Zadejte název zboží
WiFi síťové prvky vám poslouží k vytvoření domácí sítě a jejímu připojení k internetu. Tu následně využijete k prohlížení webových stránek, hraní online her, přehrávání obsahu z webových služeb i streamování mezi zařízeními v rámci domácí sítě, stejně jako celé řadě dalších funkcí. Základem je WiFi na frekvenci 2,4 GHz, novější zařízení však nabízejí kombinaci 2,4 a 5 GHz (Dual-band). Díky ní efektivně navyšují kapacitu přenosového pásma, takže uspokojí i náročnější uživatele a domácnosti či kanceláře s mnoha připojenými zařízeními.
PokračovatUdává maximální rychlost dosažitelnou v daném pásmu
Maximální rychlosti nemusí být podporovány u všech zařízení, jsou závislé na využívání více vysílacích a přijímacích pásem a několika antén (technologie MIMO).
Skrýt popis
+ ZDARMA
Promo Sledování TV Premium 3 měsíce
Aktivním prvkem v bezdrátové síti WiFi se rozumí zařízení, které funguje jako přístupový bod (pro označení používáme také zkratku AP z anglického Access Point) nebo router (směrovač). Zjednodušeně můžeme říct, že jsou to zařízení, ke kterým připojíme počítač nebo více počítačů či jiných síťových přístrojů (klientů) a která se starají o následnou komunikaci a spojení s bezdrátovou sítí. Nebo v opačném případě bezdrátovou síť vytvářejí. Nejběžnějším případem takového použití aktivního prvku je domácí či kancelářská bezdrátová síť, kam se počítače (klienti) připojují bezdrátově, zatímco do aktivního prvku je připojen kabel internetového připojení (např. ADSL, kabelový internet) pro sdílení přístupu k internetu. Samozřejmě použitím aktivního prvku můžete navázat i jednoduché bezdrátové spojení jen mezi dvěma počítači, které na sebe samy o sobě nemusí mít přímou viditelnost. Přímá viditelnost je totiž ideální pro navázání bezdrátového spojení mezi dvěma body.
Ačkoliv byly původně router a přístupový bod dvě odlišná zařízení, dnešní AP zvládají funkci obojího. Technicky sice probíhá routování (směrování) u většiny AP na jiném principu (používají tabulku NAT a připojení klienti pak ve vnější síti vystupují pod jednou IP adresou daného přístupového bodu), ale to nemá žádný vliv na výsledek toho, že prakticky fungují jako router. Pro náročnější použití, kde je zapotřebí propojení dvou počítačových sítí (např. při distribuci bezdrátového připojení k internetu v rámci větších WiFi sítí nebo poskytovatelů připojení k internetu) je vhodné použití klasického routeru (ideální pro toto použití je tzv. routerboard - mikrotik -nebo samostatný počítač vybavený potřebnými součástmi a softwarem).
Při výběru nového AP se zaměřte hlavně na klíčové parametry, jimiž jsou podpora novějších verzí standardu pro bezdrátovou komunikaci 802.11 a s tím související frekvence, na které WiFi access point pracuje (2,4GHz nebo 5GHz), jeho funkce (AP nebo klient - přístupový bod v režimu AP pouze vysílá, zatímco pro připojení Vašeho PC nebo notebooku k bezdrátové síti potřebujete funkci klient) a dostatečné zabezpečení. O to se postará dnes již standardní šifrování WPA a WPA2 (starší šifrování WEP je snadno prolomitelné). Standardem je také přímo v AP vestavěný DHCP server.
Zadejte název zboží