Jak funguje stojanový ventilátor?
Stojanový ventilátor funguje na principu víření vzduchu, nikoli jeho ochlazování, jak se nám může zdát. Samotné víření však většinou stačí k alespoň částečnému ochlazení místnosti, stojanový ventilátor tedy využijeme zejména v horkých letních dnech. Jeho výhodou oproti klimatizaci je mobilita a nevysušování vzduchu.
V čem se liší stojací a stolní ventilátor?
Přestože stojací a stolní ventilátor fungují na stejném principu, rozdíly mezi nimi jsou. Stolní ventilátor je mobilnější a tišší, ale také méně výkonný. Hodí se na mírné ochlazení menšího dosahu, nejčastěji se umisťuje na stůl nebo na poličku. Stojací ventilátor nabízí větší pocit ochlazení ve větším dosahu a stojí samovolně na podlaze.
i
Zajímají vás i jiné typy? Podívejte se do sekce Ventilátory.
Vadí vám hluk? Pořiďte si tichý stojanový ventilátor
Stojanový ventilátor může být poměrně hlučný přístroj, takže pokud se při jeho chodu chcete dívat na televizi nebo si povídat s rodinou, doporučujeme vybrat tichý stojanový ventilátor, jehož maximální hlučnost nepřesahuje 60 decibelů (dB). Pro srovnání, průměrný stolní počítač dosahuje hlučnosti zhruba 30 až 50 decibelů.
V naší nabídce najdete i stojanové ventilátory o hlučnosti 13 dB. Jejich nevýhodou je vyšší cena.
Stojanové ventilátory a jejich příkon
Stojanové ventilátory potřebují ke svému chodu určité množství energie stejně jako všechna ostatní domácí zařízení. Množství této energie se označuje jako příkon a udává se ve wattech (W). Obvykle platí, čím je vyšší příkon, tím je vyšší výkon, ale záleží také na účinnosti daného ventilátoru. Výkon je uváděn taktéž ve wattech.
Kolik rychlostí může mít stojanový ventilátor?
Je tak trochu proti selskému rozumu, abychom měli stojanový ventilátor nastaven na stejnou rychlost během celého roku. Zatímco na jaře nám stačí lehce rozvířit vzduch v místnosti, v nejteplejších letních dnech potřebujeme pořádné ochlazení. Čím více má stojanový ventilátor rychlostí, tím více možností nastavení máte.
Stojanový větrák vybírejte také podle průtoku vzduchu
Průtok vzduchu je pro stojanový větrák velmi důležitým parametrem, jelikož nám říká, jak velké množství vzduchu je větrák schopen přepravit za určitý čas. Vyšší číslo zde tedy znamená rychleji vyvětranou místnost. Stojanový větrák s vysokým průtokem vzduchu však může být hlučnější, proto při výběru zvažte vaše priority.
i
Průtok vzduchu se uvádí v metrech krychlových za hodinu (m³/h).
A co rozměry? Stojanový ventilátor dosahuje různé velikosti
Co se týče rozměrů, stojanový ventilátor mívá většinou minimálně kolem 50 cm, nejvíce pak přibližně 150 cm.
O suchý vzduch se postará stojanový ventilátor s rozprašovačem vody
Větrák a rozprašovač vody v jednom? Proč ne. Trápí-li vás doma kromě horka také suchý vzduch, můžete zabít dvě mouchy jednou ranou a pořídit si stojanový ventilátor s rozprašovačem vody. Praktičnost tohoto zařízení oceníte rovněž zejména v létě. Rozprašovač vody navíc můžete kdykoliv vyjmout a máte zase klasický ventilátor.
Pokud je suchý vzduch vaším hlavním problémem, navštivte sekci Zvlhčovače vzduchu.
Stojanový ventilátor s dálkovým ovládáním
Stojanový ventilátor s dálkovým ovládáním už v dnešní není nic převratného, z hlediska funkčnosti je to však úžasný vynález. Oceníte jej třeba ve chvíli, kdy sedíte na pohodlném gauči a ani náhodou se vám nechce vstát, abyste vypnuli, zapnuli nebo změnili rychlost ventilátoru. Důležité je ovšem mít po ruce samotný dálkový ovladač.
i
Nabízíme taky stojanové ventilátory ovladatelné přes aplikaci.
Co je to oscilace a jak je důležitá pro stojanový větrák?
Oscilace je jednou ze základních funkcí, kterou je vybavena většina stojanových větráků. Jedná se o kruhový pohyb tam a zpět, jehož účelem je docílení rovnoměrného rozptýlení vzduchu po místnosti. Interval, ve kterém oscilace probíhá, si u některých ventilátorů můžete sami nastavit.
Nastavitelná výška a úhel sklonu
Nastavitelná výška a úhel sklonu znamenají další možnosti přizpůsobení si stojanového ventilátoru přesně podle vašich potřeb. Můžete si nastavit vlastní výšku (cca 50–150 cm) i směr víření vzduchu, což je praktičtější než neustále měnit pozici ventilátoru či pod něj dávat stoličku. Doporučujeme věnovat těmto funkcím pozornost.
Skrýt popis