Letošní rok byl u Garminu bohatý na novinky z oblasti chytrých i sportovně-outdoorových hodinek. Došlo na představení vynikajících Instinct 2X, s vylepšením přišly i hodinky řady Fénix 7 Pro. Asi největším překvapením jsou amoledové Epix Pro nebo Forerunner 265 s neuvěřitelnou výdrží. Také se blíže mrkneme na atraktivní Venu 3 a Vívoactive 5. V každém případě jde o hodinky, které vám pomohou zlepšit fyzické i duševní zdraví. Jak je to možné?
Které chytré hodinky od Garminu jsou ty nejlepší? To je oblíbená otázka, která s rostoucí nabídkou modelů neustále nabývá na své důležitosti. Proto jsme pro vás připravili seznam těch nejlepších a nejpopulárnějších modelů, ze kterých si jistě vyberete i vy.
Nejlepším způsobem, jak vybrat chytré hodinky, je porozumět jejich parametrům a vlastnostem. Jedině tak budete schopni samostatně zhodnotit jakýkoli model a vybrat takové hodinky, které odpovídají vašim potřebám a přáním. Téměř všechny získané informace navíc můžete použít i při výběru dalších hodinek, a vynaložené úsilí se vám tak vrátí hned několikrát.
Nejnovější generace Venu si vystačí s dvojicí odlišných velikosti, 40 (Venu 3S) a 45 mm (Venu 3). Můžete se tak těšit na mimořádně jemné AMOLED displeje s úhlopříčkou 1,2" a 1,4". Beze změny v každém případě zůstaly použité materiály, a zatímco tělo je vyrobeno z vyztuženého polymeru, lunetu tvoří nerezová ocel. Řemínek sází na osvědčené silikonové provedení, které má zrovna Garmin snad nejpovedenější na trhu. Samozřejmostí je i přítomnost systému Quick Release pro možnost snadné a rychlé výměny pásku dle aktuálních potřeb.
Velkým lákadlem Garmin Venu 3 je přirozeně i již zmíněný velký AMOLED displej s dotykovou vrstvou, který je oproti transflektivní variantě sice hůře čitelný ve venkovních podmínkách, nabízí ale bezkonkurenční barvy i pozorovací úhly a věrnou černou. Mimořádně vysoké rozlišení navíc zajišťuje špičkovou jemnost i bezproblémovou čitelnost ve venkovním prostředí. K dispozici je rovněž dotykové ovládání, funkce Always-On, ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass 3 nebo široký výběr z originálních ciferníků.
I přes použitý rozměrný AMOLED displej se však nemusíte bát o výdrž baterie. V tomto směru zašlapává Garmin konkurenci zcela jasně hluboko do země. Krásných 14 dní (10 dní Venu 3S) v režimu chytrých hodinek je totiž naprosto nepřekonatelná hodnota! Hodinky od Apple nebo Samsungu jen stěží přečkají druhý den a už musí letět na nabíječku, což je pro celou řadu uživatelů nepříjemná záležitost. Zejména z toho pohledu, že aby vám hodinky doručily co možná nejpřesnější zdravotní hodnoty, tak je potřeba využívat je i během spánku.
Pokud je váš rozpočet na sportovní/chytré hodinky omezený na pár tisíc, tak jednoznačně běžte do modelové řady Vívoactive 5. Svou kvalitou, nabídkou funkcí a férovou cenou si hodinky Garmin Vívoactive 5 vysloužily místo zřejmě nejpopulárnější řady společnosti Garmin. Vedle nepřetržitého měření pohybu či spánku Vívoactive 5 zvládnou také záznam nepřeberného množství sportů včetně plavání. Jsou tedy vodotěsné, a díky GPS modulu nakonec zaznamenají i kdejakou trasu.
Mimo nonstop měření srdečního tepu a udávání zbývající energie oceníte také zářivý dotykový displej s úhlopříčkou 1,2". Pěknému uživatelskému prostředí nahrává do karet použitý AMOLED displej, což je velká změna oproti starším generacím. A navíc se prodloužila výdrž baterie. Vívoactive 5 totiž v režimu chytrých hodinek fungují klidně až 11 dní. Pokud aktivujete režim Always-on (displej nezhasíná, pouze se sníží jas, takže vidíte alespoň základní data.) doba se zkrátí na stále použitelných 5 dní. Díky notifikacím zase nepřijdete o žádnou důležitou událost a potěší také pohodlné placení pomocí služby Garmin Pay.
I další letošní novinka sází na velkolepý AMOLED displej. Chytré hodinky Garmin Forerunner 265 jsou totiž skvělým parťákem každého sportovce, který se chce neustále zlepšovat. Kombinace nízké hmotnosti (46 gramů) a silikonového řemínku je natolik pohodlná, že hodinky na ruce sotva ucítíte. Navíc vynikají již zmíněným 1,3palcovým AMOLED displejem, který chrání sklíčko Corning Gorilla Glass 3.
V souvislosti se sportem nabízí hodinky i několik bezpečnostních funkcí, které umí pomoci jako prevence nebo přímo v případě nouze. Patří sem například možnost sledování pozice sportovce na trati v reálném čase pomocí funkce LiveTrack, případně funkce automatické detekce nehody, která v případě nehody vyšle informaci přednastaveným kontaktům a v neposlední řadě i funkce Asistence, která umožňuje přivolat pomoc v nouzi stiskem speciální kombinace tlačítek.
Pro příznivce běhu je připraven také Trenér Garmin, který nabídne kompletní tréninkové plány na míru každému uživateli. Nejenže nám vhodně rozmístěné tréninky pomohou dosáhnout maximálních výsledků, ale jednotlivá cvičení je možné přesouvat i na příhodnější termíny. Vhod rozhodně přijdou také různé dlouhodobé ukazatele, ať už jde o Vo2 Max, nebo Fitness věk, který současnou fyzičku přirovnává k fyzickému věku.
Samozřejmostí jsou volitelné sportovní režimy pro přesné měření vašeho výkonu a optické měření tepové frekvence a okysličení krve kyslíkem. Zabudovaná baterie vyniká až 13denní výdrží na jediné nabití. Chytré hodinky naplno využívají vícepásmový systém GNSS (GPS, GLONASS, GALILEO) pro přesné určení polohy a změření vašeho výkonu — vzdálenost, trasa a rychlost. Nejednoho běžce potěší přítomnost integrovaného hudebního přehrávače, takže se můžete kdykoliv motivovat oblíbenou hudbou bez nutnosti mít připojený váš mobilní telefon. Řemínky si můžete u hodinek Garmin jednoduše vyměnit dle potřeby díky systému Quick Release. Garmin Forerunner 265 disponují speciálními funkcemi pro běžce, které cílí na zlepšení vašeho běžeckého výkonu a přípravu na preferované závody. Pro menší zápěstí je k dispozici modelová řada Garmin Forerunner 265S s 1,1" displejem.
Řada hodinek Instinct se obecně vyznačuje extrémní odolností, dlouhou výdrží a surovějším, outdoorovým designem, který se nemusí zamlouvat všem. Na druhou stranu hodinky nabízejí velmi podobnou funkční výbavu, jako Fénix 7 Pro a Epix Pro, ale mnohem příznivější cenu.
Rovnou se zaměříme na nejnovější model v podobě Instinct 2X. Kromě podrobných mapových podkladů v nich nechybí nic důležitého. Nabízí totiž všestranné sportovní a outdoorové využití, navigační funkce, kompas, barometr, teploměr, podporu bezkontaktních plateb Garmin Pay a mnoho dalších funkcí. Podobně, jako hodinky řady Fénix, i Instinct 2X využívá podpůrné solární dobíjení, které je v případě Instinct 2X ale výkonnější. V případě, že s hodinkami budete trávit dostatek času venku, dokážou být režimu chytrých hodinek nezávislé na externím nabíjení. I když solární nabíjení nevyužijete, vydrží v režimu chytrých hodinek až 40 dní, což je extrém.
Oproti jiným Garmin hodinkám nemají sice barevný, ani dotykový displej, ale použitý monochromatický displej je skvěle kontrastní a čitelný za všech okolností. Displej je současně mírně zahloubený oproti lunetě hodinek, což přispívá k celkové odolnosti.
Pokud nemáte finanční omezení, tak nové Epix Pro (2023) jsou naprosto jasnou volbou. Nové Epixy tedy najdeme pod názvy: Epix Pro 42mm (malé), Epix Pro 47mm (střední), Epix Pro 51mm (velké). Tři velikosti nabízejí lepší přizpůsobení hodinek uživatelům. Ženy mohou sáhnout po menších modelech. Pro urostlé muže je pak k dispozici robustní verze hodinek s pouzdrem o průměru 51 mm a skvělou výdrží akumulátoru (zhruba měsíc nebo až 82 hodin s aktivní GPS).
U všech velikostí hodinek řady Epix Pro najdete vestavěnou, vysoce výkonnou LED svítilnu, kterou Garmin poprvé představil u modelu Fénix 7X v roce 2022. Vestavěná LED svítilna umožňuje rychlým dvojstiskem zapínacího tlačítka hodinek kdykoliv zapnout a vypnout světlo. Je možné nastavit čtyři úrovně intenzity bílého světla a jednu úroveň intenzity výstražného červeného světla. Při běhu v noci umí LED svítilna dopředu svítit bíle a dozadu červeně. Jde tak o neocenitelného pomocníka, který citelně zvýší vaši bezpečnost.
Na závěr představení jednotlivých modelových řad jsme si nechali historicky nejoblíbenější Fenixy. Konkrétně Fenix 7X Pro. Jde o první hodinky se zcela novým snímačem tepové frekvence (mimo sportovní aktivitu využívá k měření 2 diody a při sportovní aktivitě 6 diod, což je třikrát více než základní verze Fenixu), efektivním solárním dobíjením, zabudovanou LED svítilnou a opravdu neobvyklou výdrží baterie, která dosahuje až k 37 dnům u 51mm edice.
Mraky funkcí umocňuje například fakt, že přímo v hodinkách najdete offline mapy celého světa. Navíc si můžete stáhnout mapu libovolného lyžařského střediska a databázi až 41 000 golfových hřišť. Pro řadu Fenix je typické, že všechny modely splňují vojenský standard odolnosti MIL-STD-810G a mají voděodolnost do 10 ATM. Hodinky jsou rovněž testovány na odolnost proti nárazu nebo extrémním teplotám.
Ačkoliv únavu do určité míry přirozeně vnímáme, aktuální pocit není zrovna přesným indikátorem kvality proběhlého spánku nebo zbývajících energetických zásob. Obtížně rozeznatelný je například i sedmi a osmihodinový spánek, přestože z dlouhodobého hlediska jde o významný rozdíl. Stejně tak z velmi krátkého spánku lze mít dočasný pocit svěžesti, což se v průběhu dne samozřejmě rychle změní. Zdá se být tedy rozumné nespoléhat na subjektivní dojmy a využít raději moderních technologií. Chytré hodinky a fitness náramky nabízí přesné údaje, které lze kdykoliv zobrazit, a dokonce i porovnávat mezi sebou.
Chytré hodinky Garmin spolehlivě umí zjistit o spánku celou řadu informací, byť mnoho údajů vás může v první fázi trošku zaskočit. Typicky je k dispozici celková doba spánku, čas usnutí i probuzení a podíl jednotlivých fází. Garmin proto každý spánek doprovází i číselnou hodnotou, tedy jakýmsi vyhodnocením proběhlého spánku. Čísla nabývají hodnot od 0 do 100 a čím vyšší číslo, tím odpočatěji se budete cítit.
Při detailním pohledu se pak setkáte s mnoha dalšími údaji, jako je vyhodnocení kontinuity hlubokého spánku, počet probuzení, ale třeba i kvalita dýchání, časová osa kyslíku, srdeční tep či jeho variabilita.
Na spánek zároveň navazují některé pokročilé funkce, jako je například Body Battery. Ta porovnává kvalitu a kvantitu spánku s celkovou zátěží organismu a vypočítává zbývající energii uživatele. Podrobnosti o této funkci najdete v článku Plánování tréninku s hodinkami Garmin. Další extra důležitou hodnotou je variabilita srdečního tepu (VST, anglicky HRV – heart rate variability). Variabilita srdečního tepu se odvíjí od tepové frekvence, zjišťuje prodlevy mezi jednotlivými pulzy srdce a jejich vzájemné změny. Vybrané modely Garmin hodinek měří průběh VST během spánku a na základě něj pak upravují fitness metriky, jako je například vylepšený Stav tréninku a Připravenost k tréninku. Metrika Připravenosti k tréninku spojuje spánek, dobu regenerace, stres a právě VST do jediného skóre, které vám řekne, zda je vhodné aktuální den si fakt máknout, nebo spíše odpočívat, či dát jen něco lehčího. Čím vyšší skóre je, tím lépe jste připraveni na zátěž.
Ciferníky, nebo také watch face či clock face, jsou velmi důležitou součástí veškerých hodinek. Nejde pouze o ty chytré či digitální, již u klasických hodinek byly časem přidávány dodatečné funkce jako ukazatel dne v týdnu či stopky. Jejich úkolem již dávno není jen sdělovat čas. V současné době chytrých hodinek je úprava a nastavení správných údajů na ciferníku obsáhlé téma. Nemusíte se nutně spoléhat na jeden vybraný ciferník. Jaké jsou možnosti?
Pro chytré hodinky Garmin si ciferníky stáhnete přes aplikaci Connect IQ (Android, iOS), kterou je možné stejně jako hodinky použít jak na Androidu, tak na iPhonech. Zásoba ciferníků je poměrně bohatá a potěší zastánce hodnotově bohatších designů. Na displeji tak s časem uvidíte i ušlé kroky, spálené kalorie, srdeční tep, počasí a samozřejmě notifikace z telefonu. Ale ani příznivci čistého a jednoduchého designu nebudou mít nouzi o výběr z mnoha dalších. Některé ciferníky jsou zpoplatněny pro hlubší možnosti editace.
Přestože samotný výběr správného modelu může zabrat nějaký čas, jedná se o investici, která se zpravidla vyplatí. Věříme, že vám náš článek pomohl najít ty správné chytré hodinky Garmin, s nimiž budete zcela spokojeni.