PET PET

TicWatch Pro 4G/LTE (RECENZE) – dva displeje, Wear OS a eSIM

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

V dnešní recenzi se podíváme na jedinečné chytré hodinky TicWatch Pro 4G/LTE od tak trochu přehlíženého výrobce Mobvoi. Ty nabízí vzácnou kombinaci dvou displejů, systém Wear OS z dílny Googlu, samostatné telefonování skrze eSIM i mimořádnou odolnost dle vojenského standardu. Jak ale obstojí v každodenní zátěži?

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;

TicWatch Pro 4G/LTE – OBSAH

 1. Dva displeje, dva systémy
 2. Wear OS jako královská cesta k aplikacím
 3. Volání, notifikace a mobilní síť
 4. GPS, SOS a 96 aktivit
 5. Odolná konstrukce dle armádního standardu
 6. Ticwatch Pro 4G/LTE – specifikace, dostupnost a cena

Dva displeje, dva systémy

výběrem chytrých hodinek typicky přichází i dilema nad volbou displeje. Zatímco AMOLED disponuje nádherným obrazem v každém ohledu, transflektivní a LCD panely lákají na delší výdrž baterie či výbornou čitelnost dokonce i na přímém slunci. Takřka dokonalým řešením mohou být právě TicWatch Pro 4G/LTE, které nabízí vrstvený displej tvořený dvěma nad sebou umístěnými panely. Uživatel tak nemusí volit mezi pozitivy jednoho či druhého displeje, ale obdrží jednoduše oba, čímž získá to nejlepší za každé situace.

Prvním typem je úsporný FSTN LCD displej, který běží nepřetržitě a vypíná se jen při aktivaci druhého displeje. LCD umí zobrazit jen základní údaje, jako je čas, datum, stav baterie nebo počet kroků. Výjimkou je sportovní aktivita, při které ukazuje všechny podstatné informace včetně tepu, doby tréninku, spálených kalorií či překonané vzdálenosti. Ačkoliv na první pohled LCD displej tak trochu připomíná staré digitálky, díky výborné čitelnosti na slunci je ideální volbou při sportování za slunečného počasí.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Pohled na LCD displej chytrých hodinek TicWatch Pro 4G/LTE.

Druhý displej využívá technologii AMOLED, která je známá svými famózními barvami, věrnou černou, ale i typicky vyšším rozlišením. To v případě TicWatch Pro 4G/LTE činí nádherných 400 × 400 pixelů, díky čemuž je obraz výjimečně jemný. Právě AMOLED nabízí přístup ke všem chytrým funkcím, a uživatel jej proto aktivuje prakticky při každé interakci. Zatímco v přesvětlených situacích je čitelnost o něco horší, ve tmě je AMOLED naopak jedinou možností, jelikož LCD panel nemá podsvícení. Určitou nevýhodou je pouze vyšší spotřeba energie, což je také důvod, proč je AMOLED displej typicky vypnutý a aktivuje se teprve dvojitým poklepáním, stiskem tlačítka nebo otočením zápěstí.

Pro AMOLED displej je připraveno obrovské množství ciferníků, ze kterých většina neukazuje pouze čas, ale i užitečné údaje, jako je třeba tepová frekvence, venkovní teplota nebo počet ušlých kroků. Některé ciferníky lze navíc editovat a vedle designu můžeme změnit i jednotlivé ukazatele, kterých je k dispozici přes 30 druhů. V některých případech ukazatele v ciferníku fungují i jako zástupci, a jediným kliknutím se tak dostaneme rovnou do příslušné aplikace, což samozřejmě značně usnadňuje a urychluje práci s oblíbenými funkcemi. TicWatch Pro 4G/LTE mají i poněkud přebytečnou funkci Always on, která ponechává zapnutý AMOLED displej, na němž zobrazuje pouhou část informací (viz fotografie níže).

Displej hodinek TicWatch Pro 4G/LTE automaticky upravuje jas dle okolního světla a uživatelé s horším zrakem zase ocení možnost zvětšení písma. Oba displeje pochopitelně mají shodný rozměr 1,39 palců a oba jsou zároveň kryty odolným sklíčkem Corning Gorilla Glass 3, které TicWatch Pro 4G/LTE chrání před zbytečnými škrábanci nebo prasknutím.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Vlevo základní ciferník AMOLED displeje, vpravo funkce Always on.

Wear OS jako královská cesta k aplikacím

Zatímco někteří výrobci nabízí jednoduché prostředí s omezeným počtem aplikací, TicWatch Pro 4G/LTE ukrývají citelně komplexnější systém Wear OS od společnosti Google. Ten sice k plnému zorientování může vyžadovat několik dní, zato však nabízí nepoměrně více možností. Jedinou výtku lze mít snad jen k omezenému počtu aplikací při listování z hlavní obrazovky, kde je připraveno jen pět volných míst, což náročnějším uživatelům nemusí vždy stačit. Zbylé funkce samozřejmě najdeme v přehledném seznamu a Wear OS nepostrádá ani užitečný režim letadla, režim kina nebo možnost vypnout zvuk.

Vedle mnoha základních funkcí, o kterých si povíme dále, lze do TicWatch Pro 4G/LTE nainstalovat pestrou várku nových aplikací. K dispozici je totiž Obchod Play, ve kterém najdeme snad vše, na co si člověk může vzpomenout. Vedle populárních služeb, jako je Messenger, Spotify, Nike Run Club nebo Strava, nechybí ani aplikace pro čtení zpráv, recepty nebo nejrůznější hry. Obchod Play u každé aplikace nabízí popis, screenshoty i hodnocení uživatelů a výběr snad už ani nemůže být propracovanější.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Pohled na seznam aplikací a funkcí chytrých hodinek TicWatch Pro 4G/LTE.

Protože je Wear OS produktem Googlu, TicWatch Pro 4G/LTE se pochopitelně pyšní mnoha užitečnými funkcemi tohoto technologického giganta. Vedle Google překladače je nutné zmínit zejména Google Pay (NFC), byť na podporu placení si v ČR musíme ještě počkat. Další důležitou aplikací je Google asistent, který po nadiktování pokynu v angličtině splní snad jakýkoliv příkaz, ať už jde o volání, nastavení připomínky, nebo poslání textové zprávy. Diktování přitom funguje naprosto excelentně i v češtině a ani jednou se mi nestalo, že by text byl jakkoliv zkomolen.

Wear OS patří mezi náročnější systémy, které vyžadují solidní hardwarový výkon. Ačkoliv čip Qualcomm Snapdragon Wear 2100 rozhodně nepatří mezi nejnovější, operační paměť navýšená na 1 GB RAM zajišťuje dokonale plynulý chod celého systému. TicWatch Pro 4G/LTE vedle Bluetooth 4.2 ukrývají také technologii WiFi, která umožňuje určitou nezávislost na chytrém telefonu, stejně jako bleskurychlé stahování aplikací. Zatímco Wear OS je jednoznačným pozitivem, v hodinkách najdeme také řadu aplikací od výrobce Mobvoi. I ty jsou hezky propracované a v některých případech jsou zajímavou alternativou, na rozdíl od aplikací Googlu však zůstávají v angličtině.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Vlevo přehled denní aktivity, vpravo nabídka pro spuštění aktivního sportu.

Volání, notifikace a mobilní síť

V chytrých hodinkách TicWatch Pro 4G/LTE na uživatele čeká dlouhá řada funkcí, mezi nimiž nechybí budík, stopky, časovač, agenda, připomenutí, svítilna, časovač pro umývání rukou, dechová cvičení pro zklidnění, nalezení telefonu nebo předpověď počasí.

TicWatch Pro 4G/LTE již ve svém názvu lákají na možnost samostatného volání a připojení k internetu. K tomu je nutné pořídit eSIM se samostatným telefonním číslem, jelikož v současné době v ČR nelze sdílet jedno číslo pro eSIM i klasickou SIM kartu. Zabudovaný mikrofon a reproduktor ale využijete i při volání skrze telefon. TicWatch Pro 4G/LTE jednoduše necháte připojené ke smartphonu a jakmile vám někdo zavolá, hovor můžete vzít a vyřídit přímo na hodinkách. V praxi se tato možnost ukázala být neskutečně užitečná a hovor konečně vyřídíte i bez zdlouhavého chození a hledání telefonu. Příchozí volání lze také odmítnout nebo na něj reagovat předpřipravenou zprávou.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Vlevo pohled na zadní stranu, vpravo aktivovaný LCD displej.

K dispozici jsou také notifikace z celé řady aplikací. Zatímco některá upozornění si lze pouze přečíst, například na zprávy z Messengeru lze reagovat posláním palce nahoru, samolepkou, ale třeba i psanou zprávou. TicWatch Pro 4G/LTE také ví o čemkoliv přehrávaném na telefonu, ať už jde o hudbu, či jakékoliv video. Přehrávané médium proto můžeme ovládat přímo z hodinek, ať už jde o pozastavení, přeskočení, nebo změnu hlasitosti. Žádným problémem není ani česká diakritika a všechny znaky se zobrazují zcela správně.

Tím se dostáváme k hudbě, kterou je možné uložit přímo do hodinek, a přehrávat ji tak i bez telefonu v dosahu. Ačkoliv hodinky dokážou přehrávat hudbu přímo, kvalitního zvuku pochopitelně dosáhneme teprve s využitím bezdrátových sluchátek nebo reproduktorů. Třebaže výrobce uvádí kapacitu vnitřní paměti 4 GB, uživatel má k dispozici pouze 1,81 GB, do nichž se však vedle hudby musí vejít také aplikace a vše ostatní.

Největší slabinou chytrých hodinek TicWatch Pro 4G/LTE je rozhodně baterie. Ačkoliv 415mAh akumulátor nemá malou kapacitu a hodinky dle výrobce vydrží až 30 dnů, jde pouze o maximální hodnotu dosažitelnou v tzv. esenciálním módu. Do toho se dostaneme úplným vypnutím systému Wear OS, a tím i AMOLED displeje, čímž přicházíme o všechny chytré funkce vyjma měření tepu na vyžádání. Při běžném používání Wear OS se ale dostáváme na přibližně 2 dny, což sice není nikterak tragická hodnota, od TicWatch Pro 4G/LTE jsme však čekali více. Naopak chvályhodné je automatické spuštění esenciálního módu při 5% hodnotě baterie, což zachovává přehled o hlavních údajích, jako je třeba čas. Potěší také magnetická nabíječka, která je magnetická i z vnější strany, což při přichycení třeba na stolním počítači zajišťuje absolutní stabilitu.

GPS, SOS a 96 aktivit

Chytré hodinky TicWatch Pro 4G/LTE potěší také sportovce. Připraveno je totiž hned 96 aktivit včetně méně běžných režimů, jako je zahradničení, chůze s kočárkem nebo jízda na invalidním vozíku. Zatímco u mnoha režimů najdeme jen ty nejpodstatnější údaje, jako je čas tréninku, tepová frekvence, spálené kalorie nebo kardio body, u nejrozšířenějších sportů jsou k dispozici také podrobnější informace. U mnoha sportů navíc funguje automatické zastavení, takže pokud jsme nuceni někde fyzicky zastavit, nemusíme aktivitu v hodinkách ručně stopovat a po chvíli zase zapínat. Celkově vzato však TicWatch Pro 4G/LTE neuspokojí nejnáročnější sportovce, kteří vyžadují ty vůbec nejpokročilejší funkce.

Pro efektivní sportování je naprostou nutností měření srdečního tepu. S TicWatch Pro 4G/LTE však nemusíme přemýšlet ani nad významem aktuální hodnoty tepovky. Hodinky nás totiž rovnou zařadí do jedné z pěti zón: resting, warm up, fat burn, cardio a anaerobic. Srdeční frekvenci lze navíc zaznamenávat po celý den a díky upozornění třeba na neobvykle vysoký tep si můžeme i preventivně odpočinout. Celodenní vývoj tepu si lze prohlédnout také na přehledném grafu, který se pro větší přehlednost upravuje dle aktuálního času. V 11 dopoledne proto zobrazuje tep od 0 do 12 hodin dopoledne, následně od 0 do 18 hodin a tak dále. Mimo graf je možné podívat se i na rozložení tepu do již zmíněných zón, takže máme přehled o celkové denní aktivitě a zátěži.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Vlevo ciferník AMOLED displeje, vpravo LCD displej.

Chytré hodinky TicWatch Pro 4G/LTE jsou vybaveny hned třemi polohovými systémy – GPS, GLONASS a Beidou. Při venkovních aktivitách proto můžeme přesně zaznamenat trasu, zdolanou vzdálenost, ale třeba i rychlost. Při našem testování hodinkám stačilo jen několik málo vteřin a GPS byla připravena k akci. Mezi paneláky sice měla GPS občas problémy, v jiných lokalitách však fungovala spolehlivě.

Nejen pro sportovně založené jedince je připraveno neustálé monitorování ušlých kroků, překonané vzdálenosti, spálených kalorií, ale třeba i aktivních hodin jakožto doby, ve které jsme byli alespoň trochu aktivní. Zejména pro outdoorové aktivity je pak připravena funkce SOS, která vytočí tísňovou linku. Přímo z hodinek se nám ozve operátor, a snadno si tak přivoláme životně důležitou pomoc. Funkce SOS funguje také v České republice.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Vlevo základní ciferník AMOLED displeje, vpravo úvodní obrazovka pro spuštění aktivity.

Odolná konstrukce dle armádního standardu

Chytré hodinky TicWatch Pro 4G/LTE s rozměry 45,15 × 52,8 mm a tloušťkou 12,6 mm rozhodně patří mezi robustnější modely. Zatímco líbivá fazeta je z nerezové oceli a zadní část zase z hliníku, zbytek těla tvoří kombinace polyamidu a skelného vlákna. Vyjma odolné přední korunky s elegantními vroubky proto hodinky působí poněkud plastovým dojmem, byť o finální odolnost se rozhodně není třeba obávat.

TicWatch Pro 4G/LTE se totiž chlubí armádním standardem MIL-STD-810G, který zvládá teploty od −20 °C do 55 °C, stejně jako teplotní a tlakové šoky, sluneční záření, slané prostředí, písek či vlhkost. Hodinky ostatně odpovídají stupni krytí IP68, a nabízí proto dokonalou ochranu před prachem či nepřetržitým ponořením do vody v menší hloubce. Deště, umývání rukou či plavání se tak rozhodně obávat nemusíme, zatímco hlubšímu potápění bychom se měli raději vyhnout. K dispozici je také reproduktor s technologií pro odstranění vlhkosti a na vodu je připraven i 22mm vyměnitelný řemínek, který je díky silikonu vhodný pro běžné nošení i na sportovní aktivity.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika; TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;
Vlevo pohled na boční tlačítka při spuštěném LCD displeji, vpravo základní ciferník AMOLED displeje.

Ovládání probíhá především skrze dotykovou obrazovku, která reaguje okamžitě a naprosto spolehlivě. Dále využijeme dvě tlačítka na pravé straně, která sice mají odlišnou podobu, obě však slouží k obyčejnému mačkání. Krátký stisk horního tlačítka využijeme pro návrat na hlavní obrazovku, zatímco jeho držením aktivujeme Google asistenta. Spodní tlačítko sice defaultně zobrazuje aktivity, jeho funkci však můžeme přenastavit třeba na budík, svítilnu, počasí nebo cokoliv jiného. Delším stiskem pak otevřeme nabídku s některými klíčovými možnostmi, jako je třeba SOS, restart, vypnutí nebo esenciální mód. Zajímavou možností ovládání jsou gesta, kdy například zatřesením přejdeme na hlavní obrazovku a rychlým otočením zápěstí zase můžeme srolovat. V praxi však takové ovládání není příliš intuitivní a využitelné je snad jen pokud nemáme druhou ruku k dispozici (třeba na kole).

TicWatch Pro 4G/LTE – specifikace, dostupnost a cena

Chytré hodinky TicWatch Pro 4G/LTE se vyrábí pouze černém provedení. To působí napůl sportovním a napůl zase elegantním dojmem, takže se hodí takřka do každé situace. Hodinky lze zakoupit již nyní, a to pouze na Alza.cz, kde jsou v exkluzivním prodeji.

TicWatch Pro 4G/LTE; chytré hodinky; smartwatch; Google Wear OS, nositelná elektronika;

TicWatch Pro 4G/LTE

Chytré hodinky

TicWatch Pro 4G/LTE jsou unikátní chytré hodinky využitelné při běžném nošení, aktivním sportování i v náročných outdoorových podmínkách. Unikátní vrstvený displej zajišťuje nejlepší vlastnosti v každé situaci, plynule běžící Wear OS zase obsáhlé možnosti rozšíření a s eSIM můžeme volat nebo být online bez omezení. To vše ve vodotěsném provedení dle armádního standardu dává tušit, že s TicWatch Pro 4G/LTE se opravdu jen tak neztratíme.

Klady

 • eSIM s podporou volání a internetu
 • Unikátní vrstvený displej
 • Wear OS s přístupem k mnoha aplikacím
 • Armádní standard odolnosti
 • Funkce SOS

Zápory

 • Menší výdrž baterie
 • Pro někoho příliš robustní
 • Zatím nefunkční Google Pay
Michal Mikle

Daniel Hlas

Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.

i Mohlo by vás zajímat
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací