VIP BOOST LEGO VIP BOOST LEGO

Bezplatné zálohování Synology Active Backup for Business

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Diskové úložiště NAS (Network Attached Storage) od společnosti Synology nabízí kromě celé řady funkcí i možnost zcela bezplatně zálohovat osobní počítače, fyzické servery i virtuální stroje. Jak na to? A proč je vůbec dobré zálohování řešit pomocí automatizace?

Bezplatné zálohování Synology Active Backup for Business – OBSAH

 1. Průvodce zálohováním
 2. Co je to NAS?
 3. Jak používat Active Backup for Business?
 4. Ohlasy uživatelů na Active Backup for Business
 5. Shrnutí a doporučení k Active Backup for Business

Průvodce zálohováním

Jistě jste už někdy zažili ten infarktový stav, kdy se rozbil počítač a na jeho disku zůstala hromada nepostradatelných souborů. K datům se lze v takovém případě zpravidla dostat, pokud ale dojde i k fyzickému selhání disku, hrozí jejich úplná ztráta. A co teprve když ztratíte nebo vám někdo ukradne chytrý telefon. I v něm máte jistě celou řadu nepostradatelných souborů nebo fotografií.

i

Jak na ochranu proti ransomware?

Ochrana důležitých dat proti napadení šifrovacím softwarem je poměrně složitá disciplína. Chytrý záškodnický software typu WannaCry totiž zašifruje veškerá data, která najde. Tedy i ta na záložním úložišti nebo v cloudu. Ochrana spočívá v automatické aktualizaci bezpečnostních záplat systému Windows a rozhodně doporučujeme i instalaci spolehlivého antiviru. Disk se záložními soubory by pak také neměl být neustále připojený k PC.

Takovým situacím však lze předcházet a zálohovat každé důležité zařízení. Aby byla záloha považovaná za optimální, musí probíhat zcela automaticky.

Jak efektivně zálohovat data? Mrkněte na pár užitečných tipů a triků:

 • Začněte zálohovat svá data dřív, než bude pozdě.
 • Důležitá data mějte ve 3 kopiích, přičemž jedna by měla být uložena mimo vaši domácnost, například na cloudovém úložišti.
 • Zálohování by mělo probíhat zcela automaticky a pravidelně.
 • Využívejte klidně i bezplatný software, který většinou nabízí výrobce používaného disku.
 • U fotografií nespoléhejte pouze na služby typu Facebook nebo Instagram. Typicky totiž ukládají fotografie v relativně nízké kvalitě.

Z vlastních zkušeností vám můžeme vřele doporučit mít alespoň tři kopie dat. Tedy kromě primárních dat například v notebooku je nutné udělat druhou kopii na flash disk nebo externí disk. A třetí kopie může být směřována například na některé z cloudových úložišť. Pokud snad potřebujete zálohovat velké množství dat (stovky GB, nebo dokonce TB), rozhodně si musíte pořídit svůj vlastní NAS server. Zde však počítejte s investicí zhruba 10 tisíc za zařízení a za stejnou částku pořídíte potřebné pevné disky.

Zálohování
Nejlepší postup pro zálohování je dodržovat pravidlo 3-2-1.

Co je to NAS?

Co je to vlastně NAS? V podstatě jde o malý počítač integrovaný do zařízení, do kterého se vkládají disky. Minimálně dva, ale i v domácím prostředí využijete NAS se 4 disky a ve firmách pak půjde klidně i o několik desítek disků. Nad tím vším bdí operační systém DiskStation Manager (DSM) 7.0 s ovládáním přes webové rozhraní.

Systém DSM, který je nejpoužívanějším operačním systémem zařízení NAS na světě, jedinečným způsobem kombinuje možnosti práce s úložištěm, funkce pro zálohování i ochranu dat a robustní řešení pro synchronizaci a spolupráci. Umožňuje tak efektivní fungování stále více distribuovaných pracovišť a zdrojů dat. Počet stažení doplňkových služeb Synology, jako jsou Synology Drive, sada Active Backup Suite a další, přesahuje šest milionů měsíčně.

Kdo a proč by mohl NAS potřebovat

NAS je zařízení, pro které najde využití každý uživatel počítače, včetně těch občasných. Jde totiž o síťové úložiště, na které můžete ukládat data nejen odkudkoliv z domácí WiFi sítě, ale často i z jakéhokoliv jiného místa na světě, kde máte přístup k internetu. A platí to i obráceně, data můžete samozřejmě také nahrávat. Jste na dovolené a potřebujete uvolnit paměť telefonu, abyste mohli zvěčnit další zážitky? Dříve pořízené fotky stačí nahrát na váš domácí NAS. Tato úložiště ale mají ještě jednu důležitou vlastnost – poskytují velmi bezpečné prostředí pro dlouhodobé uchování a zálohování dat. Jde o mnohem lepší řešení, než jsou zálohy na externí disky.

i

Jak se liší NAS od externího disku?

Externí disk – je připojený k jednomu konkrétnímu počítači, typicky pomocí USB. V tomto počítači se zobrazuje jako běžná jednotka typu „Místní disk“. Zpravidla nemá žádné speciální funkce. Jde pouze o jeden disk, který je místo v počítači umístěn v externím boxu.

NAS – jde o jeden nebo více disků připojených do sítě. Ve skutečnosti se jedná o datový server (počítač), který pro svou funkci vyžaduje určitý výpočetní výkon. Má proto vlastní procesor a operační paměť. Protože se nepřipojuje ke konkrétnímu počítači, nýbrž do sítě, lze k uloženým datům přistupovat z mnoha různých počítačů. NAS může nabízet pokročilé správcovské možnosti i celou řadu dalších funkcí. Více v dalších kapitolách.

Co dokáže datové úložiště NAS?

Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat a oproti externím diskům nabízí řadu výhod:

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat lze výrazně zvýšit zrcadlením dat mezi disky, které lze nastavit pomocí technologie RAID, jež má několik úrovní. O nich se dočtete níže v článku.
 • Pro ještě lepší ochranu lze synchronizovat dvě nebo více NAS. V případě selhání jedné NAS budou data zachována na těch ostatních.
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat z kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

Ne všechny tyto funkce musí být nutně dostupné u všech NAS. Parametry i funkční výbavou se totiž různé modely těchto úložišť liší. Pokud máte na NAS specifické požadavky, je třeba jim přizpůsobit výběr.

Jak používat Active Backup for Business?

Operační systém DiskStation Manager (DSM) 7.0 podporuje instalaci různých rozšiřovacích balíčků, což je škoda nevyužít nebo alespoň nevyzkoušet. K dispozici je celá řada zajímavých aplikací včetně tvorby vlastních mailových serverů, chatovacích serverů nebo komplexní podpory pro vlastní webové stránky. Nás však zaujala funkce zvaná Active Backup for Business. O co jde?

Active Backup for Business je komplexní systém pro zálohování dat z klientských počítačů a notebooků. Zvládne však zálohovat fyzické i virtuální servery. Na pár kliknutí tak zajistíte ochranu dat v celé firmě nebo domácnosti. A navíc zcela zadarmo. Respektive samozřejmě potřebujete NAS od Synology s patřičnou diskovou kapacitou a uživatelský účet na stránkách Synology.com.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Plně lokalizované rozhraní DiskStation Manager (DSM) 7.0 je snadné a přehledné.

Jakmile budete připraveni, přihlaste se do webového rozhraní NAS Synology jako správce a v Centru balíčků vyhledejte a nainstalujte Active Backup for Business. Poté můžete aplikaci rovnou spustit a aktivovat přihlášením ke svému Synology účtu. Nyní se před vámi zobrazí přehledná centrální konzole, ve které můžete dohlížet na zálohovací plány celé vaší společnosti (domácnosti), případně si nechat zasílat upozornění na proběhnuté či zaseknuté zálohy do mailové schránky.

Pokud budete chtít zálohovat například svůj notebook, stačí kliknout na PC a následně přidat zařízení. V ten okamžik budete vyzváni ke stažení aplikace zvané Synology Active Backup for Business Agent. Tu musíte nainstalovat na každý počítač / notebook / server, který chcete zálohovat. Samotná instalace je rychlá a bezproblémová. Jen na jejím konci budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů na NAS server (doporučujeme vytvořit každému uživateli svůj vlastní účet). Tím dojde ke spárování mezi NAS a vaším PC.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Základní rozhraní aplikace Synology Active Backup.

Ohromnou výhodou je fakt, že samotné zálohování lze řídit pomocí šablon, což vám ohromně usnadní práci s větším počtem zařízení. Snadno tak centrálně nastavíte, kdy má zálohování probíhat nebo jak dlouho se budou uchovávat jednotlivé zálohy. Dalším zajímavým benefitem je možnost přistoupit ze zálohovaného zařízení přímo na webový portál, kde po přihlášení uvidíte jednotlivé zálohy. A pomocí časové osy se lze vracet v čase a jednoduše obnovit například smazané soubory. Samozřejmě je možnost zálohovat i kompletní bitovou kopii systému, takže pokud například nějaká aktualizace rozbije operační systém, lze jej pomocí bootovacího USB disku rychle obnovit do funkčního stavu včetně všech dat a nainstalovaných aplikací.

Ohlasy uživatelů na Active Backup for Business

Službu Active Backup for Business využívají tisíce firem po celém světě. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých ohlasů získaných v rámci používání zálohování napříč různými firmami.

„Po provedení testů jsme zjistili, že služba Active Backup for Business nabízí fantastické rychlosti zálohování a vynikající výsledky při odstraňování duplicitních dat – záloha dat serveru o velikosti 58 TB měla velikost pouhých 28 TB. S celkovým výkonem jsme velice spokojeni.“ (SHISEIDO Taiwan)

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Zálohování pomocí Synology Active Backup využívají i firemní profesionálové.

„Služba Synology Active Backup for Business nás velmi překvapila a překonala naše očekávání tím, jak zvládá rychlé zálohování virtuálních počítačů a RTO v řádu sekund.“(China Railway Liuyuan)

„Společnost Synology nám poskytla cenově přijatelné a vysoce výkonné řešení zálohování, které jsme dokázali ve velmi krátké době implementovat do celé naší sítě administrativních center v regionu APAC.“(The Executive Center v Hongkongu)

Shrnutí a doporučení k Active Backup for Business

Active Backup for Business od Synology překvapí i náročné uživatele tím, jaké nabízí možnosti směrem k zálohování. A to přesto, že jde o bezplatný software šířený výhradně v rámci uživatelského rozhraní NAS serverů od společnosti Synology. Musíme totiž zdůraznit, že obsahuje neomezený počet záloh a je zcela bez licencí směrem ke koncovým zařízením. Všechny ostatní produkty na podobné bázi jsou vázané na poměrně vysoké částky za zálohování jednoho PC nebo serveru.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Jakmile si pořídíte moderní NAS od Synology, kromě bezpečného diskového prostoru získáte i možnost bezplatného zálohování libovolného počtu PC a serverů. Rozhodně si službu Active Backup for Business vyzkoušejte ještě dnes.

Synology DS1821+ - NAS Doručení do
Alzaboxu zdarma
5,0
Synology DS1821+
NAS - externí box pro 8× 3.5“/2.5“ HDD + SSD (2× M.2), CPU Ryzen V1500B 2,2 GHz, 4096 MB DDR4 (max. 4096 MB ), 4 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 4 × LAN, 2 × eSATA
26 990,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SnLG2020_007
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací