World War 3 (DOJMY Z HRANÍ) – První postřehy z nepříliš vydařené budoucnosti

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Nevelké vývojářské studio The Farm 51 má většina hráčů spojeno s nepříliš kvalitními projekty, mezi nimiž asi nejvíce zářilo FPS Painkiller, ve kterém jste se museli potýkat s nekonečnými hordami stvůr. Po letech tvorby veskrze nezáživných děl se nyní tito vývojáři rozhodli, že se zcela odkloní od své původní produkce a pokusí se zaměřit na vývoj kousku sázejícího na realistickou hratelnost a herní principy, jež přivedla k dokonalosti kultovní série Battlefield. Jak na nás jejich nová multiplayerová střílečka World War 3 zapůsobila, v čem by mohla být navržena lépe a zda má smysl do ní investovat v předběžném přístupu, do něhož nedávno dorazila, vám poví naše dojmy z hraní.

World War 3; screenshot: logo


• Žánr: FPS • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: The Farm 51 • Vydavatel: The Farm 51 • Platformy a Datum vydání: PC (19. října 2018 – early access) • Homepage: worldwar3.com/en/index/ • Čeština: Ne


World War 3 – Dojmy z hraní

  1. V novince od The Farm 51 máme možnost vidět střet Východu se Západem
  2. Formování vašeho vojáka aktuálně představuje zlatý hřeb hraní World War 3
  3. Podívat se lze do válkou sužovaného Berlína, Moskvy, či Varšavy
  4. Načítání je tu tak dlouhé, že v jeho průběhu klidně uvaříte první chod
  5. World War 3 je Battlefield na začátku vývoje
  6. HW nároky pro World War 3 PC

V novince od The Farm 51 dojde na střet Východu se Západem

• Dojmy z hraní: 24. 10. 2018 • Autor: Ondřej Zeman

Už nějaký ten pátek máme možnost od některých našich čelních vojenských představitelů slýchat, že pro nás Rusko představuje hrozbu, jíž se jednoho dne budeme muset zřejmě postavit se zbraní v ruce po boku našich spojenců z NATO. Ve World War 3 je nám ukázáno, jak by mohl střet těchto dvou společenství za pár let vypadat v praxi. Nová hra The Farm 51 se totiž odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy zřejmě oběma stranám došla trpělivost a bez většího otálení se do sebe pustily všemi dostupnými prostředky.

World War 3 – Berlín (vlastní gameplay)

Zabírání bodů hraje ve World War 3 zcela zásadní roli, pokud váš tým není v tomto ohledu dostatečně schopný, nemáte šanci vyhrát.

Před samotným vstupem do hry si tu stejně jako v řadě jiných FPS zvolíte frakci, ke které se přidáte. K dispozici je vám dán buď Východ, nebo Západ. Jakožto „velký fanoušek“ vulgárních výroků našeho prezidenta jsem se samozřejmě rozhodl přidat k prohnilému západnímu bloku, jehož síly se snažily ruského medvěda zatlačit do kouta už od počátku moderních dějin, v čemž jsem jim nyní po vypuknutí otevřeného konfliktu nemohl nepomoci. Rozdíly mezi oběma frakčními celky jsou aktuálně dle mého názoru natolik triviální, že tuto volbu by měly ovlivňovat především vaše sympatie vůči jednotlivým uskupením. Časem se snad dočkáme aspektu, skrze nějž je vývojáři jasně definují. Osobně bych byl za přidání širšího spektra specifické výstroje, nezahrnujícího jen těžkou techniku.

Formování vašeho vojáka aktuálně představuje zlatý hřeb hraní World War 3

Prakticky ihned po navolení strany, za niž se v tomto konfliktu postavíte, vám bude umožněno zformovat si vzhled vašeho vojáka. Nadefinovat mu můžete výstroj pro hlavu, tvar obličeje, hrudní výstroj, rukavice, kalhoty, tetování a maskovací barvy na ty části těla, jež nejsou zakryty vojenskou textilií. Postupem času budou vedle těchto aspektů do World War 3 přidány také další upravitelné složky, v jejichž čele bude tvorba vlajky či výběr různých póz.

World War 3; gameplay: mapa World War 3; gameplay: spektrum zbraní World War 3; gameplay: voják

Obrázek 1: Rozsah map je v World War 3 trošku přehnaný. Obrázek 2: Paleta zbraní, jež je možné upravit či vylepšit, je vskutku široká. Obrázek 3: Můžete si vytvořit vojáka přesně dle vašich představ.

Hřebem tvorby postavy ve World War 3 samozřejmě nebude část, v níž ji budete navlékat jako barbínu. Prim tu hraje definice její bojové výstroje, kterou oběma herním frakcím zřejmě dodává stejný obchodník s vojenskou výbavou, protože obě disponují totožnou nabídkou palných zbraní. K dispozici je vám dáno několik typů útočných pušek, dále brokovnice, odstřelovačky, samopaly, pistole, lehké kulomety a raketomety.

Každou z nabízených zbraní je možné neskutečně podrobně upravit, což považuji aktuálně za největší trumf tohoto dílka. Nastavit si lze jeden z mnoha zaměřovačů, velikost zásobníku, hlaveň, ramenní podpěru, laser, baterku, rukojeť a řadu dalších aspektů definujících její bojovou efektivitu. Přítomny jsou tu také unikátní typy munice odlišující se zaměřením na určité cíle. Některé projektily jsou efektivnější vůči těžkooděncům, jiné naopak cílí na vojáky beze zbroje, jež roztrhají na kusy. Po zformování smrtící hračky, se kterou budete operovat, vám World War 3 umožní ještě určit defenzivní výstroj a doplňkové vybavení tvořené granáty, lékárničkami, municí, dalekohledem a mini drony.

World War 3 – útok na pozici (vlastní gameplay)

V případě, že ve World War 3 zaberete dobře ubránitelnou pozici, nepřítel nemá šanci jí získat.

Podívat se lze do válkou sužovaného Berlína, Moskvy či Varšavy

Jakmile si pevně nastavíte výstroj, hra vás vyšle do některé ze tří v současnosti nabízených lokací. Výlet si můžete udělat do válkou rozbořeného Berlína, boji sužované Moskvy či do pořádně rozválcované Varšavy, kterou třetí světový konflikt proměnil v místo, kam byste se na výlet rozhodně nevydali. Návrh jednotlivých lokací se mi skutečně líbil, celkově bych si však dokázal představit větší otevřenost budov a zvýšení počtu strategických bodů, ze kterých bude mít člověk přehled o mapě.

Sérii Call of Duty často kritizuji za nedostatečně velké mapy. Do World War 3 se pustím z opačného konce: herní lokace jsou tu zbytečně rozsáhlé, díky čemuž jsou hráči natolik rozmělněni, že nejsou schopni efektivně kontrolovat jednotlivé body či přístupové cesty k nim. Osobně bych si stejně jako řada jiných vystačil s polovičními bojišti, jež by nabídla intenzivní zážitek, který by se nepodobal hře na honěnou, v níž se upřímně zrovna dvakrát nevyžívám.

World War 3; gameplay: tank World War 3; gameplay: optika World War 3; gameplay: ulice

Obrázek 1: Těžká technika dokáže často zvrátit situaci na bojišti ve prospěch strany, která aktuálně disponuje tankem. Obrázek 2: Na ulice se v World War 3 rozhodně detailně dívat nechcete. Obrázek 3: Z měst tvůrci udělali bojové zóny, ve kterých budete hrát o život.

Načítání je tu tak dlouhé, že v jeho průběhu klidně uvaříte první chod

Prakticky všechna díla v předběžném přístupu trpí určitou dávkou nedodělanosti a všechna na tento nedostatek musí ústy svých tvůrců upozorňovat už na úvodní stránce jejich produktu. Nový projekt The Farm 51 se bohužel řadí mezi kousky, jež bych osobně zařadil do škatulky „Není připraveno na vydání“, protože tento titul je i na standardy Early Accessu slušně porouchaný. Nejvíce legrace si zřejmě užijete s herními servery a načítáním, u nějž strávíte skutečně hodně času. Já sám jsem po spuštění World War 3 nejednou čekal na hlavní nabídku klidně i deset minut. Některým hráčům se však stalo, že se jim hra nenačetla ani po hodině čekání, což u nich nakonec vedlo k uplatnění vrácení peněz a sepsání negativní recenze.

Silnou stránkou World War 3 není bohužel ani vizuál. Přestože se na propagačních materiálech prezentuje velmi příjemným grafickým kabátcem, realita je dosti odlišná od toho, co je možné vidět na Steamu či stránkách s oficiálními obrázky z tohoto dílka. Po vstoupení na bitevní pole dostanete namísto moderně vypadající FPS hodně zastarale vyhlížející kus, nad jehož kvalitami by jásali hráči možná před pěti až deseti lety, nikoliv nyní, kdy nám na discích přistávají zástupci série Battlefield s designem, který bere dech.

World War 3 – Moskva (vlastní gameplay)

Válkou sužovaná Moskva je místem, jehož náměstí jsou pro boj pěchoty ideální.

Moc se popravdě vývojářům z The Farm 51 nevyvedla ani optimalizace. Při hraní ošklivého World War 3 jsem se stejně jako řada jiných hráčů nejednou setkal s citelnými propady fps a pády hry, jimiž mi toto dílo zrovna velkou radost neudělalo. Vedle jasně definovatelných nedostatků jsem se v průběhu hraní musel vypořádat také se špatně popsatelnými bugy a již zmíněnými nekvalitními herními servery, jejichž doladění by si měli tvůrci spolu s extrémně pomalým načítáním dát mezi priority, na které se v rámci oprav zaměří především. Pokud s nimi v nejbližší době něco neudělají, stávající hráčské jádro tento kus opustí dříve, než se komunita kolem něj rozroste natolik, aby dokázal v následujících měsících přežít stádium předběžného přístupu.

World War 3 je Battlefield na začátku vývoje

Současná verze multiplayerové FPS World War 3 se v mnoha ohledech snaží kráčet ve stopách původních dílů série Battlefield. Prakticky se jedná o nízkorozpočtovou kopii slavné značky, která se pokouší z určité žánrové spojitosti s legendárním titulem získat co nejvíce. O celku se popravdě aktuálně nedá říct mnoho dobrého, což je možná hlavním důvodem toho, proč jej hraje skutečně jen malá skupinka nadšenců. Ti jsou ochotni přehlížet extrémně dlouhé načítání, nevýrazný vizuál, poloprázdné servery a řadu dalších aspektů, jež z tohoto dílka dělají těžko stravitelný kousek, který by měli vývojáři z The Farm 51 hráčům nabídnut k otestování zadarmo, nikoliv za nekřesťanských pětadvacet euro.

World War 3; screenshot: armáda, útok

Takto hra v reálu opravdu nevypadá.

World War 3 si už nyní můžete zakoupit v rámci předběžného přístupu. Osobně však investici do něj v současnosti rozhodně nedoporučuji, protože na trhu lze najít řadu kvalitnějších FPS, jež vám zadarmo či za stejnou nebo velmi podobnou cenu nabídnou několikanásobně vyladěnější zážitek. World War 3 dorazil do Early Accessu 19. října. Celek budeme samozřejmě v následujících měsících pečlivě sledovat. Pokud by byl do vydání skutečně výrazně upraven či dokonce vylepšen, zaručeně přineseme aktualizaci, s vysokou pravděpodobností vám však dodáme až recenzi plné verze, která k nám dorazí nejdříve za rok.

HW nároky pro World War 3 PC

Minimální HW požadavky Předpokládané HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD FX-8320 Intel Core i7-4790K 4-Core 4.0GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 770 / Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
HDD 35 GB 35 GB

S jakým herním PC na World War 3?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox GTX1070Ti

Předpokládané požadavky:

Alza GameBox GTX1070Ti

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

World War 3 se od 19. října 2018 nachází v předběžném přístupu, plnou verzi můžeme očekávat nejdříve za rok. Hra vychází exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací