Na co se hodí lehký spací pytel?
Lehký spací pytel splní to stejné, co očekáváte od normálního spacáku, liší se ale hlavně v jeho hmotnosti a velikosti. Lehké spacáky jsou mnohem skladnější a tím pádem vhodné na cesty, kde se každý gram počítá.
i
Ultralehké a cyklospacáky u nás najdete také. Jsou ještě lehčí a skladnější.
Lehké spacáky do různých období
Lehké spacáky můžeme kromě jiných parametrů rozdělit podle teplotních podmínek, do kterých jsou stavěny.
- Letní spacák, lehký či normální, se hodí k přespání ve vlídných teplotních podmínkách, ideálně v létě či v teplém prostředí vevnitř, třeba na chatě. Lehké spacáky na léto jsou vhodné do teploty nad 10 °C.
- Zimní spacáky naopak poslouží ve chladu. Lehký spacák do zimy využijete mezi 0 °C až do -30 °C.
- Dvousezonní spacáky jsou dělány do širšího období, využijete je od jara až do začátku podzimu.
- Třísezonní lehký spacák se vám bude hodit po celý rok, je vhodný do teplot od -10 °C až do 20 °C.
Nový lehký spací pytel byste měli vybírat také podle komfortní teploty. Tento údaj značí, za jaké vnější teploty se průměrná žena ještě dobře vyspí. V nabídce na našem obchodě najdete lehké spacáky s komfortní teplotou od -6 °C po 20 °C.
Jaký tvar má mít váš lehký spacák na trek?
Lehký spacák, na trek nebo i na jiné cesty, si u nás můžete pořídit ve třech tvarech: mumie, ovál, který své vlastnosti s mumií sdílí, nebo dekový spacák. Každý z těchto tvarů má jisté přednosti, ale i nevýhody.
Skladný spacák ve tvaru mumie
Skladný spacák tohoto tvaru je na našem obchodě mezi lehkými spacáky nejrozšířenější a určitě ho dobře znáte. Svůj charakteristický vzhled připomínající mumii získaly tyto spacáky díky užšímu prostoru, který je u nohou.
- Lehké spacáky ve tvaru mumie jsou skladnější.
- Díky menšímu meziprostoru lépe udržují teplo.
- Kvůli širokému rozšíření stojí méně peněz.
- Většinou tyto spacáky nejsou z teplejšího peří.
- Díky své stavbě nabízí méně prostoru u nohou.
Lehký spacák dekový
Lehký spacák v podobě připomínající deku stejně jako mumiové spacáky široce rozšířeny. Díky svému tvaru jsou ale vhodnější spíše pro užití v teplém nebo vnitřním prostředí.
- Jsou stejně široké po celé své délce.
- Ze spacího pytle lze vytvořit i deku.
- Do letního počasí ideální lehký spacák.
- Díky svému tvaru jsou hůře skladovatelné.
- Oproti mumii je obtížnější spacák vyhřát.
Mumie
Dekový spacák
Z jakého materiálu jsou lehké spacáky?
Lehké spacáky jsou k dostání z široké řady materiálů, nejčastější jsou ale tyto tři. Každý materiál něčím vyniká.
- Duté vlákno je materiál v našich lehkých spacácích nejrozšířenější. Spacáky z dutého vlákna jsou nenáročné na údržbu a také dobře odolné vůči vlhkosti. S každým dalším vypráním ale přichází o své tepelné vlastnosti.
- Mikrovlákno a spacáky z něj jsou velmi lehké a díky tomu, že mikrovlákno pojme hodně vzduchu, mají i dobré izolační vlastnosti. Při špatném skladování a dlouhodobém užívání ale své izolační vlastnosti ztrácí.
- Peří je velmi lehké a má parádní izolační vlastnosti, do mrazů je peří super. Lehké spacáky z něj jsou ale náročnější na údržbu, často stojí více peněz a byl by veliký problém, kdyby vám spacák navlhnul.
Lehký spacák – na co si dát ještě pozor?
Kromě parametrů výše je důležité zohlednit i další věci, kvůli kterým lehký spacák kupujete. Jde hlavně o hmotnost, rozměry zabaleného spacáku a také o maximální výšku postavy, kterou lehký spací pytel pojme.
- Hmotnost je u skladného spacáku důležitá. Můžete si u nás vybrat kousky s hmotností 360 g, narazíte ale i na větší, ale přesto lehké, spacáky s hmotností okolo kila.
- Maximální výška postavy udává, jak velký člověk se do toho kterého spacáku vejde. Lze si vybrat i ze spacáků s maximální výškou 210 cm. Pro úplné pohodlí ve spacáku je dobrá rezerva v rozměrech asi 25 cm.
- Rozměry zabaleného spacáku udávají, jak velký bude ovál, který složený spacák utvoří. Zejména u lehkých spacáků jde o důležitý parametr, který byste neměli přehlédnout. Značí se v pořadí délka × šířka × výška.
i
Stále nevíte, jak si lehký spací pytel vybrat? Přečtěte si článek Jak vybrat spacák.
Skrýt popis