Alzaboxy Výhodné nákupy pro živnostníky

Věrnostní karty v mobilu: mějte je po ruce a bez zbytečného plastu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Už se ztrácíte v tom, pro který obchod vlastníte věrnostní kartičku? A když už jste si jisti, že ji máte, nemůžete ji v peněžence dohledat? Existuje snazší varianta, jak se ve věrnostních kartách vyznat. Do svého mobilního telefonu si koneckonců snadno vložíte i platební kartu a při nákupech bude telefon vším, co budete potřebovat.

Věrnostní karty, úvod

Věrnostní a platební karty v mobilu – OBSAH

 1. Uvolněte si místo ve své peněžence
 2. Platební karty v mobilu
 3. Jak nahrát platební kartu do mobilu?
 4. Vstupenky, letenky, ale třeba i kartička pojištění
 5. Věrnostní kartičky v mobilu
 6. Na věrnostní karty stačí jedna aplikace

Uvolněte si místo ve své peněžence

Žijeme v 21. století, tak proč s sebou nosit obtloustlou peněženku plnou věrnostních kartiček, debetních, kreditních karet či hotovosti? Mnozí z nás si již zvykli nosit věrnostní karty v mobilu. Obzvlášť pokud se jich nashromáždí více, může být jejich správa obtížná. Trvá to, než najdete tu správnou, mnoho plastových karet zabírá místo a poměrně snadno je můžete ztratit. Ani platební karta v mobilu už rozhodně není ničím nezvyklým.

i Zbavíte-li se zbytečných karet, můžete si pořídit nějakou tenkou stylovou peněženku, která nebude zabírat místo ve vaší kapse.

Mezi platební kartou a tou věrnostní už je v zásadě rozdíl v tom, jak si drží informaci. Platební karta má své údaje často uvedeny vyražené na přední i zadní straně a dále v čipu. Ten se dokáže na blízkou vzdálenost spojit s terminálem, který tyto údaje z čipu přečte. Jde o přísně střežené informace vedoucí k našim účtům, proto se debetní a kreditní karty přidávají do telefonu pomocí ověření ze strany naší banky.

Věrnostní karty
Spousta věrnostních karet každému pouze plní peněženku. Není lepší si je přidat do jedné aplikace?

Oproti tomu jsou věrnostní karty identifikovány v naprosté většině případů skrze čárový kód či tzv. QR kód. I když mohou nést nějaký citlivý údaj, spíše slouží k získávání bodů a uplatňování slev v obchodech a službách. Některé však mohou být zároveň permanentkami do fitness center či na sportovní utkání. Takové karty lze do mobilní aplikace přidat snáze a většinou není třeba uživatele dále ověřovat.

Platební karty v mobilu

V dnešní době už není nutné mít při sobě vždy nějakou hotovost. Česká republika je na tom velmi dobře v oblasti plateb kartou. Platíme jimi velmi často, navíc u nás tuto metodu platby můžeme využít téměř všude. Je však nutné plastovou kartu stále nosit u sebe? Pokud máte chytrý telefon s funkcí NFC a vaše banka podporuje jednu ze služeb Apple Pay či Google Pay (někdy nazváno Android Pay), máte vyhráno. Kartu stačí naskenovat do telefonu a odteď u sebe nosit už pouze telefon.

Věrnostní karty, platba Apple Pay
Spousta lidí už platby v obchodech realizuje právě takto. Zdroj: apple.com

Pokud telefon v obchodě přiložíte k terminálu, čip NFC ve smartphonu jej zaznamená a aktivuje primárně nastavenou kartu pro účel platby. Je potřeba ověřit, zda se k platbě chystá oprávněný majitel. To proběhne skrze čtečku otisků prstů či sken obličeje. Díky tomu odpadá nutnost do terminálu zadávat PIN ke kartě. 

i Že pro výběry z bankomatu plastovou kartu potřebujete? Ani to již není tak docela pravda. Některé banky podporují funkci, kdy k bankomatu s bezkontaktní čtečkou stačí přiložit telefon a pak zadat PIN. Kartu tedy opravdu nepotřebujete.

Jak nahrát platební kartu do mobilu?

Nejprve si zjistěte u své banky, zda možnost přidání karty pro Apple Pay či Google Pay podporuje. Společně s návodem na přidání karty si toto velmi snadno najdete, pokud do vyhledávače zadáte [název vaší banky] + termín „Apple Pay“ či „Google Pay“. Pokud banka tuto možnost zmiňuje, většinou je postup následující:

 1. Otevřete aplikaci Wallet na iPhonu nebo Google Pay na Android smartphonu.
 2. Vyfoťte svou platební kartu tak, aby byly čitelné údaje. Případně lze údaje zadat ručně.
 3. Dalším krokem možná bude odsouhlasení podmínek používání. 
 4. Banka ověří, že jste majitel karty, zasláním SMS s kódem na tel. číslo, které má u vás vedeno v databázi.
 5. Kód z SMS opište do políčka ve Wallet / Google Pay, a tím je hotovo. Karta je přidána a připravena na platby.
Věrnostní karty, aktivace Google Pay
Tento postup přidání platební karty do Google Pay ve 4 krocích názorně ukazuje, jak je to snadné. Zdroj: csob.cz

Vstupenky, letenky, ale třeba i kartička pojištění

Některá kina, divadla, dopravci či třeba pojišťovny jsou si vědomi, že klienti chtějí své jízdenky, vstupenky apod. dostat v jednoduché, a přitom účelné podobě. Proto se uchýlili k tomu, že vám v potvrzovacím e-mailu po dokončení objednávky přímo přiloží odkaz na digitální kartu pro Google Pay či Apple Pay. Dalším způsobem, jak takovou digitální podobu nakoupeného dokladu získat, je export z oficiální aplikace.

Příkladem je třeba aplikace Flixbus, která vám po koupi v aplikaci jízdenku ihned umožní stáhnout. Jakmile se navíc blíží čas objezdu, jízdenka se sama ukáže na hlavní obrazovce. Není nic snazšího než rozsvítit displej telefonu, kliknout na nabízenou jízdenku a prokázat se řidiči. Letecké společnosti si zvykly, že pasažéři před nástupem do letadla předkládají pouze pas a telefon. Mít letenku v mobilu totiž minimalizuje riziko, že letenku ztratíte. Navíc se opět objeví ve chvíli, kdy se blíží její doba použití.

Apple Wallet, karty Apple Wallet, letenka
Takto vypadá sbírka karet v aplikaci Wallet na iPhonu. Staré letenky a vstupenky sice místo v telefonu nezabírají, ale po jejich expiraci je samozřejmě můžete smazat.

Věrnostní kartičky v mobilu

Spousta obchodů již v dnešní době provozuje nějakou svou mobilní aplikaci. V té vám pravděpodobně zobrazí aktuální leták, mapu nejbližších prodejen, informace o sortimentu a po přihlášení také vaši věrnostní kartičku. Stejně tak můžete tu samou kartu mít fyzicky ve své peněžence.

Proč nestačí svou plastovou kartu pouze fotoaparátem ofotit a následně v obchodě ukázat fotku pro naskenování? Jednak se hledání správné fotky v galerii telefonu jeví jako neefektivní, dalším důvodem je kvalita takového zobrazení. Aplikace kód sama překreslí a při prezentaci v obchodě navíc často rozjasní displej. Oproti fotce má tedy karta nahraná v mobilní aplikaci daleko větší šanci, že bude správně rozpoznána a naskenována.

Na věrnostní karty stačí jedna aplikace

Jak jsme si řekli výše, každý obchod či provozovna nějaké služby může mít svou aplikaci, ve které je vaše věrnostní karta uložena a k dispozici. Pokud však takových aplikací a věrnostních karet máte více, může být otravné před návštěvou pokladny konkrétní aplikaci v telefonu najít. I toto jde ulehčit. Stáhnout si můžete aplikaci, která schraňuje všechny slevové karty v mobilu pohromadě. Přesně tak, jako by byly v peněžence.

i Na AppStore i Google Play takových aplikací naleznete více. My můžeme doporučit třeba bezplatné aplikace Stocard pro iOS i Android nebo Yourwallet pro Android.

Kartu můžete, podobně jako přidávání platebních karet do Wallet / Google Pay, naskenovat, čímž se vyplní její údaje z čárového kódu. Doporučuji kartu položit na rovný povrch a skenovat za dobrého osvětlení. Aplikace překreslí čárový kód do vašeho zařízení, aby byl pro čtečku lépe čitelný. Pak již záleží na konkrétní aplikaci, co dalšího vám nabídne.

Stocard, přehled karet Stocard, seznam karet Stocard, sken karty
Aplikace Stocard je plně připravena na spoustu věrnostních karet a umožní naskenovat i takovou, kterou nemá v databázi.

V aplikaci Stocard se po stisknutí tlačítka „+“ zobrazí seznam mnoha věrnostních karet, které jsou u nás často používány. Stačí kliknout na ten správný obchod a kartu naskenovat, případně vložit její obrázek z galerie fotek. Pokud v seznamu obchodů nenaleznete požadovaný záznam, je zde volba „Jiná karta“, díky které naskenujete libovolnou kartu s čárovým kódem. Pak stačí zadat název obchodu a karta s čárovým kódem je hotová.

Stocard toho umí více. V sekci Nabídky zobrazí relevantní slevové akce v závislosti na obchodech, ke kterým vlastníte věrnostní kartičku. Abyste nemuseli hledat správnou kartu ani v aplikaci, stačí povolit polohové údaje a pokud aplikace rozpozná, že jste v obchodě, sama na hlavní obrazovce navrhne rozkliknout patřičnou kartu. Aplikace Pass4Wallet pro iPhone navíc zvládne kartu importovat přímo do aplikace Wallet. Následně si ji snadno zobrazíte pouhým dvojitým zmáčknutím tlačítka (zamykacího v případě iPhonů s Face ID a domovského v případě iPhonů se starším designem a tlačítkem pod displejem). Telefony s Androidem tuto funkcionalitu nemají, ty si musí vystačit „jen“ s aplikací na věrnostní karty jako takovou.

Pass4Wallet, sken karty Pass4Wallet, barva karty Pass4Wallet, hotová karta
V aplikaci Pass4Wallet kartu naskenujete, popíšete, vyberete její barvu a pak už ji lze importovat do aplikace Wallet.

Nyní tedy víte, jak veškeré své cestovní doklady, věrnostní karty, lístky na kulturní představení, ale i platební karty a další snadno přenést do svého telefonu a mít je pohromadě. Ušetří to spoustu starostí, uděláte si větší přehled, nehrozí ztráta či poničení dokladu a jako bonus vás některé karty samy upozorní na to, že mají být použity. Proč tedy ještě zásobovat svou peněženku plastovými kartami?

i Mohlo by vás zajímat

Současné možnosti integrace všech možných karet do smartphonu jsou široké. Od věrnostní karty oblíbeného supermarketu po kartičku cestovního pojištění, téměř vše lze pohodlně skladovat v telefonu a hlavně mít o tom přehled. Jejich použití je velmi rychlé a pohodlné. Stačí si najít řešení, které bude vyhovovat právě vám.

iPhone 12 64GB černá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 2815 mAh, iOS 14

+ ZDARMA Bluetooth lokalizační čip Apple

-5% 19 990,-
18 990,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 36 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI032b2
iPhone 12 Mini 64GB červená
Mobilní telefon - 5,4" OLED 2340 × 1080, procesor Apple A14 Bionic 6jádrový, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 12W, baterie 2227 mAh, iOS 14

16 990,-
Koupit
NEO pronájem
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 22.02.2022
Objednací kód: RI033b3
Samsung Galaxy S21 5G 256GB fialová
Mobilní telefon - 6,2" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 64 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, Dual SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 4000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

-9% 21 999,-
19 990,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 11 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0207c2
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 256GB černá
Mobilní telefon - 6,8" AMOLED 3200 × 1440, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 108 Mpx (f/1,8) + 10 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 40 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W, reverzní nabíjení 4,5W, stylus, baterie 5000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

-10% 30 990,-
27 990,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0209c1
OnePlus 9 8GB/128GB modrá
Mobilní telefon - 6,55" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 48 Mpx (f/1,8) + 50 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 65W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

-4% 15 990,-
15 290,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ONE0078b1
Realme GT 5G DualSIM 256GB žlutá
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,3) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 65W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní

14 490,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: REAM022c1
0
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací