Jak vybrat stan

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Stan je skvělý přenosný přístřešek, který můžete využít na rodinných i sólo výletech, na zahradě i v extrémních podmínkách. Je ale důležité si jej pečlivě vybrat. Při správné volbě vám bude stan dobře sloužit mnoho let. Na co všechno se při výběru stanu zaměřit? 

Jak vybrat stan

Jak vybrat stan? Několik tipů pro výběr

 1. Odrazovým můstkem při výběru stanu je účel jeho využití. Kde a v jakých podmínkách budete stanovat? Jak často a s kým?

 2. Ujasněte si, co je pro vás důležitější. Nízká hmotnost stanu, nebo pohodlí?

 3. Plánujete rozšířit rodinu? Nebo naopak, děti brzo začnou jezdit pod stan se svými kamarády? Velikost stanu volte i s ohledem na budoucnost.

 4. Myslete na to, že s sebou vozíte bagáž a vybavení. To často zabere tolik místa, jako jedna osoba.

 5. Máte v plánu časté přemisťování? Zaměřte se na způsob skládání a rozkládání stanu a na odolnost konstrukce.

 6. Vyžadujete vyšší komfort? Ohlídejte si dostatečně vysoký interiér a počet vstupů, abyste se nemuseli ve stanu krčit nebo spolunocležníky překračovat.

 7. Ujistěte se, že stan má nejen dostatečně odolnou podlážku a tropiko, ale také funkční větrání.

 8. Preferujete světlý nebo tmavší interiér stanu? Barva stanu hraje také svoji roli.

Parametry pro výběr stanu

Účel využití stanu

Úplně prvním a základním kritériem pro výběr stanu je účel jeho využití. Kde a jak často budete stan využívat?

 • Stany pro rekreační využití

Pokud upotřebíte stan párkrát do roka například na festivalech či na příležitostné přespání v přírodě, určitě vám postačí stan, jehož hlavní výhodou bude nízká cena. Budou to zřejmě stany vhodné pouze na léto. Nejsou určené pro nošení v batohu na zádech, a proto jejich hlavním parametrem určitě nebude hmotnost. Nejčastěji se tedy jedná o stany typu kopule s laminátovou konstrukcí, která je sice těžší, ale levnější. Takovéto kopule pro rekreační využití budou menší, zpravidla pro 2 osoby a jejich výhodou bude samonosnost, která výrazně ulehčí stavění stanu. Vybírat můžete buď z kategorie levnějších outdoorových stanů nebo samorozkládacích stanů.

 • Stany outdoorové

Pokud vyrážíte často do přírody pěšky či na kole, určitě hledejte v sekci outdoorových stanů, případně ultralehkých stanů. Důraz je zde kladen na nízkou hmotnost, a proto duralová konstrukce je v tomto případě velkou výhodou. Také podlážka i tropiko by měly být z lehkého materiálu. Konstrukčně se může jednat o kopuli i tunel, ale měli byste již zvažovat i prvky poskytující vyšší pohodlí. Outdoorové stany můžete využít pro roční období jaro až podzim.

 • Stany expediční

Pokud vyrážíte do náročných podmínek jako jsou místa ve vyšších nadmořských výškách nebo silně větrná a nehostinná místa, určitě zvolte expediční stan. Musíte sice počítat s vyšší cenou, ale expediční stan bude nejvíce odolný jak proti špatným povětrnostním podmínkám, tak proti poškození a opotřebení. Jistě oceníte také jednoduchost použití expedičního stanu a jeho poměrně nízkou hmotnost.

 • Stany rodinné

Pobytová dovolená s rodinou u vody či v přírodě je skvělé dobrodružství. Pokud takovou dovolenou plánujete, rodinný stan je jasná volba a hlavním kritériem by měl být prostor a pohodlí, abyste si dovolenou náležitě užili. Určitě se kromě počtu místností zaměřte také na dostatečnou výšku stanu, na počet a umístění východů, na větrací systém a prodyšnost, ale také na vybavení jako například moskytiéry či úložné prostory.

 • Bivaky pro rybáře

Ochranu za nepříznivého počasí, ale také vysokou míru komfortu při delším pobytu nabízí rybářům bivak. Je přímo dělaný pro rybářské účely.

 • Plachty pro trampy

Vyrážíte-li na vandr a nechcete s sebou tahat stan, postačí vám plachta nazývaná také celta. Tento jednoplášťový přístřešek je velmi lehký a skladný a v případě potřeby vás ochrání před deštěm.

Tvar stanu

Existují tři základní typy stanu podle tvaru – „áčko”, kopulový (iglů) a tunelový. První z uvedených je dnes téměř minulostí. Nejčastěji používaný tvar stanu u nás je kopule. V zahraničí je rozšířen hlavně poslední typ, tedy tunel.

 • Iglů

Stan tvaru iglů má nejuniverzálnější konstrukční řešení a najde tedy svoje využití ve všech kategoriích stanů. Ve většině případů je konstrukce tvořená dvěma pruty, které se nahoře kříží, ovšem často se staví také za pomoci více prutů. V případě dvou prutů je její výhodou částečná nosnost, při použití více prutů lze dosáhnout zcela samonosné konstrukce, kterou není třeba kotvit. Čím více prutů a křížení, tím je stan stabilnější i ve větru a nemění svůj tvar.


Pozn.: Někdy je nutné kotvení i samonosných stanů, a to v případě, kdy ve stanu nepobýváme a vítr by ho mohl odfouknout. Přestože samonosné stany jsou stabilní, bez ukotvení je doporučujeme do nenáročných přírodních podmínek.

 • Tunel

Tunelovité stany jsou efektivní na zabíraný prostor, protože mají obdélníkový půdorys. Mají nejlepší poměr hmotnosti a prostoru, jinak řečeno bývají lehké a prostorné. Tyčky strmě stoupají nahoru, proto poskytují opravdu hodně využitelného místa. Jejich nevýhodou je, že stan typu tunel musíte vždy kotvit minimálně ve čtyřech bodech. Pokud jsou postavené po směru větru, jsou vysoce stabilní a větru dobře odolávají. Hůře jsou na tom se stabilitou, pokud se do nich vítr opře z boku. Pak záleží na tom, jak je stan ukotvený a postavený s ohledem na okolní terén.

 • Kombinovaná konstrukce (tunel+iglů)

Kombinovanou konstrukci najdeme nejčastěji u větších rodinných stanů. Těží jak ze samonosné stability stanů typu iglů, tak z prostorové efektivity tunelů. Základem konstrukce je obvykle právě iglů. Tunel (nebo tunely) pak slouží jako rozšíření s místnostmi pro spaní. Ve srovnání s velkými iglů stany nabízí kombinované konstrukce více místa a oproti čistě tunelovitým stanům jsou zase stabilnější.

 • Áčko

Áčkové stany se dnes již nevyrábí. Jde o stan ve tvaru písmene A, pro postavení je třeba podpěrných tyčí a ukotvení pomocí lanek a kolíků. I když se s tímto typem stanu určitě ještě můžete setkat, bude to spíš jen výjimečně. Jeho vnitřní prostor není totiž využit tak efektivně jako u kopule a ani samotná konstrukce nepatří k těm nejpevnějším.

Velikost a kapacita stanu

Co se týče velikosti a kapacity stanu, musíme zohlednit více parametrů než jen jeho rozměry a počet místností.

 • Počet osob a rozměry rozloženého stanu

U stanů vždy naleznete informaci, pro jaký počet osob je určen, stejně tak jeho rozměry v rozloženém stavu. Stany mohou být pouze pro 1 osobu, pro 2-3 osoby, pro 4 osoby, ale také pro 5 či dokonce 6-8 osob. Přes jasný údaj o počtu osob je dobré se v parametrech podívat i na vnitřní rozměry stanu a zamyslet se nad tím, zda vám budou vyhovovat. Dospělý člověk potřebuje na šířku alespoň 55-60 cm prostoru. Na délku potřebuje zhruba o 25 cm více, než je jeho výška.

Při rozhodování se o tom, jak veliký stan pořídit, je třeba zohlednit také místo na batohy a různé vybavení, které s sebou vozíte. Všechny tyto věci mohou zabírat tolik místa jako jedna osoba. Čímž se vám kapacita stanu pro tři osoby může rázem snížit na stan pro dvě osoby.


TIP: Věnujte pozornost také rozměrům stanu ve složeném či rozloženém stavu. Velikost stanu ve složené podobě zajímá lidi, kteří stan nosí na zádech či na kole. Velikost rozloženého stanu pak zajímá především rodiny a lidi, kteří si chtějí užít pohodlí a prostor.

 • Počet místností ve stanu

S počtem místností stoupá komfort, ale také hmotnost. Proto zde opět hraje hlavní roli účel využití stanu.

Pokud chcete stan využívat pouze pro 1-2 osoby a pouze na spánek, postačí vám zřejmě jedna místnost, případně jedna místnost s apsidou.

Stany pro 3-4 osoby již někdy zahrnují dvě místnosti, tedy ložnici a předsíň. Pokud je ložnice prostorná, často ji lze rozdělit napůl a vytvořit tak dvě menší místnosti.

Pro partu přátel nebo pěti a vícečlennou rodinu se jistě uplatní stan s dvěma ložnicemi a předsíní či přístřeškem. Místnosti lze většinou ještě rozdělit přepážkou poskytující soukromí. Takovéto stany jsou již skutečně velké a poskytnou vám opravdové pohodlí pro vaši pohodovou dovolenou. V tomto případě si ale určitě ohlídejte, aby byl stan vybaven i bočními vchody.

 • Předsíňka

Předsíňka je velmi užitečný prostor. Může sloužit jako místo pro odkládání batohů a bot, ale také jako závětří pro vařič. Předsíňka může být zcela uzavřená, nebo také to může být apsida, což je pouze protažená část tropika ukotvená kolíkem. Předsíňku volte dle svých potřeb a nároků. Malou předsíňkou snížíte hmotnost, ale nic v ní neuskladníte. Velká předsíň vám poskytne prostor pro batohy či odložení špinavých bot.

Můžete si vybrat, zda předsíňka bude umístěná na kratší či delší straně stanu. Rozmyslete se, zda chcete jednu či dvě předsíňky. Dvě předsíně zvyšují komfort – umožní nocležníkům mít svůj vlastní vchod a prostor na uložení zavazadel.


Pozn.: Při deštivém a větrném počasí je jistě příjemné umístit vařič do předsíně a tam si i za nepříznivého počasí v relativním pohodlí uvařit. Dodržujte ovšem bezpečnost a nepoužívejte vařič ve zcela uzavřené předsíni.

 • Vchod do stanu

Možná to někoho překvapí, ale počet a umístění vchodů se v praxi promítne do velikosti samotného stanu. Jeden vchod nemusí být pro 4 osoby dostačující. Zvláště pokud ten nejvzdálenější obyvatel stanu musí překračovat ostatní, aby se dostal ven. Zvolit můžete dva vchody, ale výjimkou nejsou ani vchody tři.

Dva či více vchodů mohou být nejen praktičtější a komfortnější, poslouží také pro lepší větrání. Osvědčit se mohou i při větrném a nepříznivém počasí, kdy můžete vcházet či vycházet vchodem, který se nachází po směru větru nebo není zasypaný sněhem.


TIP: Mějte také na paměti, že vždy je lepší, když je vstupní vchod vybaven moskytiérou. Umožňuje tak větrání a zabraňuje vniknutí hmyzu. Pokud je vstup do stanu navíc krytý apsidou nebo předsíňkou, můžete větrat i za deště, aniž by vám zatékalo do stanu.

Materiál konstrukce stanu

Konstrukce ovlivňuje odolnost stanu, a proto opět vybírejte podle účelu, pro který má stan sloužit. Pro nenáročné a méně časté stanování vám zcela postačí laminátová konstrukce, která je buď ze sklolaminátových, nebo vylepšených durawrapových prutů. Náročnější či časté kempování si žádá duralové tyče, které jsou odolnější a lehčí.

 • Sklolaminátové pruty

Jedná se o levnější variantu a tedy nejrozšířenější. Mají vyšší hmotnost, nejsou tak pevné a jsou náchylnější k prasknutí. Nesvědčí jim příliš časté stavění a bourání a ani mrazy jim nedělají dobře. Způsobují totiž snížení ohebnosti a tím mohou vést až k polámání prutů. Pokud se laminátový prut zlomí, ostré hroty v místě rozlomení mohou stan také poškodit. Na druhou stranu poškozený díl lze pohodlně vyměnit. Pokud ale hledáte stan pro běžné účely, sklolaminátové pruty jsou zcela dostačující.

 • Durawrapové pruty

Durawrap je vylepšený laminát s větší odolností a delší životností. Ovšem se stejnou hmotností. Nosné laminátové jádro je nejen vyšší kvality, je navíc opatřeno polyuretanovou folií. Tato povrchová úprava (tzv. oplet) pruty zpevňuje a v případě zlomení tyče zamezuje tvorbě ostrých jehel, čímž eliminuje protržení stanu.

 • Duralové pruty

Duralové pruty jsou vyrobeny ze slitiny hliníku, hořčíku, mědi a manganu, což z nich dělá velmi odolné, pevné a lehké tyče. Mají nejvyšší životnost a hodí se výborně v případech, kdy musíte stan často stavět a skládat. Duralové tyče se pro svou nízkou hmotnost a odolnost sice používají zejména pro outdoorové a expediční stany, už se ale začínají objevovat i v rodinných modelech. I navzdory vyšší ceně se vyplatí, a to právě díky bezkonkurenční kvalitě, díky které vydrží.

 • Nafukovací tubusy

Hitem posledních let jsou rodinné stany z nafukovacích tubusů. Klasické stanové tyče jsou zde nahrazeny vzduchovými tubusy. Jejich hlavní výhodou je ušetřený čas při stavbě a bourání. Při stavbě stačí nafouknout postupně všechny oblouky pomocí pumpy, která by měla být součástí balení a stan přikolíkovat. Je nutná kontrola tlaku, aby byl dostatečný a zároveň by měla mít pumpa pojistku proti přetlakování, aby při nafukování tubus nepraskl.

Svrchní části stanu

Svrchní část stanu zahrnuje pláště stanu a podlážku. Obojímu - a zvláště pak podlážce - je třeba věnovat při výběru stanu značnou pozornost. Především z důvodu dostatečné ochrany před promoknutím či prosáknutím vody. Ale také kvůli vzdušnosti stanu a s tím souvisejícímu komfortu.

 • Tropiko

Tropiko, čili vnější plášť, chrání vnitřní stan před promoknutím. Je ošetřený voděodpudivou úpravou, a tak i při vydatném dešti voda steče po tropiku, aniž by se dotkla vnitřního stanu. Druhým důležitým úkolem tropika je, že umožňuje proudění vzduchu a vysušuje vlhkost vznikající z našeho pobytu ve stanu. Vlhkost z vnitřního stanu, který se vyrábí z prodyšné látky, se odpařuje na stěny tropika, odkud pak stéká dolů. Díky tomu, že tropiko a vnitřní plášť stanu se nedotýkají, může vzduch dobře cirkulovat a pohyb vzduchu urychluje také vysoušení odpařeného vlhka.

Stan může být jednoplášťový nebo dvouplášťový.

Jednoplášťové stany jsou sice skladnější a lehčí, ale nemůžete se u nich spolehnout na plnohodnotnou ochranu proti dešti. Počítejte také s vyšší mírou kondenzace vzduchu. Tyto stany jsou určené jako přístřešek na zahradu či příležitostné přespání v přírodě, na festivalu či na rybách, kdy zcela jistě víte, že nebude výrazně pršet. S jednoplášťovými stany se můžete setkat také u ultralehkých nebo expedičních stanů, zde jsou ovšem použity dražší materiály a důmyslné ventilační systémy.

Dvouplášťové stany jsou v tomto ohledu mnohem praktičtější a pohodlnější. Skládají se ze dvou samostatných částí. Z vnější nepromokavé části stanu – tropika a z vnitřní prodyšné části stanu.


TIP: Vnitřní stan musí být z prodyšného materiálu, tj. ze síťoviny nebo z tenké látky. Síťovina je vhodná pro kempování v teplých podmínkách. Pro pobyt v chladnějším podnebí volte látkový plášť.

 • Podlážka

Při nákupu stanu věnujte podlážce zvýšenou pozornost. Zatímco nepromokavost tropika je jistě důležitá, tropiko není vystaveno takové zátěži jako podlážka stanu. Padající dešťová kapka totiž nikdy nevyvine takový tlak na vnější plášť, jak když si na podlážku umístěné na promočené zemi sednete nebo kleknete. Zatížená oblast je vystavena velkému tlaku, vlákna podlážky se roztáhnou a v případě nekvalitní podlážky může v daném místě dojít k prosáknutí vody. Navíc podlážka dostává během kempování pořádně zabrat a rychleji se opotřebovává.

Podlážka stanu by tedy měla být z odolného a nepromokavého materiálu. Vodní sloupec by měl být minimálně 5000 mm, pro náročnější podmínky i více. Co se materiálu podlážky týče, nejčastěji si můžete vybrat mezi těmito:

 • PVC podlážka – je náchylnější na poškození, respektive na popraskání, čímž se pak výrazně snižuje její odolnost vůči vodě. Taková podlážka se hodí pro občasné a nenáročné kempování.
 • Polyester a polyamid – ideální materiály pro podlážku. Musíte sice počítat s vyšší pořizovací cenou, ale jedná se o kvalitnější materiály s dostatečnou odolností a v tomto případě se skutečně nevyplatí šetřit.

Vodní sloupec tropika a podlážky

Další z důležitých vlastností, na kterou byste měli při výběru stanu hledět, je výška vodního sloupce tropika a podlážky. Přičemž, jak jsme si vysvětlili výše, především u podlážky jsou nároky na odolnost vůči prosáknutí vyšší.

Tropika a podlážky jsou dnes ve většině případů vyráběny z polyesteru nebo nylonu. Avšak v obou dvou případech je nevyhnutná voděodpudivá úprava, k níž slouží polyuretan nebo silikon.

 • Vodní sloupec tropika

Pro běžné kempování, kde hrozí nanejvýš bouřka, volte tropiko s vodním sloupcem minimálně 3 000 mm. Chcete-li mít jistotu, že váš stan přečká bez úhony i vydatné deště, pořiďte si stan s vodním sloupcem tropika 4 000-5 000 mm. Existují samozřejmě i stany i s vyššími hodnotami, kdy vodní sloupec tropika je 6 000 mm a více, ty se ovšem používají u speciálních řad stanů určených pro extrémní podmínky.

Můžete se setkat také s tropikem, které je silikonizováno. Samozřejmě takový vnější povrch stanu skvěle odpuzuje vodu a silikonová ochrana má i delší životnost. Jedná se ale o dražší variantu, a navíc takový stan je méně prodyšný. Musí mít velmi kvalitní systém větrání, aby nedošlo k zapařování uvnitř stanu, což opět zvyšuje nároky na jeho pořizovací cenu.


Pozn.: Čím vyšší vodní sloupec, tím hůře materiál dýchá a více se zevnitř rosí. Proto se stoupajícím vodním sloupcem by měl být o to dokonalejší systém větrání a cirkulace vzduchu.

 • Vodní sloupec podlážky

Kvalitní a spolehlivá podlážka by měla být základem každého dobrého stanu, protože tato část stanu přiléhá k zemi a je vystavená největšímu tlaku a opotřebení. Výška vodního sloupce podlážky by měla být 5 000 mm pro nenáročné využití stanu. Při vyšších nárocích na odolnost podlážky je doporučovaná hodnota vodního sloupce podlážky minimálně 8 000 mm, ideálně však 10 000 mm.

Větrání a prodyšnost

Větrání je někdy opomíjenou, přitom důležitou součástí stanu. Neexistuje zatím žádný stan, který by se nepotýkal s kondenzací. Věnujte tedy pozornost i způsobu a kvalitě odvětrávání.

Větrací systém pomáhá udržovat správnou teplotu uvnitř stanu, a především odvádí nahromaděnou vlhkost, která se vytváří naším pobytem ve stanu. Z tohoto důvodu jsou jistě praktičtější dvouvrstvé stany, kdy prostor mezi vnějším a vnitřním pláštěm stanu umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu. Větrání je často řešeno také ventilačními otvory, které by měly být minimálně dva a určitě by měly jít zevnitř zavřít. Pro tento účel je nejlepší místo pro větrací otvor v co nejvyšším bodě stanu. Nejúčinnějšího větrání docílíte otevřením dvou vchodových otvorů, v ideálním případě chráněných přístřeškem či apsidou.

Hmotnost stanu

Důležitost tohoto parametru je v závislosti na tom, jakým způsobem budete stan přepravovat. Samozřejmě pokud ho budete vozit autem, hmotnost a rozměry stanu vás nebudou zajímat. Ovšem pro cyklisty a pěší turisty je hmotnost stanu a jeho rozměry ve složeném stavu velmi důležitá.

Pokud chcete nosit stan na zádech, jasná volba pro vás bude stan pro 2 osoby, případě 3. Nejlehčí stany této kapacity váží kolem 2 kg. Přijatelným standardem jsou také stany o váze kolem 2,5 kg. Hraniční by měly být stany o hmotnosti 3 kg.

Obtížnost a rychlost postavení stanu

Při výběru stanu jistě nakoukněte také do návodu, jak se daný model skládá. Zaměřte se na to, zda stan dokážete postavit sami a kolik času to zhruba zabere. V dnešní době lze samozřejmě zakoupit již stany s jednoduchým systémem uchycení, takže se doba stavění stanu výrazně zkracuje. Existují také samorozkládací stany, které stačí jen vybalit z obalu a díky speciální pružné konstrukci se samy postaví.

Barva stanu

Ano, i barva stanu může hrát svoji roli. Obecně platí, že ve stanu s tmavým tropikem budete mít i větší tmu. Proto se u tmavých modelů používají pro vnitřní plášť stanu výrazné až svítící barvy (žlutá). Naopak do stanu světlé barvy lépe proniká světlo a do takového stanu vám ráno rychleji proniknou sluneční paprsky. Pokud plánujete stanovat mimo oficiální tábořiště, bude pro vás vhodnější stan v zeleném či hnědém provedení.

Zajímavou možností je úprava zvaná „blackout bedroom“. Jedná se technologii, kterou je vyrobena plachta stanu a jež zajistí, že se do stanu nedostanou hned první sluneční paprsky, které se na obzoru objeví. Vyhnete se tak nedobrovolnému velmi brzkému vstávání.


TIP: Pokud nejezdíte do přírody, kde se chcete spíše maskovat a neděsit zvířata, mohou být pro vás šikovnou vychytávkou reflexní prvky ve stanu a na tropiku. Najdete je u vchodů, na lemech švů, u větrací stříšky. Na tropiku se vám budou reflexní prvky hodit pro lepší viditelnost vašeho stanu, když se vracíte za tmy a hledáte svůj stan ve větším množství stanů, například na festivalu.

Typy stanů

Outdoorové stany

Outdoorové stany

 • Vhodné na pěší turistiku i na stanování u vody
 • Lze je použít na kemping, vodu, kola či turistiku
 • Vhodné do suchého i mokrého počasí od jara do podzimu

Outdoorové stany jsou nejprodávanějším typem stanů díky své univerzálnosti. Jsou zpravidla určeny pro 1 nebo 2-3 osoby. Jsou skladné a lehké a jsou vhodné pro všechny výletníky přírodou, ale i do kempu, na vodu či festival. Využitelné jsou od jara do podzimu. Hlavní roli hraje hmotnost, ale také odolnost, proto je duralová konstrukce vhodnější. Podlážka i tropiko by měli být dostatečně odolné proti vodě a mokrému půdnímu podkladu.

Výhody a nevýhody
 • Univerzální využití
 • Skladné a lehké
 • Odolné i při nepříznivém počasí
 • Vhodné i pro časté používání
 • Využitelné od jara do podzimu
 • Skvělý poměr cena/využití
 • Nenabízí komfort pro delší pobytovou dovolenou ve stanu
Rodinné stany

Rodinné stany

 • Vhodné pro pohodlnou pobytovou dovolenou ve stanu
 • Nabízí komfort i pro více osob
 • Často mají oddělené ložnice pro větší soukromí

U rodinných stanů hrají hlavní roli pohodlí a prostor. Jsou to stany pro čtyři a více osob vybavené velkými předsíněmi a oddělenými ložnicemi. Ve velkém rodinném stanu se můžete v klidu i postavit a narovnat si záda. U rodinných stanů váha není rozhodující, konstrukce tak může být jak laminátová, tak i duralová. Novinkou posledních let jsou tzv. nafukovací rodinné stany, jejichž konstrukce je z nafukovacích tubusů.

Výhody a nevýhody
 • Nabízí velký prostor a pohodlí
 • Lze se v nich pohybovat vzpřímeně (některé modely)
 • Disponují více místnostmi a poskytují i více osobám soukromí
 • Praktické vybavení zvyšuje komfort pobytu
 • Vysoká hmotnost
 • Velké rozměry ve složeném stavu
Expediční stany

Expediční stany

 • Patří mezi nejodolnější stany na trhu
 • Kromě běžných vlastností nabízí i funkce navíc
 • Jsou vhodné do deště, sněhu či extrémně slunných lokalit

Expediční stany se hodí i do těch nejnáročnějších podmínek, jsou vhodné i pro kempování na sněhu či do silného větru. Důraz je zde kladen především na odolnost a jednoduchost použití. Duralové pruty jsou samozřejmostí a čím vícekrát se kříží, tím je konstrukce pevnější. Podlážka a tropiko jsou výhradně z odolných materiálů a expediční stany nabízí kromě běžných vlastností také výbavu navíc. Jsou vybaveny sněhovými límci, ventilačními rukávy, silikonizací tropika a zesílenými kotvícími body.

Výhody a nevýhody
 • Vysoce odolné a stabilní
 • Vhodné do extrémních klimatických podmínek
 • Lehké a skladné
 • Vysoká voděodolnost
 • Kvalitní větrací systém
 • Celoroční využití
 • Speciální vybavení
 • Vyšší cena
 • Menší rozměry
Ultralehké stany

Ultralehké stany

 • Jsou mimořádně lehké a dobře skladné
 • Ideální pro pěší túry či cyklisty
 • Vhodné pro kempování

V kategorii ultralehkých stanů naleznete stany pro 1-3 osoby vyrobené z odlehčených materiálů, obvykle uvnitř méně prostorné. Jsou určeny pro ty, co preferují co nejnižší hmotnost a minimální rozměry po sbalení. Využijete je na časté přechody, horské výstupy, cykloturistiku, ale i na vodu. Mají jednoduchou kompaktní vnější nebo vnitřní konstrukci. Pruty bývají nejčastěji duralové, ale setkáte se i s laminátovými.

Výhody a nevýhody
 • Nejlehčí stany na trhu
 • Minimální rozměry po sbalení
 • Kompaktní
 • Vyšší cena
 • Poskytují menší komfort
Samorozkládací stany

Samorozkládací stany

 • Vhodné pro časté přemisťování
 • Skladné a lehce přenosné
 • Kompaktní

Samorozkládací stany jsou konstruovány jako malé skladné stany, které snadno sbalíte do batohu či na kolo. Pokud se tedy se stanem často přemisťujete, samorozkládací stan bude pro vás vhodným vybavením. Říká se jim také sekundové stany či vystřelovací stany. Jejich instalace je rychlá, vše je připraveno během pár sekund. Sbalit samorozkládací stan vám zabere pár minut.

Výhody a nevýhody
 • Snadná a rychlá manipulace
 • Nízká hmotnost a malé rozměry
 • Méně odolné při nepříznivém počasí
 • Poskytují menší komfort
Plážové stany

Plážové stany

 • Malé a skladné stany
 • Vhodné na odpočinek u vody
 • Nejsou určené na kempování

Plážové stany a stěny jsou určené na dovolenou či na zahradu, pro odpočinek ve stínu či v závětří. Ochrání vás proti ostrému slunci a proti UV záření. Vyznačují se nízkou hmotností a skladností a nejsou moc odolné proti dešti. Plážový stan je skvělý pomocník na dovolenou pro rodiny s malými dětmi.

Výhody a nevýhody
 • Ochrání vás před větrem a sluncem
 • Lehké a skladné
 • Nevhodné na kempování
Stanové plachty

Stanové plachty

 • Nouzové přístřešky proti dešti i větru
 • Lehké a skladné
 • Vhodné pro nenáročné trampy, turisty, rybáře

Stanová plachta neboli celta vám poskytne provizorní přístřešek v případě, že nechcete s sebou nosit stan. Tento jednoplášťový přístřešek je lehký, rychle a jednoduše se montuje a díky voděodolné úpravě poskytuje ochranu proti dešti. Stanová plachta je vhodná pro trampy, ale i rybáře pro krátkodobější pobyt u vody.

Výhody a nevýhody
 • Ochrání před deštěm
 • Lehký a skladný přístřešek
 • Rychlé a jednoduché sestavení
 • Poskytnou jen částečnou ochranu při nepříznivém počasí
Bivaky

Bivaky

 • Ideální pro rybáře
 • Pevné a odolné
 • Vhodné i pro dlouhodobější výpravu

Bivak je velmi podobný stanu, je ale vyroben z pevnějšího a zároveň těžšího materiálu. Na rozdíl od stanu má odnímatelnou podlážku. Je určen především pro rybářské účely. Bivak má poskytnout rybáři pohodlí i při dlouhodobé výpravě. Je prostorný a vhodný i na spaní na lehátku. Správný bivak rovněž poskytuje spolehlivou ochranu proti hmyzu, případně také proti hlodavcům a hadům.

Výhody a nevýhody
 • Odolná podlážka i plášť
 • Odnímatelná podlážka
 • Velký vnitřní prostor
 • Ochrání před hmyzem
 • Barevné provedení vhodné do přírody
 • Těžké a velkých rozměrů i po sbalení

Často kladené otázky

Jak pečovat o stan?

Kvalitní péče výrazně prodlouží životnost vašeho stanu, proto je potřeba dodržovat několik důležitých zásad:

 • Během používání stanu doporučujeme stan větrat, jak jen to je možné. Po návratu domů je důležité ho důkladně vysušit, aby se zabránilo vzniku plísně a zápachu. Stan je třeba vysušit i v případě, že nepršelo, stany totiž kumulují vlhkost během jejich obývání.
 • Pokud je stan zašpiněný, teplá voda s mýdlem pomůže odstranit špínu. Poté stan důkladně vysušte a uschovejte na tmavém, suchém a ideálně chladném místě.
 • Stany nepatří do pračky ani sušičky (pokud není výrobcem výslovně uvedeno jinak). V případě odolných skvrn pořiďte speciální čisticí prostředky určené pro stany a konkrétní materiál, ze kterého je stan vyroben.
 • Impregnace pro naprostou většinu modelů není třeba. Vždy čtěte manuál dodávaný k vašemu modelu stanu, který vás o potřebě impregnace informuje v návodu.
 • V případě poničení, zvláště trhlin v látce, řešte závadu okamžitě. Doporučujeme nosit sety na opravy stanů, které můžete vzít s sebou na výlet. Poškození stanu předejdete jeho umístěním na vhodné místo bez ostrých kamenů a dalších předmětů.
 • Čas od času promažte zipy a tyčky, ideálně silikonovým sprejem či technickým olejem.

Co znamenají jednotlivé výrazy při výběru stanu?

 • Apsida

Apsida je jakási předsíňka či přístřešek ke stanu. Apsida je vytvořena oddálením části tropika od vnitřního stanu a je ukotvená pouze kolíkem. Apsida je na rozdíl od předsíňky méně prostorná.

 • Tropiko

Tropiko je vnější plášť stanu. Bývá ošetřen voděodolnou úpravou (voděodolným zátěrem nebo silikonem), aby chránil stan před promoknutím. Tropiko se nedotýká vnitřního pláště stanu a umožňuje tak cirkulaci vzduchu. Zároveň vysušuje vlhkost vypařující se zevnitř stanu, která vzniká tím, že ve stanu pobýváme.

 • Podlážka

Podlážka je voděodolná textilie, která pokrývá obytnou část země uvnitř stanu. Je to v podstatě podlaha stanu. Při nákupu stanu věnujte podlážce zvýšenou pozornost, neboť během kempování dostává pořádně zabrat. Měla by být z odolného a nepromokavého materiálu. Vhodnými materiály jsou polyester a polyamid. Všímejte si také hodnoty vodního sloupce a požadujte hodnotu vodního sloupce alespoň 5 000 mm.

 • Vodní sloupec

Vodní sloupec je údaj o tom, jak daná látka odolává tlaku vody. Hodnota vodního sloupce se většinou udává v milimetrech a čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější. Můžete si představit, že položíte na tropiko válec otevřený z obou stran a pak byste postupně přilévali vodu tak dlouho, dokud by nezačala voda prosakovat. V jaké výšce voda ve sloupci bude ve chvíli, když začne prosakovat, takovému vodnímu sloupci látka odolá. Ovšem zásadní roli v odolnosti vůči vodě hraje tlak, který voda na daný povrch vytváří.

Každý stan by měl mít tropiko s vodním sloupcem alespoň 2 000 mm, což je přibližně tlak vyvinutý dešťovou kapkou letící 80-90 km/hod. Ovšem chcete-li bez úhony přečkat bouřku, jistější je vodní sloupec alespoň 3 000 mm.

U podlážky se doporučuje vodní sloupec 5 000 mm pro běžnou turistiku. Do náročnějších podmínek vybírejte podlážku s vodním sloupcem 8 000-10 000 mm.

 • Samonosný stan

Samonosný stan je takový stan, který lez postavit i bez kolíků, které ho uchytí k zemi. Jsou ideální pro táboření na sněhu či na skalnatém povrchu a vždy je vhodný stan s víceprutou samonosnou konstrukcí.

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací