Vánoční filmy (TIPY) – Nejen pohádky pro celou rodinu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Vánoce přicházejí a před námi je mnoho klasických dilemat, s nimiž vám poradit nemůžeme. Rady na dárky pod stromeček na vás útočí z každého směru, z reklam na jídlo musíte být překrmení, aniž byste něco pozřeli, sníh za okny chybí, všude stres a shon. Kde je ta vánoční pohoda? V redakci jsme se pokusili pro vás připravit několik více či méně tradičních tipů na vánoční filmy nebo seriály, které by vás mohly naladit na sváteční notu.

Vánoční filmové tipy; screenshot: peklo, dorota máchalová

Vánoční filmy (TIPY) – OBSAH

 1. S čerty nejsou žerty ani o Vánocích
 2. Ukradené Vánoce Tima Burtona nám nikdo nevezme
 3. Pan Scrooge a jeho Vánoční koleda
 4. Střihoruký Edward si dal letos pauzu, chybí sníh…
 5. Gremlin mezi vhodné dárky nepatří
 6. Kevin zůstal Sám doma
 7. Vánoce mohou být Smrtonosná past
 8. Zachumlat se do Pelíšků
 9. Zasněme se s Láskou nebeskou
 10. Pohádky pro dospělé nesmí chybět
 11. Vánoce na Netflixu
 12. Vánoční svátky s oblíbenými hrdiny
 13. Moře času se dá utopit ve velkolepých ságách

S čerty nejsou žerty ani o Vánocích

V našem speciálu nepoplujeme hned ze startu proti proudu, nejprve se mrkneme na několik pohádek staršího data. U nás v redakci bije srdce pro klasiku Hynka Bočana S čerty nejsou žerty (1984), v níž zákeřně kuje pikle Dorota Máchalová, načež je za to spravedlivě odměněna. Notoricky známé hlášky protkávají jako nostalgická nit peklo, mlýn, kasárna i zámek, a přesto si s chutí sedneme před televizi a budeme mlynáři Petrovi držet palce. Upozadit ostatní pohádky není fér, ale česká tvorba před rokem 99 přinesla tolik klenotů (nelze zapomenout např. na Tři oříšky pro Popelku (1973), že jen na vyjmenování by snad nestačila kapacita celého článku.

Poslední roky jsou sice na kvalitní kusy skromnější, ale třeba Anděl Páně 1 a 2 (2005, 2016) Jiřího Stracha nebo Sedmero krkavců (2015) Alice Nellis přísnější kritéria snesou. Tradičně se můžeme také těšit na štědrovečerní pohádku od České televize, jež jsou ovšem diváky přijímány rozporuplně. Z těch posledních stojí za to jmenovat O vánoční hvězdě (2020), Princezna a půl království (2019) či Nejlepší přítel (2017). Ostatně na seznam všech štědropohádek se můžete podívat zde. Z kinoprodukce lze jmenovat chválený snímek Princezna zakletá v čase (2020).

Vánoční filmy: S čerty nejsou žerty (1984) - ukázka

Pro pohádku S čerty nejsou žerty máme slabost, nejen díky skvěle vymyšlenému peklu.

Ukradené Vánoce Tima Burtona nám nikdo nevezme

Druhým segmentem pohádkové sekce jsou snímky, jež tradiční vánoční téma zpracovávají trošku odlišným způsobem. Jako jasný příklad vystupuje do popředí loutkový snímek Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993) vycházející z imaginace jedinečného Tima Burton. Král halloweenské země poznává krásu Vánoc, které chce uspořádat po svém (což potěší všechny odpůrce Santy Clause). O transformaci vánočních svátků se pokouší také Grinch, jehož příběh dostal hranou, kreslenou i animákovou podobu. Z našich luhů a hájů byste se mohli podívat na Zemanova Čarodějova učně (1977) nebo Fimfárum (2002), které uhranou grafickým zpracováním, jehož tradici nám závidí celý svět a Japonci především.

Vánoční filmy: The Nightmare Before Christmas (1993) Official Trailer #1 - Animated Movie

Ukradené Vánoce, nebo také Noční můra před Vánoci, vám muzikálovou formou ukáže, že smíchat Halloween a Vánoce není zase tak špatný nápad.

Pan Scrooge a jeho Vánoční koleda

Velmi populárními pohádkovými příběhy jsou, především mezi mladším publikem, animované filmy, z nichž některé si vzaly vánoční tématiku jako svůj vzor. Předním představitelem této kategorie musí být jistě adaptace klasiky Charlese Dickense Vánoční koleda (2009), v níž Ebenezer Vydřigroš (Scrooge) podstoupí zkoušky tří duchů Vánoc, aby pochopil jejich podstatu. O dokonalé technické zpracování se postaral režisér Robert Zemeckis stojící také za vlakovým dobrodružstvím Polární expres (2004). Pokud vám ke sváteční atmosféře stačí troška sněhu a disneyovská roztomilost, musí vaše volba padnout na muzikálové Ledové království ( Frozen, 2013) nebo jeho druhý díl (Frozen 2, 2019).

Vánoční filmy: Jim Carreys A Christmas Carol Official Trailer

Jim Carrey předvedl, že jeho extravagantní herecké výkony jsou pro animované filmy jako stvořené.

Střihoruký Edward si dal letos pauzu, chybí sníh…

Společnost příběhů Tima Burtona jen tak neopustíme, protože mimo Skeleton Kinga vytvořil další figuru, kterou máme spojenou s vánočními svátky. Střihoruký Edward se podle dobrodružného příběhu z roku 1990 totiž stará o nepostradatelnou sněhovou nadílku, na niž zatím letos marně čekáme. Dobrodružné příběhy s netradiční tématikou a bohatou představivostí jsou tradičním koloritem svátků zimního slunovratu a zabodovat by tak u vás v obýváku mohl i výchovný Karlík a továrna na čokoládu (2005), sněhulákový Jack Frost (1998) nebo první díl epické ságy Letopisy Narnie (2005).

Vánoční filmy: Edward Scissorhands (1990) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Střihoruký Edward je s námi téměř třicet let a Vánoce bez něj si zkrátka neumíme představit.

Gremlin mezi vhodné dárky nepatří

Každé správné dobrodružství musí mít i svůj temný podtón, aby měli hlavní hrdinové možnost překonávat zlo. Jenže se může stát, že zlo klidně dřímá uvnitř roztomilého chlupáče, o čemž nás poučil Chris Columbus, jenž vymyslel zlotřilé Gremliny. Již od roku 1984 víme, že krmení vánočních dárků po půlnoci nepatří mezi nejlepší nápady. Gremlins snoubí humor s hororovými prvky, ale během sledování se moc bát nebudete, pokud vám není deset. Děsuplné snímky a Vánoce k sobě moc nepatří, a proto nepřekvapí, že moc kvalitních hororů z tohoto období nenajdete (šanci byste mohli dát třeba snímku Krampus: Táhni k čertu (2015), byť jde nakonec o celkem průměrný film).

Vánoční filmy: Gremlins (1984) Official Trailer #1 - Horror Comedy

Roztomilý Gizmo se nechtěně stane v Gremlins původcem příšerek, které budou tyranizovat své okolí.

Kevin zůstal Sám doma

Chris Columbus a vánoční snímky jdou obecně dohromady. Tento režisér stál u vzniku prvních dvou dílů Harryho Pottera (Harry Potter a Kámen mudrců, 2001, a Harry Potter a Tajemná komnata, 2002) , ale především se věnoval patáliím nejmladšího člena rodiny McCallisterů. Kevin totiž ani jednou neodjede se svými příbuznými na vánoční dovolenou, aby místo toho mohl potrápit dvojici roztržitých lupičů. Komedie Sám doma 1 i 2 (1990, 1992) patří i díky nestárnoucímu a nepřekonatelnému dabingu ke koloritu českých Vánoc, ale zběsilých amerických komedií o bláznovství před příchodem Santa Clause najdeme celou řádku. Skvělým příkladem je občas až absurdně šílený snímek Vánoční prázdniny (1989) o famílii Griswoldových, s nimiž byste klidné svátky určitě neprožili.

Vánoční filmy: Home Alone (1990) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

„Na co jsme zapomněli?“ My, na rozdíl od Kate McCallisterové, jsme na Kevina nezapomněli, takže bude řádit během Vánoc i v našich obývácích.

i K dobrému filmu se hodí něco malého na zub

Vánoce jsou obdobím nekonečného hodování. Většina z nás si ale neumí představit sledovat film bez něčeho dobrého k zakousnutí. Mlsat můžete ale i zdravě. Vyměňte mastné chipsy za zdravé ořechy a sušené ovoce Bery Jones.

Vánoce mohou být Smrtonosná past

Smích a vánoční svátky k sobě neodmyslitelně patří, ovšem některé komedie nezapadají do tradičního výběru doplňující zpívání koled a pojídání cukroví. Krušné chvíle během 24. prosince si asi tradičně užívá policista John McClane. Ten se jeden rok musel vypořádat s bandou teroristů v mrakodrapu (Smrtonosná past, 1988), aby si rok nato zaběhal po letišti (Smrtonosná past 2, 1990). Akční herci během vánočních filmů všeobecně dostávají na frak, o čemž se přesvědčil také Arnold Schwarzenegger v šílenosti Rolničky, kam se podíváš (1996) nebo Billy Bob Thorton ve snímku Santa je úchyl (2003), jenž sází na kontroverzní (a zároveň bizarně vtipné) zobrazení amerického symbolu Vánoc jakožto alkoholika vykrádajícího obchodní domy.

Vánoční filmy: Die Hard (1988) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Vánoční večírek se může pěkně zvrhnout, jak jsme se přesvědčili ve Smrtonosné pasti, kde si poprvé zahrál Alan „Snape“ Rickman jako padouch trápící Bruce Willise.

Zachumlat se do Pelíšků

Česká duše si ovšem více než u zahraničních prvoplánových komedií odpočine u našeho tradičního humoru, který je často okořeněn vážným příběhem s tragickými prvky. Kdo z vás ještě neviděl Pelíšky (1999) režiséra Jana Hřebejka? V nostalgickém propletenci několika lidských osudů hrají vánoční svátky velmi důležitou roli, takže víme, jak je vysoký medvěd kodiak, že můžeme dýchat póry při zadrženém dechu a že v koledě Narodil se Kristus Pán má znít jemné něžné C. Podle předlohy Petra Šabacha vznikl také film Občanský průkaz (2010), v němž se o Vánocích budou dít zázraky v režimem stíhané rodině jednoho z hrdinů Petra, zvaného Žáby. Svůj díl vánoční deprese nám může předat také jinak celkem průměrný snímek Křídla Vánoc (2013).

Vánoční filmy: Pelíšky (1998) - Trailer

Ukázka z filmu Pelíšky připomene některé legendární scénky a doslova vás donutí pustit si tento snímek celý.

Zasněme se s Láskou nebeskou

Když už dostane zabrat vaše bránice, měli byste jistě naplnit také kvótu pro vánoční romantické filmy. O přeslazených snímcích s dobrým koncem se rozepíšeme níže, nyní dostane prostor film, u něhož vydrží sedět a dobře se bavit skoro každý – Láska nebeská (2003). Britům se povedlo vykouzlit komedii s několika romantickými linkami, navzájem je dostatečně proplést a vyšperkovat je ikonickými momenty, mezi něž lze počítat tanec Hugh Granta v roli premiéra, nebo jakýkoliv vstup zapomenutého rockera Billy Macka v podání skvělého Billa Nighyho. Pokud již máte tento film dostatečně nadívaný, doporučíme vám jeho polskou variaci Noc plná zázraků (2011), která vám mimo jiné ukáže, jak slaví svátky naši severní sousedé.

Vánoční filmy: Love Actually - Trailer

Největší pozornost v traileru na sebe strhává Hugh Grant, ale v Lásce nebeské se objeví celá plejáda slavných britských herců.

Pohádky pro dospělé nesmí chybět

Večerní hodiny, kdy již dětí spí a starší ročníky se mohou v klidu uvelebit u televize, většinou nabízí různé variace na popelkovské příběhy, v nichž se díky kličkám osudu hlavním hrdinkám poštěstí najít svou osudovou lásku. S vánočními svátky se pojí několik kvalitních romantických filmů, bez nichž se zkrátka neobejdete. Naše tipy směřují k filmu Zatímco jsi spal (1995, aneb jak Sandra Bullock najde fajn rodinu), ke snímku Pretty Woman (1990, Julia Roberts okouzlí Richarda Gerea), ke generační zpovědi Deník Bridget Jonesové (2001, už jen kvůli tomu vánočnímu svetru Colina Firtha) či vánoční komedie Last Christmas s Emilií Clarke v hlavní roli. Pokud hledáte další láskou oslazené osudy, směřujte o odstavec níže.

Vánoční filmy: While You Were Sleeping (1995) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Jednu z prvních velkých rolí Sandry Bullock ve snímku Zatímco jsi spal si připomínáme téměř každé Vánoce.

Vánoce na Netflixu

Spoustu zajímavého filmového materiálu hodícího se ke svátkům spojeným s narozením Ježíše Krista totiž najdete v databázi streamovací služby Netflix. Problém spočívá v záplavě filmů různých kvalit, takže musíte hledat, než narazíte na ten pravý vánoční film. Naším tipem je šestidílná norská série Vánoce u našich (2019), která svérázným (a někdy dost drsným) humorem popisuje trable Johanne s hledáním partnera, jehož by mohla přivést do domu rodičů ke štědrovečernímu stolu. Pokud vás nezaujmou filmy, v pohodě si vystačíte pouze se seriálovou tvorbou.

Vánoční filmy: Vánoce u našich | Oficiální trailer | Netflix

Minisérie norského Netflixu Vánoce u našich pobaví svým otevřeným humorem a dojme romantickými chvilkami.

Vánoční svátky s oblíbenými hrdiny

Příběhy na pokračování rozložené do několika sérií se často věnují významným událostem v životě svých hrdinů, mezi něž Vánoce beze sporu patří. Jako příklad si můžeme vzít seriály Simpsonovi nebo Přátelé, kde se o vánočních svátcích vždy něco semele (vánoční pásovec?!). Tvůrci některých sérií ovšem přímo vytváří tematizované a silně přestavěné díly, z nichž si troufneme vybrat vánoční speciály z Doctora Who (např. The Snowman), netradiční díl společnost kritizující série Black Mirror (White Christmas), návštěvu budoucnosti ve Futuramě (Xmas Story), svérázné pojetí Vánoc rodinky z Griffinových nebo pro otrlé jedince zpěv vánočního hovínka v South Parku.

Vánoční filmy: Doctor Who: The Snowmen - Christmas Special Trailer - Children in Need 2012 - BBC One

Populární seriál BBC Doctor Who pracuje na vánočních speciálech téměř každý rok. Letos se však budeme muset obejít bez něj, a proto zavzpomínáme třeba na díl The Snowman z roku 2012.

Moře času se dá utopit ve velkolepých ságách

Závěr našeho speciálu o filmech či seriálech navozujících vánoční atmosféru se nejoblíbenějším svátkům v roce mírně vyhneme. Každý z nás totiž v tomto období najde více času, který by mohl strávit se svými oblíbenými hrdiny. Proto naše závěrečné doporučení směřuje k velkým sériím, jež si můžete během trávení řízků, bramborového salátu a hromady cukroví dát pěkně v jednom kuse. Řeč není o ničem menším než o Pánovi prstenů, Harrym Potterovi či Star Wars.

V redakci doufáme, že vás některé z našich tipů oslovily, že jste možná našli některý klenot filmografie, jenž vám doteď unikal, či že jste si připomněli film, který zapadl v průběhu času, a vy si jej nyní můžete pustit. Ať už budete trávit svátky jakkoliv, dovolte nám popřát poklidné prožití Vánoc a úspěšný vstup do roku 2024, v němž vás budeme dále oblažovat našimi články.

i Mohlo by vás zajímat
4,2
Disney Vánoční sbírka pohádek
Kniha - 304 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
277,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKP244218
4,8
LED vánoční koule skleněná, 10LED, 2x AA, IP20
Vánoční osvětlení vánoční koule skleněná s LED řetízkem uvnitř počet LED diod: 10 barva světla: teplá bílá (žlutá) napájení: 2x AA baterie (nejsou součástí) výdrž baterií: cca 100hod. (v závislosti na kvalitě baterií) třída ochrany: IP20 (vnitřní použití) průměr koule: 10cm přívodní kabel: 50cm barva: transparentní balení: PVC krabice
Cenová bomba
120,- Ušetříte 40,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: SD2020_88
4,8
LED řetěz vánoční hvězdy, kovové, bílé, 10LED, 1m, 2x AA, IP20
Vánoční osvětlení LED řetěz vánoční hvězdy bílé počet LED diod: 10 barva světla: teplá bílá (žlutá) napájení: 2x AA baterie (nejsou součástí) výdrž baterií: cca 100hod. (v závislosti na kvalitě baterií) třída ochrany: IP20 (vnitřní použití) délka: 1m barva: bílá materiál: kov balení: PVC krabice
Cenová bomba
139,- Ušetříte 41,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: SD2020_98
4,6
RETLUX RXL 331 betlém dř.silueta 8LED WW
Vánoční osvětlení - jesličky z dřevěné překližky, 3D světelný efekt pozadí, 8 LED, barva světla: teplá bílá, rozměry: 220x185x30mm, vhodné pouze pro vnitřní použití (IP20), napájení: 2xAAA
389,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RTL0101
4,6 33×
Bery Jones Ananas plátky 1kg
Sušené ovoce - proslazený ananas, 1000 g ve znovuuzavíratelném obalu - 299 Kč/1 kg
Super cena
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTbery046
5,0
LAALU Vánoční stromek zasněžený DELUXE Viola v květináči 45 cm
Vánoční stromek 45 cm vysoký o hmotnosti 1 kg, včetně stojanu
599,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: Laal0366
5,0
Solight LED okenní řetěz sněhuláci
Dekorativní osvětlení 6 LED diod, barva světla teplá bílá, napájení 2 x AA, baterie, výdrž baterií cca 100 hodin, délka 1,2m velikost svěhuláka 8cm, IP20
Cenová bomba
179,- Ušetříte 61,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: Solight22_39
4,8 550×
Bery Jones Pistácie pražené solené 250g
Ořechy - pistácie pražené a solené, balení 250 g ve znovuuzavíratelném obalu - 556 Kč/1 kg
Super cena
139,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTks138
5,0
Dommio Věneček s červenou mašlí 25 cm
Vánoční věnec - Ø30 cm, plastový, závěsný
229,-
Skladem 5 ks u dodavatele
Objednací kód: CHRISms15
4,9 255×
Bery Jones Kešu pražené solené W320 250g
Ořechy - kešu pražené a solené, balení 250 g ve znovuuzavíratelném obalu - 476 Kč/1 kg
Super cena
119,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTks145
5,0
Tři oříšky pro Popelku (DIGITÁLNĚ RESTAUROVANÝ FILM) - DVD
Film na DVD - Čas královského bálu, kouzelných oříšků a ztraceného střevíčku... Film se dočkal své digitálně restaurované podoby, díky kterému jej můžete vidět a slyšet tak, jako diváci v době jeho prvního uvedení v roce 1973.
Skladem > 20 ks u dodavatele
Objednací kód: FERN02520
5,0
Tři veteráni (remasterovaná verze) - DVD
Film na DVD - Tři vysloužilí vojáci, dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a kuchař Servác, se musejí naučit správně nakládat se zázračnými dary, které dostaly od kouzelných skřítků... Pohádka pro malé i velké na motivy stejnojmenné pohádky z knihy Jana Werich Fimfárum.
Cenová bomba
89,- Ušetříte 10,-
Skladem > 20 ks u dodavatele
Objednací kód: FERN03379
4,8 200×
Bery Jones Mandle uzené 250g
Ořechy - mandle pražené, solené a uzené, balení 250 g ve znovuuzavíratelném obalu - 476 Kč/1 kg
Super cena
119,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTks141
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací