Trials Rising (RECENZE) – domácí motokrosař pro každého

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Problémy s rovnováhou netrápí pouze návštěvníky restauračních zařízení po absolvování jejich pravidelného pitného režimu, ale také hráče populární závodní série Trials. Nejnovější díl s podtitulem Rising v gesci studií RedLynx a Ubisoft Kiev představuje neokoukané tratě po celém světě, na nichž budete muset předvádět své nejlepší výkony. Redakční pohled na nejnovější díl motokrosu pro každého najdete v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)


• Žánr: Závodní 2,5D arkáda • Multiplayer: Ano (local co-op, online) • Vývojář: RedLynxUbisoft Kiev • Vydavatel: Ubisoft Entertainment • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (26. února 2019) • Homepage: www.ubisoft.com/en-gb/game/trials-rising/ • Čeština: Ne


Obsah recenze Trials Rising (PS4 Pro)

 1. Žít jako kaskadér
 2. Až dodělám kolo, půjdu spát
 3. Trials Rising pořádá mistrovství zeměkoule
 4. Jízdní model pro citlivé ruce
 5. Moderní grafika Trials Rising sluší
 6. Recenze Trials Rising: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Trials Rising PC

Žít jako kaskadér

• Recenze: 3. 3. 2019 • Autor: Jakub Němec

Závodní hra, která se hraje jako plošinovka – to je ve zkratce představení série Trials, pokud vám tento pojem nic neříká. Ve velmi jednoduchém principu se skrývá návyková hratelnost, k níž potřebujete ve své podstatě pouhé dva triggery na ovladači a levou analogovou páčku. Motocykl svého odvážného jezdce poháníte směle vpřed přes náročnou překážkovou dráhu a musíte si vystačit s přidáváním plynu či přibrzďováním společně s hlídáním rovnováhy. Preciznost v každé vteřině patří k základním poznávacím znakům značky Trials, a letošní díl Rising se určitě nevymyká.

Trials Rising; wallpaper: cover

V Trials Rising procestujete celý svět. Tvůrcům nedělá problém zakomponovat do svých tratí nejslavnější pamětihodnosti, abyste je mohli prověřit pneumatikami své motorky.

Proto se sluší, aby na prvních řádcích naší recenze zaznělo důležité varování: „Trials Rising se nedoporučuje hrát lidem prchlivé povahy.“ Osobně se považuju za kaskadéra poměrně zběhlého ve službách ubisoftího motokrosu, ale během testování plné verze dostala má nervová soustava opravdu krutý zápřah. Není to však chyba samotného titulu. Vztek padá na vrub nedokonalosti mého ovládání. Když víte, že váš závodník má ladně přeskočit propast a podesáté se zasekne hlavou o hranu překážky, tak přemýšlíte, jestli poletíte z okna vy, ovladač, konzole, televize nebo všichni. Utrpení a výzva je ovšem přesně ta správná náplň, která nás na Trials baví už od roku 2000.

Až dodělám kolo, půjdu spát

Motorková 2,5D plošinovka si vás totiž omotá kolem prstu, a přestože vám pravděpodobně nepůjde, nebudete se jí chtít vzdát. Trials Rising sází na osvědčený recept svých předchůdců. Nejdříve vám ukáže, že projet snadné tratě není nic složitého, ale postupem času před vás bude skládat nové překážky, na něž se dá vyzrát pouze pomocí zdokonalení vlastních schopností a díky novým strojům, jež si otevřete plněním úkolů. Náročnější mise vyžadují velkou dávku cviku a také příslušné dovednosti, které vás naučí v Universty of Trials. Výukový mód považuji za nejlepší v celé sérii. Rady a tutoriálová videa jsou maximálně užitečné a ovládnutí takových perliček jako bunny hop díky nim zabere jen několik minut.

Trials Rising – Kambodža (gameplay)

Záludné tratě lze v Trials Rising překonávat mnoha způsoby. Tajná propadliště a různě poschovávané plošiny vám umožní zlepšovat výsledný čas a samozřejmě také hledat poschovávané sběratelské předměty.

Právě strmá učící křivka bude hlavním hnacím motorem v prvních hodinách hry, kdy budete mít pocit, že se zlepšujete raketovým tempem. Nabuzené sebevědomí podpořené sběrem jedné zlaté medaile za druhou ale začne po prvních turnajových okruzích dostávat na frak. Ale i když půjde plnění zadaných úkolů ztuha, stále se nebudete chtít odlepit od obrazovky. S pocitem, že příští jízdu už určitě musí přijít chvíle, kdy zlomíte prokletí trati, budete startovat závody znovu a znovu, klidně ve tři ráno nebo s vycházejícím sluncem za okny. Faktor „ještě jedno kolo a vypínám“ prožijete ve své nejryzejší podobě.

Trials Rising pořádá mistrovství zeměkoule

Náplň kampaně pro jednoho hráče se pojí s touhou vašeho avatara dosáhnout celosvětové slávy sbíráním vítězství na všech kontinentech. S vaší rostoucí proslulostí se začnou otevírat zajímavější podniky a objeví se i noví sponzoři se zajímavými zakázkami. Někdy bude třeba dojet v určitém čase, jindy se vyvarovat bouraček či porazit určitého závodníka, jehož duch vás doprovází během průjezdu tratí. Bezpochyby vás nepřekvapí přítomnost turnajů a různých výzev. Nechybí ani tradiční kaskadérské kousky, jimž nasazují korunu zběsilé challenge, které jsou v ostrém kontrastu s jinak obvyklou starostí o závodníka během průjezdu tratí. Schválně, jak daleko doletí vaše hořící postava, když ji vystřelíte na sudy s palivem?

Trials Rising; gameplay: mapa evropy Trials Rising; gameplay: měsíc, závod v noci Trials Rising; gameplay: Vietnam, útesy

Na obcestování planety nepotřebujete osmdesát dní a hromadu peněz, stačí mít odvahu usednout za řídítka a ukázat kaskadérské kousky celému světu v Trials Rising.

Čas od času se podíváte zpět do již zdolaných oblastí, abyste pokořili čas vašich konkurentů v boji o trůn motokrosaře planety. Soupeření na oko s umělou inteligencí na mě působí dost uměle, což se dá demonstrovat na průběhu závodů, v nichž vám mají soupeři nastavit laťku. Na začátku se dostanou do vedení, pak se najednou jejich ikonka zasekne a vy si uzurpujete vítězství. S rostoucí obtížností tento jev ustupuje, ale v počátku vše působí až trapně. Já osobně jsem to však moc nevnímal, protože pro mě v singleplayeru znamená série Trials, díl Rising nevyjímaje, především souboj mě samého se sebou a umělé vyvolání soutěživosti mi přijde zbytečné. Což neznamená, že jiné hráče nemůže vysoce motivovat.

Někteří hráči se budou pouštět do závodů, aby získali vyšší úroveň, s níž se pojí přizpůsobení vzezření jezdce podle vašich preferencí. Za každý zkušenostní level obdržíte krabici s náhodným oblečením, nášivkami, vybavením motorky či jejich polepy. Úpravy jsou pouze vizuálního rázu bez dopadu na hratelnost, a jestli toužíte po některém z vysněných kousků, můžete si jej zaplatit vnitřní měnou vydělanou závoděním, popř. vytáhnout kreditní kartu a nakoupit prémiové peníze na speciální odměny. Mikrotransakce nejsou nijak agresivní a ve své podstatě bych si jich ani nevšiml, kdybych se po nich nepídil, což hodnotím určitě kladně.

Trials Rising – let do dálky (gameplay)

Tvůrci Trials Rising nezapomněli ani na příznivce šílených kaskadérských výzev, které tlačí už tak praštěný humor do absurdní sféry.

Jízdní model pro citlivé ruce

Čím víc se vizuální podoba jezdce zdá podružná, tím důležitější je volba stroje, na němž se bude prohánět po světových tratích. Základní mašina nijak zvlášť nepruží a musíte si dost máknout, abyste ji rozpohybovali. Po několika hodinách hraní se dostanete k průměrnému stroji se slušným odrazovým efektem, ale teprve třetí motorka, jež působí na svých pružinách opravdu živě, nabídne široké portfolio pohybů. Se silným motocyklem ovšem přichází také velký důraz na jednotlivé úkony. Špatné nasměrování při dopadu = havárka, příliš prudké zrychlení = havárka, dopad ve velké rychlosti na šikmou plošinu = havárka. V Trials Rising jste zkrátka potrestáni za sebemenší chybičku.

Každopádně ve chvíli, kdy se vám splaší ruce, můžete nadávat jen sami sobě. Některé složitější tratě jsou už tak frustrující, že raději odložíte ovladač, aby vám vztekem nerupla cévka v mozku. A to je právě čas na pořádnou odreagovačku. Mimo šílené úkoly zadavatele zakázek Fox se můžete vyřádit také v multiplayeru. Hodně švihlým nápadem je kooperační režim tandemové motorky, kdy je potřeba se s kamarádem sehrát, abyste se nevysekali hned na prvním můstku. Společná jízda působí nesmírně osvobozujícím dojmem, ale při kritické chybě znamenající konec mise si mohou hráči pořádně vjet do vlasů.

Trials Rising; gameplay: multiplayer Trials Rising; gameplay: oblečení, mikrotransakce Trials Rising; gameplay: tandem, kooperace

Obrázek 1: Porovnávání dovedností v multiplayeru Trials Rising se zatím soustřeďuje pouze na jednoduché překonávání tratí start-cíl. Snad se ještě dočkáme zábavnějších módů. Obrázek 2: Upravitelnost charakteru pomocí nášivek a nálepek vám umožní vytvořit si přesně takového závodníka, s nímž se budete moci pyšnit před celým světem. Šíleným kreacím se meze nekladou. Obrázek 3: Stresující chvíle s ovladačem v ruce můžete vyměnit za dohadování s kamarádem sedícím společně s vámi na tandemové motorce.

Pochopitelně nechybí režim pro více hráčů, jenž je však prozatím docela chabý. V lokálním nebo internetovém závodě se pustíte do překonávání tratí z kampaně na čas kde šikovnější vyhrává. Mimo klasické závodění osmi hráčů ovšem v multiplayeru nic nenajdete, což považuju za dost velkou chybu, protože Trials Rising si přímo říká o nápadité módy pro zábavychtivé závodníky. Naštěstí série disponuje věrnou a tvořivou komunitou kontinuálně dodávající obsah do již docela bohaté nabídky tratí. V editoru dokáže ostřílený uživatel vytvořit vlastní dílko, jež poté může představit ostatním hráčům, kteří ho počastují svým (ne)kritickým pohledem.

Moderní grafika Trials Rising sluší

Své trumfy z rukávu vytahuje motorková arkáda od RedLynx na první pohled. Vizuální stránka tratí se zkrátka povedla a není třeba se o ní více rozepisovat. Doprovodné efekty vhodně doplňují nevážný nádech ulítlého závodění. Nechybí ani tradiční rozsekání motorkáře v cíli na milion způsobů – výlet do vesmíru, sežehnutí bleskem nebo vystřelení katapultem není výjimkou. Slušná úroveň grafiky tratí je jedna věc, ale byla by ničemu, kdyby se v arénách špatně závodilo. Naštěstí zkušení tvůrci připravili arény z celého světa, na nichž nechybí náročné skákačkové pasáže, přemisťování na plošiny a různé další šílenosti, bez kterých si Trials Rising neumíme představit.

Trials Rising; gameplay: závrať, monumenty

Přemisťování z nebeských výšin do nejnižších pater trati během mrknutí oka nepotěší hráče trpící závratí.

Každý závod trvá mezi jednou až dvěma minutami (podle počtu opakování na hojně rozložených záchytných bodech), jež z vás vyždímají ty nejlepší schopnosti. Bohužel stejně dlouho, někdy i déle, trvá načtení jednotlivých lokací a vstup do závodu, což je ubíjející. Škoda, že si s načítacími časy tvůrci více nepohráli, moderní systémy by určitě zvládly lepší optimalizaci. V každém případě si fanoušci série Trials v Rising přijdou na své. Pokud se ještě doplní módy v multiplayeru, nemusíte se tady bát své peníze investovat. Tvůrci slibují sezónní dodávání obsahu rozšiřující počet tratí a nové výzvy, což snad zahrne také hru po síti a tvorbu lokálního multiplayeru, který zatím není přítomen.

Návyková arkádová hratelnost v rytmu zběsilého plošinovkového závodění by vás přesto v této podobě zklamat neměla. Překonávání náročných tratí a sebe samých je zábavné jako před léty, inovací sice moc nenajdete, ale vše nahrazuje velmi podařený systém výuky přívětivý pro nováčky a také grafická stránka titulu.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Trials Rising: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 78 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
95 %
Trials Rising; recenze

Klady

 • Stará dobrá hratelnost Trials
 • Výukový režim University of Trials
 • Nápadité tratě z celého světa
 • Ujetý humor
 • Upravitelnost postavy
 • Audiovizuální zpracování
 • Jízda v tandemu

Zápory

 • Prozatím slabá náplň multiplayeru
 • Dlouhé načítací obrazovky
 • Nečekejte moc inovací
 • Časté opakování kosmetických doplňků z loot boxů
 • Velká nahodilost úspěchu v kaskadérských soutěžích
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro Trials Rising PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz / AMD FX-4100 Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD FX-6100
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7770 1GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 760 / Radeon R9 270X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 11 GB 11 GB

S jakým herním PC na Trials Rising?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1060

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1060

Alza GameBox GTX1070Ti

Doporučené požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox RTX2080

Pro náročné:

Alza GameBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Trials Rising vychází 26. února 2019 na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.

Trials Fusion (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Uplay, žánr: akční a závodní,
447,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003555
4,8 392×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
4 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací