AD mini Alza pro firmy

Pro práci z domova potřebujete stabilní WiFi

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Internetové a domácí WiFi sítě zažívají v posledních letech nebývalý nápor. Homeoffice se dostal do módy zejména jako reakce na lockdown (nejen) naší ekonomiky během epidemie koronaviru. Od té doby každý ví, že pro práci z domova je nezbytné mít rychlou a stabilní WiFi. Co dělat, pokud váš WiFi router co do stability nebo rychlosti pokulhává? V našem článku vám poradíme s řešením.

Pro práci z domova potřebujete stabilní WiFi – OBSAH

 1. Proč je nový WiFi router tak důležitý?
 2. Poslední trendy v oblasti WiFi připojení v domácnosti
 3. Naše tipy na kvalitní WiFi routery
 4. BONUS: podrobná rodičovská kontrola

Proč je nový WiFi router tak důležitý?

Zkuste si jen krátce v duchu spočítat, kolik máte aktuálně doma připojených zařízení k internetu. Pravděpodobně půjde o notebooky z práce, domácí počítač nebo tablety pro děti, mobilní telefony, herní konzole či chytré televize. A to vše bývá často připojené ke staršímu WiFi routeru vysílajícímu v zahlceném pásmu 2,4 GHz. V takovém případě se ani zvýšení rychlosti ze strany operátora na výsledné kvalitě připojení nijak neprojeví. Jak z toho ven? 

Nastavení WiFi

Nutným krokem je pořízení nového WiFi routeru s podporou 5GHz i staršího 2,4GHz pásma. Jde tedy o tzv. Dual-Band WiFi routery. Moderní 5GHz pásmo je symbolizováno vylepšeným pokrytím, vyšší rychlostí, a především širokým frekvenčním pásmem. Díky tomu se nebudete v rámci bytového domu navzájem rušit se sousedy. Oproti tomu starší 2,4GHz pásmo trpí na nižší přenosové rychlosti a na celkově přetížení omezeného frekvenčního prostoru.

Novým Dual-Band WiFi routerem s však citelně polepšíte. Novější notebooky, tablety a telefony se automaticky připojí do 5GHz WiFi. A pro ty starší se díky tomu uvolní dostatek místa pro stabilnější konektivitu k internetu. 

i

Jak vybrat WiFi router?

Co vše moderní Wifi routery umí? Jak se liší Wifi 5 od Wifi 7? A na co si dát při výběru pozor? Odpovědi najdete v našem průvodci: Jak vybrat WiFi router.

WiFi v pásmu 2,4GHz pro starší zařízení

Za poslední roky se WiFi standard poměrně rychle rozvíjel. Přesně tak, jak stoupaly požadavky na více připojených zařízení současně s vysokou přenosovou rychlostí. I z toho důvodu se staršími standardy, jako jsou 802.11a, 802.11b a 802.11g, už nemá smysl vůbec zabývat. Jsou zastaralé a z dnešního pohledu zcela nevyhovující.

Na druhou stranu je však jasné, že obratem nevyměníte všechna domácí zařízení využívající starší typ WiFi. Právě proto jsou všechny moderní WiFi routery vybavené nejen 5GHz pásmem, ale zároveň podporují i 2,4GHz frekvence. Nicméně při nákupu nového zařízení již zahrňte rychlou WiFi do funkcí, bez kterých se v žádném případě neobejdete. Získáte mnohem rychlejší WiFi připojení se značně efektivnějším využitím bezdrátového pásma, a hlavně s podporou bezpečného šifrování WPA2 nebo WPA3.

Výhody domácí WiFi v 5GHz pásmu

5GHz WiFi pásmo má v Evropě k dispozici celkem 19 vzájemně se nepřekrývajících kanálů (oproti jen 3 v pásmu 2,4 GHz). To je celkem dostatečný prostor pro spolehlivé nasazení klidně i v typickém bytovém domě, kde se mezi sebou WiFi sítě výrazně překrývají.

i Že nevíte, jaký doma používáte přenosový kanál? Stáhněte si například aplikaci WiFiman, která vám v přehledném rozhraní ukáže současný stav. V ideálním případě se jednotlivé WiFi sítě nepřekrývají a vše funguje, jak má. Pokud tomu tak není, bude nutné se přihlásit do rozhraní WiFi routeru a změnit kanál na některý z nejméně používaných nebo na úplně volný.

Tipy pro okamžité zvýšení rychlosti a stability WiFi sítě

Nabízíme vám první pomoc s pomalou WiFi sítí ještě před tím, než si pořídíte úplně nový router.

 • Umístěte router nejlépe doprostřed bytu.
 • Zároveň nesmí být WiFi router ukrytý někde za ledničkou nebo mikrovlnou troubou.
 • Zkontrolujte, jaký používáte přenosový kanál, a případně v nastavení routeru vyberte jiný (co nejméně obsazený).
 • Zkuste od WiFi odpojit méně důležitá zařízení.
 • Aktualizujte WiFi router na nejnovější firmware – postup najdete na webu výrobce.
 • Pokud je k dispozici funkce QoS (Quality of Service), nastavte si vyšší prioritu pro nejčastěji používané zařízení.

Přehled WiFi standardů

Na sklonku roku 2018 došlo k přepracování názvosloví WiFi standardů. Pro běžné uživatele jsou tak kódy jako 802.11a/b/g/n/ac docela nesrozumitelné, byť se dá logicky předpokládat, že písmenka dále v abecedě znamenají lepší standard. WiFi Alliance tomu učinila přítrž a přichází s novým pojmenováním WiFi sítí. Ty tak budou mít jednoduše jen jednu číslovku vyjadřující jejich generaci.

Aktuálně nejrozšířenějším je standard 802.11n – WiFi 4. Může komunikovat v obou pásmech (2,4 i 5 GHz) a díky technologii MU-MIMO (vícecestné šíření signálu) přináší solidní reálné rychlosti do každé domácnosti. Zde je důležitá právě technologie MU-MIMO, díky které dokáže WiFi router komunikovat vysokou rychlostí s více zařízeními současně.

Pro náročnější domácnosti je však vhodnější standard 802.11ac – WiFi 5. Toto pásmo má k dispozici hned devatenáct kanálů s šířkou 20 MHz, které se navzájem nepřekrývají, což je důležitý fakt. Díky tomu se navzájem neruší s ostatními zařízeními a může tak nabídnout vysokorychlostní přenosy dat. Pokud si platíte od operátora rychlý internet, ale v domácí WiFi se seká každé video, tak přechod na WiFi 5 je naprostá nutnost.

Pokud však doma máte hráče on-line her, tak budete donuceni pořídit si router s podporou WiFi 6 (802.11ax). Takový router současně využívá i 2,4GHz pásmo, přičemž si samozřejmě zachovává zpětnou kompatibilitu s 802.11n a 802.11ac. Bonusem nejnovějšího standardu WiFi 6 jsou pochopitelně ohromné přenosové rychlosti i stabilita signálu. Výrobci se také chlubí dokonce až čtyřnásobným zlepšením průměrné propustnosti na každého připojeného uživatele.

WiFi 7, známé technicky jako IEEE 802.11be, je nejnovější generací bezdrátového síťového standardu. Navazuje na předchozí generace jako WiFi 6 a 6E, přináší s sebou slib vyšší rychlosti, lepší spolehlivosti a efektivnějšího využití dostupného spektra. Cílem WiFi 7 je poskytnout uživatelům bezprecedentní bezdrátové připojení, které dokáže držet krok s rostoucími požadavky na šířku pásma a kvalitu služeb.

Standard Označení Pásmo Max. rychlost Mbit/s
IEEE 802.11a WiFi 1 5 54
IEEE 802.11b WiFi 2 2.4 11
IEEE 802.11g WiFi 3 2.4 54
IEEE 802.11n WiFi 4 2.4 nebo 5 600
IEEE 802.11ac WiFi 5 2.4 nebo 5 862,5
IEEE 802.11ax WiFi 6 2.4 nebo 5 1.200
IEEE 802.11be WiFi 7 2.4, 5 a 6 5.750

Poslední trendy v oblasti WiFi připojení v domácnosti

Ještě před pár lety se ke zvýšení dosahu bezdrátové sítě používalo zařízení zvané WiFi opakovač (extender). Jeho principem je připojení ke stávající WiFi síti a následné posílení jejího dosahu. Některé modely mají navíc volný LAN port, čímž zajistíte kabelové připojení i bez jinak nutného vrtání ve zdech. Nicméně jde z našeho pohledu o spíše nouzové řešení, protože v koncových místech už přeci jen citelně klesá přenosová rychlost a stabilita sítě.

i

Netroufnete si nový WiFi router sami doma nastavit? Při jeho nákupu zvolte službu Nastavení routeru a máte po problémech. Naši specialisté stáhnou nejnovější firmware, nastaví firewall, zavedou doporučená bezpečnostní opatření a nastaví přístupová hesla. Doma jen WiFi router připojíte kabelem k internetu a můžete začít surfovat na internetu ze svého PC, tabletu či smartphonu.

WiFi, extender

Do velkého domu přidejte k WiFi routeru například další jednotku v podobě extenderu.

Proto postupem času došlo ke skvělé náhradě, kterou představují tzv. Mesh WiFi typicky složené z jedné hlavní jednotky a dvou satelitů. Zjednodušeně řečeno stačí připojit hlavní jednotku k internetu, satelity vhodně rozmístit do prostoru a zapojit do elektrické sítě. Satelity už pak mezi sebou navzájem bezdrátově komunikují a zajistí nejlepší možné pokrytí. Celá síť se přitom tváří jako jeden přístupový bod a vy můžete se svými notebooky, smartphony či tablety libovolně přecházet, zatímco se chytrá elektronika sama stará o přepojování mezi jednotlivými přístupovými body. Takto jste schopni pokrýt klidně i několik stovek metrů čtverečních.

i

Powerline adaptéry jsou zajímavou alternativou pro domácí připojení k internetu. A to nejen v případech, kdy běžné WiFi síti dojde dech. V posledních letech došlo k zásadnímu zdokonalení technologie, takže po elektrických kabelech se dá teoreticky dosáhnout až na gigabitový Ethernet. Jaké jsou klíčové výhody powerline adaptérů a je nutné na jejich zapojení volat elektrikáře?

Naše tipy na kvalitní WiFi routery

V naší nabídce je aktuálně téměř 300 WiFi routerů a přístupových bodů. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů na ty, o nichž víme, že splní vaše očekávání i náročné provozní podmínky s vysokým zatížením.

WiFi router D-Link DIR-2660

Dvoupásmový WiFi router D-Link DIR-2660 pohání dvoujádrový procesor, který v kombinaci s WiFi standardem AC2600 a technologiemi MU-MIMO, SmartBeam nebo WiFi Mesh poskytuje vysoce rychlé a spolehlivé připojení s maximální teoretickou propustností až 2 533 Mb/s (1 733 Mb/s v 5GHz pásmu a 800 Mb/s v 2,4GHz pásmu).

D-LINK DIR-2660

WiFi router D-LINK DIR-2660 je vybaven čtveřicí výkonných antén.

Kvalitní pokrytí napříč celou domácností zajišťuje čtveřice externích antén a technologie SmartBeam, která sleduje polohu jednotlivých bezdrátových zařízení a směřuje WiFi signál přímo na ně. Součástí routeru je také čtveřice gigabitových ethernetových portů (+ 1× WAN) a dva USB porty (moderní USB 3.0 na čelní straně a starší USB 2.0 na zadní straně vedle LAN konektorů).

Celkové parametry řadí router do vyšší třídy a rozhodně splní i očekávání náročnějších uživatelů. Kvitujeme například přítomnost zmíněných USB portů, protože do sítě snadno nasdílíte například tiskárnu nebo externí disk.

ASUS RT-AC66U B1

Společnost ASUS nabízí nejen kvalitní PC komponenty nebo notebooky, ale i příslušenství, například v podobě dvoupásmového WiFi routeru ASUS RT-AC66U B1. Díky jeho spolehlivým službám dosáhnete až na celkovou rychlost 1 750 Mb/s (1 300 Mb/s v 5GHz pásmu a 450 Mb/s v 2,4GHz pásmu).

Samozřejmostí je celá řada funkcí, mezi kterými vyčnívá Smart QoS s automatickou optimalizací zátěže a upřednostněním oblíbených zařízení. Také nechybí možnost vytvoření omezené WiFi sítě pro hosty nebo například možnost vytvoření download serveru se stahováním na připojený USB disk. Kompletní nastavení routeru pak snadno provedete pomocí aplikace ASUS Router.

ASUS RT-AC66U B1

ASUS RT-AC66U B1 nabízí pokročilý rodičovský zámek, blokuje podezřelé adresy a hrozby pro vaše PC.

Synology MR2200AC Mesh

Zařízení Synology MR2200ac s inteligentní sítí Mesh WiFi a nejlepšími možnostmi rodičovské kontroly v odvětví je navrženo tak, aby zajistilo připojení a bezpečnost pro všechna vaše zařízení. Ti nejnáročnější uživatelé ocení přítomnost operačního systému Synology Router Manager, který nabízí mimořádně přehledné rozhraní s celou řadou funkcí. Nechybí však ani doprovodná aplikace pro komplexní správu z vašeho mobilu.

V každodenní praxi pak oceníte možnost připojení USB LTE modemu, který poslouží jako automatická záloha při výpadku primární konektivity. Pokud bydlíte ve větším bytě nebo domě, tak si stačí pořídit rovnou dvě jednotky. Každá totiž pokryje zhruba 185 metrů čtverečních.

Synology MR2200ac

WiFi router Synology MR2200ac má antény kompletně integrované, přesto je dostatečně výkonný.

BONUS: podrobná rodičovská kontrola

Dokážete svoje děti ochránit před nebezpečím na síti? Anonymní prostředí internetu totiž nahrává mnoha kriminálním živlům. Pokud jste viděli dokument V síti, jistě víte, že ty nejhorší z nich cílí na děti, které jsou zranitelné zejména prostřednictvím sociálních sítí. Tam jim hrozí šikana, ale třeba i sexuální obtěžování. Děti se navíc setkávají s celou řadou dalších podvodů – lákavé phishingové nabídky v on-line hrách, falešné aplikace nebo profily vydávající se za celebrity či vrstevníky. Právě proto je dobré zavést rodičovskou kontrolu využívání zařízení a internetových služeb.

Co všechno umí rodičovská kontrola?

 • Blokuje nevhodný obsah internetu pro děti.
 • Filtruje obsah a kontroluje přístup jednotlivých členů včetně časového plánu.
 • Definuje čas pro rodinu, studium či domácí práce s vymezením přístupu k internetu.
 • Děti mohou požádat o přístup k blokovaným webovým stránkám nebo jiným službám.
 • Snadné blokování nebo povolení konkrétních webových stránek.
Rodičovská kontrola

Moderní WiFi routery již nabízí propracovanou rodičovskou kontrolu.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Moderní WiFi router již musí být v roce 2024 nedílnou součástí každé domácnosti. Obzvláště pokud stabilní internet potřebujete k plnění pracovních a (nebo) školních povinností.

4,8 26×
Synology MR2200AC Mesh
WiFi router , 802.11s/b/g/n/ac, až 1267 Mb/s, tri-band (2.4 GHz 400 Mb/s + 5 GHz 6936 Mb/s ), 1× GLAN, WPS, WEP 64bit, WEP 128bit, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise a WPA3, gigabit LAN, USB pro printserver, QoS (Quality of Service), DMZ (De-militarised Zone), firewall, IPv6 Ready, guest Zone, MU-MIMO, port Triggering, UPnP, VPN a rodičovská kontrola
3 490,-
Skladem 4 ks
Objednací kód: FN201c
4,8 43×
Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO
WiFi Access Point , 802.11s/b/g/n/ac, až 1750 Mb/s, Dual-band, 2 × GLAN, Gigabit LAN a PoE (Power over Ethernet)
3 790,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW085o1
4,8 91×
TP-Link Deco M5 (3-pack)
WiFi systém 3 satelity 802.11a/b/g/n/ac až 1267Mbps, Dualband (2.4GHz na 400Mbps + 5 GHz na 867Mbps ), MU-MIMO technologie, 2x GLAN na každé jednotce, BT 4.2, sofistikovaná rodičovská kontrola, antivirus, přístup přes cloud, ovládání přes mobilní aplikaci Deco, pokrytí až 510 m2, 4 interní antény
4 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP880a
4,8 279×
TP-Link Deco E4 (2-pack)
WiFi systém - 2 satelity, 802.11a/b/g/n/ac, Dualband (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 867Mbps ), MU-MIMO technologie, 2x LAN, rodičovská kontrola, QoS, cloud, mobilní aplikace, podpora Alexa
1 999,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TP882b
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací