Internetové a domácí WiFi sítě zažívají v posledních letech nebývalý nápor. Homeoffice se dostal do módy zejména jako reakce na lockdown (nejen) naší ekonomiky během epidemie koronaviru. Od té doby každý ví, že pro práci z domova je nezbytné mít rychlou a stabilní WiFi. Co dělat, pokud váš WiFi router co do stability nebo rychlosti pokulhává? V našem článku vám poradíme s řešením.
Zkuste si jen krátce v duchu spočítat, kolik máte aktuálně doma připojených zařízení k internetu. Pravděpodobně půjde o notebooky z práce, domácí počítač nebo tablety pro děti, mobilní telefony, herní konzole či chytré televize. A to vše bývá často připojené ke staršímu WiFi routeru vysílajícímu v zahlceném pásmu 2,4 GHz. V takovém případě se ani zvýšení rychlosti ze strany operátora na výsledné kvalitě připojení nijak neprojeví. Jak z toho ven?
Nutným krokem je pořízení nového WiFi routeru s podporou 5GHz i staršího 2,4GHz pásma. Jde tedy o tzv. Dual-Band WiFi routery. Moderní 5GHz pásmo je symbolizováno vylepšeným pokrytím, vyšší rychlostí, a především širokým frekvenčním pásmem. Díky tomu se nebudete v rámci bytového domu navzájem rušit se sousedy. Oproti tomu starší 2,4GHz pásmo trpí na nižší přenosové rychlosti a na celkově přetížení omezeného frekvenčního prostoru.
Novým Dual-Band WiFi routerem s však citelně polepšíte. Novější notebooky, tablety a telefony se automaticky připojí do 5GHz WiFi. A pro ty starší se díky tomu uvolní dostatek místa pro stabilnější konektivitu k internetu.
i
Jak vybrat WiFi router?
Co vše moderní Wifi routery umí? Jak se liší Wifi 5 od Wifi 7? A na co si dát při výběru pozor? Odpovědi najdete v našem průvodci: Jak vybrat WiFi router.
Za poslední roky se WiFi standard poměrně rychle rozvíjel. Přesně tak, jak stoupaly požadavky na více připojených zařízení současně s vysokou přenosovou rychlostí. I z toho důvodu se staršími standardy, jako jsou 802.11a, 802.11b a 802.11g, už nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující.
Na druhou stranu je však jasné, že obratem nevyměníte všechna domácí zařízení využívající starší typ WiFi. Právě proto jsou všechny moderní WiFi routery vybavené nejen 5GHz pásmem, ale zároveň podporují i 2,4GHz frekvence. Nicméně při nákupu nového zařízení již zahrňte rychlou WiFi do funkcí, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma, a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2 nebo WPA3.
5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je celkem dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě výrazně překrývají.
Nabízíme vám první pomoc s pomalou WiFi sítí ještě před tím, než si pořídíte úplně nový router.
Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. WiFi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.
Aktuálně nejrozšířenějším je standard 802.11n – WiFi 4. Může komunikovat v obou pásmech (2,4 i 5 GHz) a díky technologii MU-MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší solidní reálné rychlosti do každé domácnosti. Zde je důležitá právě technologie MU-MIMO, díky které dokáže WiFi router komunikovat vysokou rychlostí s více zařízeními současně.
Pro náročnější domácnosti je však vhodnější standard 802.11ac – WiFi 5. Toto pásmo má k dispozici hned devatenáct kanálů s šířkou 20 MHz, které se navzájem nepřekrývají, což je důležitý fakt. Díky tomu se navzájem neruší s ostatními zařízeními a může tak nabídnout vysokorychlostní přenosy dat. Pokud si platíte od operátora rychlý internet, ale v domácí WiFi se seká každé video, tak přechod na WiFi 5 je naprostá nutnost.
Pokud však doma máte hráče on-line her, tak budete donuceni pořídit si router s podporou WiFi 6 (802.11ax). Takový router současně využívá i 2,4GHz pásmo, přičemž si samozřejmě zachovává zpětnou kompatibilitu s 802.11n a 802.11ac. Bonusem nejnovějšího standardu WiFi 6 jsou pochopitelně ohromné přenosové rychlosti i stabilita signálu. Výrobci se také chlubí dokonce až čtyřnásobným zlepšením průměrné propustnosti na každého připojeného uživatele.
WiFi 7, známé technicky jako IEEE 802.11be, je nejnovější generací bezdrátového síťového standardu. Navazuje na předchozí generace jako WiFi 6 a 6E, přináší s sebou slib vyšší rychlosti, lepší spolehlivosti a efektivnějšího využití dostupného spektra. Cílem WiFi 7 je poskytnout uživatelům bezprecedentní bezdrátové připojení, které dokáže držet krok s rostoucími požadavky na šířku pásma a kvalitu služeb.
Standard | Označení | Pásmo | Max. rychlost Mbit/s |
---|---|---|---|
IEEE 802.11a | WiFi 1 | 5 | 54 |
IEEE 802.11b | WiFi 2 | 2.4 | 11 |
IEEE 802.11g | WiFi 3 | 2.4 | 54 |
IEEE 802.11n | WiFi 4 | 2.4 nebo 5 | 600 |
IEEE 802.11ac | WiFi 5 | 2.4 nebo 5 | 862,5 |
IEEE 802.11ax | WiFi 6 | 2.4 nebo 5 | 1.200 |
IEEE 802.11be | WiFi 7 | 2.4, 5 a 6 | 5.750 |
Ještě před pár lety se ke zvýšení dosahu bezdrátové sítě používalo zařízení zvané WiFi opakovač (extender). Jeho principem je připojení ke stávající WiFi síti a následné posílení jejího dosahu. Některé modely mají navíc volný LAN port, čímž zajistíte kabelové připojení i bez jinak nutného vrtání ve zdech. Nicméně jde z našeho pohledu o spíše nouzové řešení, protože v koncových místech už přeci jen citelně klesá přenosová rychlost a stabilita sítě.
i
Netroufnete si nový WiFi router sami doma nastavit? Při jeho nákupu zvolte službu Nastavení routeru a máte po problémech. Naši specialisté stáhnou nejnovější firmware, nastaví firewall, zavedou doporučená bezpečnostní opatření a nastaví přístupová hesla. Doma jen WiFi router připojíte kabelem k internetu a můžete začít surfovat na internetu ze svého PC, tabletu či smartphonu.
Do velkého domu přidejte k WiFi routeru například další jednotku v podobě extenderu.
Proto postupem času došlo ke skvělé náhradě, kterou představují tzv. Mesh WiFi typicky složené z jedné hlavní jednotky a dvou satelitů. Zjednodušeně řečeno stačí připojit hlavní jednotku k internetu, satelity vhodně rozmístit do prostoru a zapojit do elektrické sítě. Satelity už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí. Celá síť se přitom tváří jako jeden přístupový bod a vy můžete se svými notebooky, smartphony či tablety libovolně přecházet, zatímco se chytrá elektronika sama stará o přepojování mezi jednotlivými přístupovými body. Takto jste schopni pokrýt klidně i několik stovek metrů čtverečních.
i
Powerline adaptéry jsou zajímavou alternativou pro domácí připojení k internetu. A to nejen v případech, kdy běžné WiFi síti dojde dech. V posledních letech došlo k zásadnímu zdokonalení technologie, takže po elektrických kabelech se dá teoreticky dosáhnout až na gigabitový Ethernet. Jaké jsou klíčové výhody powerline adaptérů a je nutné na jejich zapojení volat elektrikáře?
V naší nabídce je aktuálně téměř 300 WiFi routerů a přístupových bodů. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů na ty, o nichž víme, že splní vaše očekávání i náročné provozní podmínky s vysokým zatížením.
Dvoupásmový WiFi router D-Link DIR-2660 pohání dvoujádrový procesor, který v kombinaci s WiFi standardem AC2600 a technologiemi MU-MIMO, SmartBeam nebo WiFi Mesh poskytuje vysoce rychlé a spolehlivé připojení s maximální teoretickou propustností až 2 533 Mb/s (1 733 Mb/s v 5GHz pásmu a 800 Mb/s v 2,4GHz pásmu).
WiFi router D-LINK DIR-2660 je vybaven čtveřicí výkonných antén.
Kvalitní pokrytí napříč celou domácností zajišťuje čtveřice externích antén a technologie SmartBeam, která sleduje polohu jednotlivých bezdrátových zařízení a směřuje WiFi signál přímo na ně. Součástí routeru je také čtveřice gigabitových ethernetových portů (+ 1× WAN) a dva USB porty (moderní USB 3.0 na čelní straně a starší USB 2.0 na zadní straně vedle LAN konektorů).
Celkové parametry řadí router do vyšší třídy a rozhodně splní i očekávání náročnějších uživatelů. Kvitujeme například přítomnost zmíněných USB portů, protože do sítě snadno nasdílíte například tiskárnu nebo externí disk.
Společnost ASUS nabízí nejen kvalitní PC komponenty nebo notebooky, ale i příslušenství, například v podobě dvoupásmového WiFi routeru ASUS RT-AC66U B1. Díky jeho spolehlivým službám dosáhnete až na celkovou rychlost 1 750 Mb/s (1 300 Mb/s v 5GHz pásmu a 450 Mb/s v 2,4GHz pásmu).
Samozřejmostí je celá řada funkcí, mezi kterými vyčnívá Smart QoS s automatickou optimalizací zátěže a upřednostněním oblíbených zařízení. Také nechybí možnost vytvoření omezené WiFi sítě pro hosty nebo například možnost vytvoření download serveru se stahováním na připojený USB disk. Kompletní nastavení routeru pak snadno provedete pomocí aplikace ASUS Router.
ASUS RT-AC66U B1 nabízí pokročilý rodičovský zámek, blokuje podezřelé adresy a hrozby pro vaše PC.
Zařízení Synology MR2200ac s inteligentní sítí Mesh WiFi a nejlepšími možnostmi rodičovské kontroly v odvětví je navrženo tak, aby zajistilo připojení a bezpečnost pro všechna vaše zařízení. Ti nejnáročnější uživatelé ocení přítomnost operačního systému Synology Router Manager, který nabízí mimořádně přehledné rozhraní s celou řadou funkcí. Nechybí však ani doprovodná aplikace pro komplexní správu z vašeho mobilu.
V každodenní praxi pak oceníte možnost připojení USB LTE modemu, který poslouží jako automatická záloha při výpadku primární konektivity. Pokud bydlíte ve větším bytě nebo domě, tak si stačí pořídit rovnou dvě jednotky. Každá totiž pokryje zhruba 185 metrů čtverečních.
WiFi router Synology MR2200ac má antény kompletně integrované, přesto je dostatečně výkonný.
Dokážete svoje děti ochránit před nebezpečím na síti? Anonymní prostředí internetu totiž nahrává mnoha kriminálním živlům. Pokud jste viděli dokument V síti, jistě víte, že ty nejhorší z nich cílí na děti, které jsou zranitelné zejména prostřednictvím sociálních sítí. Tam jim hrozí šikana, ale třeba i sexuální obtěžování. Děti se navíc setkávají s celou řadou dalších podvodů – lákavé phishingové nabídky v on-line hrách, falešné aplikace nebo profily vydávající se za celebrity či vrstevníky. Právě proto je dobré zavést rodičovskou kontrolu využívání zařízení a internetových služeb.
Co všechno umí rodičovská kontrola?
Moderní WiFi routery již nabízí propracovanou rodičovskou kontrolu.
Moderní WiFi router již musí být v roce 2024 nedílnou součástí každé domácnosti. Obzvláště pokud stabilní internet potřebujete k plnění pracovních a (nebo) školních povinností.