Eliptický trenažér simuluje přirozený pohyb
Eliptický trenažér, často také nazývaný jako orbitrek, je fitness přístroj, který perfektně simuluje pohyb při chůzi, běhu nebo stoupání do schodů. Velkou výhodou je, že je velmi šetrný ke kloubům, a to zejména díky plynulému pohybu nohou a současnému zapojení rukou. Těšit se můžete na trénink celého těla.
- Orbitrek je šetrný ke kloubům, což snižuje riziko zranění.
- Cvičení na něm zlepšuje kondici a vytrvalost.
- Dokážete zapojit celé tělo (nohy, ruce, záda, břicho, hýždě).
- Můžete si nastavit různý odpor i sklon podle vašich možností.
- Eliptický trenažér vám pomůže efektivně spalovat kalorie.
i
Orbitrek dokáže zapadnout do každého interiéru
Orbitrek sice primárně neslouží k tomu, aby zdobil váš interiér, ale nemusíte se bát, že by vám musel narušovat design. Sázkou na jistotu je černé provedení, ovšem k dostání je například i bílé. Povedené jsou i varianty s barevnými detaily, které mohou být oranžové, červené či modré.
Na koho bude mít eliptický trenažér účinky?
Eliptický trenažér je vhodný prakticky pro každého. Hodí se perfektně pro začátečníky i pokročilé, neboť si můžete zátěž přizpůsobit. Využijí jej i lidi s nadváhou, a to díky šetrnosti k pohybovému aparátu. Skvěle doplní i silový trénink, tudíž jej využijí také velcí sportovci. Nakonec se hodí i pro seniory a osoby po úrazech, protože nezatěžuje zbytečně klouby
a poskytuje bezpečný a plynulý pohyb.
Je libo orbitrek se zadním, nebo předním setrvačníkem?
Eliptický trenažér se skládá z kovové konstrukce, na které je upevněna středová osa s nášlapy. Tato osa je nejčastěji řemenovým převodem spojena se setrvačníkem. To, zda bude mít orbitrek umístěný setrvačník vzadu, nebo vepředu, ovlivňuje stabilitu, délku kroku i celkový pocit z tréninku.
- Orbitreky se zadním setrvačníkem umožňují provádět kroky dlouhé 30–50 cm, takže jsou vhodné pro menší uživatele. Bývají méně rozměrné a lépe skladné, navíc mají přirozenější pohyb. Zpravidla jsou cenově výhodnější než modely s předním setrvačníkem.
- Orbitreky s předním setrvačníkem naopak dovolují dělat větší kroky, a to 40-60 cm. Mají velmi bytelnou konstrukci a jsou velmi stabilní, a jsou tak vhodné rovněž pro těžší osoby. Uživatel se při cvičení více naklání dopředu, což přirozeně zapojuje i ostatní části těla.
Orbitrek se zadním setrvačníkem
Orbitrek s předním setrvačníkem
Délka kroku závisí na vaší výšce. Osobám do 170 cm bude vyhovovat délka kroku 30–40 cm. Osoby s výškou nad 170 cm si lépe zacvičí na stroji s délkou kroku nad 40 cm, ideálně kolem 50 cm. Čím delší je obecně krok, tím je celý pohyb mnohem přirozenější.
Eliptický trenažér může mít tři různé brzdné systémy
Eliptický trenažér může mít setrvačník s magnetickou, indukční nebo mechanickým brzdným systémem. To, jaký typ systému si vyberete, určuje kvalitu, plynulost a odpor při cvičení. Každý z těchto typů nabízí různé výhody a nevýhody a hodí se pro jiný typ uživatele. V čem se tedy liší?
Mechanický eliptický trenažér
Mechanický eliptický trenažér funguje na principu tření, což znamená, že odpor vytváří brzdové destičky, které jsou přitlačované na setrvačník. Intenzita zátěže se v tomto případě nastavuje manuálně otočným kolečkem. Hodí se spíše pro rekreační využití, není příliš vhodný pro intenzivní trénink.
- Jednoduchý a levný systém.
- Nepotřebujete elektrickou energii.
- Hodí se pro začátečníky.
- Méně plynulý pohyb a vyšší míra opotřebení.
Orbitrek s magnetickou brzdou
Orbitrek s magnetickou brzdou využívá k brždění trvalý magnet. Intenzita brždění se nastavuje přibližováním a oddalováním tohoto magnetu vůči setrvačníku mechanicky nebo pomocí servomotorů. Magnetická brzda je nejběžnější a často ji využívají i dražší, pokročilejší stroje.
- Dlouhá životnost díky absenci mechanického kontaktu.
- Žádné tření ani jiný kontakt znamená tichý chod.
- Hodí se pro začátečníky i pokročilé.
- Menší přesnost nastavení než indukční brzda.
Eliptický trenažér s pokročilými funkcemi lze propojit s PC nebo chytrým telefonem a k vyhodnocení cvičení použít aplikace měřící délku trasy, průměrnou rychlost či spálené kalorie. Nabízí se i možnost využití Google Maps, a simulovat tak pohyb po skutečné trase.
Eliptický trenažér s indukční brzdou
Eliptický trenažér s elektromagnetickou brzdou má u setrvačníku instalovanou indukční cívku a intenzita brzdné síly se nastavuje regulací proudu v této cívce. Nastavení zátěže je plně elektronické, což taky znamená, že je velmi přesné.
- Jemnější a přesnější nastavení.
- Nastavení podle tělesných funkcí.
- Rychlé reakce při přepínání zátěže.
Jakou má hmotnost a nosnost eliptický trenažér?
Eliptický trenažér vybírejte také podle hmotnosti a nosnosti. Nosnost je důležitá, aby bylo vaše cvičení efektivní. Měla by být alespoň o 20 % vyšší než vaše hmotnost s tím, že modely do 100 kg se hodí pro běžné uživatele, vyšší nosnost pak ocení ti, co hledají vyšší stabilitu a odolnost. Samotná hmotnost se pak pohybuje od 10 do 90 kg a je důležitá zejména, pokud máte
v plánu orbitrek často přesouvat.
i
Zaměřte se také na to, jakou má orbitrek hmotnost setrvačníku
Nejen samotná hmotnost přístroje je důležitá. Zaměřte se také na to, jakou má orbitrek hmotnost setrvačníku. Čím těžší je totiž setrvačník, tím plynulejšího a přirozenějšího dosáhnete pohybu. Pro začátečníky se hodí eliptický trenažer do 8 kg, pro pravidelné cvičení cca do 15 kg a pro pokročilé sportovce můžete volit i modely s vyšší hmotností.
Menší domácnosti ocení skládací eliptický trenažér
Pokud doma nemáte příliš místa nazbyt, může pro vás být řešením skládací eliptický trenažér. Jeho výhodou je, že šetří místo – po cvičení ho snadno složíte a schováte, kam potřebujete. Dále má také lehčí konstrukci a skvěle se hodí pro začátečníky nebo občasné cvičení. Počítejte ale s tím, že skládací orbitrek má menší stabilitu, kratší délku kroku a menší nosnost. Tento model není vhodný pro
pravidelné uživatele.
Orbitrek nabízí spoustu skvělých funkcí navíc
Při výběru určitě nezapomeňte zkontrolovat, zda má vámi vybraný orbitrek všechny potřebné funkce.
- Přepravní kolečka umožňují snadnou manipulaci, pokud chceme orbitrek přesouvat.
- Programy tréninku může mít eliptický trenažér přednastaveny nebo volitelné.
- Připojení k PC, chytrému telefonu či tabletu je možné pomocí Bluetooth nebo kabelu.
- Snímač tepové frekvence měří počet úderů srdce za minutu.
- Body Fat je měření množství tělesného tuku v těle, což vám dá obrázek o vaší postavě.
- Displej může zobrazovat rychlost pohybu, tepovou frekvenci, spálené kalorie a další tělesné údaje.
5 tipů, jak nejlépe používat orbitrek
Aby bylo cvičení opravdu účinné a bezpečné, přečtěte si, jak správně používat orbitrek.
- Eliptický trenažér si správně seřiďte podle své výšky.
- Provádějte rovnoměrné a vyvážené pohyby.
- Kolena držte v jedné rovině a nevytáčejte je mimo osu pohybu.
- Pro snížení váhy cvičte na orbitreku alespoň třikrát týdně.
- Pokud používáte eliptický trenažér k hubnutí, udržujte rytmus mezi 60–70 % vaší maximální tepové frekvence.
Zajímá vás levnější eliptický trenažér? Bazar je skvělým místem, kde najdete rozbalené, zánovní i použité kousky za zlomek ceny. Hodit se vám mohou také zkušenosti ostatních zákazníků. Stačí, když si přečtete, jaké má orbitrek recenze.
Skrýt popis