Synology je spolehlivý partner pro WiFi i zálohování

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Pokud potřebujete bez problémů pracovat z domova, tak bez stabilní WiFi to nepůjde. A zcela jistě musíte současně řešit i bezpečné úložiště dat pro všechna vaše zařízení. Ať už jde o mobily, notebooky nebo počítače. Se vším vám pomohou produkty respektované společnosti Synology! Podělíme se o naše dlouhodobé zkušenosti a přidáme i pár tipů na konkrétní řešení.

Synology je spolehlivý partner pro WiFi i zálohování – OBSAH

 1. Rychlá a bezpečná WiFi síť od Synology
 2. Se Synology budou data vždy v bezpečí a dostupná
 3. Synology je spolehlivý partner pro firemní zálohování
 4. Náš TIP: Synology Drive

Rychlá a bezpečná WiFi síť od Synology

V jednoduchosti je krása. Přesně to vás napadne, když se podíváte do nabídky společnosti Synology v oblasti WiFi routerů. Zapomeňte na desítky různých produktů s podivnými názvy, protože Synology si vystačí se třemi kousky. A rozhodně to stačí. Základem je nejvyšší model Synology RT6600ax uvedený na trh v průběhu roku 2022. Jde o prémiový třípásmový WiFi router se šesti anténami a celkovou propustností až 6 600 Mb/s. Při využití WiFi 6 nabídne až 600 Mb/s v 2,4GHz pásmu a 4 800 + 1 200 Mb/s v 5GHz pásmech. To jsou rychlosti, které s rezervou plně vystačí i v té nejnáročnější domácnosti.

Pokud bydlíte ve větším domě nebo v členitém bytě, pak jistě řešíte snížený dosah v krajních místnostech. Třeba zrovna v pracovně, kde máte svoji home office. Stačí k hlavními WiFi routeru přidat zařízení Synology MR2200ac, které vám vytrhne trn z paty. Jde totiž o tzv. WiFi router s Mesh funkcí. Zjednodušeně řešeno rozšiřuje signál stávající WiFi sítě. K tomu jej stačí šikovně umístit v rámci domácnosti a o nic víc se nemusíte starat. Oba Synology směrovače se mezi sebou domluví a pro vaše zařízení budou poskytovat robustní WiFi síť s pokrytím stovek metrů čtverečních.

Pokud patříte mezi středně náročné uživatele, pak v nabídce figuruje Synology RT2600ac. Nabídne rychlé připojení WiFi s kombinovanou šířkou bezdrátového pásma až 2 530 Mb/s vylepšující váš zážitek z používání internetu. Je vhodný nejen pro vytížené domácnosti, ale i do kanceláří, včetně podpory systému Mesh.

Navíc se pyšní technologií MU-MIMO a umí využít standard 802.11ac Wave 2, který umožňuje routeru RT2600ac dosahovat rychlosti přenosu 800 Mb/s na frekvenci 2,4 GHz a celých 1 733 Mb/s na frekvenci 5 GHz. Pomocí duální sítě WAN lze dosáhnout kombinované šířky pásma 2 Gb/s a snadno optimalizovat síť s minimální ztrátou výkonu i při náročném řízení provozu na bázi aplikací.

Synology RT2600ac; router

Synology Router RT2600ac je vhodný pro vybudování robustní WiFi sítě doma i ve firmě.

Když používáte WiFi, tak je nutné brát ohled i na zabezpečení. A v tomto Směru Synology skutečně exceluje. Samozřejmostí jsou všechny aktuální šifrovací standardy včetně WPS, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise a WPA3. Vaše data budou vždy v bezpečí, a to bez ohledu na to, zda stahujete, hrajete hry, surfujete nebo koukáte na videa. Mezi plusy patří i možnost vytvořit samostatnou síť pro hosty nebo ovládání šířky pásma na bázi zařízení či aplikace a sestavy provozu.

i

Jaké máme praktické zkušenosti?

I přes zdánlivě vyšší pořizovací náklady si nákupem v zásadě libovolného Synology WiFi směrovače ušetříte spoustu času, a hlavně nervů. V naší spíše náročnější domácnosti je WiFi síť mimořádně stabilní i při současném streamování 4K obsahu, hraní on-line her a sledování IP TV. V takovém zatížení se obyčejný WiFi router postará o zasekávání videa, vysoké pingy ve hrách, a třeba o stabilním VPN připojení do práce nemůže být ani řeč.

Klíčovým benefitem WiFi prvků od Synology je bezpochyby Synology Router Manager (SRM). Jde o operační systém, který je motorem každého směrovače Synology Router. Špičkové uživatelské rozhraní nabízí podrobný přehled o situaci v síti a pomáhá zabezpečit všechna připojená zařízení před novými hrozbami. Jde o odladěné prostředí s pravidelnými aktualizacemi, českým rozhraním a možností instalovat různé programové balíčky. Právě z tohoto důvodu si může Synology dovolit nabízet jen úzké portfolio produktů, které však neustále softwarově udržuje.

Se Synology budou data vždy v bezpečí a dostupná

NAS (Network Attached Storage) je typ zařízení, které slouží k ukládání a sdílení dat v síti. Typicky nabízí dvě nebo čtyři pozice pro pevné disky (aktuálně až s kapacitou 20 TB pro každý disk), na které můžete následně ukládat jakýkoli obsah. Ohromnou výhodou je fakt, že ke svému obsahu se následně dostanete odkudkoli z internetu. Ať už z mobilní aplikace, nebo přímo z PC. Například jste na dovolené a potřebujete uvolnit paměť telefonu, abyste mohli pořizovat další videa a fotky. Stačí provést synchronizaci s vaším osobním cloudem, který běží na domácí NAS Synology, a za chvílí máte volné místo pro další multimediální obsah.

Zálohování dat na NAS

V řadě ohledů se podobá síťovému disku, ale nabízí celou řadu možností navíc. Do nejlevnějších Chytrých datových úložišť (NAS) lze vložit pouze jeden disk, ale z vlastní zkušenosti můžeme doporučit spíše NAS servery s volnou pozicí pro dva, nebo čtyři pevné disky. Jedině tak lze vytvořit úložiště s vysokou dostupností a pro velký objem dat. Pro vyšší bezpečnost se doporučuje používat více disků v RAID poli. Konkrétně se jedná o varianty RAID 1 (zrcadlení) nebo RAID 5.

 • Řada rozšiřujících funkcí (FTP server, media server, obrázkové galerie, Download server)
 • Bezpečný přístup k terabajtům dat odkudkoli z internetu
 • Možnost napojení na cloud
 • Vyšší finanční náročnost
 • Nutno počítat s prostorem na umístění NAS serveru
 • Důležité je pravidelně kontrolovat stav vložených disků

Výběr vhodné NAS do domácnosti

V každé domácnosti se najde spoustu multimediálního obsahu, který je nutné zálohovat. Ať už jde o obsah mobilních telefonů, nebo data v notebooku či v PC. Typický NAS pořídíte bez pevných disků, které je potřeba zakoupit zvlášť. Klíčoví výrobci na poli pevných disků, WD a Seagate, nabízí modelové řady přímo vyvinuté pro použití v NAS. Disky pro NAS (SSD i plotnové varianty) vyrábí i samotné Synology, takže máte garanci dokonalé kompatibility. Disky od Synology například podporují aktualizaci firmwaru přímo prostřednictvím systému DSM, díky čemuž zajistíte, že disky budou používat nejnovější opravy bez nutnosti jejich vyjímání ze zařízení. Pro domácí prostředí jsou ideální klasické plotnové disky ve formátu 2,5" (relativně malá kapacita), nebo spíše ve formátu 3,5". Ten nabízí lepší poměr kapacity vůči pořizovací ceně. Z toho důvodu zapomeňte v domácím prostředí na použití SSD, které jsou například v kapacitách 2 TB mimořádně finančně náročné.

Synology DS220j; NAS

Synology DS220j je základní dvoušachtové zařízení NAS určené pro ukládání a sdílení fotografií, videí a dokumentů domácnostmi a osobními uživateli.

Pokud nechcete vůbec nic řešit, tak právě pro vás máme připravené například Synology DS220j 2x2TB RED s cenou hluboko pod 10 tisíc. NASka k vám přijde již osazena dvojicí kvalitních disků a stačí jen na pár kliknutí dokončit průvodce nastavením. A během 5 minut máte k dispozici svůj vlastní diskový prostor. Samozřejmě kdykoli v budoucnosti můžete původní 2TB vyměnit třeba za 20TB. Jedná se o výborný NAS, který vám bude sloužit mnoho let.

Synology je spolehlivý partner pro firemní zálohování

Firma Synology se již déle než 20 let specializuje na síťová úložiště. Obzvláště velké zkušenosti každým dnem získává z náročného firemního prostředí, kde data často hrají hlavní roli. A taková data zabírají i v malé firmě klidně několik desítek TB. Pro každou velikost úložiště existuje nějaké zařízení Synology NAS – široká škála modelů a rozšiřovacích jednotek, které dokážou zvládat běžné objemy souborů až po petabajty, a to zcela bez měsíčních poplatků. Podniky mohou začít s menšími řešeními a s rostoucím objemem dat postupně přidávat větší disky nebo rozšiřovací jednotky.

Synology DS3622xs+; NAS

Zařízení DS3622xs+ je navrženo tak, aby zajistilo dostupnost dat a služeb s kritickým významem a umožnilo firmě pokračovat v provozu i v případě havárie.

Pýchou naší nabídky je 12šachtové zařízení Synology DS3622xs+. Jde o výkonné zařízení NAS vhodné do prostředí malých a středně velkých firem s intenzivní pracovní zátěží zahrnující více uživatelů. Díky své vysoké kapacitě, škálovatelnosti a výkonu představuje ideální řešení úložiště pro virtuální počítače a kontejnery, bleskové sdílení souborů a jako zařízení Network Video Recorder, tedy místo, kde se sbíhají data klidně i z několika desítek bezpečnostních kamer v areálu vaší společnosti. Obsahuje výkonné softwarové funkce pro správu úložiště, synchronizaci souborů, sledování a zálohování a je vhodné pro úpravy videa ve vysoké kvalitě. Při plném osazení pomocí 18TB disků bude výsledná kapacita v režimu RAID 5 krásných 198 TB.

Náš TIP: Synology Drive

Úplně nakonec jsme si nechali doporučení na aplikaci Synology Drive. O co jde? Synology Drive funguje jako váš osobní cloud, kdy jsou data bezpečně uložena na vašem domácím/firemní NAS, ale vy k nim přistupujete pomocí aplikace Synology Drive (dostupná pro Windows, macOS, iOS a Android) klidně i z druhé strany světa. Se soubory nicméně pracujete zcela plynule a bez zdržování (samozřejmě vždy do toho promlouvá aktuální rychlost internetu).

Díky plné integraci služby Synology Office pak můžete pracovat na tabulkách, dokumentech a snímcích bez nutnosti otevírat další aplikace. Synology Drive umí zobrazit náhled pro více než 100 typů souborů včetně PDF ZIP nebo PSD. Zajímavostí je možnost pracovat i s hudebními formáty, takže své oblíbené skladby budete mít vždy na dosah.

A kolik ta paráda stojí? V praktické rovině vůbec nic, protože jde o součást výbavy NAS serveru. V podání Synology navíc svůj osobní cloud zprovozníte na pár kliknutí a přidělíte si kapacitu dle aktuálních potřeb. Klidně i několik TB. Za takto velké cloudové úložiště však u tradičních poskytovatelů budete platit vyšší stokoruny měsíčně, takže z tohoto pohledu se vám kvalitní NAS od Synology vyplatí klidně už po prvním roce používání.

Synology – váš partner pro zálohování

Průvodce zálohováním

Zálohování dat by mělo být v dnešní době naprostou samozřejmostí, nicméně mnohdy tomu tak není. Je otázkou proč. Například společnost Synology totiž nabízí hned několik jednoduchých cest, jak se i bez větších IT znalostí postaráte o ochranu všech počítačů nebo notebooků. V domácnosti, ale i ve firmě.

A možná vás překvapí, že si dokonce ani nemusíte pořizovat NAS server od Synology. Nicméně pro správné zálohování v režimu 3-2-1 to však velmi důrazně doporučujeme.

Zálohování
Nejlepší postup pro zálohování je dodržovat pravidlo 3-2-1.

Zálohujte pomocí pravidla 3-2-1

Jistě jste už někdy zažili ten infarktový stav, kdy se rozbil počítač a na jeho disku zůstala hromada nepostradatelných souborů. K datům se lze v takovém případě zpravidla dostat, pokud ale dojde i k fyzickému selhání disku, hrozí jejich úplná ztráta. A co teprve když ztratíte, nebo vám někdo ukradne chytrý telefon. I v něm máte jistě celou řadu nepostradatelných souborů nebo fotografií.

Z vlastních zkušeností vám můžeme vřele doporučit mít alespoň tři kopie dat. Tedy kromě primárních dat například v notebooku je nutné udělat druhou kopii na flash disk nebo externí disk. A třetí kopie může být směřována například na některé z cloudových úložišť. Pokud snad potřebujete zálohovat velké množství dat (stovky GB, nebo dokonce TB), rozhodně si musíte pořídit svůj vlastní NAS server. Zde však počítejte s investicí zhruba 10 tisíc za zařízení a za stejnou částku pořídíte potřebné pevné disky.

Zálohování, cloudové služby
Přehled nejpoužívanějších cloudových služeb.

Takovým situacím však lze předcházet a zálohovat každé důležité zařízení. Aby byla záloha považovaná za optimální, musí probíhat zcela automaticky.

Jak efektivně zálohovat data? Mrkněte na pár užitečných tipů a triků:

 • Začněte zálohovat svá data dřív, než bude pozdě.
 • Důležitá data mějte ve 3 kopiích, přičemž jedna by měla být uložena mimo vaši domácnost, například na cloudovém úložišti.
 • Zálohování by mělo probíhat zcela automaticky a pravidelně.
 • Využívejte klidně i bezplatný software, který většinou nabízí výrobce používaného disku.
 • U fotografií nespoléhejte pouze na služby typu Facebook nebo Instagram. Typicky totiž ukládají fotografie v relativně nízké kvalitě.

Co je to NAS?

Datová úložiště NAS nejsou žádná disková pole osazená v podomácku vyrobených kostrách a připojená do základní desky starého počítače. Jsou to ucelená řešení v praktických boxech se speciálně navrženým hardwarem i softwarem a mnoha funkcemi pro uživatele i správce. Některé NAS se prodávají již s disky, jiné nechávají jejich výběr na vás. Hlavní roli v tomto segmentu hraje společnost Synology, která nabízí ucelená řešení nejen pro domácnosti, ale také pro firmy.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
NASky od Synology jsou navrženy pro nadšence do multimédií. Nabízí plynulé prostředí přenosu datového proudu do televizoru, chytrého telefonu a mediálních přehrávačů bez ohledu na to, jestli jste doma, nebo na cestách.

Pokud se například zastavíme u domácího NAS serveru, tak kromě zálohování a centralizovaného ukládání dat rovněž řeší situaci, kdy nechcete svá data svěřit nadnárodním korporacím. Ty totiž patří mezi provozovatele povětšinou placených cloudových služeb. Pokud k nim nemáte důvěru, pak bude nutné zainvestovat do takového soukromého cloudu, který i bez jakýchkoli nadstandardních PC znalostí rozjedete s pomocí NAS od Synology. NAS, tedy chytré diskové úložiště, nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Víte, o které se jedná a jak vlastně takový NAS vybrat úměrně svým potřebám?

i

Jak se liší NAS od externího disku?

Externí disk – je připojený k jednomu konkrétnímu počítači, typicky pomocí USB. V tomto počítači se zobrazuje jako běžná jednotka typu „Místní disk“. Zpravidla nemá žádné speciální funkce. Jde pouze o jeden disk, který je místo v počítači umístěn v externím boxu.

NAS – jde o jeden nebo více disků připojených do sítě. Ve skutečnosti se jedná o datový server (počítač), který pro svou funkci vyžaduje určitý výpočetní výkon. Má proto vlastní procesor a operační paměť. Protože se nepřipojuje ke konkrétnímu počítači, nýbrž do sítě, lze k uloženým datům přistupovat z mnoha různých počítačů. NAS může nabízet pokročilé správcovské možnosti i celou řadu dalších funkcí. Více v dalších kapitolách.

Klíčové výhody datového úložiště NAS

Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat, oproti běžným externím diskům však nabízí ještě řadu výhod. Co vše takový moderní NAS dokáže?

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat je zajištěna možností zrcadlení na druhý pevný disk (je nutný minimálně dvoudiskový NAS a konfigurace diskového pole RAID 1). Díky tomu se vyhnete ztrátě dat při poruše jednoho pevného disku.
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat ze kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

Jaký vybrat pevný disk pro NAS?

Typický NAS pořídíte bez pevných disků, které je potřeba zakoupit zvlášť. Klíčoví výrobci na poli pevných disků, WD a Seagate, nabízí modelové řady přímo vyvinuté k použití v NAS. Pro domácí prostředí jsou ideální klasické plotnové disky ve formátu 2,5", nebo spíše ve formátu 3,5". Ten nabízí lepší poměr kapacity vůči pořizovací ceně. Z toho důvodu zapomeňte v domácím prostředí na použití SSD, které jsou například v kapacitách 2 TB mimořádně finančně náročné.

Ve výsledku je tedy na výběr mezi pevnými disky WD Red a Seagate IronWolf. Z vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že obě produktové řady jsou spolehlivé a dostatečně rychlé. Záruka takových disků je sympatických 36 měsíců. Kompatibilitu disků s konkrétním NAS od Synology lze ověřit přímo na webu společnosti Synology.

Nicméně postupně se na trhu objevují i pevné (řada HAT5300) nebo SSD disky (řada SAT5200) s logem Synology. Mezi jejich výhody patří zejména úzká integrace se systémem DSM. Více než 300 000 hodin zátěžového testování v zařízeních Synology zaručuje, že disky od Synology zvládnou i ta nejnáročnější podniková prostředí a zajistí vysoce spolehlivý výkon. Na Synology disky se vztahuje 5letá omezená záruka, která zahrnuje služby technické podpory a výměny hardwaru, čímž maximalizuje návratnost investic.

Kapacita disku

Pevné disky sice šly v posledních letech s cenou docela dolů, ale pro nejčastější NAS budete potřebovat minimálně dva kusy. Jedině tak můžete použít zapojení v režimu RAID 1 (zrcadlení) a mít jistotu, že i při havárii jednoho disku jsou data nadále bezpečně uložená na tom druhém.

V současné době jsou na trhu až 16TB disky. Pro typické domácí použití je takovým zlatým standardem 4TB kapacita, která pojme stovky filmů či rozsáhlou domácí sbírku fotografií. Pokud již dopředu víte, že patříte spíše k náročnějším uživatelům, pořiďte si rovnou dva 8TB disky a budete mít na několik let klid. Připomínáme, že se doporučuje mít vždy dva identické disky se stejnou kapacitou.

Operační systém DiskStation Manager

Systém DiskStation Manager (DSM), který je nejpoužívanějším operačním systémem zařízení NAS na světě, jedinečným způsobem kombinuje možnosti práce s úložištěm, funkce pro zálohování i ochranu dat a robustní řešení pro synchronizaci a spolupráci. Umožňuje tak efektivní fungování stále více distribuovaných pracovišť a zdrojů dat. Počet stažení doplňkových služeb Synology, jako jsou Synology Drive, sada Active Backup Suite a další, přesahuje šest milionů měsíčně.

Pro operační systém DSM je charakteristické přímočaré uživatelské ovládání, vylepšení zabezpečení přihlašování, flexibilní cloudové úložiště i monitorování systému v cloudu. Systém DSM nabízí vylepšení ve všech oblastech a dosud nejlepší prostředí zařízení Synology NAS.

Jak funguje zálohování pomocí Active Backup for Business?

Výběr NASky je komplexní záležitost, ale rozhodování vám ulehčí fakt, že od modelové řady Plus, například Synology DS220+,  získáte bezplatný přístup ke službě Active Backup for Business. Jde o propracovaný systém pro zcela automatické zálohování PC, notebooků, síťových disků a fyzických nebo virtuálních serverů. Zálohovat můžete vybrané diskové oddíly nebo rovnou celá zařízení včetně všech nainstalovaných aplikací. I přes název odkazující na firmy však potvrzujeme plnou funkčnost i v jakékoli domácnosti. Jak Active Backup for Business získáte?

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Plně lokalizované rozhraní DiskStation Manager (DSM) 7.0 je snadné a přehledné.

Operační systém DiskStation Manager (DSM) 7.0 podporuje instalaci různých rozšiřovacích balíčků. A právě jeden z balíčků je i aplikace Active Backup for Business. Její instalace je možná pouze na kompatibilní NASky od již zmíněného modelu DS220+ a novější. A teď to nejlepší – Active Backup for Business je zcela bezplatný a bez omezení na počet zálohovaných zařízení. Jediným omezujícím prvkem je volná kapacita NAS. Jde tak o komplexní zálohovací software, za který se standardně platí klidně i desítky tisíc ročně.

Instalace a praktické zkušenosti s Active Backup for Business

Jakmile budete připraveni, přihlaste se do webového rozhraní NAS Synology jako správce a v Centru balíčků vyhledejte a nainstalujte Active Backup for Business. Poté můžete aplikaci rovnou spustit a aktivovat přihlášením ke svému Synology účtu. Nyní se před vámi zobrazí přehledná centrální konzole, ve které můžete dohlížet na zálohovací plány celé vaší společnosti (domácnosti), případně si nechat zasílat upozornění na proběhlé či zaseklé zálohy do mailové schránky.

Pokud budete chtít zálohovat například svůj notebook, stačí kliknout na PC a následně přidat zařízení. V ten okamžik budete vyzváni ke stažení aplikace zvané Synology Active Backup for Business Agent. Tu musíte nainstalovat na každý počítač/notebook/server, který chcete zálohovat. Samotná instalace je rychlá a bezproblémová. Jen na jejím konci budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů na NAS server (doporučujeme vytvořit každému uživateli svůj vlastní účet). Tím dojde ke spárování mezi NAS a vaším PC.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Základní rozhraní aplikace Synology Active Backup.

Ohromnou výhodou je fakt, že samotné zálohování lze řídit pomocí šablon, což vám ohromně usnadní práci s větším počtem zařízení. Snadno tak centrálně nastavíte, kdy má zálohování probíhat nebo jak dlouho se budou uchovávat jednotlivé zálohy. Dalším zajímavým benefitem je možnost přistoupit ze zálohovaného zařízení přímo na webový portál, kde po přihlášení uvidíte jednotlivé zálohy. A pomocí časové osy se lze vracet v čase a jednoduše obnovit například smazané soubory. Samozřejmě je možnost zálohovat i kompletní bitovou kopii systému, takže pokud například nějaká aktualizace rozbije operační systém, lze jej pomocí bootovacího USB disku rychle obnovit do funkčního stavu včetně všech dat a nainstalovaných aplikací.

Active Backup for Microsoft 365

Práce s cloudovými Microsoft 365 se stala naprosto běžnou součástí pracovního života. A i když Microsoft garantuje vysokou dostupnost dat, rozumná firma si přece jen pořídí i offline zálohu. A přesně k tomu slouží zcela bezplatná aplikace Active Backup for Microsoft 365, kterou nainstalujte opět z Centra balíčků vašeho zařízení Synology. S Active Backup for Microsoft 365 můžete zálohovat tolik účtů v Microsoft 365, kolik umožní vaše úložiště.

Budete tak mít zajištěnou plnou ochranu dat v OneDrive for Business, v SharePoint Online, Exchange Online nebo v populárních Microsoft Teams. Každý uživatel se tak v případě potřeby přihlásí svojí identitou na samoobslužný portál od Synology, kde na pár kliknutí najde omylem smazaný soubor nebo e-mail. Samozřejmostí je možnost plánovat zálohování na noční hodiny, flexibilní správa verzí souborů nebo úspora místa a šířky pásma pomocí funkce vytváření jedné instance a deduplikace na úrovni bloku, takže se totožné položky kopírují pouze jednou.

Zálohujte data a konfigurace v zařízení NAS pomocí Hyper Backup

Vaším základním řešením pro zabezpečení všech důležitých dat, aplikací a konfigurací zařízení NAS by měla být služba Hyper Backup. Ta nabízí celou řadu různých cílů záloh (včetně cloudových), jejich verzování a celkově komplexní dohled nad průběhem celého procesu. Samozřejmostí je podpora šifrování nebo úspora místa záloh pomocí vysoké míry komprimace dat. Pomocí Hyper Backup tak jednoduše dosáhnete na již zmíněný princip zálohování 3-2-1. I citlivá data na NAS je totiž potřeba odzálohovat na bezpečné místo.

Data pomocí služby Hyper Backup lze odeslat do místní sdílené složky, externích zařízení, jiného zařízení Synology NAS, serverů rsync nebo do veřejných cloudových služeb, jako jsou Google Drive nebo úložiště kompatibilní se službou S3. Nebo samozřejmě do služeb C2 Storage pro jednotlivce nebo C2 Storage pro firmy přímo od Synology.

C2 Backup pro jednotlivce nebo C2 Backup pro firmy

Potřebujete bezpečně uložit vaše data do cloudové služby, která je geolokačně umístěna úplně jinde než vy? Přesně k tomu slouží C2 Backup od společnosti Synology. Jde o vynikající nástroj umožňující plně zálohovat a obnovovat počítače včetně externích disků. Služba navíc poskytuje možnost ukládat několik verzí souborů a jejich obnovu, pokud byly jakýmkoli způsobem upraveny nebo ztraceny. Lze tak obnovit celý systém nebo pouze jednotlivé soubory.

C2 Backup
Záloha všech zařízení se systémem Windows do cloudu – už nikdy nepřijdete o žádné soubory.

Pro zálohování pomocí služby C2 Backup není potřeba kupovat fyzické zařízení Synology, všechna data jsou uložena v cloudu a bezpečně zašifrována pomocí klíče, který má pouze uživatel. K dispozici je měsíční a roční předplatné s možností ukládání dat v Evropě, Severní Americe nebo na Tchaj-wanu. Pro jednotlivce je k dispozici osobní cloud o velikosti 500 GB za 34,99 EUR ročně. Aktuálně si lze zaplatit až 5TB prostor.

Pro firemní zákazníky je nabídka C2 Backup ještě košatější. Kromě zálohování koncových stanic se systémem Windows je možná i ochrana dat uložených v Microsoft 365. Konkrétně poštovních schránek. V základu dostanete pro firmu 5TB úložiště (s možností dokupovat kapacitou po TB) za 499,95 EUR ročně, kam lze odesílat data z licenčně neomezeného počtu zařízení. Myslíme si, že jde o skvělou nabídku zejména pro menší firmy.

Veškeré proběhlé úlohy Hyper Backup si lze naštěstí také prohlížet ve službě Active Insight, kde se shromažďují podrobné statistiky o zálohách všech vašich zařízení Synology. Na ovládacím panelu si můžete prohlédnout nejen neúspěšné nebo nekompletní zálohy, ale také dobu zálohování, využití úložiště a velikosti přenosů mezi všemi vašimi zařízeními. Při jakémkoli problému tak dostanete upozornění e-mailem, díky čemuž předejdete celé řadě potíží.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Zálohování pomocí Synology Active Backup využívají i firemní profesionálové.

Snapshot Replication – profi zálohování pro náročné firmy

Kritická firemní data uložená na profesionálních úložištích společnosti Synology lze chránit pomocí služby Snapshot Replication. Ta pořizuje tzv. snímky sdílených složek nebo celých LUN jednotek, které dále replikuje na jiné dostupné úložiště.

Prováděním úloh pořizování snímků a replikace každých pět minut v případě sdílených složek a jednou za 15 minut v případě jednotek LUN dosáhnete významného zkrácení doby mezi okamžikem havárie a časem poslední zálohy dat. Snímky sdílených složek a jednotek LUN můžete rychle obnovit do původního zařízení Synology NAS, nebo provést přepnutí úlohy replikace při selhání a během pár sekund obnovit přístup k datům v jiném zařízení NAS.

    
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Pořízením diskového úložiště od společnosti Synology se vám otevře mnoho cest, jak rychle a především bezpečně ukládat a zálohovat data. Jde o jasnou volbu nejen pro firemní, ale zejména i pro domácí uživatele. Drtivou většinu dnes představených služeb si lze bezplatně vyzkoušet nebo je rovnou získáte v rámci svého nového NAS serveru. A díky kvalitním WiFi routerům Synology získáte zabezpečený přístup ke svému privátnímu cloudu. 

Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací