Spací pytel využijete na víkendové túře v přírodě, ale třeba i během přenocování na chatě. Dobře zvolený spacák během spaní zajistí komfort i účinnou izolaci teploty těla od teploty venkovní. Jejich výběr ale nemusí být snadný, protože existuje několik druhů spacáků s rozličnými parametry. My vám s výběrem toho správného poradíme.
Spacáky jsou k dispozici ve dvou materiálech – peří a syntetické vlákno.
Důležitým kritériem je také velikost spacáku. Vybírejte ji podle výšky své postavy. Spací pytle se často označují konfekčními velikostmi S, M, L. Nikdy byste se neměli ve spacáku cítit těsně, takže ke své výšce raději přidejte dalších 25 cm z každé strany jako rezervu. Také ale není dobré pořizovat velký spacák pro menší tělo, protože takový spací pytel je složitější vyhřát. Jinými slovy vám v něm bude větší zima. Lepší je tedy vždy menší pytel, ale s dostatečnou rezervou.
Hmotnost u spacáku také hraje roli, protože i malý náklad se na delší túře může projevit. Pokud vám záleží na co nejmenší hmotnosti a objemu spacáku, sáhněte po péřových spacácích. Je-li pro vás důležitější tepelný komfort, zvolte spacák se syntetickými vlákny. Bude vám v něm tepleji, ale za cenu o něco vyšší hmotnosti a objemu.
Podstatným kritériem podtrhujícím komfort spacího pytle je teplotní určení spacáku. Nikdy nedělá dobrotu mít spacák pro všechna roční období. Přestože budete mít v zimě dostatečnou izolaci, v létě se budete nadměrně potit.
Spacáky se dělí podle ročních období do tří kategorií:
Samotné zásadní dělení spacáků je dle tzv. teplotních hranic, které určují, v jakých teplotách můžete spacák využívat a v jakých se budete cítit dobře. Jedná se o tyto teploty:
Nelze však jednoznačně říci, pro koho bude který spacák vhodný. To se odvíjí jak od výše zmíněného teplotního určení, tak i velikosti spacáku a především věku, výšce, hmotnosti a pohlaví osoby využívající spací pytel.
Pokud spacák vybíráte pro ženu, volte podle komfortní teploty jako limitní (ve které budete spacák nanejvýše používat), kdežto pro muže se orientujte podle limitní teploty - i v té se bude muž cítit dobře.
Při nákupu spacáku se určitě zaměřte na to, jak je velký v zabaleném stavu. Skladné, lehké letní typy pohodlně nacpete do batohu či krosny, ty objemnější bude potřeba umístit vně zavazadla, případně je nést v ruce. S touto oblastí také úzce souvisí způsob balení spacího pytle. Některé mají obal součástí látky spacáku – a o to je jejich balení jednodušší. Máte-li ale spacák se samostatným obalem, někdy to může být docela hlavolam. Samozřejmě záleží na vašich zkušenostech a šikovnosti, ale každopádně pamatujte, že objem spacáku může při špatném zabalení docela narůst.
Pro pohodlný přístup do spacího pytle je dobré mít zip umístěný na druhé straně, než je vaše hlavní ruka. Praváci tedy budou preferovat levé zapínání, leváci pravé. Pokud byste chtěli spojovat dva spacáky, vyberte dva pytle stejné velikosti, ale opačného zapínání.
Rybářské spacáky jsou vhodnou volbou při přespávání v chladných oblastech, kupříkladu v okolí rybníku a dalších vodních toků. Zajišťují vysoký tepelný účinek, který udrží komfortní teplotu i při opravdu chladném počasí.
Rybářské spacáky mají zpravidla plně prošívaný microfleece kombinovaný s dutým vláknem či peřím, které zajišťuje prakticky nejvyšší možný komfort. Hodí se tak do opravdových mrazů, nebo k přenocování v oblasti řek při rybaření.
Mnohem teplejší než klasický syntetický spací pytel. Je také lehčí a skladnější a vydrží v dobrém stavu i více než 10 let. Bohužel špatně snáší vlhkost, nelze jej prát v pračce. Také je pochopitelně dražší než syntetika.
Levnější výplňový materiál spacího pytle. Nevyžaduje prakticky žádnou péči, má vyšší hmotnost a zabírá více místa, než peřové spací pytle. Není tak teplý, je proto vhodný i do letních dnů.
Dbejte, abyste měli okolo svého těla z každé strany alespoň 20 centimetrů volného prostoru. Spací pytle se často značí také konfekčními velikostmi S, M a L.
Teplotní určení značí, do jakých venkovních teplot je spací pytel vhodný a při kterých vám je schopný poskytnout potřebný tepelný komfort. Existují spacáky lehké méně teplé letní, třísezónní pro jaro až podzim a zimní, které mají vrsty opravdu silné a dostatečné izolují i ve velkých mrazech.
Slovník pojmů