Total War: Warhammer – Norsca (RECENZE) – Seveřané přicházejí

Zobrazit katalog

Když k nám před rokem dorazil Total War: Warhammer, většina hráčů si stěžovala na nedostatek herních frakcí. Vývojáři z Creative Assembly na jejich nářek rychle zareagovali smrští různorodých DLC, jež některé jedince potěšily, jiné naopak podráždily. Osobně jsem se řadil ke skupině, která byla z nových národů nadšena. Lesní elfové, Bestie i Bretonci nabídli specifickou hratelnost umožňující mi ve světě Warhammeru strávit několik desítek hodin bez toho, že bych se nudil či zaznamenal stereotyp. Mimoto byly velké obsahové balíčky velmi dobře vyladěny, takže výrazně nenarušovaly celkovou balanci, což považuji za výrazné plus. Před pár dny k nám dorazili na mamutech jedoucí obyvatelé mrazivé Norsky. Zaujali nás stejně jako jejich předchůdci? Zjistíte v naší recenzi Total War: Warhammer Norsca.


• Žánr: Tahová RTS • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: Creative Assembly • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PC (10. srpna 2017) • Homepage: totalwar.com/norsca • Čeština: Ano (oficiální)


Co všechno se v recenzi Total War: Warhammer – Norca dozvíte?

 1. Hněv severu aneb o co ve Warhammer Norsca jde?
 2. Příchod Chaosu zasáhne v Total War: Warhammer i Norscu
 3. Rabování mají seveřané z Total War: Warhammer v krvi
 4. Total War: Warhammer – Norsca přináší frakce dobyvatelů
 5. Vyplatí se nákup Total War: Warhammer – Norsca?
 6. HW nároky pro Total War: Warhammer - Norsca PC
 7. Recenze Total War: Warhammer – Norsca: závěrečné hodnocení

Hněv severu aneb o co ve Warhammer Norca jde?

• Novinka: 15. 8. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Total War: Warhammer – Norsca vám dá stejně jako Total War: Warhammer – Realm of The Wood Elves na začátku k dispozici dvě frakce, které se od sebe liší jak názvem, tak i startovní pozicí na velké mapě a lordem vedoucím je zpočátku do pole. K dispozici vám bude dán bestiím vládnoucí král trollů Throgg a lidský válečník Wulfrik Poutník velící ostříleným severským mužům. Primárním cílem obou uskupení bude získání pozornosti bohů a zlikvidování Říše a Bretonie.

Total War: Warhammer - Norsca; Throgg and his army

Wulfrik Poutník vede v Total War: Warhammer – Norsca do boje staré dobré severské kmeny, které byly v základním Total War: Warhammer slabým odvarem toho, co se z nich stalo nyní.

Reputaci u bohů budete získávat především skrze plenění měst a zakončování loveckých úkolových linek. Total War: Warhammer – Norsca vám nabídne celkem osm výprav zaměřených na stopování a eliminaci legendárních stvůr ze světa Warhammeru. Zabíjet budete v jejich rámci obří wyverny, draky, pavouky, obry a hrůzu nahánějící terorgheisty, jež před svým skonem zabijí desítky vašich mužů. 
Za každé skolené zvíře získáte dvanáct bodíků, za které si lze naklonit temné bůžky. Zaujmout svými skutky můžete vránu, hada, psa a orla. Každý člen panteonu vám poskytne jiné benefity. Orel vám permanentně urychlí výzkum, vrána zvýší schopnost regenerace vašich jednotek, pes nabudí jejich sílu a had sníží náklady nutné k údržbě všech vojsk. 

Total War: Warhammer - Norsca; Monster Killing Total War: Warhammer - Norsca; Throgg

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

Příchod Chaosu zasáhne v Total War: Warhammer i Norscu

Po dokončení startovní příběhové linie, v jejímž rámci si vyberete vámi uctívané božstvo chaosu, je před vás v Total War: Warhammer – Norsca postavena trojice bitev proti šampionům ostatních zástupců velké čtveřice. V případě, že se vám je podaří do jednoho zdolat, odstartujete velkou invazi Válečníků chaosu, do jejíhož čela byl celým temným panteonem zvolen Archaon Navždy vyvolený, který má k dispozici osm impozantních armád přetékajících jak odvážnými muži, tak i krvelačnými monstry. Shůry je vám ihned po jeho příchodu na scénu dán příkaz, abyste jej buď porazili, nebo ohnuli koleno a připojili se k jeho nezměrné vojenské moci. Pokud se před ním neskloníte, započnete extrémně náročný boj, který hrubou silou za žádných okolností nevyhrajete.

Total War: Warhammer - Norsca; Throgg at march

V armádě Norsky naleznete po nainstalování DLC monumentální mamuty, trolly, ledové vlky, wyverny a širokou škálu lidských jednotek, které v této recenzi představíme.

Váš nepřítel bude zpočátku disponovat obrovskou armádou složenou převážně ze zkušených velitelů, ostřílených válečníků a extrémně nebezpečných nestvůr nakažených chaosem. Jestli ho chcete porazit, nezbude vám nic jiného, než jej nechat drancovat jedno město za druhým a připravovat ho o zásadní jednotky, které nebude schopen opět naverbovat. Po čase ho touto taktikou oslabíte natolik, že se mu budete moci postavit v otevřeném střetu bez toho, že by vaše jednotky během chvíle donutil k bezhlavému útěku. Pokud se vám podaří Archaona Navždy vyvoleného přemoci, budete za své velkolepé vítězství odměněni titulem svého protivníka, který vám dá k dispozici lépe vycvičené jednotky a značně sníží částku nutnou k udržování všech vojáků. Fakticky se z vás stanou Válečníci chaosu v kultivovanější formě, jež si nepřeje vyhlazení všeho živého.

Total War: Warhammer - Norsca; David and Goliath Total War: Warhammer - Norsca; Werewolf versus army of man

Rabování mají seveřané z Total War: Warhammer v krvi

Norska patří spolu s frakcí Zimní zub mezi nejchudší herní národy, jež se v Total War: Warhammer vyskytují. Většina jejich budov je zaměřena především na produkci kvalitních jednotek a rozšiřování temné nákazy. K dispozici mají prakticky jen jednu peníze generující strukturu, která jim kromě stabilní částky dává také bonusy zvedající zisk z nájezdů na cizí území, ze kterých je možné získat výrazněji větší sumy než z výběru daní ve vámi vlastněných městech.

Total War: Warhammer - Norsca; Sky battle

Původní herní frakce musí v rámci tohoto DLC čelit novým hrozbám. Na obrázku máme kupříkladu možnost vidět trpasličí gyroptéru, na kterou se řítí obrovská ledová wyverna.

Rabovat může v Total War: Warhammer kdokoliv. Severské frakce se v tomto ohledu od ostatních liší hlavně v tom, že mohou vyrážet na nájezdy i v táborovém postavení sloužícím především k obnově ztracených mužů. Kombinace náboru s drancování okolí umožňuje vojskům Norsky útočit na jižně položená území velmi efektivně, protože si na nové muže vydělávají již v průběhu jejich výcviku. 
Obyvatelé severských zemí se od ostatních neliší jen ve směru rabování. Rozšiřovat své území za ně budete také dosti odlišně, protože mohou obsazovat menší vnitrozemská městečka jen za předpokladu, že byla založena a osídlena jejich příbuznými. Nevelké osady ostatních frakcí mají možnost zabrat, jen pokud se jedná o přístaviště, ze kterého následně vytvoří zásobovací středisko pro jejich budoucí výpravy. Nejedná se však o plnohodnotná sídla, ta lze vybudovat jen z dobytých hlavních měst výrazně se nelišících základní strukturou od jejich domovských držav.

Total War: Warhammer - Norsca; Wyvern in front of city Total War: Warhammer - Norsca; World of Norsca

i Mohlo by vás zajímat
Total War Saga od Creative Assembly se soustředí na výrazné historické momenty
Do Total War Warhammer 2 dorazily armády temných elfů a krutých seveřanů
Je The Legend of Zelda nejlepší hra všech dob?
God of War. Kratos se vrací, má syna a míří za severskými bohy

Total War: Warhammer – Norsca přináší frakce dobyvatelů

Jak již bylo naznačeno v předchozích odstavcích, Norska ani Zimní zub rozhodně nepatří mezi národy, které by byly určeny pro hráče libující si v budování a uzavírání obchodních kontraktů. Prim u nich hraje stabilní válečný stav, který udržují za pomoci svých osobitě utvořených armád. Elementární jednotky této dvojice jsou zacíleny především na boj se sousedy a lov nebezpečných monster. V jejich základní paletě naleznete válečníky se štítem, kopiníky a vrhače oštěpů, jež dokáží při větší koncentraci složit velké stvůry v průběhu několika okamžiků. Na menší šarvátky s divochy a netvory je tato skvadra ideální, na jih se s ní ale kvůli její nízké efektivitě za žádných okolností nevydáte.

Total War: Warhammer - Norsca; Berserkers Total War: Warhammer - Norsca; Archers dont have a chance
Do teplejších krajin zamíříte až v okamžiku, kdy si postavíte budovy produkující silnější monstra a lépe vyzbrojené vojáky. V pozdní fázi hry budete mít k dispozici do plátů zasazené těžkooděnce, vlkodlaky, vozy tažené ledovými vlky, norskanské trolly, firmirské jednooké válečníky, mrazivé obry a monumentální mamuty nesoucí na svých hřbetech střelci osazené koše a temnou energii vyzařující oltáře. S armádou složenou z mnou zmíněných monster dokážete zdolat jakoukoliv překážku, jež se vám postaví do cesty. 
Kromě neokoukaných jednotek přináší Total War: Warhammer – Norsca také nové typy hrdinů. Místo klasických rytířů disponují severské národy vlkodlaky, které lze skrz jejich vývojový strom posílit natolik, že dokáží roztrhat muže ve zbroji během krátké chvíle. Stínové a ohnivé mágy u této frakce do jisté míry nahrazují firmirští kouzelníci disponující jak magií, tak i silnými drápy a odolnou šupinatou pokožkou.

Total War: Warhammer - Norsca; Mighty Mammuths Total War: Warhammer - Norsca; Trolls swing

Vyplatí se nákup Total War: Warhammer – Norsca?

V základní hře nestály severské frakce za řeč, prakticky to bylo jen několik postradatelných uskupení, jejichž vojska byla složená převážně z jednotek, jimiž disponoval i Chaos. Díky současné aktualizaci armád se z těchto národů stali výrazní hráči, se kterými musí ostatní stále počítat, protože jim dokáží pěkně zatopit. Jejich vybalancování se povedlo na jedničku. Když proti sobě postavíte dvě stejně silná vojska, vyhraje ve finále ten nejlepší. Samotná kampaň se za ně taktéž hraje velmi dobře, nabízí totiž nové mechanizmy a zajímavě navrženou loveckou úkolovou linku nastiňující některé aspekty lore Warhammeru.

Total War: Warhammer - Norsca; Death is on

Total War: Warhammer – Norsca je velmi povedené frakční DLC, jež základní hru za pár korun obohacuje o nové jednotky, frakce, mechanizmy a slušně navržené lovecké úkoly, které by nebylo špatné dát k dispozici i ostatním herním národům. Celek díky vysoké balanci výrazně nenarušuje nastavený řád. Při předobjednávce Total War: Warhammer II dostanete tento přídavek zdarma, takže pokud po něm nyní náhodou pošilháváte a zvažujete taktéž koupi pokračování Total War: Warhammer, nemusíte s investicí dlouho otálet. Hra vyšla exkluzivně na PC, datum vydání je 10. srpna 2017.

i HW nároky pro Total War: Warhammer - Norsca
Doporučené HW požadavky: Windows 7/8.1/10 64Bit, Intel Core i5-4570 3.20GHz, DirectX 11.0, NVIDIA GeForce GTX 760 2048MB @1080P, 8 GB RAM, HDD 35 GB požadovaného místa
Minimální HW požadavky: Windows 7 64Bit, Intel Core 2 Duo 3.0Ghz, DirectX 11, NVIDIA GTS 450 1024MB @720P, 3 GB RAM, HDD 35 GB požadovaného místa

Recenze Total War: Warhammer – Norsca: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80%
Audiovizuální zpracování
80%
Znovuhratelnost
80%
Total War: Warhammer - Norsca; Wall

Klady

 • Kvalitní design nových jednotek
 • Dobrá balance
 • Lovecké úkoly
 • Nové neokoukané mechanizmy
 • Zajímavě vystavěná kampaň

Zápory

 • Náročnější startovní podmínky
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací