Wilckens

We can deliver Wilckens products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Wilckens products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Wilckens goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Wilckens products by popularity or price.

Wilckens brand names you'll find in our offering

Hide description
164 Results
4.9 8×
Watch Price/Availability
Wilckens Self-etching white heating paint 2in1 Heizkoerperlack 375 ml semi-matt
Wall Paint 0,37 l volume - 970 Kč/1 l
  359,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb014
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Garage concrete floor paint, Garagen Boden Beschichtung 2,5 l, grey WI.11671100080
Floor Paint - painting of garage floors, high quality, abrasion resistant, special coating for concrete floors for indoor and outdoor use, water-soluble, on mineral substrates, with high abrasion resistance and good resistance to many chemical attacks, firm elastic, water and weathering, durable coating with excellent alkali resistance, the cured coating is largely resistant to the migration of plasticizers from car tyres, which often leads to local flaking after a short period of time with conventional coatings, making it particularly suitable for garage floors, silky and shiny, low solvent and low odour, tyre resistant, oils, weather and water, for all mineral substrates - 538 Kč/1 l
  1,345,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILbar3
4.2 6×
Watch Price/Availability
Wilckens German paint for tiles WI.11992200050
Wall Paint , surface coverage 10 m2 - 589 Kč/1 l
  442,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar03
4.2 6×
Watch Price/Availability
Wilckens German tile paint white WI.11992000050
Wall Paint , surface coverage 10 m2 - 589 Kč/1 l
  442,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar05
4.0 3×
Watch Price/Availability
Wilckens Mattlack matt sheet paint 750 ml black
Wall Paint , surface coverage 5 m2 - 439 Kč/1 l
  329,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb029
5.0 5×
Watch Price/Availability
Wilckens Universal White Base Spray Paint - Weiss, WI.16100400140, White
All-Purpose Paint - white, base, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, no dilution needed, applied by spray, 2 m² area coverage, volume 0.4 l
  189,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar36
4.2 6×
Watch Price/Availability
Wilckens German paint for tiles WI.11992100050
Wall Paint , surface coverage 10 m2 - 589 Kč/1 l
  442,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar04
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Garage concrete floor paint, Garagen Boden Beschichtung 2,5 l, grey WI.11672200080
Floor Paint - painting of garage floors, high quality, abrasion resistant, special coating for concrete floors for indoor and outdoor use, water-soluble, on mineral substrates, with high abrasion resistance and good resistance to many chemical attacks, firm elastic, water and weathering, durable coating with excellent alkali resistance, the cured coating is largely resistant to the migration of plasticizers from car tyres, which often leads to local flaking after a short period of time with conventional coatings, making it particularly suitable for garage floors, silky and shiny, low solvent and low odour, tyre resistant, oils, weather and water, for all mineral substrates - 538 Kč/1 l
  1,345,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILbar2
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Garage concrete floor paint, Garagen Boden Beschichtung 2,5 l, grey WI.11676600080
Floor Paint - painting of garage floors, high quality, abrasion resistant, special coating for concrete floors for indoor and outdoor use, water-soluble, on mineral substrates, with high abrasion resistance and good resistance to many chemical attacks, firm elastic, water and weathering, durable coating with excellent alkali resistance, the cured coating is largely resistant to the migration of plasticizers from car tyres, which often leads to local flaking after a short period of time with conventional coatings, making it particularly suitable for garage floors, silky and shiny, low solvent and low odour, tyre resistant, oils, weather and water, for all mineral substrates - 538 Kč/1 l
  1,345,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILbar1
3.0 1×
Watch Price/Availability
Wilckens Decorative Spray Paint Bronze Gold Effect Goldbronze Veredelungs 400 ml
Wall Paint 0,4 l volume - 470 Kč/1 l
  188,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb030
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat Buntlack Seidenglaenzend dark brown
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb019
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic High Gloss Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, black
All-Purpose Paint - black, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat004
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic High Gloss Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, dark green
All-Purpose Paint - green, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat010
5.0 1×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic Anti-Corrosion Primer Red Brown Rostschutzprimer 750 ml, WI.10331800050
Base Coat - basic, anticorrosive, one-component, made of synthetic resin, quick-drying, easily repaintable, for indoor and outdoor use, volume 750 ml - 399 Kč/1 l
  299,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat01
5.0 5×
Watch Price/Availability
Wilckens Universal Gray Spray Primer Universal - Grau, WI.15710100140, Gray
All-Purpose Paint - white, base, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by spray, 2 m² area coverage, volume 0.4 l
  178,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar37
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, dark brown
All-Purpose Paint - brown, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat005
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend dark green
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb022
4.5 2×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend brown
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb020
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Synthetic High Gloss Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, white
All-Purpose Paint - white, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat003
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 Black, WI.12490500050
All-Purpose Paint - black, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  385,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar13
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, grey
All-Purpose Paint - grey, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat002
5.0 1×
Watch Price/Availability
Wilckens German synthetic topcoat semi-gloss Buntlack Seidenglaenzend red
Wall Paint , surface coverage 7,5 m2 - 519 Kč/1 l
  389,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb017
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens High Gloss Synthetic Topcoat Buntlack Hochglaezend, 0,75 l, ivory
All-Purpose Paint - beige, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 15 m2/l theoretical yield, 11.25 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 1 kg
  339,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILnat001
5.0 2×
Watch Price/Availability
Wilckens Waterborne Universal Acrylic Matte Paint 2 in 1 White, WI.12491000050
All-Purpose Paint - white, base, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller or brush, 9 m² area coverage, approximate drying time 4 h, volume 0.75 l
  385,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar12
 

Wilckens - articles

previewTelefon iKKO MindOne Pro je kapesní rebel s otočným fotoaparátem a vlastní hlavou iKKO MindOne Pro jde proti proudu dnešních smartphonů. Sází na kompaktní rozměry, otočný 50Mpx fotoaparát, vlastní AI prostředí a volitelné pouzdro s fyzickou klávesnicí. Neobvyklá novinka chce oslovit uživatele, kteří hledají něco jiného než další tuctový telefon.
Samsung Galaxy A27 5G patří mezi telefony, které se snaží nabídnout vyváženou kombinaci funkcí, výkonu a příjemného uživatelského zážitku. Zaujme především kvalitním AMOLED displejem, povedeným designem a dlouhou softwarovou podporou. Během testování jsme ale narazili i...