Když mluvíme o lovu štik na otevřené vodě, rybáři si představí veslici nebo motorovou loď, dva paravany a borce jezdícího po jezeře celý den. Mnoho let jsem také chytal tímto způsobem. Trolloval jsem nebo házel poblíž břehů. Samozřejmě s výjimkou vod jako boddeny na Rujáně, kde se chytá jinak. Tyto metody jsou samozřejmě efektivní, ale časem pro mě přestaly být zajímavé. Mnohem zábavnější je držet prut v ruce a přesvědčit rybu k záběru díky dobře mířenému náhozu a vedení nástrahy. Když se to celé děje na vodní planině daleko od břehu, jsem tím nejspokojenějším rybářem!
i
Chvíli trvalo, než jsem se odvážil házet jerka nebo gumovou nástrahu uprostřed ničeho. Nikdy bych takhle nezačal chytat, kdyby se všechny moje trollingové zkušenosti nezkombinovaly do jednoho celistvého poznání.
Pozice, kde se štiky vyskytují na volné vodě, se velmi liší. Vždy to ale nějak souvisí s pelagicky se krmícími rybami, podvodními strukturami a proudy. To platí dokonce i na stojaté vodě. Když například vítr fouká několik dní jedním směrem a pak se najednou otočí, voda začíná z této zátoky vytékat a způsobí proud.
Když vidíte na sonaru štiku pod hejnem potravních rybiček, můžete předpokládat, že je v jakémsi módu „hlídačka“ a rybičkám dělá jenom eskortu. Pokud je ze svislého pohledu uprostřed hejna, tak je na lovu.
Ideální hloubku při lovu ovlivňuje to, jak je voda rozvrstvená. Skočná vrstva (termoklima) nebo zóna s klesající teplotou vody se může vytvořit jen, pokud je voda dostatečně hluboká. Štiky v létě objevíme ve skočné vrstvě nebo nad ní, ale také ve vodě o teplotě, která je jim komfortní, což je přibližně 17 až 22 °C. Štiky budou stát tedy někde mezi hladinou a termoklimou. Když je termoklima hlouběji jak 10 m, vyskytují se co nejblíže k ní až do hloubky zhruba 3 m. Toto jsou samozřejmě jenom přibližná čísla.
i
Místa na lov štik si v konečném důsledku musí objevit každý sám. Já vám mohu říct něco o podmínkách a podělit se o pár triků, abyste tyto ryby dostali na svůj prut.
Štiky mohou být v závislosti na svém chování vůči nástraze rozděleny do tří skupin: negativní, neutrální a pozitivní. Obzvláště na velkých vodách inklinují dravci k tomu, aby stáli uprostřed ničeho, a jejich chování koreluje se třemi externími faktory: měsícem, počasím a barometrickým tlakem. Podle mých poznámek mají na štičí žravost vliv přesně v tomto pořadí.
Výšku vodní hladiny a průzračnost nyní ignoruji, protože na každé vodě působí jinak. Nejenže se snažím být na vodě, když jsou podmínky dobré, ale také reaguji na změny v průběhu rybolovu a vybírám místa, o kterých si myslím, že jsou nadějná. Tímto způsobem se mohu dostat ke štikám s pozitivní nebo alespoň neutrální náladou.
Zjistil jsem, že není nutný zrovna vycházející nebo zapadající měsíc či úplněk k tomu, aby se štika dostala do pozitivní nálady. Dobré je být na vodě, když je účinek měsíce na gravitační síly nejsilnější. Rád rybařím přes den v době úplňku, ale když je měsíc v novu, přecházím na noční lov.
Významný vliv má ale také spojitost se sluncem. Pokud východ měsíce a západ měsíce vychází na podobnou dobu jako východ nebo západ slunce, předpokládám, že to je dobré pro povzbuzení žravosti štik a snažím se být na vodě. Následující seznam by měl pomoci každému, kdo přikládá měsíci významný vliv a chce si zorganizovat svoje vycházky co nejlépe:
i
K odhadu těch správných časů většinou používám mobilní rybářskou aplikaci „tiddlr“, která vychází ze stejných pravidel. Můžete se na ni podívat na www.tiddlr.net.
Obzvláště změny v počasí mají pozitivní vliv na štiky z volné vody. Příchod fronty, která mění obvyklé počasí pro danou část roku, štiky startuje. Čím déle je počasí netypické, tím pozitivněji to ovlivňuje „žrací“ náladu štik. To mě přivádí k dalšímu zásadnímu faktoru: atmosférickému tlaku. Dlouho jsem si myslel, že tlak ovlivňuje jenom candátí apetit. Ale nyní už mám jiný názor.
I sebemenší změna tlaku ovlivňuje štičí náladu. Právě příchod fronty, který tak zásadně ovlivňuje změnu počasí, bývá doprovázen i prudkou změnou tlaku. Mnoho poklesů a nárůstů tlaku je noční můrou lovců candátů, pro lovce štik jsou ale tyto tlakové skoky naopak velmi vítané. Candáty se proto snažím chytat za stálých podmínek, a pokud kolísají, chytám štiky.
Další věcí, která ovlivňuje náladu štik, jsou světelné podmínky. Když během jasného dne začnou mraky zakrývat slunce, štiky plavou směrem k otevřené vodě. Zdá se, že nízkou intenzitu světla vnímají štiky jako výhodu pro svůj lov.
Byl jsem také velmi úspěšný v zatažených dnech, kdy jsem dokázal chytit hned několik štik ve chvíli, kdy mezi mraky prosvitlo slunce. Měnící se podmínky, stejně jako kolísající tlak, podle všeho navozují pozitivní štičí náladu.
Na základě svých poznámek jsem si pro vás připravil několik pozitivních vlivů počasí:
Nemůžete změnit externí faktory, jako je měsíc nebo počasí, ale vždy existuje několik triků, které můžete zkusit, když se štika dostane do „žrací“ nálady. Aby se nám článek příliš nenatáhl, připravil jsem si pro vás seznam:
Významnou roli hrají i samotné nástrahy. Mými favority jsou:
i
Z hlediska barev nástrah mohu jenom konstatovat, že ty vhodné se hodně liší napříč různými vodami. Mám pro vás ale dvě rady: černou používejte v noci a bílou v zimě.
V minulých letech jsem se hodně ponořil do americké literatury o lovu muskalung. Hodně z toho jsem použil při svých lovech štik na otevřené vodě. Mohu vám doporučit několik knih:
Rád bych vám zdůraznil, jak je pro úspěšného rybáře důležité dělat si poznámky o potenciálních faktorech úspěchu. Takřka vše, co vím a v co věřím, znám ze svých poznámek. Doma jsem to pak přepisoval do excelové tabulky, což bylo pěkně nudné. Nyní již nějakou dobu používám zmíněnou jednoduchou mobilní aplikaci zvanou „tiddlr“. Zvládá všechny nezbytné úkoly a umožňuje jednoduchou analýzu v teple domova. Přestože je zatím k dispozici jenom beta verze, jsem nadšen její přesností a snadností registrace úlovku. Těším se na následující verze.
i
Co se vám pro lov štik na otevřené vodě bude hodit?
Nezáleží na tom, zda si udržujete své záznamy pěkně postaru, nebo moderně. Dělejte si poznámky zkrátka o všem, co vás na vodě upoutalo a snažte se najít vzorce, které vás v budoucnu k rybám dostanou mnohem rychleji. Možná mezi nimi budou i vaše životní ryby.