1. července 2022 na Netflix dorazila 2. část 4. série Stranger Things, respektive zbývající dvě epizody. Jak se povedlo finální střetnutí Jedenáctky a její party s obávaným záporákem Vecnou, a koneckonců i celá řada, se dozvíte v naší recenzi.
Pokud vás zajímají obecné informace o čtvrté sérii seriálu Stranger Things (herecké obsazení, čeština, kde sledovat atd.), nahlédněte do druhé části článku Vše, co víme.
Autor: Štěpán Lenk • Info
Zdroj obrázku: Netflix
Závěr 1. poloviny 4. série, tedy 7. epizody nazvané „Masakr v laboratoři“, přinesl poměrně zásadní odhalení o minulosti Jedenáctky a Vecny a bylo jasné, že ve zbývajících dvou epizodách dojde k jejich nevyhnutelné konfrontaci.
V tomto ohledu epizody 8 a 9, nazvané „Tatínek“ a „Hon na Vecnu“, zcela určitě nezklamaly, děj se ale zdaleka netočil jen kolem hlavního padoucha. Jedním z chytrých scénáristických tahů 4. série totiž bylo, že hlavní hrdinové byli po většinu času rozděleni do několika skupinek rozesetých po celých USA a často museli řešit dosti nečekané situace.
Díky tomu jsme tak mohli navštívit tajný vězeňský komplex na Sibiři, vydat se na road trip napříč celými Spojenými státy nebo postupně odhalovat Vecnovy úmysly a motivace v městečku Hawkins. Závěr sezóny tyto jednotlivé dějové linie pochopitelně postupně uzavírá a všichni hrdinové pomalu směřují do jednoho bodu. A i když zde není nouze o působivé momenty, poměrně citelně se zde projeví největší neduh celé 4. série – poněkud natahovaná stopáž jednotlivých dílů.
„Tatínek“ zabere zhruba hodinu a půl, což už se ve 4. sérii stalo určitým standardem, „Hon na Vecnu“ ovšem čítá naprosto monstrózní 2 a čtvrt hodiny. Taková stopáž už může směle soutěžit s běžnými celovečerními filmy, ze dvou závěrečných epizod ale paradoxně působí delším dojmem ta kratší.
I když totiž významně posouvá děj kupředu, spoléhá se větší měrou na expozici podávanou rozhovory mezi jednotlivými postavami, což nevyhnutelně zpomaluje i tempo samotné epizody. Naproti tomu téměř dvakrát delší 9. epizoda ubíhá pocitově rychleji, jelikož ambiciózní plán na poražení Vecny je zcela regulérně napínavý a je vzrušující pozorovat oblíbené hrdiny bojující s hrozivým monstrem, navzdory mizivé šanci na vítězství.
Díky výborně napsaným a sympatickým postavám tak každá bojová scéna, každý emocionálně vypjatý moment skvěle funguje a na osudu vašich favoritů vám skutečně záleží. O tom svědčí třeba i nováček Eddie Munson (Joseph Quinn), který i v nelehké konkurenci postav, s nimiž diváci měli možnost strávit několik sezón, dokázal zazářit a rychle se na žebříčku oblíbenosti vyšplhal na přední příčky.
To ale jen potvrzuje dovednosti a kompetentnost tvůrců seriálu, totiž bratrů Matta and Rosse Dufferových, pro které jsou i přes ty všechny hrátky s jinými dimenzemi a nadpřirozenem prioritou uvěřitelní hrdinové a dopředu naplánovaný, poctivě budovaný příběh.
Dufferové koneckonců sami říkají, že ještě předtím, než Netflix vůbec oslovili, měli děj Stranger Things promyšlený od začátku do konce, a je to vidět. 4. série totiž až nečekaně hladce propojila dějové linie z předchozích řad do jednoho provázaného celku, což by se nějak uměle roubovalo jen obtížně.
I přes výtky ohledně délky a tempa jednotlivých epizod je seriál Stranger Things stále výbornou záležitostí a nadále zůstává jedním z největších tahounů streamovací služby Netflix. Čtvrtá sezóna se v mých očích na kvalitativním žebříčku řadí hned za doposud nepřekonanou první, zároveň ale slouží jako připomínka toho, že na pátou a finální sezónu budeme muset čekat zřejmě až do roku 2024.
• Zdroje: Vlastní
Závěrečné hodnocení
Druhá polovina 4. série Stranger Things dorazila na Netflix 1. 7. 2022.
Závěr 4. sezóny se nese v povedeném duchu, ostatně jako její zbytek. Stranger Things nadále zůstávají jedním z nejzábavnějších autorských počinů Netflixu. Hlavní předností tohoto seriálu jsou jednoznačně sympatické hlavní postavy a chytrý, pečlivě budovaný děj se značně mysteriózní atmosférou.
Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.
Čtvrtá série přímo navazuje na události té předchozí, ačkoli se odehrává s několikaměsíčním odstupem. Původní parta, totiž Mike (Finn Wolfhard), Will (Noah Schnapp), Dustin (Gaten Matarazzo), Lucas (Caleb McLaughlin) a superchopnostmi nadaná El zvaná Jedenáctka (Millie Bobby Brown), se po tak tak vyhraném střetnutí s Mozkožroutem v nákupním centru v městečku Hawkins pokouší žít normální životy a pomalu se vyrovnává s osobními ztrátami..
El s Willem a jeho rodinou odjela do Kalifornie, kde se snaží zapadnout do kolektivu střední školy. Čím dál více si ale uvědomuje svou výjimečnost, kvůli které se rovněž stává terčem šikany. Své naděje tedy upíná na jarní prázdniny, kdy by se měla vidět se svým klukem Mikem, alternativní dimenze zvaná Vzhůru nohama se však opět probudí k životu a zcela nový záporák jménem Vecna začne terorizovat Hawkins. Do toho všeho se ještě zamotají tajné služby všech druhů a zpackané prázdniny jsou na světě.
Čtvrtá série Stranger Things částečně jede podle osvědčené šablony, tvůrcům se ale naštěstí podařilo pojmout ji zase trochu jinak, takže nepůsobí jen jako pouhá kopie sebe sama. Základní kostra zůstává podobná, opět se tedy objeví hrozba z jiné dimenze a banda teenagerů/mladých lidí se s ní musí vypořádat. A díky mnoha vedlejším dějovým liniím, a především sympatickým hlavním hrdinům a jejich interakcím je to stále zábava sledovat.
Tvůrci seriálu se při tvorbě aktuální sezóny notně inspirovali klasickými horory z 80. let typu Noční můra v Elm Street či Pátek třináctého, koneckonců jsou tyto snímky i několikrát zmíněny přímo hlavními hrdiny. Ústřední záporák Vecna je podobně jako Freddy Krueger nezastavitelná zákeřná mašina, která své oběti nejprve trápí nočními můrami, a pak je likviduje v klidu a pohodlí své vlastní reality. Tím neříkám, že by ze Stranger Things najednou byl čistokrevný horor, ale určitý posun v atmosféře je zde cítit.
Vecna je každopádně jedním z nejlepších prvků čtvrté série. Nejenže dokáže být regulérně děsivý, ale konečně dal dimenzi Vzhůru nohama nějakou tvář a hlavní hrdinové už teď nebojují jen s generickými monstry jako v předchozích sezónách. Za činy nejnovějšího záporáka zjevně stojí nějaké konkrétní důvody, a i když divákovi jeho motivace a pohnutky nejsou prozrazeny až do samotného závěru sedmé epizody, je fascinující pomalu odhalovat, jak vlastně do celého příběhu zapadá.
Z produkčního hlediska Stranger Things bezesporu patří mezi současnou špičku televizní tvorby. Retro atmosféra 80. let je zvládnutá dokonale, triky, masky a kamera rovněž. Použití hudby v jednotlivých scénách, ať už se jedná o stylové, syntezátory nadupané melodie či převzaté dobové písně, je téměř perfektní, jako jeden příklad za všechny se ale nejsilněji hlásí o slovo song „Running Up That Hill” od Kate Bush. Ten nejenže slouží jako podkres pro jednu z nejsilnějších scén čtvrté série, ale po odvysílání dané epizody raketově stoupají počty jeho přehrání na všemožných streamovacích platformách, což na více než 35 let starý hit vůbec není špatné.
Jedinou větší výtku mám snad jen k délce jednotlivých epizod, která od minula značně nabobtnala a nyní průměrně osciluje mezi hodinou a čtvrt až hodinou a třičtvrtě na epizodu. V extrémních případech tak už v podstatě koukáte na sérií kratších, na sebe navazujících filmů. Nemůžu říci, že je to vyloženě špatně, ale v některých epizodách jsem přeci jen měl pocit, že se určité scény poněkud táhnou a nepatrné zrychlení tempa by nebylo na škodu.
Jinak se ale jedná o další povedenou sezónu Stranger Things, která by fanoušky seriálu rozhodně neměla zklamat. Zejména šestá a sedmá epizoda přináší spoustu odpovědí na dlouho kladené otázky a skvěle navnadí na druhou část čtvrté série, která na Netflix dorazí 1. července 2022.
• Zdroje: Vlastní
Závěrečné hodnocení
První polovina 4. série Stranger Things dorazila na Netflix 27. 5. 2022. Druhá polovina vychází 1. 7. 2022.
První polovina čtvrté série Stranger Things kvalitativně nijak nezaostává za předešlými třemi sezonami a divákům opět přináší stylové retro dobrodružství se sympatickými postavami a hrozivým záporákem. Jediným neduhem je možná až příliš dlouhá stopáž některých epizod, červencového finále už se ale nemůžeme dočkat.
Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.
Nejnovější trailery a ukázky, které jsou momentálně ke čtvrté sérii Stranger Things dostupné.
První polovina 4. série Stranger Things povětšinou sbírá pozitivní hodnocení a ohlasy. Ve zkratce se jedná o další Stranger Things se vším, co k tomu patří. Hlavní hrdinové jsou opět sympatičtí, retro atmosféra povedená a hlavní záporák Vecna děsivý. Zapálení fanoušci budou jako vždy nadšení, objevují se ale i názory, že z celého seriálu pomalu vyprchává originalita a čtvrtá sezóna tak trochu postrádá šarm těch předchozích.
Tato hodnocení jsou platná k 7. 7. 2022.
Čtvrtá řada seriálu Stranger Things byla nakonec rozdělena na dvě části, obě dvě se ale na Netflixu objeví už v roce 2022. První polovina dorazila 27. května 2022, zatímco ta druhá se na populární streamovací platformě objeví 1. července 2022.
Čtvrtá sezóna bude mít celkem 9 epizod, jejichž délka se pohybuje mezi 60-90 minutami. Oproti předchozím sériím jsou tedy některé díly o poznání delší.
Čtvrtá série Stranger Things na Netflixu vyšla s českým dabingem a titulky, stejně jako předchozí tři.
Příběh čtvrté série Stranger Things přímo navazuje na konec té třetí – partička kluků ve složení Mike Wheeler, Dustin Henderson, Will Byers, Lucas Sinclair a telekinetickými schopnostmi nadaná Jedenáctka (jinak řečená El) se tedy v 80. letech 20. století opět potýkají s nebezpečnými monstry z dimenze zvané „Vzhůru nohama“ (The Upside Down v originálním znění), ale také s nebezpečnou vládní organizací, která během svých tajných pokusů portál do zmíněné alternativní dimenze omylem otevřela.
Seriál už se ale neodehrává výhradně ve fiktivním americkém maloměstě Hawkins, které na konci třetí sezóny několik hlavních postav opustilo. Hlavní hrdinové zase trochu povyrostli a navzdory předešlým událostem se snaží žít pokud možno normální životy. Jak už to tak ale bývá, osud jim klid nedopřeje a stvůry ze Vzhůru nohama se opět přihlásí o slovo.
Diváci se v nové řadě seriálu mohou kromě oblíbených postav těšit i na řadu nových monster, v čele s děsivým záporákem zvaným Vecna. Jeho jméno je přímým odkazem na deskovou hru na hrdiny Dungeons & Dragons, kde Vecna patří mezi ty nejhorší a nejzákeřnější padouchy. Čtvrtá série Stranger Things ale z rukávu vytáhla i mnoho dalších příběhových oblouků a zvratů., které čekání na zbytek série dělají ještě trýznivějším.
(Nevyhnutelné spoilery pro první tři řady seriálu) První sezóna Stranger Things odstartovala záhadným zmizením mladého chlapce Willa Byerse, kterého monstrum zvané Demogorgon unese do paralelní dimenze. Po Willovi začne okamžitě pátrat místní policie vedená šerifem Jimem Hopperem, Willova matka Joyce, ale i jeho nejlepší kamarádi Mike, Dustin a Lucas.
Ti během svých pátrání náhodou potkají tajemnou dívku s vytetovanou číslicí 11 na pravé ruce, která utekla z tajné laboratoře ukryté poblíž Hawkinsu. Chlapci dívku začnou přezdívat Jedenáctka (nebo El – zkráceně anglicky 11) a ukryjí ji v domě Mikeových rodičů. El díky svým nadpřirozeným schopnostem dokáže Willa ve Vzhůru nohama najít a komunikovat s ním, v Hawkinsu ale začnou situaci vyostřovat jak nebezpečná monstra, tak i tajná vládní organizace v čele s doktorem Brennerem pátrající po Jedenáctce. Té se ale nakonec s pomocí Mika, Dustina a Lucase podaří najít Willa a přístup do paralelní dimenze uzavřít.
Druhá a třetí série se nesou v podobném duchu, ústřední partička se společně musí postavit nebezpečným bytostem z jiné dimenze a vládních organizací, Jedenáctka se ale rovněž snaží začlenit do normálního života. S tím jí pomáhá hlavně Hopper, který si dívku osvojil, to ale není vůbec nic jednoduchého, jelikož rychle dospívající děti najednou začínají řešit vztahové problémy a další strasti období dospívání.
Ve čtvrté sérii Stranger Things samozřejmě nechybí staré (respektive mladé) známé tváře. Mikea Wheelera si opět zahrál Finn Wolfhard, Jedenáctku si zopakovala Millie Bobby Brown, dobráckého Dustina Hendersona si střihnul Gaten Matarazzo, osudem zkoušeného Willa Byerse ztvárnil Noah Schnapp a kamarádského Lucase Sinclaira si zahrál Caleb McLaughlin. Jako hawkinský šerif a adoptivní otec El Jim Hopper se opět objevil David Harbour a role neurotické a věčně starostlivé Willovy matky Joyce si opět vzala na starost herečka Winona Ryder.
Seriál Stranger Things mají na svědomí producenti, scénáristé, režiséři a dvojčata Matt a Ross Dufferovi, kteří ve svých otěžích pevně drželi i vývoj série čtvrté. Oba tvůrci ale v rozhovoru pro Hollywood Reporter uvedli, že každou novou sérii chtějí pojmout trochu jinak, jestli ale čtvrtá řada překvapila nějak výrazně odlišnou atmosférou, to už musí posoudit především diváci.
Na skvěle vykreslené atmosféře 80. let měl v prvních třech sériích velký podíl stylová elektronická hudba přímo přetékající syntezátory, kterou měli na svědomí Kyle Dixon a Michael Stein ze skupiny Survive. Tato dvojice stvořila vynikající retro soundtrack, který ovšem zároveň zní naprosto moderně a stal se nedílnou součástí této show. Ve čtvrté sezóně seriálu se ale kromě originální hudby objeví i spousta klasických songů z 80. let, které skvěle dokreslují dobovou atmosféru celého díla (například California Dreamin' od The Mamas & The Papas).
Pátá série Stranger Things byla oficiálně potvrzena, s tímto oznámením ale přišla i poněkud nepříjemná informace, že se zároveň bude jednat o sezónu poslední. Příběh městečka Hawkins a jeho obyvatel se tak definitivně uzavře. Kdy se ale páté sezóny skutečně dočkáme, to tvůrci zatím neprozradili.
• Zdroje: IMDB