KIDS TOPky Robotický vysavač Siguro
Zobrazit katalog

Pán prstenů: Prsteny moci; wallpaper: cover

Pán prstenů: Prsteny moci – Epizody 1 a 2 (RECENZE)

Na začátku září 2022 na streamovácí platformu Amazon Prime dorazily první dvě epizody seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, jednoho z nejambicióznějších a nejdražších televizních projektů vůbec, založeného na díle a světě stvořeném spisovatelem J. R. R. Tolkienem. Seriál od svého oznámení budil vášně skalních fanoušků, zejména kvůli castingu a obavám ze znesvěcení Tolkienova díla a odkazu. Jak se tedy tato kontroverzní show profiluje po premiéře prvních dílů?

Pokud vás zajímají obecné informace o seriálu Pán prstenů: Prsteny moci (další série, čeština, kde sledovat atd.), nahlédněte do druhé části článku Vše, co víme.


Autor: Štěpán LenkInfo


Zdroj obrázku: vlastní

Části článku:


Pán prstenů: Prsteny moci (RECENZE) – Obsah článku

  1. Pán prstenů: Prsteny moci – Obří rozpočet se nezapře
  2. Prsteny moci mají dobře našlápnuto
  3. Pán prstenů: Prsteny moci – Epizody 1 a 2: hodnocení

Pán prstenů: Prsteny moci – Obří rozpočet se nezapře


V první řadě je nutné zmínit, že astronomický rozpočet (téměř půl miliardy amerických dolarů) je na seriálu rozhodně znát a z audiovizuálního hlediska je na úrovni těch nejvypiplanějších filmových blockbusterů. Před kostýmy, maskami, triky, kamerou nebo výpravou Prstenů moci často bledne i přímá konkurence a dosavadní vrchol televizní fantasy, tedy série Hra o trůny a její aktuálně vysílaný spin-off Rod draka.

Středozemě v pojetí Amazonu je opravdu krásná na pohled, což je kromě jiného způsobeno i velkým množstvím praktických efektů a masek a vcelku střídmého použití digitálních triků (i když je jich i tak hromada). Prsteny moci tak po většinu času připomínají klasický fantasy velkofilm, jen rozdělený do více epizod. Seriál se samozřejmě nevyhne srovnání s filmovými trilogiemi Pán prstenů a Hobit Petera Jacksona, na které ztrácí trochu té poetiky a monumentálnosti, jinak se mu ale z vizuálního hlediska daří vcelku obstojně držet krok.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) CZ Dabing final trailer

zdroj: Total Film

Pán prstenů: Prsteny moci je na Amazon Prime Video k dispozici i s českým dabingem.

Příběhově se Prsteny moci odehrávají v takzvaném Druhém věku, tedy v období po poražení temného pána Morgotha a plíživém nástupu jeho služebníka Saurona k moci. Děj zatím sledujeme z pohledu hlavních národů Středozemě, tedy vznešených elfů zastoupených zejména mladou Galadriel (Morfydd Clark) a Elrondem (Robert Aramayo), technologicky vyspělých trpaslíků, před světem se skrývající odnoží hobitů zvaných Chluponozi a tak trochu živořících lidí poznamenaných dlouhou válkou. 

Příběh si samozřejmě připravuje půdu pro budoucí řady seriálu a rozjíždí hned několik příběhových linií, na nutnost uvést diváka do děje ale první dvě epizody i přes všechna pozitiva trochu doplácí. Na ploše dvou hodinových dílů se tak nevyhneme hromadě expozice, pomalému představování všech říší a mnohdy pohádkově strojeným dialogům pronášeným jinak solidními herci, čímž lehce trpí tempo samotného seriálu. 

Jednotlivé dějové linie se totiž odehrávají paralelně a zatím spolu úplně nesouvisí. Je téměř jisté, že se časem propojí a začnou směřovat jedním konkrétním směrem, za čtvrtinu první řady se ale seriál nikam výrazně neposunul a jen s ledovým klidem dál vykládá karty na stůl. Vzhledem k tomu, že všechny tyto události startují potenciálně velmi zajímavé zápletky, se divákovu pozornost daří udržet, ve svém vlastním zájmu by ale tvůrci ve třetí epizodě už měli pořádně dupnout na plyn.

Prsteny moci mají dobře našlápnuto


Ještě dlouho před premiérou prvních epizod Pán Prstenů: Prsteny moci vyvolával kontroverze především kvůli obsazení několika herců tmavé pleti do rolí elfů, trpaslíků či hobitů. Osobně v tom nevidím problém, jelikož všechny tyto postavy, jako je například trpasličí princezna Disa (Sophia Nomvete) nebo elf Arondir (Ismael Cruz Cordova), jsou totiž zajímavé a zahrané charismatickými herci. 

Částečně chápu argument, že tmavá barva kůže u trpaslíka žijícího pod zemí nebo elfa skrývajícího se v hustých lesích z biologického hlediska nedává úplně smysl, na druhou stranu se jedná o fantasy seriál a ne o historický dokument. Zatracovat tedy celý seriál kvůli faktu, že Středozemě je nyní rasově trochu rozmanitější, mi přijde poněkud malicherné.

Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: Arondir

zdroj: Amazon Prime

Po Středozemi se v Pán prstenů: Prsteny moci vyskytují i elfové, trpaslíci a hobiti tmavé pleti. Tolkienův odkaz to ale nijak neboří.

Celkově vzato jsem si ale první dvě epizody užil a vnímám je jako velmi slibný rozjezd ambiciózní fantasy show. A i když Pán Prstenů: Prsteny moci zjevně nebude tou nejvěrnější adaptací pod sluncem, atmosféru Tolkienova díla se podle mého názoru podařilo převést do seriálové formy velmi dobře, a ani v nejmenším jsem neměl pocit, že by tvůrci slavnému autorovi a jeho odkazu nějak plivali do tváře.

Samozřejmě se jedná o hodnocení pouhých dvou epizod z plánovaných osmi, takže celá show se může ještě zlepšit, nebo naopak drasticky zhoršit. V tuto chvíli bych se ale nebál Prsteny moci doporučit jak fanouškům knižní předlohy, tak i žánru fantasy obecně.

• Zdroje: Vlastní


Pán prstenů: Prsteny moci – Epizody 1 a 2


Hodnocení

Pán prstenů: Prsteny moci; recenze

Pán prstenů: Prsteny moci

DOPORUČUJEME: Pán prstenů: Prsteny moci se po prvních odvysílaných dílech jeví jako povedená adaptace Tolkienova díla s krásnou audiovizuální stránkou, solidním obsazením a potenciálně zajímavým příběhem, který tvůrci zatím stále naznačují jen v hrubých obrysech. Pozvolným budováním jednotlivých dějových oblouků ale místy poněkud trpí tempo jednotlivých epizod.


Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

Pán prstenů: Prsteny moci (INFO) – OBSAH

Pán prstenů: Prsteny moci: Trailery


Nejnovější trailery a ukázky, které jsou momentálně k seriálu Pán prstenů: Prsteny moci dostupné.

The Lord of the Rings: The Rings of Power - SDCC Trailer

zdroj: Amazon

(14. 7. 2022): The Lord of the Rings: The Rings of Power – Main Teaser | Prime Video

The Lord of the Rings: The Rings of Power – Main Teaser | Prime Video

zdroj: Amazon

(14. 2. 2022): The Lord of the Rings: The Rings of Power – Teaser Trailer | Prime Video

The Lord of the Rings: The Rings of Power – Teaser Trailer | Prime Video

zdroj: Amazon

(19. 1. 2022): The Lord of the Rings: The Rings of Power - Title Announcement | Prime Video

The Lord of the Rings: The Rings of Power - Title Announcement | Prime Video

zdroj: Amazon

Pán prstenů: Prsteny moci: ČSFD hodnocení, recenze


Seriál Pán prstenů: Prsteny moci momentálně sklízí převážně pozitivní hodnocení, která vyzdvihují krásnou audiovizuální stránku, zejména výpravu, masky, kostýmy, hudbu a triky, což je vzhledem k obřímu rozpočtu pochopitelné a hlavně očekávané. Tvůrcům se prý podařilo velmi dobře vystihnout mystickou poetiku Tolkienovy předlohy a show tak skýtá velký potenciál do budoucna.

Na druhou stranu, méně nadšené reakce seriálu vytýkají především pomalé tempo prvních dvou epizod a spíše nevýraznou hlavní dějovou linii, což ruku v ruce se strojenými dialogy a jednorozměrnými postavami podle některých kritiků dělá z Prstenů moci jen průměrnou fantasy podívanou s precizními technickými aspekty.

Tato hodnocení jsou platná k 5. 9. 2022.

Pán prstenů: Prsteny moci: Premiéra v ČR a kde sledovat


Seriál Pán prstenů: Prsteny moci (původní název The Lord of the Rings: The Rings of Power) měl na streamovací službě Amazon Prime premiéru 2. září 2022. První série má celkem 8 epizod, jejichž stopáž se pohybuje okolo 60 minut.

Pán prstenů: Prsteny moci: Český dabing a titulky


Seriál Pán prstenů: Prsteny moci je dostupný v českém jazyce. Diváci si jej tedy mohou užít jak s českými titulky, tak i s dabingem.

Pán prstenů: Prsteny moci: Příběh


Televizní seriál Pán prstenů: Prsteny moci nás stejně jako knihy zavede do Středozemě, fiktivní říše stvořené anglickým spisovatelem J. R. R. Tolkienem v první polovině 20. století. Příběh show se odehrává tisíce let před událostmi knih Pán prstenů či Hobit, tedy v takzvaném Druhém věku, jak tuto éru historie Středozemě nazval samotný Tolkien.

Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: Elrond

zdroj: Amazon

Mladý elf Elrond (Robert Aramayo) bude jednou z hlavních postav seriálu.

Druhý věk lze přibližně ohraničit dvěma klíčovými událostmi – začíná svržením Temného Pána Morgotha a končí první porážkou jeho služebníka Saurona, který je hlavním záporákem knižní trilogie Pán Prstenů. V seriálu bychom se tak měli dočkat ikonických momentů, jako je například ukutí Prstenů moci elfským kovářem Celebrimborem, nástup Saurona k moci a vytvoření posledního spojenectví mezi lidmi a elfy.

Show primárně sleduje osud mladé královny elfů Galadriel, jejíž mladická nerozvážnost a výbušnost se dosti liší od éterické verze z filmové trilogie Petera Jacksona. Do děje ovšem výrazně zasahuje i zcela originální charakter vytvořený přímo pro potřeby seriálové adaptace – elf černé pleti Arondir, který prožívá zakázaný vztah s lidskou léčitelkou Bronwyn. Multikulturalitě se Amazon ve své adaptaci koneckonců nijak nevyhýbá, další důležitou postavou je i trpasličí princezna Disa, jíž ztvárnila britská herečka Sophia Nomvete s africko-iránskými kořeny. 

Pán prstenů: Prsteny moci se částečně odehrává v říši Valinor, v průběhu show ale navštívíme i Mlžné hory, majestátní lesy poblíž hlavního města elfů Lindonu, ostrovní království Númenor, nebo trpasličí říši Moria, která je v seriálu ještě prosperujícím královstvím. Právě osud Númenoru a jeho lidu bude zřejmě jednou z klíčových dějových linií této TV show.

V seriálu se ale objeví i předchůdci hobitů a skřetů, kteří ještě nejsou tak organizovaní jako v Pánu prstenů a spíše vedou život sběračů v menších skupinkách

Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: první screenshot

První oficiální obrázek ze show Pán prstenů: Prsteny moci díky obřím stromům v pozadí prozradil jednu z lokací, kde se bude seriál odehrávat (pravděpodobně jde o tzv. dva valinorské stromy)

zdroj: Horizont

Pán prstenů: Prsteny moci: Herecké obsazení, postavy a tvůrčí tým


Jako každá správná epická fantasy i Pán prstenů: Prsteny moci disponuje slušnou řádkou postav, což logicky znamená i obsáhlý seznam herců a hereček, které budeme v seriálu pravidelně vídat. Středozemí nás tak provází Morfydd Clark jako mladší verze elfské královny Galadriel, Robert Aramayo (Hra o trůny) jako Elrond, Ismael Cruz Cordova (Mandalorian) jako elf černé pleti Arondir, Nazanin Boniadi jako lidská léčitelka Bronwyn, Owain Arthur a Sophia Nomvete jako trpasličí pár Durin a Disa, Charles Edwards (The Crown) jako elfský kovář Celebrimbor nebo Maxim Baldry (Protiúder) jako Isildur. Tím ale samozřejmě výčet herců a hereček ve větších či menších rolích nekončí.

Role tajemného hlavního záporáka se zhostil britský herec Joseph Mawle (Hra o trůny), dále se v seriálu objeví například Cynthia Addai-Robinson (Zúčtování), jako Tar-Míriel, Ian Blackburn (Behold The Ghost), Beau Cassidy, Kip Chapman (6 Days), Anthony Crum (Foam), Maxine Cunliffe (Fract), Will Fletcher (Sweet Taste of Souls), Benjamin Walker (Abraham Lincoln: Lovec upírů), jako král Gil-galad, Markella Kavenagh (My First Summer) jako hobitka Elanor a další.

Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: herecké obsazení

zdroj: vlastní

Pán prstenů: Prsteny moci: postavy a (herecké obsazení)


Zleva: Galadriel (Morfydd Clark), Elrond (Robert Aramayo), Celebrimbor (Charles Edwards), Arondir (Ismael Cruz Cordova), Bronwyn (Nazanin Boniadi), Durin (Owain Arthur), Disa (Sophia Nomvete)

Do pozice hlavních producentů show byla pasována dvojice Patrick McKay a John D. Payne, což jsou jména, která vám asi na první dobrou nic neřeknou. Oba dva ale pracovali na scénáři ke snímku Star Trek: Do neznáma, Payne navíc momentálně společně s Taikou Waititim pracuje na scénáři k nové verzi Flashe Gordona, která by do kin měla dorazit v roce 2023.

Pán prstenů: Prsteny moci: Předloha


Knižní série Pán prstenů, které předcházel atmosférou o poznání odlehčenější román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, patří bezesporu mezi ta nejslavnější a nejzásadnější díla moderní fantasy. Tolkien tvorbou svého epického díla strávil téměř celou dekádu (1945–1955) a původně jej plánoval vydat jako jednu knihu, vydavatel ale nakonec z obchodních důvodů (po 2. světové válce byl nedostatek papíru) prosadil rozdělení do tří svazků a jejich pojmenování na Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále.

Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: orkove

zdroj: Amazon

V Pán prstenů: Prsteny moci se objeví i staří dobří skřeti, i když se budou trochu lišit od těch známých z knižní trilogie Pán prstenů.

J. R. R. Tolkien stvořil fascinující a do posledního detailu promyšlený svět, jehož mytologii rozvíjel až do své smrti. Poté jeho syn Christopher Tolkien s pomocí spisovatele fantasy Guye Gavriela Kaye uspořádal některé Tolkienovy rukopisy a materiály do ucelené podoby a posléze je publikoval v knize Silmarillion. A právě z tohoto díla děj seriálu Pán prstenů: Prsteny moci z velké části vychází.

Scenáristé se ale nebáli si předlohu upravit podle své vize, největší změny se tak týkají především časové posloupnosti jednotlivých událostí. Středozemi totiž obývají téměř nesmrtelné a velmi smrtelné bytosti současně, většina lidských postav by tak během jedné sezóny zemřela stářím. Tvůrci tak časovou osu trochu zhustí a přizpůsobí potřebám své verze Tolkienova světa. Dokáží ale tato dramaturgická „vylepšení“ akcepovat skalní fanoušci knih? To je poměrně zásadní otázkou, která by v krajním případě mohla rozhodnout o úspěchu a neúspěchu celé show.

Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: plakát Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: plakát Pán prstenů: Prsteny moci; screenshot: plakát

zdroj: Amazon

Ještě před prvním trailerem Amazon zveřejnil sérii charakterových plakátů, kde si potenciální budoucí diváci mohli dobře prohlédnout detaily jednotlivých kostýmů. Zbytek plakátů naleznete na oficiálním twitteru seriálu.

Pán prstenů: Prsteny moci: Soundtrack/hudba


Ohledně hudby v Pán prstenů: Prsteny moci dlouhou dobu panoval trochu zmatek. Amazon sice nejprve sebevědomě vytruboval návrat Howarda Shorea, autora ikonické hudby z Jacksonových trilogií Pán prstenů a Hobit, která mu vynesla 3 Oscary, pak ale podobná prohlášení začala z internetu mizet a celá situace vypadala přinejmenším podezřele.

Nakonec ale všechno dobře dopadlo a tyto zvěsti se potvrdily, byť jen částečně. V Prstenech moci sice skutečně můžeme slyšet hudbu Howarda Shorea, slavný skladatel ale stvořil „pouze“ ústřední melodii. O zbytek soundtracku se totiž postaral neméně talentovaný Bear McCreary (Battlestar Galactica, Agenti S.H.I.E.L.D., Godzilla II Král monster a další), který pro očekávaný seriál napsal stovky hodin hudby. McCreary se nebojí kombinovat originální hudební motivy se symfonickým orchestrem, folkovými nástroji a chorály, minimálně po hudební stránce je tedy Pán Prstenů: Prsteny moci velmi zajímavou záležitostí.

Pán prstenů: Prsteny moci: Další informace a zajímavosti


  • Jedná se o první hraný seriál na motivy knižní série Pán Prstenů.
  • Rozpočet první série show činí neuvěřitelných 465 milionů dolarů. Pro představu, filmová trilogie Petera Jacksona stála okolo 280 a finální šestidílná sezóna Hry o trůny, tedy jednoho z nejpopulárnějších fantasy seriálů posledních let, okolo 90 milionů dolarů.
  • Seriál z licenčních důvodů přímo nenavazuje na filmové trilogie Pán Prstenů a Hobit od režiséra Petera Jacksona. Tvůrci seriálu se ovšem snažili udržet určitou návaznost alespoň z vizuálního hlediska.
  • První série seriálu Pán prstenů: Prsteny moci byla stejně jako filmy Petera Jacksona natáčena na Novém Zélandu, v sezóně druhé se ale celá produkce přesune do Velké Británie.
  • Natáčení druhé řady seriálu by mělo začít do konce roku 2022.
  • V traileru lze slyšet hudební motiv nápadně připomínající hudební téma Roklinky ze soundtracku filmového Pána prstenů Petera Jacksona.
  • V seriálu by se měli mimo jiné objevit i stromové bytosti zvané Enti.
  • Zakoupení autorských práv na svět stvořený J. R. R. Tolkienem Amazon přišel na 250 milionů amerických dolarů.

Pán prstenů: Prsteny moci série 2: Bude seriálová Středozemě pokračovat?


Druhá řada seriálu Pán prstenů: Prsteny moci již byla společností Amazon formálně potvrzena. Amazon získal práva na televizní zpracování Pána prstenů v roce 2017, přičemž součástí této dohody byl závazek na několik sezón seriálu a také potenciální spin-off sérii. Tolkienovo dílo tedy na Amazon Prime Videu čeká dlouhá a snad i zářná budoucnost. Každá nová série ale musí být ze strany Amazonu oficiálně schválena předem.

i

• Zdroje: IMDB


Pán prstenů - trilogie
Audiokniha MP3 - Audioknižní trilogie představuje Tolkienovo zakladatelské dílo světové fantasy v nezkrácené podobě o celkové délce téměř 60 hodin. - autor J. R. R. Tolkien, čte Aleš Procházka , 59hod. 16min.
897,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1C420
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací