Total War: Three Kingdoms (TIPY/NÁVOD) – 10 tipů, které vám pomohou vyhrát kampaň Total War: Three Kingdoms

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

V minulých dnech jsme novém historickém dílu série Total War strávili několik desítek hodin, během nichž jsme pokořili kampaň na nejvyšší možnou obtížnost jen proto, abychom vám mohli přinést návod zacílený na tuto novinku. Díky naší usilovné práci tu pro vás dnes máme deset tipů, které by vám měly pomoci s tím, abyste bez větších problémů zdolali kampaň Total War: Three Kingdoms.

Tipy/Návod

Total War: Three Kingdoms (hra) | Total War (IP)

Real time a tahová strategie Total War: Three Kingdoms je třináctým dílem herní série Total War. Titul vyvíjí studio Creative Assembly a vydává společnost Sega. Hra vychází 23. 5. 2019 na PC s českou lokalizací (text). Hra obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Recenze | Mandate of Heaven – Recenze | Tipy | Rozhovor s hlavním designérem Al Bickhanem |

Total War: Three Kingdoms – Tipy/Návod

• Tipy: 30. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

  1. V úvodu Total War: Three Kingdoms není dobré spěchat
  2. Primárním cílem vašich vojů musí být vždy nepřátelský generál
  3. Lučištníky je v Total War: Three Kingdoms nezbytné držet na místě
  4. S jízdou je tu nutné permanentně manipulovat
  5. Při obléhání je třeba si hlídat své i nepřátelské věže
  6. Pokud chcete mít v Total War: Three Kingdoms mír, nesmíte se bát propustit zajatce
  7. Diplomacie je pro přežití stěžejní, nikomu však není radno věřit
  8. Když chcete v Total War: Three Kingdoms investovat, tak především do zemědělské půdy
  9. Jestliže chcete přežít finální etapy kampaně, je třeba zaměřit se na opevňování klíčových bodů
  10. Špioni vám v Total War: Three Kingdoms pomohou nepřátelskou frakci rozložit zevnitř

V úvodu Total War: Three Kingdoms není dobré spěchat

Nevezmu-li v potaz dominantní frakci v čele s tyranem, v Total War: Three Kingdoms startuje většina zúčastněných s nemalým územím obklopena nepřáteli a zrádnými sousedy, kterým není radno věřit. Stačí jeden chybný krok nebo prohraná bitva a vrhnou se na vás jako vlci na raněného jelena, neschopného se bránit, kvůli absenci čerstvých sil, jež postrádá kvůli mechanizmu verbování neúplných jednotek. Smrtící pro vás taktéž může být ztráta výrazného hrdiny, nebo vůdce, bez nějž zažije celé uskupení období neklidu.

Total War: Three Kingdoms Tipy; gameplay: uvod

Jednotlivé frakce se v Total War: Three Kingdoms liší jen minimálně, proto jsme se naše tipy na rozdíl od Total War: Warhammer rozhodli zaměřit na hru samotnou, nikoliv na určité klany.

Kvůli riskování umrtí hrdinů a pomalému regenerování armád je dobré v Total War: Three Kingdoms nikam příliš nespěchat. Ztráta vojska, či citelné oslabení startovní armády by vás totiž mohlo odrovnat na několik tahů, nebo dokonce odsoudit vaši frakci k zániku, jelikož nebude mít nikoho, kdo by ji bránil proti stabilním výpadům okolních národů. Pokud chcete uspět, je dobré většinu tahů předem řádně uvážit a minimálně do získání druhého armádního praporu hrát na jistotu.


Primárním cílem vašich vojů musí být vždy nepřátelský generál

Total War: Three Kingdoms udělalo z hrdinů prakticky nepostradatelné postavy, jejichž pád často určuje směr, jímž se bude bitva ubírat. Namísto jednoho velitele má nyní armáda celkem tři vojevůdce mající pod kontrolou většinou jednu třetinu celého vojska. Jakmile se podaří nepříteli některého ze šampionů zabít, jeho části armády se extrémně sníží morálka. Nejednou se dokonce stane, že vojáci, kteří byli její součástí, začnou kolísat, či dokonce utíkat z boje, což je velmi nemilé.

Total War: Three Kingdoms - Bitva I Legendary I GEM (Gameplay)

Generálové prochází v průběhu hraní Total War: Three Kingdoms určitým vývojem, díky němuž za ně následně můžete verbovat efektivnější typy jednotek, nebo s nimi lépe kontrolovat provincie, jež mají pod palcem.

S vašimi jednotkami byste se kvůli této skutečnosti měli vždy zaměřit na eliminaci hrdiny, nejlépe proti němu použít jiného šampiona, kterého ještě před bitvou vyzbrojíte natolik silnou výstrojí, že nebude mít v průběhu jediného střetu problém zabít klidně i šest konkurenčních válečníků. Na duely je však třeba se vykašlat, daleko efektivněji se totiž rek projevuje mimo ně, když naplno využívá svůj potenciál a je schopen likvidovat i ty, kterým se do souboje moc nechce. Pozor je taktéž nutné dávat na to, aby se do středu bitvy nedostali někteří ze slabších velitelů či stratégové, jejichž bojová zdatnost je téměř nulová, takže by pro ně takové dobrodružství nemuselo skončit dobře.


Lučištníky je v Total War: Three Kingdoms nezbytné držet na místě

Stratégové jsou pro AI v Total War: Three Kingdoms něčím podřadným. Stejně tak tu hodně bojuje s tím, že její lučištníci se často dávají na útěk a po většinu bitevního času nedělají nic jiného, než utíkají před jedním, či dvěma jezdci. Vaši střelci nejsou o mnoho statečnější než jednotky, které má po ruce umělá inteligence, takže bez řádné kontroly/rozkazů od nich v základním nastavení lze očekávat podobné kousky, jako od jejich strachy pološílených nepřátel.

Total War: Three Kingdoms; gameplay: lučistníci Total War: Three Kingdoms; gameplay: výpad Total War: Three Kingdoms; gameplay: vpád

Jednotky není dobré v Total War: Three Kingdoms kupit na hromadu, vždy je dobré nepřítele obklíčit a zaměstnat jeho válečníky ze všech stran. Ideálně jim vpadnout do zad, čímž jim podlomíte morálku.

Před začátkem každé bitvy je kvůli tomu dobré si všechny vaše věrné střelce vzít bokem a zakázat jim harcovnický režim, vyvolávající u nich potřebu utíkat od protivníků v momentu, kdy se k nim přiblíží na určitou vzdálenost. Jakmile tak učiníte, stanou se z nich bojovníci pálící až do poslední chvíle, což je znevýhodní především vůči kavalerii, která vyloženě těží z výpadů do nic netušících nepřátel. Chránit je naštěstí lze jednou, nebo dvěma kontrolními jednotkami, jež se řádně rozjetým jezdcům v pravou chvíli postaví do cesty a řádně jim natlučou.


S jízdou je tu nutné permanentně manipulovat

Umělá inteligence i někteří hráči hodně sází na střelecké jednotky, jejichž efektivita v Total War: Three Kingdoms rozhodně není malá. Celkově však katapulty, lučištníci i střelci z kuší patří mezi velmi fragilní typ pěchoty, díky čemuž se o ně není dobré moc opírat, protože jim stačí málo a berou do zaječích. Nejlepší zbraní proti těmto na dálku operujícím bojovníkům je jízda, jež dokáže jejich morálku narušit jedním řádným výpadem.

Total War: Three Kingdoms - Přepad I Legendary I GEM (Gameplay)

V přepadových bitvách je nutné se v Total War: Three Kingdoms zaměřit na nejslabší články nepřátelské armády a udeřit na ně s co největší sílou. Ideální je plně vyřadit z boje za pomoci jízdy střelce.

Prakticky ve všech dílech série Total War bylo jezdectvo nebývale silným nástrojem, s jehož pomocí šlo obrátit ve svůj prospěch nejednu bitvu. V Total War: Three Kingdoms nebylo nikterak oslabeno, takže když se mu budete řádně věnovat, stane se z něj hračka definující často finální výsledek celého střetu. Nejdůležitější ze všeho je vaše jezdce permanentně hlídat, jelikož se je nepřítel bude vždy pokoušet dočasně zaměstnat, či obklíčit jednotkami vyloženě zacílenými na eliminaci válečníků na koních. Jakmile se své čínské rytíře naučíte plně ovládat, nebude pro vás nakonec problémem ani infanterie s kopími, či jiní specialisté na lov kavalerie, protože budete vědět kdy na ně útočit a kdy naopak nikoliv.


Při obléhání je třeba si hlídat své i nepřátelské věže

Vyloženě neefektivní je kavalerie v bitvách o metropole. Zásadní strategické body tvoří nemalou část mapy Total War: Three Kingdoms, takže relativně často budete bránit, či obléhat města a vesnice, jejichž obyvatelstvo se prostě nechce vzdát a tak se proti útočníkům brání s pomocí místních posádek a střílen pokrývajících všechny přístupové body. Věže tu představují velmi silný obranný mechanizmus a dokáží napáchat takové škody, že s jejich pomocí leckdy odrazí bránící strana sebevětší armádu, stačí jen dobře rozmístit obránce a má částečně vyhráno.

Total War: Three Kingdoms; gameplay: věže Total War: Three Kingdoms; gameplay: důl Total War: Three Kingdoms; gameplay: hrdlo láhve

Při obléhacích bitvách je v Total War: Three Kingdoms nutné hlídat prostor, který jsou věže schopné pokrýt a maximálně se vyhýbat místům, na něž může pálit více hlásek.

V roli obránců je dobré se zaměřit právě na šampiony, jelikož je na nich závislá morálka nemalé části vojska, takže když jednoho z nich zabijete, minimálně část nepřátelské armády začne pochybovat o tom, zda má smysl dále bojovat. Jestliže na pevnost naopak útočíte, je dobré od těchto bitvu ovlivňujících hlásek držet hrdiny, jejichž život dokáží ukončit často až překvapivě rychle. Nejednou se mi stalo, že se mi vojevůdce připletl do palné zóny věží a nechal se v posledních sekundách už vyhraného střetu rozstřílet, čímž mě fakticky přinutil k restartování celé šarvátky, nechtěl jsem o něj totiž přijít.


Pokud chcete mít v Total War: Three Kingdoms mír, nesmíte se bát propustit zajatce

Generálové v průběhu bitev nejednou padnou. Ne vždy však musí jejich zranění znamenat smrt. Často se vašemu nepříteli, nebo dokonce vám podaří v Total War: Three Kingdoms zajmout válečníka z druhé strany barikády, který se nebál bojovat proti vašim armádám až do momentu, než byl zcela přemožen. S podrobeným bojovníkem můžete udělat následující. Za určitou částku jej lze propustit, nebo zaměstnat. Jestliže se s ním už nikdy nechcete znovu setkat, je zde také možnost připravit jej o hlavu a ukořistit všechno vybavení, jež má aktuálně u sebe.

Total War: Three Kingdoms - Diplomacie I GEM (Gameplay)

Diplomacie je v Total War: Three Kingdoms zpracována skutečně hodně dobře, AI jí však využívá jen do jisté míry, takže jí lze využít především proti ní samotné.

Když nepřátelské generály popravíte, jejich pán z vašeho počínání moc nadšen nebude, protože sehnat kvalitní vojevůdce není v Total War: Three Kingdoms vůbec jednoduché. Mimoto to není vůbec moudré, jelikož touto cestou dlouhodobě definujete vztahy s vašimi soky, popravy je tím pádem jen utvrdí v tom, že se s vámi nemá smysl bavit a když už, tak jen na elementární úrovni, na níž nemá ničí slovo moc velkou hodnotu.


Diplomacie je pro přežití stěžejní, nikomu však není radno věřit

Možná právě kvůli určitému vytváření vztahů je diplomacie v Total War: Three Kingdoms zpracována skutečně pečlivě. S každou herní frakcí si dlouhodobě definujete vzájemnou náklonost, jejíž úroveň je ovlivněna především vašim chováním vůči ostatní hráčům, velikostí vašeho území a vzájemnými smlouvami prohlubujícími společné zájmy. Sebelepší vztah je tu však schopen zcela zničit po smrti vůdce klanu jeho nástupce, kvůli své osobní averzi vůči vašemu uskupení, nebo některé z jeho vůdčích osobností.

Total War: Three Kingdoms; gameplay: rukojmí Total War: Three Kingdoms; gameplay: zúčtování Total War: Three Kingdoms; gameplay: pole

Poprava je nejlepší způsob jak se protivníkova nejsilnějšího generála natrvalo zbavit. Teoreticky je možné je i zaměstnat, jenže v takovém případě je musíte následně živit a starat se o to, aby byl spokojen se svou pozicí.

Věřit tu nelze díky aspektu osobní averze tím pádem nikomu, i sebelepší spojenec se totiž může během jediného tahu obrátit po změně vůdce proti vám a zahájit nečekanou ofenzivu, v jejíž rámci vám zabere klidně několik měst na jeden zátah. Velkou důvěru není dobré svěřovat ani vašim vazalům toužícím po nezávislosti, nebo sousedům bažícím po území, jež máte pod kontrolou. Předvídat tu lze fakticky jen kroky nepřátel, kteří se ani nepokouší své akce skrývat.


Když chcete v Total War: Three Kingdoms investovat, tak především do zemědělské půdy

Většinu ambiciózních XXX je možné na uzdě držet za pomoci jídla. V Total War: Three Kingdoms mají potraviny daleko větší hodnotu než peníze, které slouží především k financování armád a budování nových struktur. Čím více měst mají jednotlivé herní frakce, tím větší počet osad produkujících potravu potřebují, velké metropole totiž nejsou schopny vyrábět dostatek jídla, aby se dokázaly uživit bez podpory farem s několikanásobně vyšším potravinovým výnosem. AI mimoto většinou nestaví ve svých mocenských centrech žádné struktury poskytující ovoce či zeleninu, takže je pro ni živení jejího lidu ještě o kapku náročnější.

Total War: Three Kingdoms - Dialogy I GEM (Gameplay)

S většinou frakcí Total War: Three Kingdoms povedete dlouhodobé dialogy, v jejichž rámci budete uzavírat obchodní smlouvy, vyměňovat půdu, předměty a slučovat svá vojska ve věcech společného zájmu.

V případě, že se zaměříte na zkupování farem a jejich následné vylepšování, budete časem schopni s AI vytvořit obchodní dohodu, v jejíž rámci vám bude za pravidelné potravinové dávky dávat části svého území. Ideální je zaměřit se na její jídlo produkující osady, čímž její soběstačnost ještě více oslabíte. Dlouhodobě touto cestou snížíte také šance na to, že by vás napadla, protože bude na jídle z vašich polí, rybářských vesnic a sadů plně závislá.


Jestliže chcete přežít finální etapy kampaně, je třeba zaměřit se na opevňování klíčových bodů

Konečná fáze Total War: Three Kingdoms mi přijde hodně divoká, protože jakmile se jmenujete císařem, ostatní herní frakce se do vás pustí, nebo vás začnou nenávidět natolik, že válka bude prakticky nevyhnutelná. V případě, že nemáte s žádným z velkých hráčů žádný výrazný spor, je dobré se pokusit vyhýbat se konfliktu co nejdéle. Minimálně do té doby, než se vám povede řádně opevnit průmyslové a agrikulturní zóny, které jsou z dlouhodobého hlediska pro vaše přežití zcela nezbytné, jelikož zásobují vaši říši financemi a potravinami, na nichž vše stojí a padá.

Total War: Three Kingdoms; gameplay: obléhání Total War: Three Kingdoms; gameplay: nepříjemná situace Total War: Three Kingdoms; gameplay: bitva u hradeb

Pokud v Total War: Three Kingdoms nehrajete za tyrana, který vyloženě musí vypalovat města, je dobré se plenění zcela vyhnout a raději se zaměřit na stabilizaci a expanzi získaných sídel.

Umělá inteligence se totiž na města příliš nezaměřuje a svou pozornost cílí především na hradbami nechráněné vesnice, jejichž posádky se rozsahem ani silou nemohou rovnat obráncům velkých metropolí, majících k dispozici ty nejlepší možné jednotky. Když se vám však podaří dosáhnout s menšími osadami určité úrovně, stanou se z nich vcelku efektivní obranné body, s jejichž pomocí dokážete odrazit nejednu armádu, či ji oslabit natolik, že ji v následujícím tahu snadno rozdrtíte s vaším vojskem, jež se nebylo schopno dostat k sídlu před protivníkovými silami. Osobně jsem touto cestou rozmělnil síly nejsilnějšího hráče natolik, že se nakonec dostal v rámci hodnocení sil až na úplné dno, což mu v očích jeho frakce i konkurentů neprospělo.


Špioni vám v Total War: Three Kingdoms pomohou nepřátelskou frakci rozložit zevnitř

S přežitím finální etapy kampaně Total War: Three Kingdoms vám nepomohou jen řádně vylepšovaná města a jejich posádky. Nemalým způsobem vám mohou píchnout také špioni, jimiž můžete dlouhodobě zásobovat frakci vašeho nepřítele. Na startu je agent vždy jen nasazen do náborové listiny nepřítele, který mu sám musí přidělit vysokou funkci u dvora, v čele vojska, nebo z něj udělat jednoho ze správců provincií. V každé instituci má sabotér příležitost škodit jiným způsobem.

Total War: Three Kingdoms - Špioni I GEM (Gameplay)

Rozvědka představuje zásadní prvek Total War: Three Kingdoms, je zde zpracován natolik kvalitně, že s jeho pomocí jste schopni rozvrátit nepřátelskou frakci zevnitř. AI bohužel s tímto aspektem neumí moc pracovat.

Generálové mají schopnost přetáhnout jimi kontrolovanou část vojska na vaši stranu, provinční guvernéři vyvolávají vzpoury a dvořané intrikují ve snaze získat větší moc, nebo dokonce samotnou panovnickou korunu. Budete-li se špionáži dostatečně věnovat, máte možnost skrze ni dosáhnout nemalých úspěchů. Osobně jsem v ní však velké zalíbení nenašel, více mi seděla potravinová diplomacie, hrubá síla a taktika silných defenzivních bodů, o něž se mi nepřátelé jeden po druhém rozbíjeli.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací