Dětská světla jsou nezbytností každého pokojíčku. Ať už hledáte světlo na strop, na zeď či stolní lampičku, osvětlení v místnosti nesmí chybět. V nabídce najdete hned několik typů a variant dětských světel. Jaké bude to nejlepší osvětlení do dětského pokoje? Čtěte dále a dozvíte se.
Pokračovat
Jaký typ světla do dětského pokoje zvolit?
Při pořízení světla do dětského pokoje si ujasněte, zda hledáte lustr, lampu na pracovní či noční stolek, která může být stojací nebo s klipem, LED pásek či panel nebo světlo do dětského pokoje na zeď. K dispozici jsou však další možnosti, jako jsou dekorační či vánoční světla, závěsné, zápustné či podhledové osvětlení.
Lustr do dětského pokoje je nutností
Lustry do dětského pokoje nesmí chybět v žádném dětském pokojíčku. Vybírat můžete z řady zábavných a kreativních lustrů, které si vaše děti oblíbí. K dispozici jsou lustry se srdíčky, hvězdičkami, obrázky nebo písmeny.
Nástěnné světlo do dětského pokoje jako jemné osvětlení
Nástěnná světla do dětského pokoje se připevňují na zeď. Jednat se může o různé světelné geometrické tvary, tváře oblíbených dětských postaviček, ale i více klasická světla na zeď. Tato světla slouží jako jemné osvětlení, popřípadě jako lampička k posteli, která se připevní nad postel.
Dětské stolní lampy využijí děti na domácí úkoly
Dětské stolní lampy jsou nutností každého dítěte, které už chodí do školy. Stolní lampy slouží jako osvětlení pracovního stolu. V nabídce najdete chytré lampy, které mohou být vybaveny bezdrátovým nabíjením či hodinami, ale také klasické. Vybrat si můžete i lampy v různých tvarech, ty však slouží spíše jako dekorace.
Dětská noční světla pro klidnější spánek
Dětská noční světla slouží k jemnému osvětlení dětského pokoje, které se nechává rozsvícené přes noc. Některé děti mohou mít strach spát v místnosti sami. Díky nočnímu světlu budou mít klidnější usínání. Většina těchto světel je stolních, avšak najdete i noční světlo na zeď.
Světelné projektory pro děti k zútulnění pokojíčku
Světelné projektory pro děti jsou snem každého dítěte. Toto zařízení umístíte kamkoliv v místnosti a světelné obrázky se tak budou promítat na zeď. Některé projektory dokáží také měnit světlo nebo hrát melodii. V nabídce najdete řadu obrázků i barev. Tyto projektory mohou sloužit i jako ukolébavka pro děti.
Funkce SMART umožní ovládat dětské světlo pomocí aplikace.
Dětské dotykové světlo neobsahuje žádná tlačítka a lze jej ovládat dotykem.
Dětské světlo s dálkovým ovládáním ušetří čas se zhasnutím, například pokud jste už v posteli.
Některá světla lze také ovládat pomocí mobilní aplikace či hlasového ovládání.
Senzor pohybu využijete v případě, že v noci často vstáváte z postele.
Časovač umožní nastavit čas zhasnutí i rozsvícení světla.
Samolepící světlo si nalepíte kamkoliv na zeď nebo na stůl.
Vyberte si také styl světla do dětského pokoje
I světla do dětského pokoje mohou mít více stylů. Kromě moderního světla najdete v nabídce také rustikální, vintage nebo retro. Tyto styly si zamilují spíše starší děti, vše ale také záleží na stylu dětského pokoje.
Zaměřte se na materiál osvětlení do dětského pokoje
Osvětlení do dětského pokoje se vyrábí z mnoha druhů materiálů. Nejčastějším materiálem je plast nebo kov. Kov je pevnější a déle vydrží, děti jej tak snadno nerozbijí. Plast sice není tak kvalitní, ale je levnější variantou. Vybrat si však můžete i dřevěné, textilní, skleněné či keramické osvětlení.
Myslete však na to, že keramika i sklo jsou náchylné na rozbití a děti by se o ně mohly pořezat. Vhodnější proto bude zvolit plast, textilii či silikon.
Dětské osvětlení nabízí pestrou řadu barev
Dětské osvětlení najdete v mnoha barvách. Vaše dítko si tak bude moct vybrat jeho oblíbenou barvu, popřípadě sladit osvětlení s barvou pokojíčku. Vybrat si může i různé obrázky, pohádkové postavičky či vzory. Pro starší děti jsou k dispozici také klasické barvy, jako jsou černá, bílá či béžová.
Halogenové, či LED světlo do dětského pokoje?
Světlo do dětského pokoje může obsahovat různý typ žárovky. Nejčastěji bývá vybaveno LED žárovkou, která má dlouhou životnost. Vydrží svítit až 30 000 hodin a navíc nabízí různé tvary žárovky. Pořídit si můžete i halogenovou žárovku, která vydrží svítit až 2 000 hodin. Ta je vhodná spíše pro stolní lampy, které se častěji zhasínají. Pořídit si můžete i úsporné žárovky, které vydrží až 15 000 hodin.
i
Důležitý je správný výběr patice
Před koupí si zkontrolujte, zda je světlo do dětského pokoje vybaveno žárovkou nebo ji musíte dokoupit zvlášť. Pokud součástí není, zkontrolujte si, jakou patici do dětského světla potřebujete. V nabídce je až 7 druhů patic, ty se rozlišují podle závitu žárovky. Některá dětská světla však mohou mít již integrovanou LED.
Jaké napětí a příkon by mělo být pro světlo do dětského pokoje?
Vstupní napětí se měří ve voltech a určuje, jaké je potřebné napětí z elektrické sítě. Nejčastější napětí je 230 V. Některá LED světla však mohou mít vstupní napětí 12 V, 24 V, 5 V či 4,5 V. Před koupí si je proto zkontrolujte. Zaměřte se také na příkon, který se udává ve wattech a uvádí, kolik elektrické energie světlo spotřebuje.
I dětské světlo může být úsporné. Před koupí si můžete zkontrolovat energetickou třídu, jež se pohybuje v rozsahu A – G.
Jaká je správná barva světla do dětského pokoje?
Barva světla do dětského pokoje může být teplá bílá, která je nejvhodnější do pokoje a pro dlouhodobou práci, neutrální bílá, která se hodí do místností s nedostatkem denního světla či studená bílá. Barvě světla se také říká teplota chromatičnosti, která se pohybuje od 1 200 K (nejteplejší) až do 30 000 K (nejstudenější).
i
Jakou intenzitu osvětlení zvolit do dětského pokoje?
Do dětského pokoje je ideální intenzita 250 – 350 lx (luxů). Při výběru se také můžete zaměřit na světelný tok, který je udáván v lumenech a liší se od napětí žárovky, tzn., klasická žárovka s 25 W má 210 – 204 lm, žárovka s více watty má pak lumenů více.
Světlo do dětského pokoje může mít různý typ napájení
Světlo do dětského pokoje je nejčastěji napájeno ze sítě. K dispozici jsou však i světla, která jsou na baterie či se nabíjí přes USB. Při koupit osvětlení do zásuvky si zkontrolujte délku napájecího kabelu, aby vám při umístění dosáhlo do zásuvky. Při koupi osvětlení na baterie si pak zkontrolujte, jaké baterie jsou do něj potřeba.
Při koupi světla na baterie si také zkontrolujte, zda jsou baterie součástí balení.
Osvětlení do dětského pokoje by mělo mít správný stupeň krytí
Stupeň krytí neboli IP je mezinárodní standard, který udává míru odolnosti proti prachu, vodě či jiným předmětům. Značí se číslicí a písmeny, jež IP020 je nejmenší stupeň krytí a IP68 má nejvyšší ochranu krytí. Stupeň krytí je u osvětlení do dětského pokoje důležitý, dítko totiž může do osvětlení cokoliv umístit či nalít.
i
Více informací o stupních krytí (IP) se dozvíte v našem článku.
I dětské osvětlení musí mít správné rozměry
Dětské osvětlení vybírejte také dle rozměrů. Pokud máte v místnosti nízké stropy, stropní světlo do dětského pokoje by nemělo být příliš dlouhé. Pokud budete kupovat stolní lampu, měla by mít správné rozměry tak, aby na stůl nebyla příliš velká. To samé si zkontrolujte u lampy na noční stolek.
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.