Pokud chcete procvičit spodní polovinu těla, ale problémy s klouby vám nedovolují běhat, jízda na rotopedu je ideální volbou.
Pokud chcete procvičit spodní polovinu těla, ale problémy s klouby vám nedovolují běhat, jízda na rotopedu je ideální volbou. Jste fanoušek cyklistiky, ale nechcete si pořizovat drahý cyklotrenažér? Rotopedy vás udrží v kondici i přes zimu, kdy se na zasněžených cestách nedá jezdit. Správný rotoped vám bude společníkem na spoustu let.
Například pro ty, kteří se chtějí hýbat, ale z důvodu bolesti kloubů nemohou běhat, a zároveň nemají možnost nebo nechtějí jezdit na kole. S rotopedem můžete sportovat v pohodlí domova, pohlídat děti nebo zhlédnout oblíbený seriál. Rotopedy se ale hodí také pro aktivní cyklisty, kteří chtějí trénovat i v nepříznivém počasí nebo v zimě.
Ano! Jízdu na kole a rotopedu doporučují takřka všichni lékaři. Ulevuje bolestem kloubů, posiluje srdeční činnost, zvyšuje kapacitu plic a má příznivý vliv na krevní tlak. Jízdou na rotopedu získáte kondici a posílíte zejména svaly nohou a hýždí.
Nosnost rotopedu by měla být o 20 % vyšší než hmotnost nejtěžšího uživatele. Váha, která působí na rotoped se totiž zvyšuje silou, kterou na rotoped působíte.
Systém podobný jako u klasických kol. Je kvalitnější a poskytne delší životnost než miskový střed.
Levnější, ale rychle se opotřebovává i při běžném domácím použití. Toto provedení lze poznat podle středem rotopedu procházející ohnuté tyče, na níž jsou připevněné pedály. Setkáme se s ním u levných a méně kvalitních rotopedů.
Šlapky jsou se setrvačníkem pevně spojeny, podobně jako například u dětských kol. Hodí se pro ty, kteří chodí také na spinning. Rotopedy se setrvačníkem bez volnoběhu se správně nazývají spinningová kola.
Šlapky nejsou se setrvačníkem pevně spojeny, tudíž když přestanete šlapat, setrvačník se otáčí dál. Tento systém, známý z běžných cyklistických kol, je vhodný pro fanoušky cyklistiky.
U sedla je důležité, aby šla nastavit jeho výška. Oblíbená jsou gelová sedla, jež jsou pohodlná, oddalují únavu a přispívají k příjemnému pocitu z jízdy. Pohodlnější a efektivnější trénink zajistí anatomické tvarování.
Provádí se otočným nebo posuvným regulátorem. Toto řešení se vyskytuje u levnějších modelů.
Systém vyskytující se u dražších spinningových strojů. Veškerý průběh vidíte na displeji. Umožňuje jak manuální režim, kdy ručně mačkáte tlačítkem pro změnu zátěže, tak režim automatický. Ten automaticky upravuje zátěž podle profilu trati v průběhu šlapání, případně podle tepové frekvence (k tomu potřebujete hrudní pás). Tento elektronický systém je tedy pohodlnější na použití a během tréninku poskytuje více informací.
Nejčastěji využívaný brzdový systém. Odpor je vytvářen tak, že na setrvačník tlačí destičky s vrstvou filcu. Tento systém funguje prakticky na neomezeně velkou zátěž. Je však hlučnější a po čase je nutné filc vyměnit.
Tišší než čelisťová a prakticky neopotřebovatelná. Brzdný účinek je tvořen přibližování a oddalováním magnetu k setrvačníku.
Odpor vzniká pomocí cívky s elektromagnetem, která vytváří magnetické pole. Tento brzdný systém zvolte, pokud chcete absolutně tiché řešení. Výhodou je také možnost nastavení i velmi vysoké zátěže.
Snižují cenu celého přístroje, jsou ale méně trvanlivá a více hrozí jejich prasknutí. Najdeme je u rotopedů do 10 000 Kč.
Vydrží vyšší zátěž, jsou ale dražší. Kovovou šlapku mají zpravidla rotopedy nad 10 000 Kč.
I rotopedy v základní výbavě využívají displej s několika funkcemi, jako je rychlost jízdy, ujetá vzdálenost nebo délka tréninku. Některé modely jsou opatřené snímačem tepové frekvence, zabudovaným v řídítkách. Měření tepové frekvence při cvičení je důležité zejména při redukčním tréninku. Pokud plánujete rotoped po cvičení někam uklízet, doporučujeme si vybrat model vybavený transportními kolečky, které přesouvání stroje velmi usnadní. Při šlapání můžete předejít možnému zranění použitím pedálových pásů.
Řídítka lze standardně nastavit výškově i podélně. Lépe se tak přizpůsobí vaší postavě a způsobu jízdy a váš trénink bude efektivnější a pohodlnější.
S využitím údajů o vaší tepové frekvenci dosáhnete efektivnějšího cvičení, ať už je vaším cílem spalování tuku, nebo získání kondice. Nejpřesnější údaje získáte pomocí hrudního pásu, který je s počítačem v rotopedu propojen bezdrátově pomocí Bluetooth. K měření se používají ušní a dotykové snímače, ty ale poskytnou méně přesné údaje.
Ergometry nabízí možnost redukovat zátěž pomocí zabudovaného počítače a zpravidla umožňují kolísání zátěže podle zvoleného programu. Tím simulují třeba střídání jízdy po rovině a do kopce po předem nastavených intervalech.
Po připojení rotopedu k PC si můžete archivovat své tréninky, zobrazit rozličné grafy a využívat další funkce.
S jejich pomocí rotoped mnohem snadněji dopravíte na požadované místo.
Tip: Dalšími zařízeními simulující jízdu na kole jsou cyklotrenažéry. S jejich výběrem vám pomůže náš průvodce.