LEGO boost duben LEGO boost duben

Tennis World Tour (RECENZE) – Cesta na vrchol je trnitá

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Jeden ze svátků světového tenisu se blíží a v Paříži se přesýpá antuka, aby kurty Roland Garros byly v co nejlepší formě. Zvýšenou popularitu bílého sportu v tomto období se rozhodli využít vývojáři z Breakpoint vydáním simulátoru života tenisty s názvem Tennis World Tour. Pořádná sportovní hra přibližující dění na dvorcích celého světa už delší dobu chyběla (pokusy typu AO Tennis z letošního ledna raději nebereme ani na zřetel), protože posledním digitálním tenisem se prezentovalo české studio 2K Czech v rámci svého Top Spinu 4 už v roce 2011. My jsme za vás v recenzi na PS4 zjišťovali, jak se tvůrcům z Breakpointu povedlo navázat na slavnou sérii z českých luhů a hájů.


• Žánr: Sportovní • Multiplayer: Ano (online, local) • Vývojář: Breakpoint Studio • Vydavatel: Bigben Interactive • Platformy a Datum vydání: PS4, Xbox One (22. května 2018) PCSwitch (12. června 2018) • Homepage: tennisworldtourgame.com • Čeština: Ne


Obsah recenze Tennis World Tour PS4

 1. Rozporuplné pocity z Tennis World Tour
 2. Krušný život tenisového bažanta
 3. Dám dělovou ránu, nebo se naučím běhat?
 4. Tennis World Tour musí dozrát
 5. Recenze Tennis World Tour: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Tennis World Tour PC

Rozporuplné pocity z Tennis World Tour

• Recenze: 29. 5. 2018 • Autor: Jakub Němec

Mezi fanoušky bílého sportu se od oficiálního oznámení Tennis World Tour drží naděje, že si po sedmi letech konečně zařádí na digitálních dvorcích s největšími ikonami tohoto oblíbeného sportu. S postupným odhalováním informací však příznivcům pomalu tuhl úsměv na rtech. Začalo to tím, že se neobjeví kompletní složení žebříčků ATP a WTA (i ženská část je pořádně osekaná). Obrečet jsme museli absenci Rafy Nadala, Novaka Djokoviče nebo Tomáše Berdycha. Česká stopa v počinu studia Breakpoint je konec konců nulová (ani Petru Kvitovou, natož dvojčata Plíškovy nenajdete). Ale co, i s menším počtem proslulých tenistů se dá vytvořit obstojná sportovní hra.

Tennis World Tour; wallpaper: Federer

Na kurtech Tennis World Tour se potkáte se zástupci světové špičky ATP a WTA. Bohužel dost nejslavnějších jmen chybí.

Mnohem větší fackou do tváře tenisových nadšenců je totiž základní výbava právě vydaného titulu. Kromě rychlé hry, popř. turnaje, tréninku základních úderů a kariéry za vámi vytvořeného atleta či atletky nic dalšího nenajdete. U možnosti online zápasů svítí milý nápis „Coming Soon“, což je vám platné jak hrnek na poušti. Tvůrci sice slibují v blízké době přidání hraní s kamarádem po síti a aktuální žebříčky hráčů z celého světa, ale otázkou je, proč raději nepočkali s vydáním. Příslib deblových zápasů a vydávání DLC s dalšími světovými hráči a kurty totiž svým dílem přispívá k pochybnostem o dokončenosti titulu.

Po prvotním šoku ze spuštění Tennis World Tour totiž nevěřícně promnete oči a zjistíte, že kromě jmen vybraných současných ikon bílého sportu (popř. legend Andre Agassiho a Johna McEnroea) se s licencemi nepotkáte. Žádné oficiální turnaje (ani ty menší podniky), které by disponovaly reálnými kurty. Místo toho hledíte do seznamu klání, která se sice pořádají v Londýně, Paříži a Melbourne, ale mají strašidelné názvy, a to už vůbec nemluvím o samotné prezentaci jednotlivých zastávek vrcholového tenisty. Po slastném vítězství prvního turnaje jsem čekal na ceremonii s pohárem a dostalo se mi tabulky statistik s tím, že jsem tedy vyhrál celý podnik. Zahřeje až do morku kostí, jen co je pravda.

Krušný život tenisového bažanta

Během propagační kampaně se Tennis World Tour mimo slavná jména chválil především dech beroucí kampaní pro jednoho hráče a realistickým podáním zápasů z dvorců všech povrchů. Ani v jednom však neuspěl, jak si nyní popořadě vysvětlíme. Před samotným započetím nováčkovské sezóny si totiž musíte svého avatara vytvořit, protože hrát za někoho slavného by bylo kontraproduktivní. Rozhodně však nečekejte podrobný editor, se kterým se setkáváme v RPG titulech. Navolíte pouze jednu z deseti tváří, výšku, preferovanou ruku a pár dalších detailů a hurá na dvorec. Pohybujete se na chvostu stočlenného žebříčku a vaším úkolem je probíjet se skrz různě obtížné turnaje na vrchol, kde se střetnete s těmi nejlepšími.

Tennis World Tour; gameplay: sezóna Tennis World Tour; gameplay: RPG vývoj Tennis World Tour; gameplay: tváře

Obrázek 1: Životní cyklus tenisty během sezóny je velmi zjednodušený, takže se realitě ani nepřibližuje. Obrázek 2: Váš svěřenec bude své schopnosti zlepšovat ve třech větvích, které ovlivní veškeré jeho vlastnosti. Hodnoty jednotlivých ukazatelů lze poupravit zvolenou výbavou. Obrázek 3: Tvorba vlastního sportovce je pojata velmi stroze. Mimo obličej volíte charakteristické pohyby při podání, takže se rozhodněte pečlivě. Budete na danou animaci hledět před každým fiftýnem. 

A v tom je právě největší kámen úrazu. Kromě toho, že se lopotíte na provinčních neexistujících turnajích, během prvních hodin, možná dnů hraní ani nezavadíte o slavnější jméno z předních pozic. Právě naopak, dokonale poznáte náhodně vygenerované sportovce s jednou z deseti tváří, pouze s jiným trikotem. Je s podivem, že na stejných turnajích jsem neustále narážel na ty samé protivníky, když rozpětí bylo okolo čtyřiceti tenistů. Hodně bych se divil, kdyby se jednalo o náhodu. 

Celá sezóna je v Tennis World Tour rozdělena na dvanáct „kol“, které určují zisky bodů v žebříčku nebo peněz do kasičky na nové rakety a oblečení (rozhodně se připravte na dost strohý šatník bez větších značek tenisové konfekce). Nerozumím tomu, proč během měsíce můžete buď pouze hrát turnaj, odpočívat, trénovat jednu dovednost nebo vyjednávat nové kontrakty se sponzory. V reálném životě by to mladého tenistu asi rychle přestalo bavit, kdyby mohl celý měsíc dělat pouze jednu činnost. Hlava mi nebere, proč jsem podepisoval dohodu s agentem, když se o takové věci neumí postarat. Jasně, přinesl mi bonus k rychlejšímu levelování postavy, to dá rozum. A trenér mě za celý rok naučil jednu dovednost a to se vyplatí.

Dám dělovou ránu, nebo se naučím běhat?

Během své zrychlené kariéry totiž získáváte zkušenosti, jež by se měly projevit ve vaší zlepšené hře. Postupným růstem se vám otevírají dovednostní body, které investujete do svých útoků, obrany nebo podání. Nemusíte se bát fatálních rozhodnutí, kdy byste urputně přemýšleli, do jaké vlastnosti investovat. Za prvé, na konci sezóny lze svou postavu předefinovat a za druhé to stejně v praxi nemá žádný význam. Ani po zvednutí úrovně o třicet levelů jsem nepoznal, v čem se můj hráč zlepšil. Nevím, kde se stala chyba. Buď jsem lempl, nebo jsou čísla u statistik na okrasu, protože i po investování veškerých zkušeností do jednoho zaměření se ze mě nestala podávající mašina či útočící zabiják. Jen jsem měl o něco lepší liftovaný úder.

Tennis World Tour; gameplay: pohyb Tennis World Tour; gameplay: neznámí hráči Tennis World Tour; gameplay: ženy

Obrázek 1: Ze statických obrázků vypadají zápasy v Tennis World Tour docela reálně, ale v pohybu bude váš pocit úplně jiný. Obrázek 2: Během své životní dráhy vrcholového sportovce narazíte na ty nejlepší tenisty světa až po hodně dlouhé době. Do té chvíle se připravte na genericky tvořené protivníky. Obrázek 3: Ženská část tenisové špičky je v Tennis World Tour zastoupena mnohem méně. Snad se hvězdy WTA doplní pomocí DLC. 

V průběhu zápasu budete nuceni střídat čtveřici útoků – přímý úder, liftovaný s horní rotací, slajsovaný s dolní rotací a lob. Jejich správné zařazení musíte přizpůsobit každé herní situaci a vhodně zvolený úder může být rozhodující při získávání bodu. Intenzitu úderu určíte přidržením příslušného tlačítka. Za pomoci modifikátorů v přední části gamepadu lze provádět specifické údery jako kraťasy, voleje, smeče nebo inside-out údery, jimiž můžete překvapit své oponenty. Střídání typů ran s nabíháním na síť se jevilo jako dobrá taktika proti slabším hráčům, soupeři z horní části žebříčku vás však potrápí mnohem více, takže musíte vyrukovat s důmyslnějšími zbraněmi.

Jednotlivé údery můžete v Tennis World Tour posílit speciálními vlastnosti aktivující se za příznivých podmínek během zápasu, což je druhý důvod, proč se pachtit za zvyšováním úrovně. Nakonec můžete mít až pět unikátních dovedností, které by měly dotvořit váš unikátní herní styl. Zaměřit se lze na obratnost, sílu, výdrž nebo kontrolu nad míčkem. Celkový počet kombinací se bude blížit několika tisícům, ale jednotlivé perky se často opakují. Rozdíl je pouze v tom, zda zvolíte slabší posílení vlastnosti během celého zápasu, nebo ve specifický okamžik silnější variantu (například při tzv. big pointech rozhodujících zápas).

Veškerá práce na tvorbě a rozvoji postavy je ovšem prozatím zbytečná, protože Tennis World Tour není v současném stavu vhodné hrát. Velký počet bugů a chyb totiž z možného krále digitálního zpracování bílého sportu dělá spíše obrovský propadák, který otestuje vaši nervovou soustavu. Já se řadím mezi relativně trpělivé jedince, ale opakující se situace, jež vinou tvůrčích nedodělků znovu a znovu kazily celý zápas, mě málem stály nový ovladač, potažmo televizi. 

Fakt, že téměř každý protivník je schopný doběhnout umístěné zakončovací údery (pokud se umělá inteligence nerozhodne, že se jí nechce) vysvětluje absenci Nadala či Djokoviče, protože ty byste prostě neporazili. Vaši soupeři budou schopni odpálit míček, který letí tři metry od nich, aniž by k němu dosáhli raketou. Opravdu má jít o simulaci tenisu v roce 2018, žádný futuristický sport budoucnosti. A to se v tuhle chvíli pouze zahřívám, nejvíce totiž naštvou chyby vašeho vlastního hráče. Umí neskonale úžasné věci – zastavit se v běhu a nechat proletět jednoduchý míček kolem sebe, při soupeřově podání znenadání zasprintovat k síti nebo s sebou začne trhat jako při breakdance.

Tennis World Tour; gameplay: bouřliváci Tennis World Tour; gameplay: Agassi Tennis World Tour; gameplay: Fedex

Obrázek 1: Ve velmi tiché atmosféře hlediště si můžete vychutnat souboj největších bouřliváků tenisové historie.  Obrázek 2: Svůj prostor dostaly v Tennis World Tour také legendy Andre Agassi a John McEnroe.  Obrázek 3: Některé světové hráče poznáte na první pohled, u jiných budete potřebovat hodně představivosti. 

Tennis World Tour musí dozrát

Žalostný technický stav jde ruku v ruce s audiovizuálním zpracováním. Samotné pohyby hráčů, pokud se nezaseknou nebo nezačnou cukat, vypadají docela dobře. Tvůrci si dali práci s prvky typickými pro světové hráče. Ale tím pochvala končí. Atmosféra na samotném dvorci je, kulantně řečeno, mrtvá. Podavači míčků jsou stojaté kulisy, lajnoví rozhodčí umí maximálně pohnout rukou jako semaforem při autu a diváci roboticky mávat rukama v imitaci potlesku bez zvukové odezvy. Na hřišti je prostě ticho jako v hrobě, žádné bouřlivé emoce jako známe z televize. Komentátor opakuje unylým hlasem desítku hlášek pořád dokola a obecenstvo občas hekne, když míček spadne na čáru, ale to je absolutně všechno. Tenis je přece sport gentlemanů a dam, u nějž se nehodí ani kýchnout, ne?

Tennis World Tour; gameplay: okolí Tennis World Tour; gameplay: kreace Tennis World Tour; gameplay: výhra

Obrázek 1: Dění na hřišti věnovali designéři v Tennis World Tour rozhodně více pozornosti než vytváření okolí kurtů, které působí značně uměle a neživě. Obrázek 2: O podivné baletní kreace nebude během zápasu nouze. Nevěřícně budete zírat na to, co tenisté na obrazovce dokáží předvést. Obrázek 3: Vítězná póza, nebo zoufalé pokleknutí před televizní obrazovkou? 

Hlava mi nebere ani systém počítání bodů. Nejsem si vlastně jistý, jestli tvůrci někdy viděli opravdový zápas. Je totiž zavedeným zvykem, že skóre se hlásí z pohledu podávajícího hráče, zatímco v Tennis World Tour se občas rozhodne rozhodčí lakonicky hlásit vše z pohledu vedoucího sportovce. Proti tradičním konvencím jde také řešení umístění v tabulce hráčů. Nejenže se vám během turnaje ukazuje vaše měnící se pozice v žebříčku (normálně se řeší až po skončení turnajů), ale také se může stát, že před vítězným finále můžete být na vyšší pozici než po něm. Řada podivností občas zavání ignorací, až amatérstvím, které dále strhává tento počin k nižšímu hodnocení.

V současném stavu se titul studia Breakpoint rozhodně nehodí doporučit. Pomocí opravných patchů a DLC se snad podaří potenciálně slibnou hru dovést k lepší formě, ale prozatím se raději dívejte třeba na French Open v televizi nebo osobně vyběhněte na reálné kurty s raketou v ruce. V obou případech se dočkáte pozitivnějších emocí než při hraní recenzovaného díla. Na druhou stranu musíme poznamenat, že v současné době není na trhu lepší hra z prostředí bílého sportu než Tennis World Tour (což je smutný, ale pravdivý fakt). Záleží už jen na vás, jak moc chcete před televizí zkoušet svůj hráčský um s raketou v ruce. Tato recenze byla napsána na PS4 verzi.

Tennis World Tour; wallpaper: odpal

Na kurtech Tennis World Tour se potkáte se zástupci světové špičky ATP a WTA. Bohužel dost nejslavnějších jmen aktuální špičky chybí.

Recenze Tennis World Tour: závěrečné hodnocení

Hodnocení 53% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
50%
Audiovizuální zpracování
60%
Znovuhratelnost
65%
Tennis World Tour; recenze

Klady

 • Jediný hratelný tenis pro současné konzole a PC
 • Pokus o přenesení atmosféry hráče na okruhu
 • Možnost si zahrát za některé současné tenisové ikony

Zápory

 • Obrovské množství chyb a bugů
 • Absence online zápasů (budou přidány)
 • Nerespektování základních tenisových zvyklostí
 • Rozhodnutí při vývoji tenisty se moc neprojevují
 • Nepřesné ovládání
 • Občas trhavé pohyby hráčů
 • Podivně chladná prezentace atmosféry zápasu
 • Žalostná zvuková stránka
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro Tennis World Tour PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 32-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5/i7 2.5 GHz / AMD Phenom II x2 2,5GHz Intel Core i5/i7 2.5 GHz / AMD Phenom II x2 2,5GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce 960 GTX / AMD R9 280 NVIDIA GeForce 960 GTX / AMD R9 280
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB RAM 4 GB RAM
HDD 8 GB 8 GB
i Mohlo by vás zajímat

Tennis World Tour vychází 22. května 2018 na konzole PS4 a Xbox One, 12. června 2018 na PCNintendo Switch.


Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací