Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Thinkrider

Jak vybrat městské kolo

Zobrazit katalog

Městská kola jsou ideální pro přepravu na kratší vzdálenosti. Díky jejich jednoduchému ovládání a pohodlí poskytnou komfortní přepravu nejen po městě.

Aktualizováno

Městská kola jsou ideální pro každodenní cestování do práce, školy a na nákupy. Velmi jednoduše se ovládají a jsou pohodlná a spolehlivá.

Městská kola
Výhody a nevýhody
  • Jednoduchá na údržbu
  • Pohodlná
  • Jednoduše ovladatelná
  • Vybavená příslušenstvím
  • Menší počet převodů
  • Nevhodná pro terén
  • Nevhodná pro delší cesty

Nejčastější otázky při výběru městského kola

Mohu městské kolo využít i mimo město?

Ano. Tato kola se sice perfektně hodí do města, ale zvládnou i výjezd po zpevněných površích mimo městské komunikace.

Budu potřebovat k městskému kolu nějaké příslušenství?

Městská kola jsou většinou standardně osazena nosičem, předním a zadním světlem, blatníky a krytem řetězu. Chybět vám bude už jen helma.

Mohu na kole převážet nákup?

Ano. Většina městských kol má v zadní části nosič, na který lze jednoduše připnout třeba košík, do kterého si vložíte menší nákup.

Jaký je posed na městském kole?

Na městském kole zaujímáte vzpřímený posed. V tomto posedu je vaše páteř téměř kolmo k zemi, takže při něm nenamáháte záda.

Městská kola

  • Vhodná na nákupy i do práce
  • Mají jednoduchou konstrukci
  • Cena již od: 6 999 Kč

Důležité parametry

Průměr kola

Průměr kola

Většina městských kol má 28palcová kola na středně širokých pláštích. Ty dávají kolu stabilitu při jízdě po silnici a zároveň si zachovávají dobrou ovladatelnost.

Podrobnější informace o výběru velikosti kola naleznete v našem článku.

Výška rámu

Výška rámu

Výška rámu je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy.

Orientační tabulka

Výška postavy v cm

Výška rámu dle označení

do 165  cm15", 16", S, do 44 cm
160-170 cm17", 18", M, do 48 cm
170-185 cm19", 20", L, do 52 cm
185-200 cm21", 22", XL, do 55 cm
nad 195 cm23", 24", XXL, 58-60 cm

* Hodnoty v tabulce výše jsou pouze orientační a ve výjimečných případech se mohou lišit.

Materiál rámu

Materiál rámu

Ocelové rámy mají vysokou pevnost a nižší cenu. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a podléhání korozi. Karbonový rám je lehčí, dobře pruží a v čase nedochází ke snížení pevnosti. Duralový rám je levnější, ale zároveň těžší než karbonový.

Brzdy na kole

Brzdy

U městských kol nejčastěji najdete véčkové brzdy (v-brake), které brzdí třením gumové plochy o ráfek. Jsou levné, nenáročné na údržbu, ale jejich brzdný účinek při kontaktu s vodou klesá.

Slovník pojmů - kola

Přehazovačka (měnič)

Přehazovačka je mechanizmus, který najdeme u většiny kol, a slouží k výběru stupně zátěže při šlapání. Při zvolení nízkého stupně (v kopci), se bude šlapat velmi lehce, nicméně s vysokou frekvencí. Naopak při zvolení vysokého stupně na rovné silnici, nebudete muset šlapat s takovou frekvencí a jízda bude pohodlnější.

Rám

Velikost rámu je udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se nejlépe podle vzdálenosti od chodidla k tříslu, nebo výšky postavy. Rámy jsou ocelové, duralové a karbonové. Ocelové rámy mají vyšší hmotnost a podléhají korozi. Výhodou je jejich vysoká pevnost a nižší cena. Duralový rám nepodléhá snadno korozi a je relativně lehký. Karbonový rám je ze všech nejlehčí, nepodléhá korozi, dobře pruží a v čase nedochází ke snížení pevnosti.

Vidlice

Odpružení vidlice je založené na stlačeném vzduchu nebo pružině. Pružinové provedení je levnější variantou a poskytuje nepatrně citlivější tlumení než vzduchové provedení. Nevýhodou je závislost mezi sílou pružiny a hmotností jezdce, případně změna vlastností při změně okolní teploty. Vzduchové odpružení je vhodné pro sport i rekreaci. Tlak vzduchu lze přizpůsobit hmotnosti jezdce a díky svým vlastnostem je velmi často využívané, ačkoliv je jeho cena vyšší. Funkce zamykání vidlice umožňuje z odpružené vidlice udělat pevnou. Pokud vidlice zůstane odemčená při jízdě do kopce, část síly, která je přenášena do pedálů, absorbuje vidlice.

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi