Aktuální rychlost doručení: 
AlzaBoxy
Prodejny
Partnerská odběrná místa
Doručení na adresu

0-1 den
0-1 den
1-2 dny
0-2 dny
Vánoční trháky AlzaPlus+

10 tipů a triků, jak fotit mobilním telefonem

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Focení mobilem je bezpochyby fenomén. Už dlouho neplatí, že by mobilní fotoaparáty nabízely nízkou kvalitu. Naopak, výsledky moderních fotomobilů jsou rok od roku lepší a ty kvalitnější podávají obdivuhodné výsledky, byť se profesionálním zrcadlovkám pořád nevyrovnají. Telefon máme navíc takřka neustále u sebe a vzít jej na výlet je v mnoha případech pohodlnější a vhodnější, než brát těžší fotoaparát s objektivy a další výbavou. Není proto divu, že po telefonu sahají v čím dále větší míře i zapálení amatérští fotografové. V následujícím textu se s vámi podělíme o tipy a triky, jak fotit mobilním telefonem.

Jak fotit mobilním telefonem; tipy a triky

10 tipů a triků, jak fotit mobilním telefonem – OBSAH

 1. Naučte se používat scénické režimy
 2. Využívejte foto aplikace pro mobilní telefony
 3. Foťte mobilním telefonem ve formátu RAW
 4. Vytěžte maximum z kompaktnosti a pohotovosti telefonu
 5. Pořiďte si stativ
 6. Zkuste režim HDR
 7. Naučte se základní kompoziční pravidla
 8. Nepoužívejte digitální zoom
 9. Mějte světlo na své straně
 10. Ostřete na oči
 11. Bonusový tip. Psí kusy s fotoaparátem, aneb AR filtry a emoji

TOP fotomobily 2021

iPhone 13 Pro Max

Apple se svou letošní novinkou iPhone 13 Pro Max opět dokázal vyšvihnout na špičku toho, co umí fotoaparáty v mobilních telefonech. Tříoký zadní fotoaparát v sestavě 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,8) + 12 Mpx (f/1,8) disponuje optickým zoomem a také stabilizací, která se týká přímo snímacího čipu, nikoliv objektivu samotného. Nový navržený širokoúhlý fotoaparát má větší snímač s 1,9µm pixely, největší, jaký kdy iPhone měl, pro méně šumu a rychlejší závěrku potřebnou pro kvalitní snímky za různých světelných podmínek. Pro milovníky natáčení videa je určen filmařský režim, který využívá schopností čipsetu Apple A15 Bionic. V něm lze například přeostřovat mezi klíčovými objekty v záběru v reálném čase.

iphone 13 pro max

iPhone 13 Pro

Špičková výbava u iPhonů pro rok 2021 není vyhrazena jen tomu největšímu modelu z celé řady. I menší Pro model, tedy iPhone 13 Pro, nabízí trojitý stabilizovaný fotoaparát včetně například optického zoomu. Jeho výbava je totiž naprosto stejná, na rozdíl od dřívějších let. Rovněž iPhone 13 Pro tak přináší mimo jiné zapojení umělé inteligence, výkonný noční režim, filmařský režim a všechny další funkce a technologie. 

iPhone 13 Pro

Google Pixel 6 Pro 5G

Mobilní telefony od Googlu byly vždycky synonymem pro špičkové fotomobily a ten nejnovější není žádnou výjimkou. Nabídne sestavu tří fotoaparátů (50 Mpx (f/1,9) + 48 Mpx (f/3,5) + 12 Mpx (f/2,2), čtyřnásobný optický zoom na teleobjektivu a výrazný podíl umělé inteligence. Ta přijde k duhu např. ve funkci Magic Eraser, s jejíž pomocí lze z fotek jednoduše odstranit nežádoucí objekty.

Google Pixel 6

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Telefon Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je v oblasti fotoaparátu bezesporu přístrojem, kterým chce korejský gigant zatopit konkurenci. Zaujme už štědrým rozlišením hlavního snímače – uživatele čeká celých 108 Mpx. Sestavu doplňují hned dva 10Mpx teleobjektivy, jeden s 3násobným a druhý dokonce s 10násobným zoomem. Sestavu doplňuje ještě ultraširoký objektiv s 12Mpx rozlišením. Samsung rovněž „přibalil“ pokročilý noční režim, jehož výsledky příjemně překvapí. Potěší i skvělá stabilizace obrazu a natáčení videí až v 8K rozlišení.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Tip z nižších cenových pater: Xiaomi Redmi Note 10 Pro

I v rámci nižší cenové hladiny lze najít mobilní telefon, který fotí na slušné úrovni. Takovým případem je Xiaomi Redmi Note 10 Pro, který na první pohled zaujme svým hlavním snímačem s rozlišením 108 Mpx. Širokoúhlý objektiv zabírá až 118° úhel, což oceníte, pokud chcete do záběru dostat co nejvíce objektů. S hloubkovým a makro objektivem pak pořídíte krásné portrétní fotografie s bokeh efektem nebo makro snímky z blízkosti už od dvou centimetrů. Výsledek vzhledem k ceně telefonu příjemně překvapí a rozhodně nezklame.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Tip č. 1. Jak fotit mobilem bez velkých úprav? Naučte se používat scénické režimy

Ptáte se, jak fotit telefonem, abyste dosáhli kvalitních výsledků? Odpovědí je „svatá trojice fotografování", ISO, čas a clona. Tři parametry, které představují základní kámen každé fotografie. Mobilní telefony oproti zrcadlovkám a pokročilým kompaktům, jejich plné ovládání často neumožňují. To si ale nelze vyložit tak, že je vhodné přenechat vše telefonu. Automatická expozice zvládá totiž pouze základní situace. Vhodným kompromisem jsou scénické režimy. Mezi ty nejběžnější se počítá Portrét, Krajina, Sport, Makro, Noční portrét a Bez blesku.

Jak se vyznat ve scénických režimech?

Scénický režim PortrétPortrét

V případě portrétu je žádoucí dosáhnout rozmazaného pozadí, čímž objekt opticky vynikne. Tento efekt je mezi fotografy označován jako bokeh a aktuální telefony se dvěma a více čočkami jej zvládají skutečně s bravurou. Docilují toho tak, že jedna čočka zaznamenává samotný objekt, zatímco ta druhá si všímá okolí a takových věcí, jako je vzdálenost objektu od pozadí. Druhým způsobem je vytvoření tohoto efektu v postprodukci, často s využitím kouzel umělé inteligence. Alternativou je ještě fotografování dvou snímků se dvěma ohnisky a jejich následné sloučení do jedné výsledné fotografie. I v tomto případě se pracuje s umělou inteligencí. Telefon proto volí nízká clonová čísla, čas alespoň 1/50 s a co nejnižší ISO. Fotoaparát v případě potřeby sáhne i po blesku. Doporučujeme pokud možno upřednostňovat přirozené světlo. Zabudovaný blesk má destruktivní vliv na celkovou atmosféru snímku.

Scénický režim KrajinaKrajina

Oproti portrétu je zde naopak žádoucí dosáhnout co nejvyšší hloubky ostrosti. To znamená, že je obraz prokreslený v celém svém prostoru. Přístroj proto volí vysoká clonová čísla (cca od f/8 až f/16), snímky následně doostřuje a zvyšuje kontrast. S vysokou clonou dochází k prodloužení expozičního času. Abyste zabránili rozmazání fotografie, je vhodné zejména za horších světelných podmínek sáhnout po stativu. Pro focení krajiny má většina mobilů své speciální nastavení, které lze nastavit jednoduše z výběru režimů. Poté stačí zaostřit a zachytit momentku.

Scénický režim SportSport

Zachytit sportovce v zápalu boje vyžaduje krátké expoziční časy. V opačném případě hrozí tzv. pohybové rozostření. Aby tomu přístroj zabránil, volí nejnižší možné clonové číslo a nebojí se sáhnout ani po vyšších hodnotách ISO. Nadto je využito kontinuální ostření, které objekt nepřetržitě udržuje ostrý. Pomůže také, pokud budete objekt sledovat a ne jen čekat, kdy se objeví v záběru. Pamatujte také na prodlevu mezi stiskem tlačítka a tím, kdy mobil bude exponovat. 

Scénický režim Noční portrétNoční portrét

Oproti běžnému portrétu se zde předpokládá pozadí osvětlené umělým světlem. Telefon proto využije blesk k nasvícení fotografovaného objektu. Zároveň aby zachytil atmosféru pozadí, nastaví delší dobu expozice. Abyste zabránili rozostření, je často nezbytné využít stativu. Vývoj systémů pro noční fotografování je velmi rychlý a aktuální špička mezi mobilními telefony, např. řady iPhone 13, umí doslova zázraky i v situacích, na kterých by si mnohé starší modely vylámaly zuby.

Tip č. 2. Využívejte foto aplikace pro mobilní telefony

Pokud chcete získat lepší kontrolu nad nastavením či dodatečné funkce, doporučujeme opustit předinstalovanou aplikaci fotoaparátu, která je zpravidla obětí snahy učinit vše komukoliv maximálně přístupné. Zejména pro operační systémy Android a iOS je dnes k dispozici celá řada kvalitních alternativ, které ty výchozí předčí v téměř každém aspektu.

focení mobilem; noční fotografie bez stativu

Podobné noční fotografie byly ještě před několika lety oříškem i pro digitální zrcadlovky. Vývoj ale pádí mílovými kroky, a tak ty nejlepší fotomobily zvládnou fotografovat i za slabého osvětlení bez výraznější degradace kvality.

Stejně jako v případě fotoaparátů, i snímky pořízené mobilním telefonem často, aby naplnily vizi fotografa, potřebují dodatečný zásah. Ačkoliv grafické programy známé z osobních počítačů jsou robustnější, pro základní úpravy skvěle poslouží i foto editory na mobilních telefonech. Ty hojně využívají předdefinovanou sadu foto filtrů. Stačí vybrat jednu z nabízených možností a upravený snímek ihned publikovat na sociálních sítích. Najdou se však výjimky, které dovolují pokročilou ruční úpravu expozice, vyvážení bílé či přidání efektního rozostřeného pozadí.

Pamatujte však na to, že všechny níže představené aplikace by měly sloužit pouze k rychlým úpravám přímo „v terénu“, když není čas a spěcháte na zveřejnění fotek. Pokud to ale s focením myslíte alespoň trochu vážně, vždy fotky zpracovávejte až v klidu v počítači. Malá obrazovka mobilního telefonu totiž dovede ledacos schovat. Software pro PC také umožňuje lepší kontrolu nad výslednou podobou snímku.

Tipy na foto aplikace, které stojí za vyzkoušení

Camera FV-5 promění váš telefon v zrcadlovku

Výchozí aplikace pro focení telefonem je určena v prvé řadě laikům. Pokud chcete upravovat ISO, clonu, rychlost závěrky, provádět korekci expozice či vyvažovat bílou, je potřeba zdlouhavě se prohrabávat nastavením. Camera FV-5 cílí právě na ty uživatele, kteří chtějí vytěžit z telefonu maximum a mít nad ním během focení plnou kontrolu. Aplikace je dostupná pro systém Android.

CAMERA FV-5CAMERA FV-5CAMERA FV-5

ProCapture, noční fotografie pro každého

Aplikace určená pro noční fotografii. Umožňuje ručně upravit vyvážení bílé a zvolit režim pro redukci digitálního šumu. Dostupná je pro operační systémy Android a iOS. Její základní podoba je zdarma (s reklamami), po zakoupení plné verze vám jsou zpřístupněny dodatečné funkce (histogram). Náročnějším uživatelům doporučujeme sáhnout po aplikaci Night Camera (dostupná pro Android a iOS), případně Average Camera Pro (dostupná pouze pro iOS).

ProCaptureProCaptureProCapture

Snapseed, uživatelsky přívětivá aplikace pro všechny

Uživatelsky přívětivá aplikace pro úpravu snímků přímo v telefonu z dílny společnosti Google. Obsahuje vše potřebné včetně selektivních úprav vybraných částí snímků nebo možnosti nechat fotografii upravit automaticky. Nadto potěší, že je zdarma. Aplikace je dostupná pro systémy Android a iOS.

SNAPSEEDSnapseedSnapseed

After Focus, rozostřené pozadí snadno a rychle

Efekt rozmazaného pozadí (tzv. bokeh) je zejména u portrétních snímků žádoucí. Mobilní telefony zde ale vůči běžným fotoaparátům ztrácejí. V současnosti sice vybrané modely disponují vysokou světelností, ale využití pouze pevného a nadto širokého ohniska je přeci jen limitující. Aplikace After Focus vám umožní do vašich snímků rozostřené pozadí dodatečně přidat, a tak relativně snadno zásadním způsobem vylepšit atraktivitu snímků. Aplikace je dostupná pro systémy Android a iOS.

After FocusAfter FocusAfter Focus

Pixlr-O-Matic, aplikuj filtr a publikuj

Určena je pro uživatele, kteří se nechtějí hrabat v jednotlivých parametrech, nýbrž chtějí využívat předpřipravené filtry. Pixlr-O-Matic nabízí řadu zajímavých efektů, které potřebnou práci odvedou za vás. Vhodný je zejména pro tvorbu efektivních snímků, které obratem umístíte na sociální sítě. Aplikace je dostupná pro systémy Android a iOS.

PIXLR-O-MATICPIXLR-O-MATICPIXLR-O-MATIC

Prisma, umělecké filtry

Dle některých názorů aplikace s nejlepšími foto filtry vůbec. Finální verdikt necháme na vás, výsledky jsou však opravdu zajímavé. Filtry umně napodobují umělecké styly umělců jako Van Gogh, Mondrian či Picasso. Po nedávné aktualizaci navíc přibyla možnost editovat obdobným způsobem i videa. Aplikace je určena pro systémy Android a iOS. Protože je zdarma, doporučujeme ji přinejmenším vyzkoušet. Aplikace je dostupná pro systémy Android a iOS.

PrismaPrismaPrisma

Instagram mění fotografii ve společenskou událost

Opomenout nemůžeme ani známou aplikaci Instagram, která do velké míry napomohla ke slávě fenoménu selfie a aplikaci foto filtrů. Instagram je nejenom určen k focení a následné úpravě snímků, ale představuje rovněž svébytnou sociální síť zaměřenou na sdílení výtvorů uživatelů. Aplikace je charakteristická využitím čtvercového formátu fotografií. Instagram je dostupný pro Android a iOS.

InstagramInstagramInstagram

Adobe Photoshop Express zvládá úpravy i koláže

Adobe pustilo na trh (drahé) profesionální nástroje pro editaci fotografií Photoshop a Lightroom. Rozhodli se ale promluvit i do oblasti úpravy fotografií v mobilním telefonu. Adobe Photoshop Express je v základní verzi zdarma, po registraci se jeho možnosti výrazně rozšíří – a navíc to jde stále bez placení. Pro rychlé úpravy je k dispozici velké množství filtrů – celá řada černobílých, mnoho určených pro fotky krajiny či portréty. K dispozici je samozřejmě i klasická úprava fotek pomocí posuvníků: doostření, úprava tmavých a světlých složek obrazu apod. Photoshop Express pomůže i s ořezem a odstraněním drobných kazů na fotografiích. Jednoduše se dají vytvořit také koláže z vašich fotek. Používání je intuitivní a výsledky velmi pozitivní. K dispozici je pro Andoid i iOS.

Adobe Photoshop ExpressAdobe Photoshop ExpressAdobe Photoshop Express

Tip č. 3. Foťte mobilním telefonem ve formátu RAW

Pokud to s focením mobilem myslíte vážně, doporučujeme opustit JPEG a začít využívat formát RAW. Slyšíte o něm poprvé? Není divu. Po dlouhou dobu jej výrobci implementovali pouze do digitálních zrcadlovek a pokročilých kompaktů. Ani dnes není podpora ukládání bezeztrátového formátu RAW v telefonech automatická. Některé přístroje jej nepodporují vůbec, případně vyžadují speciální aplikaci (například Camera FV-5).

RAW oproti JPEG nabízí výrazně snadnější vyvážení bílé barvy, možnost doladit expozici či třeba upravit si k obrazu svému barevné kanály. Často i fotografie, které by byly kvůli chybnému nastavení fotoaparátu v JPEG odsouzeny k vymazání, lze s využitím formátu RAW zachránit.

focení mobilem; RAW; expozice

Jsou chvíle, kdy na pečlivé nastavování telefonu jednoduše není čas. Formát RAW dokáže zachránit nejednu nevyvedenou expozici. Například zde alespoň zmírnil přepaly. Bohužel RAW podporují jen některé fotomobily.

Samozřejmě, že věc není černobílá. JPEG využívá pouze část dat dodaných fotoaparátem. Oproti tomu RAW obsahuje veškeré informace získané snímačem. To se podepisuje na násobně větší velikosti, kterou si pořízená fotka ukousne z paměti telefonu. Každou fotografii je navíc nutno „vyvolat“. Ne náhodou je RAW s oblibou přirovnáván k filmovému negativu.

RAW fotografii je potřeba převést do formátu JPEG ve specializovaném programu. Pokud upřednostňujete práci na počítači, skvěle poslouží třeba Photoshop či Zoner Photo Studio. Vhodné aplikace existují rovněž i pro mobilní telefony. Za všechny například Photo Mate R3.

Tip č. 4. Vytěžte maximum z kompaktnosti a pohotovosti telefonu

Není sporu, že digitální zrcadlovky co do obrazové kvality nad mobilními telefony dominují. Pokud je však vaším primárním cílem zvěčnit snímek, který má příběh a zachycuje reálné emoce, je mobil ideálním nástrojem. Proč? Přítomnost kompaktu či zrcadlovky v něčích rukou činí okolí ostražitým, nervózním, nebo i nepřátelským. Fotomobily tento efekt nemají, a tak vynikají zejména ve street a reportážní fotografii. Právě zde využijete jejich pohotovost a schopnost být vždy při ruce.

focení mobilem; RAW; expozice

Technická kvalita není vždy prvořadá. Příkladem jsou selfie. Ač focena přední kamerkou, která zpravidla mívá nižší rozlišení a světelnost než hlavní fotoaparát na zádech telefonu, selfie dobyla svět.

Zásadní výhodou je rovněž kompaktnost telefonu. Ta umožňuje volit nezvyklé kompozice těsně nad zemí, hladinou, či naopak z ptačí perspektivy. Mobil si navíc budete moci vzít i na místa, kam by byl nadlidský výkon dopravit digitální zrcadlovku.

Tip č. 5. Pořiďte si stativ

Zachytit atmosféru nočního města se pokoušel již kdekdo. Po několika snímcích však mnozí shledají, že dlouhá doba expozice vede k rozmazání fotky. Abyste získali ostrý snímek, je třeba udržet telefon i několik sekund zcela nehybný. Přístroj je samozřejmě možné položit na pevný bod, to je ale nouzové a nepohodlné řešení, navíc se často musíte vzdát ideální kompozice. Celý problém se dá snadno vyřešit stativem, který mobilní telefon pevně zafixuje, takže získáte ostré snímky věrně zachycující kouzlo okamžiku.

Chcete-li využít tzv. samospouště, nemusíte nyní už zběsile utíkat, abyste se stihli správně postavit ve snaze vypadat na fotce co nejlépe. Některé mobilní telefony umožňují spuštění fotografování pomocí gesta nebo hlasovým ovládáním. 

Kvalitě snímků rovněž pomůže, pokud budete telefon správně držet. Tedy ne s nataženou rukou, ale v pevné, stabilizované pozici s lokty pevně zapřenými o tělo. Tak se vám jednoduše podaří eliminovat případné vibrace, které se mohou negativně projevit na snímcích v podobě jejich rozmazání. 

Noční fotografie; focení mobilem; stativ

Pokud vás láká noční fotografie, neváhejte pořídit si ke svému mobilnímu telefonu stativ.

Tip č. 6. Zkuste režim HDR

Oproti lidskému oku disponují i ty nejvýkonnější fotoaparáty omezeným dynamickým rozsahem. Zachytit třeba západ slunce je proto často neřešitelný problém. Jak z toho ven? Přechodové filtry na mobilní telefon připevnit nelze, můžete ale sáhnout po režimu HDR. Ten složí snímek z více fotografií s různou expozicí. Dosáhnete tak vyššího dynamického rozsahu.

HDR foto; mobilní fotografie; focení mobilem

Klíčem využití HDR ve fotografii je schopnost to nepřehnat. Jinými slovy – u nejlepších HDR fotografií nepoznáte, že byla funkce využita. 

Řada mobilních telefonů nabízí režim HDR přímo ve výchozí aplikaci Fotoaparát. Pokud však chcete mít nad výsledným snímkem plnou kontrolu, doporučujeme spojení fotografií provést až v počítači. Dosáhnete tak výrazně lepších výsledků, protože na malém displeji telefonu fotky vypadají mnohem lépe než ve skutečné velikosti. Nechcete-li se tímto zdržovat, doporučujeme alespoň stáhnout specializovanou aplikaci. Dobré reputaci se těší například HDR Camera, která je dostupná pro systém Android.

Tip č. 7. Naučte se základní kompoziční pravidla

Říká se, že pravidla se mají porušovat, přesto je znalost základních východisek kompozice užitečná. Základní poučkou je „zlatý řez“. Ten má nejen ve fotografii řadu fascinujících vlastností. Ačkoliv zatím nikdo nepodal uspokojivé vysvětlení, snímky respektující jeho zákonitosti působí na lidské vnímání harmonicky. V praxi je však doslovné respektování zlatého řezu obtížné, proto je využívána zjednodušená intepretace v podobě třetinové kompozice. Fotografovaný objekt je třeba umístit do průsečíku horizontálních a vertikálních přímek.

Tipy a triky na kompozici v bodech

 • Pokud nemáte dobrý důvod k opaku, neumisťujte fotografovaný objekt do středu, nýbrž do průsečíků třetin.

Pravidlo třetin

 • Pokud fotíte portrét, dbejte, aby pohled objektu vašeho zájmu nebo jeho pohyb směřoval do středu snímku.

Canon

 • Pravidlo třetin nalezne své uplatnění rovněž při focení krajiny. Největší chybou začínajících fotografů je umístění horizontu do středu snímku. Mnohem lépe působí komponování s využitím třetin. Chcete-li zdůraznit oblohu, pak horizont umístěte mezi dolní první a druhou třetinu. Naopak hraje-li na snímku prim krajina, věnujte obloze vrchní třetinu.
 • U portrétů lidí či zvířat foťte nejlépe z úrovně očí. Focení z jiné úrovně má za následek nejenom deformaci postavy, ale obecně nepůsobí příznivým dojmem. Výjimky samozřejmě existují.

foto chyba; jak nefotit; fotomobilykompozice; fotografie z úrovně očí

 • Využívejte přirozených linií v krajině. Cesty, koleje či řeky. To vše je vděčným pomocníkem při kompozici. Lidské oko se jimi při pohledu na fotografii ochotně nechává „vést“.

Kompozice; linie fotografie

 • Pokud chcete zdůraznit objekt, což je žádoucí nejenom při focení portrétu, volte jednoduché, přehledné pozadí. V opačném případě bude snímek působit chaoticky.

V praxi je oblíbená rovněž středová kompozice. Zde však opatrně. Své uplatnění nalezne v případě, že chcete zdůraznit objekt, případně zamýšlíte využít symetrického prostředí. Při použití této kompozice je nutné důsledně zvážit ořez snímku tak, abyste objekt „neutopili“ ve zbytečně prázdném prostoru.

Tip č. 8. Nepoužívejte digitální zoom

Většina telefonů disponuje pevným ohniskem, u mnoha zařízení, zejména, pravda, u těch z vyšších cenových pater, využívají optický zoom. Takové telefony umožňují s využitím optické soustavy přiblížit obraz a ostře vyfotit i vzdálenější objekty. Vedle optického zoomu se nabízí možnost sáhnout i po tom digitálním, zde už ale přichází ke slovu jen software. V případě starších modelů se jednalo v podstatě jen o ořez obrazu, který se nutně projevil na výrazném snížení kvality fotografie. Aktuálně nejlepší fotomobily na trhu, už ale i tuto činnost zvládají bez problémů. Alternativou je hybridní zoom, využívající objektivu s možností optického zoomu, který obohacuje pomocí softwaru. Zjednodušeně řečeno vytváří zmíněný software z několika méně kvalitních snímků jeden ostřejší.

Focení mobilem; focení v protisvětlu
Používání digitálního zoomu se při focení (nejen) mobilním telefonem raději úplně vyhněte. To již raději využijte nohy. A ti náročnější si mohou připlatit za prémiové fotomobily, které nabízí optický zoom.

Tip č. 9. Mějte světlo na své straně

Současné mobilní telefony zpravidla disponují přisvětlovací diodou. Ačkoliv je její použití ve zhoršených světelných podmínkách lákavé, pokud vám záleží na kvalitě výsledku, nedělejte to. Interní blesk totiž z většiny fotek vygumuje jakoukoliv atmosféru.

focení mobilem; přirozené světlointerní blesk; foto chyba; jak nefotit; fotomobilyinterní blesk; foto chyba; jak nefotit mobilem
Světlo je základem dobré fotografie. A pokud vám záleží na výsledku, na interní blesk v mobilním telefonu se raději nespoléhejte.
i Proč používat interní blesk jen v nouzi?
 • Blesk produkuje silné čelní světlo. Tím spolehlivě eliminuje většinu jemných stínů ve tváři, čímž ji připraví o přirozený reliéf. Nadto přidá nevzhledné a rušivé „ostré“ stíny.
 • Blesk produkuje bílé světlo podobné dennímu. Pokud fotíte v místnosti osvětlené žárovkami, budete se muset vyrovnat s rozdílnou barvou popředí a pozadí.
 • Blesk, zvláště pak ten interní, osvětlí pouze bezprostřední okolí. Pokud používáte automatický expoziční režim, bude výsledkem zcela tmavé pozadí.
 • Blesk často vytváří nežádoucí odlesky na tváři.

Nejlepším a nejsnazším způsobem, jak fotit mobilem hezké fotky, je využít přirozené světlo. Pamatujte ovšem, že více nutně neznamená lépe, a tak zejména přímé odpolední slunce není fotografování nakloněno. Pokud však není zbytí a fotit musíte, doporučujeme uchýlit se třeba do lesa. Koruny stromů ostré světlo zjemní a rozptýlí. Velké popularitě se těší tzv. „zlatá hodina“ (známá rovněž jako magická hodina). Jedná se o první hodiny po rozednění a poslední hodinu před západem slunce, kdy je slunce nízko nad horizontem. Světlo se tak částečně odráží od nebe a změkčuje ho.

Noční fotografie; focení mobilem v noci; stativ
Při focení nočních fotografií je často nutné sáhnout po dlouhých expozičních časech. Aby však výsledný snímek nebyl rozmazaný, je vhodné přibalit stativ pro mobilní telefon.
i Tipy a triky, jak fotit mobilem při nedostatku světla
 • Pokud fotíte nehybné předměty, použijte stativ (v krajním případě jiný pevný bod) a prodlužte čas expozice.
 • Nastavte vyšší hodnotu ISO. Dnešní telefony si dokáží poradit s hodnotami, které byly ještě před několika lety vlastní digitálním zrcadlovkám. Nezapomínejte ale na digitální šum, který se s růstem hodnoty ISO objevuje.
 • Majitelé digitálních zrcadlovek často sahají k externím bleskům, které vhodně rozmístí po místnosti a dálkově odpálí. To samozřejmě v případě telefonů není proveditelné, ve specifických situacích lze ale sáhnout po běžné lampě. Čím výkonnější, tím větší objekt můžete fotit. Nedosáhnete tím sice profesionálních výstupů, oproti internímu blesku telefonu se ale bude jednat o výrazný krok vpřed.

Při práci se světlem je nutno zohlednit jeho barvu. Ve fotografii se hovoří o „vyvážení bílé“. Zatímco žárovkové světlo má zpravidla teplé zbarvení a snímky mají tendenci být do oranžova, světlo zářivek je zase studené a zbarvuje modře. Telefony, stejně jako fotoaparáty, bílou nastavují automaticky, podobně jako automatická expozice. I zde však přístroje selhávají.

vyvážení bílé barvy; RAW; foto chyba interní blesk; foto chyba; jak nefotit mobilem
Ve vyvážení bílé barvy fotomobily občas selžou. Naštěstí lze hodně snímků zachránit v grafickém editoru.
i Víte, jak fotit telefonem přirozené fotky? Odrazná deska je levnou cestou k lepším portrétůmLevným a účinným způsobem, jak dodat portrétním snímkům náboj, je odrazná deska. Jak název napovídá, deska odráží přirozené sluneční světlo na objekt. Při vhodném použití dokáže jemně prosvětlit obličej a rozjasnit oči. Snad jedinou nevýhodou je nutnost disponovat ochotným pomocníkem, který desku dle vašich instrukcí podrží.

Tip č. 10. Ostřete na oči

„Oči jsou bránou do duše,“ říkávají s oblibou ti citlivější z nás. Právě oči jsou prvním místem, kam nám při prohlížení snímku padne pohled. Současné telefony disponují světelností až f/1.8, což ještě donedávna byla meta dosažitelná pouze pomocí světelných portrétních objektivů. Taková clonová čísla přinášejí řadu výhod, znamenají ale rovněž potřebu pracovat s malou hloubkou ostrosti. V praxi můžete snadno zaostřit na nos a záhy s údivem zjistit, že oči jsou již mimo hloubku ostrosti. Automatické ostření je proto nutné kontrolovat a případně usměrňovat. V postprodukci se rovněž nebojte oči selektivně doostřit.

Noční fotografie; focení mobilem v noci; stativ
>Kvalitní portrét vyžaduje rozostřené pozadí. Klíčem je volba co nejnižšího clonového čísla a zvolení vhodné vzdálenosti (čím blíže k focenému objektu, tím snáze pozadí rozostříte). A protože zde mobilní telefony přeci jen tahají oproti zrcadlovkám za kratší stranu provazu, řada smartphonů nabízí i možnost pozadí rozmazat s pomocí softwaru.

Bonusový tip. Psí kusy s fotoaparátem, aneb AR filtry a emoji

Pokud vám na fotkách nestačí živé barvy, ostrý obraz a chcete něco víc, jsou tu pro vás různé filtry a stickery. O co jde? Některé aplikace, jako Messenger od Facebooku, Snapchat nebo Instagram, nabízí možnost přidat do fotografie nebo videa nějakou „virtuální masku“ v reálném čase. Příkladem je všemi sociálními sítěmi propletený psí filtr, ale možností je nespočet. Na podobném principu funguje i tzv. animované emoji, které se představily spolu s iPhonem X. Apple je nazval Animoji a využívají 3D snímání obličeje pomocí TrueDepth kamery. Zvolíte si nějaké zvířátko a to se bude tvářit přesně podle toho, jak se tváříte vy, protože skenují váš obličej. Pozadu nezůstal ani Samsung se svými AR emoji a další výrobci. Dalším způsobem, jak si fotku dozdobit, jsou stickery. Jde jednoduše o obrázky, které si umístíte na libovolné místo. Na výběr máte z tisíců přednastavených a v některých aplikacích si je můžete vytvářet i sami.

Animoji

i Mohlo by vás zajímat

Fotoaparáty v mobilních telefonech jsou rok od roku lepší. Ani ten nejlepší fotomobil ale není zárukou podařených snímků. Nyní již znáte ty nejdůležitější zásady, jak fotit mobilem. Výsledek však bude vždy odpovídat citu, trpělivosti a kreativitě fotografa. Naštěstí mnohému se dá naučit. Stačí vytrvat a výsledky se časem dostaví samy.

iPhone 13 128GB bílá
Mobilní telefon - 6,1" Super Retina XDR 2532 × 1170, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3240 mAh, iOS 15

Super cena
21 090,- Ušetříte 400,-
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI036b1
iPhone 13 mini 256GB černá
Mobilní telefon - 5,4" OLED 2340 × 1080, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 2438 mAh, iOS 15

21 690,-
Můžete mít dnes od 23:20
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI037c2
Samsung Galaxy A52s 5G černá
Mobilní telefon - 6,5" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 778G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) + 5 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 32 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP67, hybridní slot, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

9 499,-
Můžete mít ihned na 23 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0223b2
Samsung Galaxy Z Flip3 5G 256GB krémová
Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 2640 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků, voděodolný dle IPX8, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení, baterie 3300 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

Cenová bomba
20 990,- Ušetříte 4 000,-
Můžete mít dnes od 23:20
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0222e4
Google Pixel 6 5G 8GB/128GB černá
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Google Tensor 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,85) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 8 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 21W, baterie 4614 mAh, Android 12

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

11 691 Kč se slevovým kódem  VANOCNITRHAKY10
12 990,-
Můžete mít ihned na 12 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GPX1067c1
Google Pixel 6 5G 8GB/128GB zelená
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Google Tensor 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,85) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 8 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 21W, baterie 4614 mAh, Android 12

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

13 690,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GPX1067c3
Google Pixel 6 Pro 5G 12GB/128GB žlutá
Mobilní telefon - 6,71" AMOLED 3120 × 1440, 120Hz, procesor Google Tensor 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 50 Mpx (f/1,9) + 48 Mpx (f/3,5) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 11,1 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 23W, baterie 5003 mAh, Android 12

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

17 590,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: GPX1068b3
iPhone 11 64GB černá
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13

12 190,-
Můžete mít ihned na 28 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI028b2
Realme 8 DualSIM 6GB/128GB černá
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2400 × 1080, procesor Mediatek Helio G95 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,79) + 8 Mpx (f/2,25) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, dual SIM + paměťová karta, neblokovaný, rychlé nabíjení 30W, baterie 5000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

5 479,-
Můžete mít dnes od 23:20
Skladem > 5 ks
Objednací kód: REAM019c1
OnePlus Nord2 5G 128GB šedá
Mobilní telefon - 6,43" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,88) + 8 Mpx (f/2,25) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 32 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 65W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

Super cena
7 999,- Ušetříte 291,-
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ONE0081b2
0
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací