Recenze SpaceX Starlink aneb test „mezihvězdného internetu“

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Michal Mikle

Jaký je to asi pocit být konečně spojen s hvězdami? Alza.cz začne příští týden jako první prodejce v ČR prodávat satelitní internet Starlink vesmírné společnosti SpaceX Elona Muska. Dnešní článek ale nebude jen o pocitech, Muskovy satelity jsme vyzkoušeli v reálných testech. Jak je na tom Starlink co do rychlosti, stability a latence? Co cena? A jak si jej lze pořídit? To a mnohem více v naší recenzi.

i

Starlink na Alza.cz

V České republice začne od 18. července Alza.cz prodávat satelitní internetové zařízení Starlink společnosti SpaceX Elona Muska. STARLINK Standard Kit obsahuje veškeré potřebné zařízení pro samoinstalaci a uživatel si může objednat tarif přímo na webových stránkách Starlinku. Cílem projektu Starlink je zajistit vysokorychlostní internet z jakéhokoli místa na světě s využitím tisíců malých družic na oběžné dráze. (Zdroj: ČTK)

Starlink SpaceX

SpaceX Starlink aneb recenze „mezihvězdného internetu“ – OBSAH

 1. Co to je Starlink a jak to funguje?
 2. Jak probíhá instalace?
 3. Testy rychlostí a latencí
 4. Starlink rychlost: přehled naměřených výsledků
 5. Osobní zkušenosti po měsíci používání
 6. Starlink Business
 7. Starlink a cena: kolik to vše vůbec stojí?
 8. Starlink pro firmy
 9. Závěr aneb pro některé spása, pro některé zbytečnost

Co to je Starlink a jak to funguje?

O Starlinku jako druhu internetového připojení jste už pravděpodobně slyšeli. Starlink je ale v první řadě konstelace satelitů, kterou provozuje na nízké oběžné dráze planety Země společnost SpaceX Elona Muska. Ta aktuálně sestává z více než 6 200 satelitů uskupených po několika desítkách, které komunikují nejen s uživateli Starlinku (majiteli antény), ale i s určenými transceivery na povrchu Země. Od roku 2022 komunikují Starlink satelity na orbitu i mezi sebou pomocí laserů, což celou službu posunulo na zbrusu novou úroveň.

i

Starlink: to hlavní v bodech

 • Globální připojení k internetu: Starlink je satelitní internetová síť provozovaná společností SpaceX, zaměřená na poskytování vysokorychlostního internetu po celém světě.
 • Nízká latence a vysoká rychlost: Díky použití nízké oběžné dráhy nabízí Starlink nízkou latenci a vyšší rychlost než tradiční satelitní služby.
 • Rychlá expanze: SpaceX neustále vypouští nové satelity, díky tomu se jeho pokrytí a přenosová kapacita každým rokem zlepšuje.

Starlink je zároveň služba poskytující internetové připojení přes nízký orbit těm, kteří mají potřebný hardware ke komunikaci se satelity. První generace antén byla speciální, motoricky poháněná a vyhřívaná anténa, která funguje na bázi tzv. beamformingu a kterou SpaceX vtipně přezdívala „Dishy McFlat Face“. Novější verze antén, kterou najdete i na Alza.cz, je menší, lehčí a energeticky úspornější. Zároveň SpaceX usnadnil jejich instalaci a použití.

Starlink SpaceX

Družice Starlink jsou v neustálém pohybu, avšak standardní sada STARLINK nemá ve srovnání se staršími generacemi naklápěcí motor díky vyššímu počtu družic na oběžné dráze a širšímu zornému poli antény. Výsledkem pak je nejen nižší cena a kompaktnější rozměry, ale také snížení počtu mechanických problémů.

i

V roce 2024 bylo do července vypuštěno 768 satelitů, díky čemuž jejich celkový počet vystoupal na více než 6 200. Obdobně rychle pak přibývají i noví uživatelé. Zatímco na konci roku 2023 evidoval Starlink 2,2 milionu aktivních terminálů, v květnu 2024 už počet překročil 3 miliony.

Starlink: důležité milníky

Starlink a Musk

 • 2015: SpaceX poprvé oznámilo svůj záměr vytvořit globální satelitní konstelaci pro poskytování internetového připojení.
 • 2018: V únoru 2018 byly vypuštěny první dva testovací satelity, Tintin A a Tintin B, což umožnilo testování technologie a procesů.
 • 2019: V květnu 2019 SpaceX úspěšně vypustil prvních 60 satelitů konstelace Starlink na jedné raketě Falcon 9, čímž zahájila budování plně funkční konstelace. V listopadu 2019 pak proběhla další mise, která vynesla další várku 60 satelitů.
 • 2020: V roce 2020 bylo vypuštěno celkem 833 satelitů. Současně v říjnu 2020 začalo beta testování služby pro veřejnost v USA, Kanadě a dalších oblastech.
 • 2021: V roce 2021 SpaceX vypustil 989 satelitů Starlink během mnoha misí. Zároveň získal regulační schválení v několika zemích po celém světě, včetně Velké Británie, Německa, Nového Zélandu a dalších.
 • 2022: V roce 2022 bylo vypuštěno 1 306 satelitů. Tento rok byl z hlediska počtu vypuštěných satelitů velmi produktivní a přinesl významné rozšíření konstelace.
 • 2023: Celkem bylo v roce 2023 vypuštěno přibližně 1 200 satelitů. Každá mise přidala do flotily značný počet satelitů, což pomohlo dosáhnout cíle globálního pokrytí.

Satelity Starlink: kolik stojí a jak fungují?

Jaký je náklad na jeden satelit Starlink?

Jeden Starlink satelit může stát přibližně 250 000 až 500 000 USD. Náklady na vypuštění satelitů závisí na nosné raketě, resp. na celkovém počtu satelitů vypuštěných současně. Aktuálně využívá SpaceX své rakety Falcon 9, které mohou vynést až 60 satelitů najednou. Náklady na start jedné rakety Falcon 9 se odhadují na zhruba 62 milionů USD.

Takže? Pokud je vypuštěno 60 satelitů najednou, náklady na jeden satelit vyjdou cca na 1 milion USD.

Starlink satelity na oběžné dráze
Satelity Starlink na oběžné dráze těsně před vypuštěním z nosné rakety.

Jak fungují Starlink satelity a jejich přednosti

Starlink je projekt společnosti SpaceX, který využívá konstelaci tisíců malých satelitů k poskytování širokopásmového internetového připojení po celém světě. Tyto satelity jsou navrženy s ohledem na maximální efektivitu a minimalizaci objemu, což umožňuje jejich efektivní nasazení na oběžnou dráhu pomocí raket Falcon 9.

Konstrukce a Technologie

Starlink satelity jsou menší a kompaktnější, což umožňuje, aby startovací zásobník satelitů plně využil kapacity rakety Falcon 9. Navigační senzory sledují hvězdy a určují přesnou polohu, nadmořskou výšku a orientaci satelitů, což zajišťuje optimální širokopásmovou propustnost. Optické vesmírné lasery zajišťují rychlé a spolehlivé datové přenosy mezi satelity.

Každý satelit je vybaven pokročilými anténami s fázovanou soustavou v pásmu Ku a dvoupásmovými anténami (pásmo Ka a pásmo E), které poskytují vysokorychlostní širokopásmové připojení pro zákazníky. Iontové pohonné systémy s argonovými tryskami umožňují satelitům manévrovat ve vesmíru a bezpečně se vrátit na Zemi po skončení životnosti. Napájení zajišťují dvojité solární panely a vysokokapacitní baterie, které jsou aeroneutrální a umožňují rychlejší manévrování na oběžné dráze. Čtyři reakční kola poskytují agilní řízení polohy s vysokou spolehlivostí, díky konfiguraci s náhradní jednotkou a plně demontovatelným hliníkovým setrvačníkem.

Falcon 9 při startu Starlink satelit na oběžné dráze
Start rakety Falcon 9 (nalevo) a druhá generace satelitu Starlink (napravo).

Rozdíly oproti běžným satelitům

Většina satelitních internetových služeb využívá jednotlivé geostacionární satelity, které obíhají planetu ve vzdálenosti 35 786 km. Tato vzdálenost způsobuje vysokou latenci, což komplikuje aktivity vyžadující vysokorychlostní datové přenosy, jako je streamování, online hraní nebo videohovory.

Starlink satelity obíhají Zemi mnohem blíže, ve výšce asi 550 km, což dramaticky snižuje latenci na přibližně 25 ms oproti více než 600 ms u geostacionárních satelitů. Díky této nízké orbitální dráze a vysokému počtu satelitů může Starlink poskytovat rychlé a spolehlivé internetové připojení po celém světě, a to i v odlehlých nebo venkovských oblastech.

Starlink tak představuje revoluční přístup k satelitnímu internetu, který kombinuje pokročilou technologii a efektivní konstrukci pro poskytování vysoce kvalitního připojení kdekoli na Zemi.

Zdroj:starlink.com/cz/technology

Počet vypuštěných satelitů StaceX do značné míry předurčuje celkovou kapacitu sítě, a tím i latenci a rychlost přenosu. SpaceX má v plánu vypustit na orbit až 42 000 satelitů, což je dlouhodobý cíl, který by měl výrazně zlepšit globální pokrytí a kvalitu připojení.

Starlink je primárně určen pro méně až středně osídlené oblasti, čímž představuje šanci na lepší připojení především pro horské oblasti, samoty a vesnice. Ve městech bývá připojení v dnešní době už velmi rychlé a spolehlivé, a tak nejsou hustě osídlené oblasti primárním cílem SpaceX. Nicméně i ve městech mohou uživatelé využít služeb Starlinku, pokud potřebují alternativní zdroj připojení nebo nemají přístup k jiným rychlým internetovým službám.

Starlink SpaceX

SpaceX tak svým Starlinkem pokrývá díru na trhu, jelikož běžní poskytovatelé internetu nemají finanční motivaci rozvíjet infrastrukturu vysokorychlostního připojení v případě, že se jim investice nevrátí. Je to ale právě absence rychlého internetu, který představuje jednu z příčin odlivu obyvatelstva z venkova a pohraničí do velkých měst. Starlink ale zcela mění situaci – pokud pracujete velkou část týdne z domu, můžete před vysokými nájmy českých měst utéct, a to bez nutnosti se vzdát vašeho rychlého připojení.

Jak probíhá instalace?

Instalace Starlinku je překvapivě snadná. Jedná se už koneckonců o třetí generaci, díky čemuž by ho měl zvládnout každý. V prvé řadě v rámci nultého kroku Starlink vybalte z krabice. Ačkoliv pořadí není pevně dané, já osobně doporučuji v tento moment stáhnout aplikaci Starlink, která je samozřejmě dostupná jak na iOS, tak Androidu.

Nyní nastal čas se porozhlédnout po vyvýšeném místě, kam umístíte samotný Starlink. V tento moment vám přijde vhod zmíněná aplikace, protože v ní najdete užitečný nástroj Kontrola překážek. S její pomocí si můžete ověřit, že vámi zvolené místo není blokováno překážkou. Z mé zkušenosti: pokud nebydlíte vyloženě uprostřed lesa, Starlink bude s výhledem spokojený. V opačném případě zkuste buď najít jiné místo, nebo (pokud to není možné) umístěte Starlink na prodlužovací adaptér.

Hotovo? Pokud ano, zapojte zařízení do sítě. Během několika minut se Starlink připojí k satelitům. Jakmile bude Starlink online, klepněte v aplikaci Starlink na „Zarovnání“ a podle pokynů na obrazovce jej zarovnejte. Nejedná se o nic složitého, Starlink jen musí směřovat na tu část oblohy, kde jsou i satelity.

A to je víceméně vše. Nyní se můžete připojit k internetu. Během noci pak automaticky proběhne aktualizace softwaru, kterou můžete v aplikaci případně odložit, nebo naopak uspíšit.

Rádi byste přeci jen podrobnější návod? Pak jsme jej pro vás připravili v roletkách níže.

Stáhněte si aplikaci Starlink

Naskenujte QR kód a stáhněte si aplikaci Starlink.

Starlink SpaceX

Instalace kabelů

Zvedněte stojan a zapojte jeden konec dodaných kabelů do zařízení Starlink tak, aby zámek kabelu směřoval nahoru. Ujistěte se, že je zástrčka úplně zasunutá tak, aby byla čelní strana zástrčky v jedné rovině s povrchem. Chcete-li kabel vyjmout, zatáhněte pevně směrem ven, protože není k dispozici žádný uvolňovací jazýček.

Druhý konec kabelu Starlink nasměrujte do směrovače a zapojte jej do portu číslo 1 označeného symbolem antény na zadní straně směrovače.

Pomocí napájecího kabelu a napájecího zdroje zapojte směrovač Gen 3 do elektrické zásuvky.

Starlink SpaceX

Najděte si jasný výhled na oblohu

Starlink potřebuje jasný výhled na oblohu, aby mohlo zůstat ve spojení se satelity, které se pohybují nad jeho hlavou. Objekty, které brání spojení mezi zařízením Starlink a satelitem, například větev stromu, sloup nebo střecha, způsobí přerušení služby. Použijte překážek v aplikaci, abyste se ujistili, že jste vybrali vhodné místo pro montáž.

Starlink SpaceX

Pokud se vám nepodařilo najít volné zorné pole z úrovně země, zvažte instalaci na vyvýšeném místě, například na střeše, sloupu nebo zdi.

Starlink SpaceX

Připojení a zarovnání Starlinku

Projděte procesem instalace aplikace Starlink v aplikaci Starlink. Po připojení se v aplikaci zobrazí upozornění, zda je třeba otáčet Starlink, aby byl správně zarovnán. Klikněte na upozornění a použijte nástroj pro zarovnání.

Starlink SpaceX

Připojení k síti Wi-Fi

V zařízení vyhledejte síť STARLINK v nastavení WiFi a připojte se k ní.

Po připojení se otevře okno prohlížeče s výzvou k zadání nového SSID (názvu sítě) a hesla (nepovinný, ale doporučený krok).

Nyní jste připojeni! Otevřete aplikaci Starlink a upravte další nastavení, zkontrolujte připojení a další možnosti.

Starlink SpaceX

Starlink Standard: parametry a specifikace

Parametr STARLINK Standard Kit
Anténa Elektronické fázové pole
Zorné pole 110°
Orientace Softwarově asistovaná manuální orientace
Hmotnost (bez stojanu) 2.9 kg
Hmotnost (se stojanem) 3,2 kg
Odolnost P67 Typ 4
Provozní teplota -30 °C až 50 °C
Max. rychlost větru Více než 96 km/h
Schopnost rozpouštění sněhu Max 40 mm/h
Spotřeba energie 75–100 W
Cena 8 790 Kč

Starlink: obsah balení

Starlink SpaceX Starlink; Anténa Starlink, šířka činí 383 mm, výška 594 mm a hloubka 39,7 mm.
Stojan SpaceX Starlink; Váha 0,3 kg.
Router Gen3 SpaceX Starlink; Router 3. generace, WiFi 6. Odolnost IP56. Podpora standardů 802.11 a/b/g/n/ac/ax.
Kabel Starlink SpaceX Starlink; Délka kabelu činí 15 metrů.
Napájecí kabel SpaceX Starlink; Napájecí kabel v délce 1,5 metru.
Napájení Napájení Délka kabelu 1,5 metru.

Starlink a cena: kolik to vše vůbec stojí?

Se Starlinkem žiji už několik let a bez sebemenšího přehánění musím říct, že pro mě osobně jde o spásu s velkým „S“. Před čtyřmi lety jsem se z města, kde jsem fičel na 350/150 Mbit po optice za 350 Kč měsíčně, přestěhoval na ves, která není tak daleko a spíše by se dala považovat za předměstí. Donedávna jsem tu trpěl na 30/5 Mbit přes LTE 4G bez vyhlídek na zlepšení za 748 Kč a 175 Kč za veřejnou IPv4. Před dvěma lety pak přišlo „5G“ se 100/10 Mbit za 595 Kč se 45Kč poplatkem za pronájem hardwaru. Už to pro mě bylo nepopsatelné zlepšení. Jenže jakmile více zaprší či zafouká, mám problém.

Starlink je trochu jiná raketa nejen co do rychlostí a spolehlivosti, ale přece jen i co do vyšší ceny. V prvé řadě je nutné pořídit hardware – za STARLINK Standard Kit aktuálně zaplatíte 8 790 Kč. Jakkoliv se to může zdát jako relativně „hodně“, vězte, že ještě nedávno činila cenovka 16 000 Kč. 

Samozřejmě pořídit si Starlink anténu samo o sobě nestačí, je nutné platit i pravidelné poplatky. Nejpopulárnější tarif určený pro domácnosti vás aktuálně vyjde na 1 249 Kč/měsíčně. Pokud chcete Starlink používat na cestách, je v nabídce tarif ROAMING za 1 469 Kč/měsíčně.  Nebo se radí plavíte na moři? Zejména ve východní Evropě překvapivě oblíbený tarif LODĚ vám zajistí vysokorychlostní internet i na otevřeném moři. Cena začíná na 7 052 Kč.

Je 1 249 Kč hodně? Vnímání se odvíjí od vzácnosti, kterou v možnosti mít rychlý internet vidíte. Pokud si musíte pouštět videa v rozlišení 240p a nemáte žádnou naději na zlepšení, pak už pravděpodobně vyplňujete v košíku dodací adresu. Naopak těm z vás, kteří sedí v centru města, nemá Starlink co nabídnout.

Tarif PRO DOMÁCÍ VYUŽITÍ ROAMING LODĚ
Klíčové vlastnosti Neomezený vysokorychlostní internet
Nízká latence
Neomezená mobilní data ve vnitrozemí
Přenosnost
Možnost pozastavit službu
max. 16 km/h
Neomezená data v rámci kontinentu
Použití na otevřeném moři
max. 16 km/h
Priorita sítě
Přednostní podpora

Starlink doma Starlink na cestách Starlink lodě
Datový limit Neomezená data Neomezená mobilní data ve vnitrozemí Neomezená mobilní data v rámci kontinentu
Cena/měsíčně* 1 249 Kč 1 469 Kč 7 052 Kč
28 206 Kč
116 554 Kč

*U tarifu LODĚ můžete volit ze tří cenových úrovní, které se liší množstvím prioritních dat. Po jejich vyčerpání má uživatel k dispozici neomezená standardní data. Více informací v roletce níže.

Co jsou prioritní data?

Plán mobilní služby přiděluje zákazníkům každý měsíc neomezené množství „mobilních“ dat. Mobilní data jsou určena pro méně náročné, přenosné, pozemní použití, jako kempování nebo příznivce nomádského života. Mobilní data, která jsou přidělena uživatelům v rámci plánu mobilní služby, jsou vždy méně prioritní než ostatní plány služby Starlinku, což má za následek zhoršené služby a nižší rychlost v přetížených oblastech a ve špičce.

Mobilní prioritní plány služby přiřazují každý měsíc určité množství „mobilních prioritních dat“ podle zvoleného plánu. Mobilní prioritní plány služby jsou určeny pro uživatele v pohybu, kteří chtějí globální přístup na zemi i na otevřeném moři, jako jsou dopravci a námořníci. Mobilní prioritní data v rámci těchto plánů mají přednost před standardními a mobilními daty.

Jak se liší pozemní a námořní tarif?

Námořní služba sdílí mnoho společných rysů s pozemní službou, avšak zahrnuje i specifické systémy, které zajišťují komunikaci satelitů s plavidly, když se pohybují v různých oblastech oceánu.

Pokud se plavidlo dostane do vod státu, který zakazuje používání Starlinku, satelity s ním nebudou schopny efektivně komunikovat.

Starlink pro firmy

Pro ještě náročnější uživatele SpaceX nabízí Starlink tarify pro firmy. Oproti běžným tarifům zde Starlink doporučuje anténu Starlink Flat High Performance. Její hlavní rozdíl je vetší ploše a lepšími schopnostmi co do rychlostí, stability a spolehlivosti. Větší anténa si lépe poradí s menšími překážkami na obloze a zvládá lépe extrémní výkyvy počasí, jako jsou silné mrazy či úmorná vedra. Firemní varianta navíc nabízí veřejně dostupnou IPv4 adresu (která by časem měla být dostupná pro všechny zákazníky), výkonnější WiFi router a prioritní support.

Co se týče rychlostí, Business varianta slibuje až 500 Mbps, přičemž je nutné zmínit, že i Residential verze na doma předčila inzerovaná očekávání. Latence by se rovněž, jako u verze na doma, měly pohybovat mezi 20–40 ms.

Tarif Neměnná lokalita Pozemní mobilita Námořní
Klíčové vlastnosti Neomezená standardní data
Veřejná IP adresa
Priorita sítě
Přednostní podpora
Neomezená data v rámci kontinentu
V pohybu + použití na otevřeném moři
Priorita sítě
Přednostní podpora
Pro koho? Ideální pro firmy a uživatele s vysokými nároky Nejvhodnější pro námořní, záchranné služby a firmy orientované na mobilitu Firmy orientované na mobilitu
Datový limit Neomezená data Neomezená mobilní data ve vnitrozemí Neomezená mobilní data v rámci kontinentu
Cena/měsíčně* 1 815 Kč
4 280 Kč 
8 550 Kč
7 052 Kč (40GB)
28 206 Kč (1TB) 
116 554 Kč (2TB)

*Cena: tarify se odlišují limitem prioritních dat, která jsou uvedena v závorce. Po vyčerpání má uživatel k dispozici Neomezená standardní data.

Testy rychlostí a latencí

A teď ta zajímavější část. Měl jsem v plánu sepsat recenzi Starlinku co nejdříve, ale jelikož jsem viděl lokální recenze ještě tentýž den, kdy mi Starlink dorazil, usoudil jsem, že bude relevantnější sepsat recenzi s reálnými zkušenostmi až s odstupem času. Přibližně měsíc vnímám jako relevantní minimum pro to, aby se produkt či služba dala objektivně zhodnotit a doporučit.

i

MB/s, Mb/s, nebo Mbps aneb jak se vyznat v rychlostech internetu?

Nepsané pravidlo: rychlosti internetového připojení se většinou udávají v Mbps neboli Mb/s. Rychlosti stahování se pak zpravidla udávají v MB/s. Pokud vydělíte rychlost připojení osmi, dostanete výslednou rychlost stahování a nahrávání.

Příklad internetového připojení 100/15, kde první číslo znamená rychlost přijímání dat a druhé rychlost odesílání dat:

 • Download: 100 Mbps/8 = 12 MB/s
 • Upload: 15 Mbps/8 = 1,875 MB/s

Zatímco většina profesionálních testů rychlostí internetového připojení zobrazuje naměřené výsledky v Mbps, uživatelské aplikace, jako jsou např. herní klienti typu Steam, ukazují MB/s. Mějte se tedy při vybírání internetového připojení na pozoru, jelikož 100 Mbps, jindy řečeno 100 Mbit neznamená, že budete stahovat 100 MB za vteřinu.

SpaceX Starlink;
Test rychlosti a latencí přes Speedtest.net.

Speedtest.net je již dlouhé roky známý a populární test rychlostí a latencí internetového připojení. Jak přesně služba měří a podle jakých kritérií rychlosti vyhodnocuje, se můžete dočíst zde. Podle Speedtestu Starlink stahuje okolo 36 MB/s a nahrává okolo 4,3 MB/s. To už jsou velmi slušné rychlosti na satelitní internet.

SpaceX Starlink;
Test rychlostí pomocí Fast.com.

Fats.com je jednoduchý benchmark rychlosti od Netflixu, a bude-li vás zajímat, jak služba měří rychlosti připojení, dočtete se více přímo na blogu Netflixu tady. Pro účely streamování videoobsahu ve vysokém rozlišení vám Starlink bude sloužit. Naměřená rychlost stahování v tomto testu je v přepočtu 30 MB/s a nahrávání 3,75 MB/s.

SpaceX Starlink;
Test rychlostí pomocí speed.cloudflare.com.

Cloudflare je snad nejznámější, nejpoužívanější a největší CDN (Content Delivery Network), přes kterou běží půlka dnešního internetu. Test měří download a upload 100 kB, 1 MB, 10 MB, 25 MB a 100 MB souborů a ve FAQ se můžete dočíst více o tom, jak Cloudflare testuje rychlosti připojení a jak je vyhodnocuje. Cloudflare v přepočtu naměřil rychlosti stahování okolo 25 MB/s a nahrávání okolo 2,7 MB/s.

Pozornější si už jistě všimli, že jsem v testech ponechal viditelnou IP adresu. To by nebyl vůbec dobrý nápad, kdyby šlo o mou veřejnou IP adresu. To je zároveň i odpovědí na otázku, na kterou spousta z vás čeká. Ne, se službou Starlinku aktuálně nedostanete veřejnou IP adresu, ani ji není možné nijak dokoupit. Druhým zjištěním je, že poskytovatel konektivy pro Starlink je sám Google neboli Google Fi, jehož nejbližší centrála je v Praze.

i

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti (RECENZE)

Těžko byste dnes hledali inovátora, o kterém se mluví více než o Elonu Muskovi. Tento nesmírně podnikavý a současně kontroverzní chlapík navrhl a sestrojil dosud nejluxusnější plně elektrický automobil, čímž potupil celý automobilový průmysl. Aby toho nebylo málo, začal vedle elektromobilů úspěšně sestavovat i rakety. Jak z šikanovaného chlapce z Jižní Afriky vyrostl jeden z největších hybatelů technického odvětví dneška? Na tuto otázku odpovídá zatím nejobsáhlejší biografie Elona Muska. Přečtěte si naši recenzi, která je částečně i sondou do Muskova napínavého životního příběhu.

Starlink rychlost: přehled naměřených výsledků

Rychlost Starlinku se pohybuje kolem 30 MB/s při stahování a 3 MB/s při uploadu. Latence pak činí 40 ms. To je více než slušné, s příslibem dalšího zvýšení v budoucnu. V současné době obíhá kolem Země více než 1 800 satelitů, přičemž první generace Starlinku by měla mít celkem 12 000 satelitů. Starlink však míří mnohem výše a regulačním orgánům již společnost předložila žádost o vypuštění dalších 30 000 satelitů. Jinými slovy, současná rychlost je sice slušná, ale je to jen začátek.

Parametr Download Upload Latence
Speedtest.net 36 MB/s 4,3 MB/s 51 ms
Fast.com 30 MB/s 3,75 MB/s 40 ms
Cloudflare 25 MB/s 2,7 MB/s 60 ms
Steam 33,8 MB/s - -
Ubisoft Connect 33,3 MB/s - -
Star Citizen 41,53 MB/s - -

* Data berte s rezervou, rychlost fluktuuje. Vámi naměřená data se mohou lišit.

i

Starlink: jakou rychlost hlásí uživatelé?

Dle naměřených statistik stahují uživatelé Starlinku v ČR rychlostí 11,57 MB/s, nahrávají pak tempem 1,6 MB/s. A co se týče latence, hlásí v průměru 37,15 ms. Zdroj: rychlost.cz.

Osobní zkušenosti po měsíci používání (stahování, multiplayer, streamování)

V této kapitole pro představu uvidíte nejběžnější způsoby využití vysokorychlostního připojení při stahování většího množství dat a rovněž test uplinku při několikahodinovém streamování přes Twitch.

SpaceX Starlink;
Stahování přes Steam.

Pokud hrajete hry a máte jich hodně jako já a nemáte bleskurychlé připojení, pravděpodobně častými updaty celkem trpíte. Starlink pro mě osobně v tomto ohledu představuje obrovskou úlevu. 30 MB/s na venkově už považuji za velmi rychlé internetové připojení. Mimo města a hustěji obydlené oblasti tradičními způsoby připojení těchto rychlostí ani zdaleka nedosáhnete.

SpaceX Starlink
Stahování přes Ubisoft Connect.

Stejný případ je stahování her a updatů přes Ubisoft Connect. Rychlost downloadu sice dost fluktuuje, ale ve všech třech případech, které vidíte na screenshotech, HWINFO64 reportovalo průměrnou rychlost 30 MB/s, což je hodně slušný výsledek.

SpaceX Starlink;
Rychlost stahování updatu pro Star Citizen přes RSI.

Nedalo mi to a první věc, kterou jsem přes Starlink stáhl a zkoušel si zahrát, byl Star Citizen. Ten má sice řadu problémů, ale několikahodinové hraní a streamování zároveň mým připojením opravdu netrpělo. Rychlosti Starlink internetu zde zaznamenaly rekord, a vzhledem k tomu, že SpaceX vypouští na orbit desítky satelitů čtyřikrát do měsíce, tipuji, že s rychlostmi to bude čím dám tím lepší.

SpaceX Starlink;
Test broadcastu přes Twitch.tv.

Nejsem sice streamer, ale samotný fakt, že mě má dvě ostatní „5G“ připojení v této činnosti limitovala, mi nedal spát. Starlink mi tyto dveře otevřel, a tak, kdo ví, třeba změním povolání. V průběhu testování jsem nahrál hodiny v multiplayeru a streamoval zároveň a nenarazil jsem ohledně konektivity na žádný zásadní problém. Závěrem jsem spustil test broadcastu přes noc, na jehož výsledek se můžete podívat na screenu z Twitch Inspectoru. Nutno zmínit, že mi v síti běží další desítka zařízení, která nejsou, co se týče rychlosti, nijak limitována a některá z nich jsou co do uploadu relativně intenzivní.

Většina streamerů broadcastuje v rozlišení 1 080p při 60 FPS, k čemuž je potřeba rychlost uploadu okolo 6 000–8 000 kbps. Starlink zvládá cca 4–5× tolik, takže i pokud máte v síti další zařízení intenzivní na upload, budete mít pro účely streamování dostatečnou rezervu.

i

Starlink akcie ve vašem portfoliu?

Lze nakoupit akcie Starlinku? Odpověď vás asi nepotěší: bohužel zatím ne. Starlink není veřejně obchodovatelná společnost. Nicméně Musk již v roce 2021 slíbil, že se to jednoho dne změní. Kdy? Až bude cash flow společnosti lépe predikovatelné – v této souvislosti stojí za zmínku, že rok 2023 byl pro společnost prvním ziskovým rokem, spekulace o blížícím se datu veřejného úpisu akcií ale Musk nedávno označil za falešné.

Závěr aneb pro některé spása, pro některé zbytečnost

Na Starlinku se mi líbí ještě jedna věc. Ačkoliv jde pouze o mou vlastní teorii, z hlediska cenzury vidím přínos v možné lepší odolnosti vůči státní cenzuře. Předpokládám, že v případě snah o cenzuru internetu na národní úrovni se bude cenzorům daleko hůř vyjednávat se SpaceX, popř. s Googlem než s lokálním poskytovatelem internetu. Nejen co se týče působnosti poskytovatele, ale i co do typu připojení vnímám Starlink jako další kus technologie, která může jednotlivci pomoci s vylepšením osobní resilience a svrchovanosti.

Ze služby jako celku jsem nadšen a nanejvýš spokojen. SpaceX fandím a držím palce, jelikož všichni ostatní měli dost dlouhou dobu na to, abych tu frčel minimálně na 100 Mbitu, ale ne, kabel končí pár metrů od domu a moje spoluúčast za přípojku byla vyčíslena na cca 100 000 Kč. Starlink je prostě based, ať si říká kdo chce co chce. Pokud budete chtít zkusit Starlink i vy nebo pokud pro vás představuje stejnou spásu jako pro mě, pak není už příliš důvodů čekat.

Starlink

SpaceX Starlink

Síťové prvky

Za nekonvenční přístup k internetovému připojení, který řeší problémy mnoha lidí, nemůžeme jinak než udělit naše nejvyšší ocenění, zlatého Alzáka.

Klady

 • Vysoké rychlosti downloadu kolem 30 MB/s
 • Slušné rychlosti uploadu kolem 3 MB/s
 • Na satelitní internet nízké latence pod 40 ms
 • Stabilita a spolehlivost
 • Jednoduchá instalace a montáž
 • Super aplikace pro chytrý telefon
 • Možnosti přemístění do jiné lokace
 • Vysokorychlostní připojení i v odlehlých a horských oblastech
 • Skvělý pocit z hi-techu

Zápory

 • Nutnost pořídit satelitní přijímač
 • Vyšší měsíční poplatek
 • Rychlosti sice fluktuují, ale nic, co by výrazně omezovalo
 • Prozatím bez veřejné IPv4

Starlink je vysvobozením pro všechny, kteří se na vesnicích a v odlehlých oblastech trápí s mizerným, nestabilním a pomalým internetem. Jde sice o drahou, ale na druhou stranu bezkonkurenční službu se slibnou budoucností.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.


Napsali jsme dříve: Instalace Starlink 1. generace

SpaceX si v betě rozhodně na nic nehraje a minimálně teď vám hardware dorazí v obyčejném, ač velmi solidním balení. Mou lehce ješitnou radost trochu zkazil fakt, že kurýr vezl ještě jednu stejnou krabici, což prozradil zvídavým dotazem na obsah balení. No nic, i tak jsem měl z výběru do beta testu velkou radost a nemohl se dočkat prvního spuštění.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
„Manuál“, Dishy McFlat Face (Starlink anténa), WiFi router a PoE adaptér.

Po otevření krabice na vás čeká obrázkový manuál, a ač byste se mohli divit jeho stručnému znění, překvapivě nic víc vědět nepotřebujete. V balení naleznete anténu s těžkým a na první pocit velmi stabilním tripodem, Starlink WiFi router a 100W PoE adaptér, který napájí anténu, její motor a výhřev. Kabel od antény je 30 m dlouhý a na obou koncích je vybaven přepěťovými ochranami. Velmi důležité je kabel nijak nepoškodit, jelikož se nedá jednoduše vyměnit a museli byste pravděpodobně celou anténu poslat zpátky do SpaceX na opravu.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Anténa Starlinku zepředu a zezadu.

Uchycení antény do tripodu je snadné, stačí zacvaknout a je hotovo. Nyní je třeba dle návodu stáhnout aplikaci na chytrém telefonu, pomocí které nascanujete oblohu, čímž si ověříte absenci viditelných překážek v místech, kde bude vaše anténa komunikovat se satelity na orbitu. Pomocí aplikace rovněž dokončíte prvotní nastavení. Anténa má zabudované vyhřívání, které napájí 100W PoE adaptér. Pokud by na anténu nasněžilo nebo na jejím povrchu vznikla námraza, vyhřívání by mělo zajistit bezproblémové připojení i za takto nepříznivých podmínek. Doufám tedy v pořádnou sněhovou nadílku, abych mohl tuto fičuru řádně otestovat.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Anténa na tripodu a adaptér na satelitní trubku na střeše domu.

První týden jsem Starlink anténu nechal na stejném místě na zahradě, na kterém jsem pomocí aplikace nascanoval vhodné podmínky čistého výhledu na oblohu, a téměř bez obtíží tak Starlink používal. Aplikace ale hlásila dvě drobné, lépe řečeno miniaturní překážky, a vzhledem k tomu, že mi z vícero důvodů nepřišlo jako dobrý nápad nechat ležet kabel od antény jen tak na zemi, rozhodl jsem se umístit anténu přímo na střechu domu.

SpaceX Starlink; SpaceX Starlink;
Pipe adaptér pro uchycení antény přímo na střechu a Starlink anténa již v akci, komunikující se satelity na Orbitu.

Výhodou provozu antény na tripodu je portabilita, která se dá jako doplňková služba přikoupit za 680 Kč měsíčně. Pakliže často cestujete nebo pobýváte na různých místech, např. na chatě, hodí se mít anténu vždy na dosah ruky a během chvíle ji sbalit, naložit do auta a mít internet odkudkoliv, pokud to podmínky dovolují. A pokud máte cestování autem či karavanem v krvi, pak je tu pro vás nově dostupná služba Starlink RV, o které se dočtete na konci tohoto článku.

SpaceX nabízí k dokoupení několik různých adaptérů pro různé typy střešních krytin včetně průchodek zdmi na shop.starlink.com a tento konkrétní adaptér, který vidíte na fotkách, vyšel na 1 356 Kč. To není na kus trubky úplně málo, ale nechtěl jsem riskovat případnou nekompatibilitu, a tak jsem pořídil se Starlink kitem rovnou originál. Po umístění na střechu už aplikace žádné překážky neukazovala.

Napsali jsme dříve: Starlink pro cestovatele

Starlink RV

Horkou novinku je pak Starlink RV, služba pro zákazníky, kteří jsou neustále v pohybu. Tedy pro nomády, cestovatele, lidi, kteří nevydrží chvilku na jednom místě, ale i pro ty, kteří chtějí stabilní a rychlé připojení na dovolené. Služba, jak už její název napovídá, je zamýšlena primárně pro cestovatele s obytným vozem (RV). Počáteční investice vychází stejně jako u Residential verze na 9 100 Kč a měsíční poplatek na 1 700 Kč s tím rozdílem oproti verzi na doma, že platíte pouze za měsíce, kdy Starlink reálně využijete.

SpaceX Starlink;
Mapa pokrytí pro Starlink RV

Pokud se tedy se svým obytňákem vydáte na cesty jen na tři měsíce v roce, zaplatíte pouze 3× 1 700 Kč a za zbylé měsíce nic platit nemusíte. Vzhledem k pořizovací ceně za hardware a měsíčnímu poplatku nejde asi o nic pro low-cost cestování, ale pokud stabilní a rychlé připojení zlepší kvalitu a možnosti práce na cestách, jde za mě osobně o službu k nezaplacení.

STARLINK Standard Kit
WiFi router - venkovní WiFi 6, standard 802.11s/b/g/n/ac/ax, maximální rychlost Wi-Fi 200 Mb/s, tri-band (2.4 GHz + 5 GHz ), 2× LAN, OneMesh kompatibilta, ovládání mobilní aplikací a LED kontrolka síly signálu, WPA2, 1× extérní anténa, maximální počet SSID 1×, držák pro uchycení, napájecí adaptér a montážní sada v balení
8 790,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 18.07.2024
Objednací kód: Starl24001
4,8 76×
Elon Musk
Audiokniha MP3 - Životopis nejdůležitějšího inovátora a podnikatele současnosti. - Ashlee Vance, čte Filip Švarc, 12hod. 50min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A179
4,8 76×
Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Kniha - autor Ashlee Vance, 400 stran, česky, pevná s přebalem lesklá
Cenová bomba
336,- Ušetříte 57,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP197451
5,0
Vesmírní baroni: Elon Musk, Jeff Bezos a tažení za osídlením vesmíru
Kniha - autor Christian Davenport, 432 stran, česky, pevná s přebalem matná
Cenová bomba
173,- Ušetříte 26,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0324778
5,0
Vesmírní baroni
Audiokniha MP3 - Elon Musk, Jeff Bezos a tažení za osídlením vesmíru - autor Christian Davenport, čte Aleš Procházka , 13hod. 14min.
399,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AUD00850
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací