Štiky na otevřené vodě – jak lovit tyto náladové bestie?

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

• Autor: Andreas Zachbauer •

Když mluvíme o lovu štik na otevřené vodě, rybáři si představí veslici nebo motorovou loď, dva paravany a borce jezdícího po jezeře celý den. Mnoho let jsem také chytal tímto způsobem. Trolloval jsem nebo házel poblíž břehů. Samozřejmě s výjimkou vod jako boddeny na Rujáně, kde se chytá jinak. Tyto metody jsou samozřejmě efektivní, ale časem pro mě přestaly být zajímavé. Mnohem zábavnější je držet prut v ruce a přesvědčit rybu k záběru díky dobře mířenému náhozu a vedení nástrahy. Když se to celé děje na vodní planině daleko od břehu, jsem tím nejspokojenějším rybářem!

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě

Štiky na otevřené vodě – OBSAH

 1. Kde se štiky na otevřené vodě vyskytují?
 2. Štičí psychologie
 3. Měsíc a jeho vliv na úspěšný lov
 4. Vliv počasí a atmosférického tlaku na štiky z volné vody
 5. Na co dalšího má vliv přímo rybář?
 6. Doporučení na literaturu o lovu muskalung
 7. Závěr – udržujte záznamy a dělejte si poznámky!

i

Chvíli trvalo, než jsem se odvážil házet jerka nebo gumovou nástrahu uprostřed ničeho. Nikdy bych takhle nezačal chytat, kdyby se všechny moje trollingové zkušenosti nezkombinovaly do jednoho celistvého poznání.

Kde se štiky na otevřené vodě vyskytují?

Pozice, kde se štiky vyskytují na volné vodě, se velmi liší. Vždy to ale nějak souvisí s pelagicky se krmícími rybami, podvodními strukturami a proudy. To platí dokonce i na stojaté vodě. Když například vítr fouká několik dní jedním směrem a pak se najednou otočí, voda začíná z této zátoky vytékat a způsobí proud.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Po otevřených vodách je dobré se rychle přesouvat. Rád se ale soustředím na konkrétní místa.

Když vidíte na sonaru štiku pod hejnem potravních rybiček, můžete předpokládat, že je v jakémsi módu „hlídačka“ a rybičkám dělá jenom eskortu. Pokud je ze svislého pohledu uprostřed hejna, tak je na lovu.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Moje rybářská výbava.

Ideální hloubku při lovu ovlivňuje to, jak je voda rozvrstvená. Skočná vrstva (termoklima) nebo zóna s klesající teplotou vody se může vytvořit jen, pokud je voda dostatečně hluboká. Štiky v létě objevíme ve skočné vrstvě nebo nad ní, ale také ve vodě o teplotě, která je jim komfortní, což je přibližně 17 až 22 °C. Štiky budou stát tedy někde mezi hladinou a termoklimou. Když je termoklima hlouběji jak 10 m, vyskytují se co nejblíže k ní až do hloubky zhruba 3 m. Toto jsou samozřejmě jenom přibližná čísla.

i

Místa na lov štik si v konečném důsledku musí objevit každý sám. Já vám mohu říct něco o podmínkách a podělit se o pár triků, abyste tyto ryby dostali na svůj prut.

Štičí psychologie

Štiky mohou být v závislosti na svém chování vůči nástraze rozděleny do tří skupin: negativní, neutrální a pozitivní. Obzvláště na velkých vodách inklinují dravci k tomu, aby stáli uprostřed ničeho, a jejich chování koreluje se třemi externími faktory: měsícem, počasím a barometrickým tlakem. Podle mých poznámek mají na štičí žravost vliv přesně v tomto pořadí.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Slunečné dny mohou být dobré. Když ale slunce náhle vykoukne mezi mraky, je to ještě lepší.

Výšku vodní hladiny a průzračnost nyní ignoruji, protože na každé vodě působí jinak. Nejenže se snažím být na vodě, když jsou podmínky dobré, ale také reaguji na změny v průběhu rybolovu a vybírám místa, o kterých si myslím, že jsou nadějná. Tímto způsobem se mohu dostat ke štikám s pozitivní nebo alespoň neutrální náladou.

Měsíc a jeho vliv na úspěšný lov

Zjistil jsem, že není nutný zrovna vycházející nebo zapadající měsíc či úplněk k tomu, aby se štika dostala do pozitivní nálady. Dobré je být na vodě, když je účinek měsíce na gravitační síly nejsilnější. Rád rybařím přes den v době úplňku, ale když je měsíc v novu, přecházím na noční lov.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Sledujte dobře, na jakou část nástrahy štika zaútočila. V článku vysvětlím proč.

Významný vliv má ale také spojitost se sluncem. Pokud východ měsíce a západ měsíce vychází na podobnou dobu jako východ nebo západ slunce, předpokládám, že to je dobré pro povzbuzení žravosti štik a snažím se být na vodě. Následující seznam by měl pomoci každému, kdo přikládá měsíci významný vliv a chce si zorganizovat svoje vycházky co nejlépe:

 • Východ měsíce – 1,5 hodiny před a 1 hodinu po.
 • Měsíc je na odvrácené straně země (střed země je v přímce mezi vámi a měsícem) – 1 hodinu před a 1 hodinu po.
 • Západ měsíce – 0,5 hodiny před a 1 hodinu po.
 • Jste v přímce mezi středem země a měsícem – 0,5 hodiny před a 0,5 hodiny po.
rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Barva nástrahy se liší voda od vody. 

i

K odhadu těch správných časů většinou používám mobilní rybářskou aplikaci „tiddlr“, která vychází ze stejných pravidel. Můžete se na ni podívat na www.tiddlr.net.

Vliv počasí a atmosférického tlaku na štiky z volné vody

Obzvláště změny v počasí mají pozitivní vliv na štiky z volné vody. Příchod fronty, která mění obvyklé počasí pro danou část roku, štiky startuje. Čím déle je počasí netypické, tím pozitivněji to ovlivňuje „žrací“ náladu štik. To mě přivádí k dalšímu zásadnímu faktoru: atmosférickému tlaku. Dlouho jsem si myslel, že tlak ovlivňuje jenom candátí apetit. Ale nyní už mám jiný názor.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Zásadní vliv má i atmosférický tlak.

I sebemenší změna tlaku ovlivňuje štičí náladu. Právě příchod fronty, který tak zásadně ovlivňuje změnu počasí, bývá doprovázen i prudkou změnou tlaku. Mnoho poklesů a nárůstů tlaku je noční můrou lovců candátů, pro lovce štik jsou ale tyto tlakové skoky naopak velmi vítané. Candáty se proto snažím chytat za stálých podmínek, a pokud kolísají, chytám štiky.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Pokud štiky nežerou, zkuste chvíli přitahovat nástrahy tak rychle, jak to jen dovedete.

Další věcí, která ovlivňuje náladu štik, jsou světelné podmínky. Když během jasného dne začnou mraky zakrývat slunce, štiky plavou směrem k otevřené vodě. Zdá se, že nízkou intenzitu světla vnímají štiky jako výhodu pro svůj lov.

rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
I takové nástrahy lze běžně nahazovat.

Byl jsem také velmi úspěšný v zatažených dnech, kdy jsem dokázal chytit hned několik štik ve chvíli, kdy mezi mraky prosvitlo slunce. Měnící se podmínky, stejně jako kolísající tlak, podle všeho navozují pozitivní štičí náladu.

Na základě svých poznámek jsem si pro vás připravil několik pozitivních vlivů počasí:

 • mlha,
 • začíná se zatahovat obloha v průběhu jasného dne,
 • zataženo přechází v déšť nebo sněžení,
 • začíná foukat,
 • přichází fronta,
 • začíná mrznout,
 • změna směru větru,
 • chladno a bezvětří,
 • bouřky,
 • pokles teploty,
 • nárůst rychlosti větru,
 • na podzim rychlý pokles teploty.

Na co dalšího má vliv přímo rybář?

Nemůžete změnit externí faktory, jako je měsíc nebo počasí, ale vždy existuje několik triků, které můžete zkusit, když se štika dostane do „žrací“ nálady. Aby se nám článek příliš nenatáhl, připravil jsem si pro vás seznam:

 • Zmenšení – z nějakého důvodu je někdy při lovu opravdu velkých štik dobré chytat na nástrahy ve velikostech určených pro lov okounů.
 • Přitahování rychlostí zvuku – zkuste občas přitahovat svoje nástrahy tak rychle, jak jen to dokážete. Asi nikdy nebudeme schopni navíjet v takové rychlosti, jako se pohybuje štika na lovu (7 metrů za sekundu), můžeme se o to ale pokusit.
 • Cikcak – škubejte svým prutem doleva a doprava, čímž dosáhnete prudkých změn chodu nástrahy.
 • Muskalungová osmička – toto je běžná procedura lovců muskalung v USA, v Evropě ale už není tak obvyklá. Spočívá v tom, že jakmile dotáhnete svou nástrahu k lodi, nevyndáte ji hned z vody, ale ještě předtím ji zakroutíte do osmičky nebo kruhu. Štiky, které sledovaly nástrahu, tak mohou zabrat přímo vedle lodi.
 • Setrvání na jednom místě a návrat – pokud znáte místo, kde loví štika, vracejte se sem. Zkuste různé nástrahy. Nechte místo odpočinout a vraťte se sem o hodinu později. Jednou dojde trpělivost i té nejzkušenější rebelce!
 • Skupiny a páry – štiky na otevřené vodě často nejsou samy. Dokonce při lovu spolupracují. Když tedy chytíte štiku, nezapomeňte, že je velmi pravděpodobně jiná poblíž.  
 • Útočnice na hlavu – jestliže jste chytili štiku nebo měli neproměněný záběr, dobře sledujte, na jakou část nástrahy štika zaútočila. Pokud to byla hlava, můžete z toho vyvodit, že jsou štiky v dobré „žrací“ náladě.
 • Running & Gunning – když chytáte na nové vodě nebo dobře známá místa nefungují, začněte chytat metodou „kilometry“. Prochytejte prostě co nejvíce prostoru. Soustřeďte se na nástrahy, které nejdou příliš hluboko a mohou být rychle vedeny.

Významnou roli hrají i samotné nástrahy. Mými favority jsou:

i

       

Z hlediska barev nástrah mohu jenom konstatovat, že ty vhodné se hodně liší napříč různými vodami. Mám pro vás ale dvě rady: černou používejte v noci a bílou v zimě.

Doporučená literatura o lovu muskalung

V minulých letech jsem se hodně ponořil do americké literatury o lovu muskalung. Hodně z toho jsem použil při svých lovech štik na otevřené vodě. Mohu vám doporučit několik knih:   

 • John Alden Knight: Moon up – Moon down
 • Tom Gelb: Musky Strategy
 • Jim Saric and Steve Heiting: The Complete Guide to Musky Hunting
rybaření; rybář; lov štik; štiky na otevřené vodě
Rád používám velké gumové nástrahy tak do 25 cm.

Závěr – udržujte záznamy a dělejte si poznámky!

Rád bych vám zdůraznil, jak je pro úspěšného rybáře důležité dělat si poznámky o potenciálních faktorech úspěchu. Takřka vše, co vím a v co věřím, znám ze svých poznámek. Doma jsem to pak přepisoval do excelové tabulky, což bylo pěkně nudné. Nyní již nějakou dobu používám zmíněnou jednoduchou mobilní aplikaci zvanou „tiddlr“. Zvládá všechny nezbytné úkoly a umožňuje jednoduchou analýzu v teple domova. Přestože je zatím k dispozici jenom beta verze, jsem nadšen její přesností a snadností registrace úlovku. Těším se na následující verze.

i

Co se vám pro lov štik na otevřené vodě bude hodit?

Nezáleží na tom, zda si udržujete své záznamy pěkně postaru, nebo moderně. Dělejte si poznámky zkrátka o všem, co vás na vodě upoutalo a snažte se najít vzorce, které vás v budoucnu k rybám dostanou mnohem rychleji. Možná mezi nimi budou i vaše životní ryby.


5,0
Delphin Ocelové lanko BOMB! s obratlíkem a karabinkou 49 vláken 14kg 40cm 2ks
Lanko - ze 49 vláken z nerezové ocele, vyjímečně jemné, zároveň však extrémně odolné, na jedené straně je obratlík, na druhé karabinka
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR066253
Westin W3 CR Landing Net XL
Podběrák skládací s kruhovou hlavou, rozměry 70 × 85 cm, střední síťovina, délka násady 120 cm
2 125,-
Skladem 4 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR058166
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací