Jaká pánská kola jsou k dostání?
Pánská kola se v základu liší podle toho, pro jaký styl jízdy jsou určena. Než se tedy pustíte do samotného výběru, ujasněte si, v jakém terénu budete nejčastěji jezdit.
Pánské horské kolo je ideální do terénu
Pánské horské kolo neboli MTB nabízí výtečné jízdní vlastnosti v terénu. Díky robustní konstrukci a širokým pneumatikám poskytne jezdci dostatek stability. Na silnici je však pomalejší než silniční a krosová kola.
Silniční pánské kolo je navrženo pro rychlou jízdu
Silniční pánské kolo vyniká nízkou hmotností a disponuje úzkými plášti, díky čemuž je na silnici velmi rychlé a snadno ovladatelné. Silniční cyklistika je ideální pro milovníky rychlé jízdy, ale i starší jezdce.
Horské kolo
Silniční kolo
Krosové kolo
Kolo na silnici i do terénu? Vsaďte na krosové pánské kolo
Hledáte pánské kolo, které využijte jak na silnici, tak i v terénu? Kombinaci nejlepších vlastností horského a silničního kola nabízí kolo krosové. Má širší pneumatiky než silniční kolo, takže si poradí i v terénu, na druhou stranu má pláště užší než kolo horské, takže na silnici vyvine vyšší rychlost.
Pánské elektrokolo vám pomůže zdolat každou trasu
Pánské elektrokolo je vybaveno elektrickým pohonem, který doplňuje vaši sílu při šlapání. Usnadní vám tak zdolávání kopců, delší trasy a můžete jej využít i na dopravu do práce, jelikož se při šlapání tolik nezapotíte.
Co pří výběru elektrokola zohlednit? Napoví vám náš průvodce Jak vybrat elektrokolo.
Městské pánské kolo usnadní každodenní přepravu
Městské pánské kolo je ideální pro každodenní pojížďky po městě, a to ať už vyrážíte do práce, za zábavou nebo na nákupy. Je to ekologická a levná varianta přepravy a v dopravně vytížených městech kolikrát i rychlejší. Městské pánské kolo se snadno přenáší a často je i skládací.
Elektrokolo
Městské kolo
Jak vybrat pánské kolo
Vybíráte-li pánské kolo, zaměřte se zejména na velikost, průměr kol, materiál rámu a nosnost. Jak se v těchto důležitých parametrech zorientovat?
i
Jak se liší dámské a pánské kolo? Pánské kolo má rovnou rámovou trubku, delší rám, širší řídítka a také jinak tvarované sedlo.
Jaký průměr kol by mělo mít pánské kolo?
Pánské kolo má průměr kol nejčastěji od 26″ do 29″. Všeobecně platí, že čím je kolo menší, tím lépe zvládá terén a je také i lépe ovladatelnější. Větší kola jsou naopak rychlejší. Při výběru ale také zohledněte výšku vaší postavy.
- Kola s průměry 26″, 27,5″ a 29″ mají většinou horská a celoodpružená kola.
- Průměry kol 27″ a 28″ mají zpravidla silniční a krosová kola.
Jak velké pánské jízdní kolo zvolit?
Velikost rámu pro pánské jízdní kolo se udává v palcích či velikostech, které najdete v tabulce níže.
Orientační tabulka velikostí rámu:
Výška postavy v cm |
Velikost rámu kola dle označení |
do 165 cm |
15", 16", S, do 44 cm |
160–170 cm |
17", 18", M, do 48 cm |
170–185 cm |
19", 20", L, do 52 cm |
185–200 cm |
21", 22", XL, do 55 cm |
nad 195 cm |
23", 24", XXL, 58–60 cm |
Více o tom, jakou velikost kol a rámu zvolit, si můžete přečíst v článku Jak vybrat velikost kola.
Pánská kola se liší i podle materiálu rámu
Materiál rámu mnohé napoví o kvalitě, hmotnosti a odolnosti bicyklu. V kategorii pánská kola se nejčastěji setkáte se čtyřmi základními materiály rámů:
- Ocelové rámy jsou nejčastěji používány u levnějších kol. Dobře tlumí vibrace a jsou odolné, ale na druhou stranu jsou o poznání těžší než jiné materiály.
- Slitiny hliníku jsou dalším oblíbeným, a zároveň cenově dostupným materiálem. Jsou lehčí než ocel, ale nejsou tak pevné ani odolné.
- Karbon je špičkový materiál, který je zhruba pětkrát pevnější i lehčí než ocel. Vyniká velmi dlouhou životností a výtečně tlumí vibrace. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a nižší odolnost při prudkém nárazu.
- Magnesium je kompromisem mezi hliníkem a karbonem. Nedosahuje kvalit karbonu, je však odolnější, než hliník a potěší i relativně nízkou hmotností.
i
Zaujal vás karbon? Podívejte se přímo do nabídky karbonových kol.
Je lepší pánské kolo s odpružením?
Nevíte, jestli si pořídit pánské kolo s odpružením, nebo vám bude stačit model bez odpružení? Rozhodněte se především podle toho, kde budete nejčastěji jezdit.
- Pánské kolo bez odpružení je vhodné na silnice, cyklostezky a zpevněné cesty.
- Pánská kola s odpruženou přední vidlicí zvládnou lehčí i střední terén.
- Celoodpružená pánská kola se hodí do těžkého terénu.
Při výběru myslete také na to, že zadní odpružení snižuje účinnost šlapání.
Pánské jízdní kolo by mělo mít dostatečnou nosnost
Pánské jízdní kolo vybírejte také podle jeho nosnosti. U většiny pánských kol se setkáte s nosností 120 až 130 kilogramů, pokud ale plánujete s kolem občas poskočit, vaše váha se při dopadu znásobí.
i
Chcete utratit méně peněz za pánské kolo? Bazar na Alze pro vás má použitá nebo jen rozbalená kola za zvýhodněnou cenu a stále v záruce.
Skrýt popis