Chránič páteře čili páteřák je důležitým ochranným prvkem při řadě sportů. Úkolem chrániče je zabránit rozdrcení obratle nebo jeho vyražení z původní pozice, čímž výrazně snižuje riziko poranění míchy. Zabrání také pohmožděninám zad, odřeninám a v některých případech i zlomeninám žeber. Využívají jej lyžaři, snowboardisté, cyklisti, motorkáři a další sportovci, kterým hrozí tato vážná zranění.
Při pádu ve velké rychlosti riskujete poranění páteře a míchy. Kromě helmy doporučujeme pořídit i kvalitní páteřák.
Obě vrstvy, ač to na první pohled nevypadá, nabízí ochranu páteře ve stejné míře. Obě technologie jsou dostatečně propracované a nelze určit, která varianta je lepší. Jde tak spíše o otázku osobních preferencí. Obecně lze říci, že skořepinové páteřáky jsou vhodné spíše pro ostré nárazy (pád na hranu ve snowparku nebo ostrý výčnělek skály při freeridu) a měkké páteřáky slouží pro použití na sjezdovce, při nárazu na tyč, oblý kámen nebo do stromu. Při jízdě však mohou nastat oba typy úrazů.
V současné době se sporty stále rozvíjí a zrychlují. Z carvingu se stal vůbec nejrychlejší způsob lyžování, protože v zatáčkách plynule převádí energii ze skluznice na hrany bez nežádoucího brzdění. Díky němu například dokáží vrcholoví sportovci vyvinout rychlost jízdy okolo 95 km/hod.
Úrazy páteře jsou ale častým poraněním i na českých sjezdovkách, a nemusíte přitom ani zdaleka dosahovat podobné rychlosti. Bohužel většinou stačí opravdu málo, a můžete se potýkat s trvalými následky. Proto není dobré příliš šetřit na bezpečnostním vybavení, které by mohlo zabránit vážnému úrazu. Svou výbavu také můžete rozšířit o vyztužené šortky, jejichž úkolem je ochránit pánev a kostrč.
Pozor! Chránič páteře nezaručuje stoprocentní ochranu vašich zad. Pomáhá však výrazně snížit riziko vážného poranění. Důležité je myslet i na zbylé faktory. Dbejte na bezpečnost sebe i vašeho okolí, nepouštějte se do neznámých míst a mimo vyznačené tratě a nepřeceňujte své schopnosti.
Chrániče páteře