Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Prodloužili jsme otevírací dobu našich prodejen, ale pokud nemáte cestu kolem, objednávky nad 2 000 Kč stále doručujeme zdarma!

Splátky bez navýšení Limitka Victorinox

Jak vybrat basketbalový míč

Zobrazit katalog

Basketbalové míče se liší zejména velikostí, kde každá je určena pro jiný typ hráče – ženu, muže či dítě. Dále se rozlišují barvou, materiálem a povrchovou úpravou pro venkovní použití. Poradíme vám, jak vybrat ten správný pro vaše účely.

Aktualizováno

Basketbalové míče se liší zejména velikostí, kde každá je určena pro jiný typ hráče – ženu, muže či dítě. Dále se rozlišují barvou, materiálem a povrchovou úpravou pro venkovní použití. Poradíme vám, jak vybrat ten správný míč pro vaše potřeby.

Jak vybrat basketbalový míč

Nejčastější otázky při výběru basketbalového míče

Jakou velikost basketbalového míče zvolit?

Basketbalové míče existují ve velikostech 1, 3, 5, 6 a 7. Velikost 1 má malý míček pro děti na hraní na basketbalové minikoše. Velikost 3 je určena pro děti při rekreačním využití. Velikost 5 je míč pro juniory. Velikost 6 se využítá pro hru žen a velikost 7 je oficiální rozměr pro hru mužů. Velikost 7 používají všechny oficiální mužské soutěže FIBA (Mezinárodní basketbalová federace).

Jaký materiál míče je pro mě nejlepší?

Pro výrobu basketbalových míčů se používá syntetická kůže, pryž a pravá kůže. Začátečníkům a školám na výuku se doporučují pryžové míče. Mají dobré vlastnosti a jsou levnější, proto jejich případné rychlé opotřebení nebude tolik stát. Pokročilejší a méně nároční hráči nejspíše sáhnou po míči z umělé kůže, která je trvanlivější a příjemnější na dotyk než pryž. Pro hráče hrající na nejvyšší úrovni a profesionály jsou pak určeny míče z pravé kůže. Kožené míče se nepoužívají na venkovních površích, protože se rychleji opotřebovávají.

Vyplatí se pořídit si značkový basketbalový míč?

Nejkvalitnější basketbalové míče pochází od výrobců Molten a Spalding, které mají homologaci FIBA. Hraje se s nimi v řadě basketbalových soutěží včetně NBA. Chybu však neuděláte ani s míči Gala. Při výběru značkového míče si zpravidla připlatíte, avšak máte jistotu kvalitního zpracování a dlouhé trvanlivosti.

Basketbalové míče

 • Pro nejmenší děti i profesionály
 • Vyrábí se z pryže, umělé a pravé kůže
 • Cena od 299 do 6 000 Kč

   
Basketbalové míče

Důležité parametry

Velikost míče

Velikost je rozhodující parametr při výběru basketbalového míče.

Tabulka velikostí

Materiál

Typ materiálu se odráží v přilnavosti a trvanlivosti míče. Výběr spočívá v tom, kde a jak často budete hrát. 

 • Pryž
  Největší výhodou pryžových a gumových míčů je jejich příznivá cena. Proto jsou vhodné zejména pro začínající hráče, do škol apod. Může se s nimi hrát v hale i venku. Nevýhodou je nižší trvanlivost.
   
 • Syntetická kůže
  Syntetická kůže je nejběžněji používaný materiál pro výrobu basketbalových míčů. Tyto míče jsou velmi trvanlivé a dobře se s nimi manipuluje. Syntetický materiál může mít speciální povrchovou úpravu pro použití v hale nebo venku.
   
 • Kůže
  Míč z pravé kůže využijí zejména vrcholoví a velice nároční hráči. Jedná se o nejkvalitnější materiál s s těmi nejlepšími vlastnostmi. Kožené míče jsou určeny zejména do haly – při použití venku by se příliš opotřebovávaly.

Vnitřní vs. venkovní použití

Basketbalové míče jsou určeny buď do haly nebo na ven. Jestliže chcete hrát převážně na venkovním hřišti, vybírejte míč z pryže nebo syntetické kůže, která má speciální povrchovou úpravu. Pravá kůže se na venkovní hraní nehodí, jelikož je drahá a nestojí za rychlé opotřebení.

V hale lze hrát takřka s čímkoli, ať už je míč z pryže, nebo umělé kůže s povrchovou úpravou k tomu určenou. Kožené míče jsou pak přímo určeny do haly.

Design

V oficiálních soutěžích se používá jednotný design podle standardu FIBA. Pro soukromé a rekreační využití si však můžete vybrat z pestré palety barev a provedení.

Údržba

Pravidelnou údržbou prodloužíte životnost míče. Nevystavujte jej na přímém slunci a ve vysokých teplotách, jako je například rozpálené auto. Míč pouze opláchněte vlažnou vodou, případně použijte běžné mýdlo, a nechte volně uschnout. Nepoužívejte však agresivní mycí prostředky, jako jsou saponáty nebo rozpouštědla. Míč skladujte na čistém a suchém místě.

Slovník pojmů - basketbalové míče

Pryž

Pryž je materiál používaný pro levnější basketbalové míče, musíme však počítat s kratší trvanlivostí. Pryžové míče jsou vhodné pro začátečníky, pro výuku ve školách a hru venku.

Syntetická kůže

Syntetická kůže je nejčastěji používaný materiál k výrobě basketbalových míčů. Oblibu si získala pro velmi dobrý poměr cena/výkon. Míče z umělé kůže mají různou povrchovou úpravu pro venkovní a halové použití.

Homologace FIBA

Míče splňující homologaci FIBA, tedy Mezinárodní basketbalové federace, vyhovují těmto technickým parametrům:

- jsou velikosti 7 a jejich obvod je 749–780 mm
- nesou na sobě název výrobce a sériové číslo
- vyrobeny jsou z pravé nebo syntetické kůže
- neobsahují žádné toxické látky nebo látky způsobující alergické reakce
- neobsahují těžké kovy
- mají odskok alespoň 1 300 mm při pádu z výšky 1 800 mm na tvrdý povrch
- v prostředí o teplotě 70 °C po dobu 7 dní nevykazují žádné změny vzhledu a dalších vlastností
- výrobce míče musí mít certifikaci FIBA

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
Tipy na vánoční dárky Zobrazit
WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi