou také typy s IP66, které umožňují i potápění. Setkat se můžete i s IP4x, tedy ochranou před vniknutím cizích těles.
Co se týče materiálu, zvolit si můžete plast, který je nejčastější. K dostání jsou i hliníková či kovová těla. Pásek je pak nejčastěji vyroben z textilu, popřípadě z gumy.
Jaké další vlastnosti může běžecká čelovka mít?
Běžecká čelovka může disponovat dalšími vlastnostmi, které mohou zlepšit její funkci. Jaké to jsou?
- Naklápěcí čelová svítilna umožní nastavit si světlo do libovolné polohy.
- Nastavení intenzity světla může šetřit baterii čelovky. Světlo si jednoduše nastavíte podle potřeby.
- Voděodolnost přijde vhod při silném dešti, popřípadě k potápění.
- Červené světlo neoslňuje tolik jako klasické a po vypnutí čelovky se zrak lépe adaptuje na tmu.
- SOS blikání lze zapnout v případě nouze. Budete tak lépe vidět a dáte ostatním vědět, že potřebujete pomoc.
- Zámek náhodné aktivace světla zamezí nežádoucímu přepínání světel, například při větších otřesech.
- Indikátor stavu baterie určuje, kolik baterie vám ještě zbývá, a zároveň ukáže, zda už je nabitá.
- Široký kužel světla vám poskytne větší přehled o terénu před vámi i kolem vás.
- Čelovka na běhání se zadním světlem je vhodná při běhání na silnici. Díky tomu vás uvidí auta za vámi.
i
Zvolit si můžete i požadovanou barvu. Najdete zde klasickou černou, šedou, modrou, zelenou, ale i například camo, růžovou nebo žlutou čelovku.
Zaměřte se i na hmotnost běžecké čelovky
Hmotnost běžecké čelovky se odvíjí od materiálu, výkonu, ale i od velikosti těla. V nabídce najdete čelovky o hmotnosti 30 gramů, které jsou vhodné spíš pro děti, ale také o váze 150 gramů a více, které nabízejí více funkcí.
Dáte raději na názory ostatních? Přečtěte si, jaké má čelovka na běhání recenze.
Skrýt popis