Do výměny celého počítače se většině lidí nechce – stačí se podívat na celkovou sumu, na to, kolik stojí nové sestavy. A většina lidí si řekne: Můj počítač je dost dobrý, stačí jen vylepšit to a tamto! Někdy to je pravda, jindy ne – a souvisí to nejenom s tím, jak svůj počítač používáte, ale také s tím, jak se mění generace hardwaru.
Nejdůležitějším prvkem generační změny je to, čemu se říká změna socketu. Počítačová generace znamená, že si můžete koupit nový procesor – a ten se dá zasunout do stávajícího procesorového socketu a bude v něm fungovat. Ne vždy jednoduše, často to vyžaduje upgrade firmware základní desky, ale to se dá udělat předem, nebo v nejhorším případě je dnes možné zasunout flashdisk do specializovaného USB slotu a provést update i v situaci, kdy počítač vůbec nestartuje. V nejhorším pomůže technicky znalý známý nebo servis.
i
Chcete vdechnout nový život staršímu počítači nebo lehce vylepšit nově vybraný kus? Právě pro tyto účely Alza spustila dvě nové služby dostupné v České republice, na Slovensku i v Maďarsku. Jedná se o Upgrade PC/NTB a Pozáruční Upgrade Alza PC.
Generační výměna procesoru je skvělá věc, která může hodně zrychlit práci staršího stroje. Její další výhodou je možnost stále používat starší generaci pamětí. Vliv pamětí na výkon počítače je okrajový v tom smyslu, že jen málo aplikací těží z rychlejších pamětí, zatímco celý systém benefituje z větší paměti.
Místo přechodu na dražší paměti u nového systému je tak možné jenom rozšířit stávající paměť, pokud jsou volné sloty – nebo pokud seženete moduly s vyšší kapacitou. Na největší problém pak narážíme u toho, že každá generace pamětí má svoje maximum – a pokud chcete víc paměti, musíte přejít na nový standard. To platí hlavně u laptopů, kde se paměť dá rozšířit limitovaně, pokud vůbec: Ultrabooky nebo MacBooky mají paměť naletovanou a nerozšiřitelnou, takže co si pořídíte na začátku, je přesně to, s čím budete muset vydržet do generační obměny.
Nejzávažnějším limitem pro průběžný upgrade jsou právě schopnosti základní desky. Časem přijdou nové verze grafik žádající pro své zapojení nové standardy PCIe konektorů. Časem dojdou volné paměťové sloty. Časem se USB a další rozhraní posunou do další a další generace – a u staršího systému už prostě nebude existovat způsob, jak se posunout dále. Přesně a právě to je okamžik, kdy byste měli začít uvažovat o výměně celého systému – a překvapivě to ani nemusí být o ceně, protože s tím, jak se více a více funkcí integruje, získáváte „zdarma“ funkce, které byste s upgradem rozhodně neměli.
Asi nejlépe to ilustrují generace procesorů pro mobilní telefony, které v sobě integrují tolik funkcí, že jde spíše o SoC (System on the Chip) než o klasické procesory. V určitém okamžiku se posune standard dodávaného audia a videa o nové a pokročilejší kodeky, jako je například X.265 neboli HEVC (High Efficiency Video Coding) – tento kodek je extrémně výpočetně náročný, takže buď zůstanete u starého stroje, který se bude potit námahou – anebo přejdete na nový, který má akceleraci X.265 integrovanou a zvládá to v klidu.
Tohle není poprvé – když přišel standard audia MP3, měly ho problém dekódovat i nejvýkonnější stroje své doby – do té doby, než se objevila další generace, která přišla s hardwarovou akcelerací – a najednou přehrávání MP3 zvládaly i kapesní přehrávače a třeba taky hodinky.
Generační změna je přesně o téhle volbě: O tom, jestli chcete přijmout do svého života nové standardy, nové kodeky, nové možnosti. Pokud máte oblíbený starý stroj, od kterého nečekáte nic nového, jenom tu samou práci, upgradovat nemusíte – nebo si zvolíte mírný, rozumný upgrade. Ale vlak se nezastaví, pojede dál: A s tím, jak více a více uživatelů přestupuje na nové standardy, stanou se populárnějšími a levnějšími, zatímco ty staré budou dražší a nákladnější na udržování. Kompletní výměna stroje a přechod na zcela nové standardy se pak stane rozumnou a zcela racionální volbou.
Výměna procesoru je přece jen složitější disciplína. Klidně se zastavte na kterékoli Alza prodejně, kde posoudíme stav současného PC a navrhneme, jak je možné CPU nahradit za výkonnější.
Michal Rybka
Michal Rybka je publicista a nadšenec s 20 lety zkušeností v IT a gamingu. Je kurátorem AlzaMuzea a YouTube kanálu AlzaTech. Napsal několik fantasy a sci-fi povídek, které vyšly v knižní podobě, a pravidelně pokrývá páteční obsah na internetovém magazínu PCTuning.