AlzaPlus Q4 Ucho - AlzaCafé - Mezinárodní den kávy

WRC 7 je tady. Stane se milníkem mezi rallye hrami? (RECENZE)

Zobrazit katalog

Studio Kylotonn každoročně vydává licencované rallye závody s názvem WRC. V dnešní recenzi se podíváme pod kapotu WRC 7 a zjistíme, jestli se vývojáři pochlapili a dokázali se z WRC 6, jež kritiky ani fanoušky zrovna neoslnilo, poučit. Rallye konkurence je silná, takže ostatní jistě se zájmem sledují, jak poslední závodní počin francouzských vývojářů a vydavatele Bigben Interactive dopadl. Odpověď na tuto otázku najdete v naší recenzi.


• Žánr: Závodní simulátor • Multiplayer: Ano (online, local) • Vývojář: Kylotonn • Vydavatel: Bigben Interactive • Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (15. září 2017) • Homepage: wrcthegame.com/en • Čeština: Ne


Co všechno se v recenzi WRC 7 dozvíte?

 1. Je WRC 7 jen další rok od roku vycházející licencovaná značka, nebo má co nabídnout?
 2. WRC 7 občas škobrtá a někdy to pořádně chrastí
 3. Licencovaná rallye hra nutně neznamená dobrá
 4. WRC 7 rychle přijel a rychle odjel
 5. HW nároky pro WRC 7 PC
 6. Recenze WRC 7: závěrečné hodnocení

Je WRC 7 jen další rok od roku vycházející licencovaná značka, nebo má co nabídnout?

• Recenze: 4. 10. 2017 • Autor: Jiří Fait

Musím hned na začátek uvést, že závodní hry projíždějí tak trochu mimo mě. Možná je to tím, že bych prostě nemohl s klidným svědomím hodnotit tento žánr bez pořádného vybavení (tj. volant, pedály a pořádné sedadlo, ke kterému je všechno tohle přidělané.). Moje poslední zkušenost s rallye byl Colin McRae Rally 2.0 z roku 2000 a asi díky závanu jakési mě skoro neznámé nostalgie, se mi naskytla možnost tuto WRC 7 vyzkoušet. A že jsem si zadělal na pořádně nejistou jízdu…

WRC 7; Wallpaper: Porsche, závod, rychlost, západ slunce

Svět rallye se mění jen občas a velmi pomalu. WRC 7 v tomto ohlednu není výjimkou, ovšem některé plusové body hře nelze upřít.

Studio Kylotonn není mezi fanoušky rallye tak profláknuté jako třeba Codemasters, takže po vydání předchozího WRC 6 se většinou dočkalo maximálně pokrčení ramen a možná několika zarytých fandů, kteří budou titul hájit před herními giganty pravděpodobně až do smrti. Ale je to špatně? Podle některých hráčů si poslední tituly jako třeba DiRT 4 nebo Sebastien Loeb Rally Evo nevedli zrovna světově, takže se zde otevírá možnost pro nového krále na trůnu.

V závodních hrách jde především o soutěžení a konkurenci. Nejen při rychlostních zkouškách, ale také co se grafiky týče. WRC nikdy zřejmě nebyla série, jež by vyčnívala nade všemi a oslňovala svou vizuální stránkou. Ovšem tady lze zaznamenat jistý skok kupředu. Možná to není zrovna evoluce v rallye žánru, ale hezčí grafický vzhled hře rozhodně nelze upřít. Textury jsou ve WRC7 mnohem vypilovanější a nasvícení působí nádherně. Jestliže do hry nasedáte právě po zkušenosti s WRC 6, této změny určitě všimnete okamžitě.

Pokud jde o auta samotné, i zde lze zaznamenat celkové zlepšení. Modely působí hezky a nezůstávají pozadu za celkem přijatelnými vistami z kokpitu, kde okolní scenérie vypadají dobře, ovšem „diváci“ kolem v sobě mají asi tolik života jako panáci v obchodě s oblečením. Ani když WRC nikdy neměly zrovna nejpropracovanější systém poškození, tak se zdá, že WRC 7 v tomto ohledu také trochu přitlačilo na pedál. Při samotné hektické jízdě to zřejmě úplně nezaznamenáte, ale po příjezdu do cíle si buďte jistí, že toho Forda vám pojišťovna určitě neproplatí. Tedy jestliže jezdíte jako já.

Dalším zlepšení, které jistě při jedné z prvních jízd zaznamenáte, je bezesporu „kvalita“ vozovky. Už to není prostě rovna cesta se zatáčkou a vlnitými kopečky. Je to klasická česká dálnice, kdy vám přijde, že každá nerovnost a kterýkoli hrbol může okamžitě vyhodit vaše vozidlo do příkopu. Takže tuzemští řidiči budou ve WRC 7 jako doma a tuhle novinky zřejmě vstřebají levou zadní.

i Mrkněte na náš nový Herní magazín!

WRC 7 občas škobrtá a někdy to pořádně chrastí

Hráči si v sérii WRC mnohokrát stěžovali na nedostatečnou podporu volantů. Thrustmaster tady se svými výrobky jasně dominuje. Ostatní musí počítat s tím, že jejich volanty nebudou fungovat dokonale, nebo je prostě vůbec nezapojíte. WRC 7 se ale obstojně hraje i na gamepadu, jenže žádná sláva to není. 

Pokud v něčem WRC 7 skutečně zaostává, pak je to přístupnost širší hráčské veřejnosti. Pro nováčky to bude zřejmě znamenat „game over“. Je zde sice na výběr z několika obtížností, ale i ta základní působí na neznalé jako past pro nervózní řidiče autoškoly. Navíc jsou ve hře občas opravdu šíleně úzké tratě. Někdy jsem z nich měl pocit, že by se tam i jezdec na motorce nevlezl. Přidejte si k tomu realistickou fyziku tratě, menší ťukanec do pravého náspu a už se válíte na střeše.

WRC 7; Wallpaper: Porsche, závod, déšť WRC 7; Wallpaper: Závod, drift, rychlost

Audio taky zrovna nenadchne. Hudba? Téměř neexistující takže pojďme dál. Jediná věc, kterou budete neustále poslouchat, je polomrtvý robotický hlas vašeho spolujezdce, který vám oznamuje zatáčky a nebezpečné pasáže. Musím říct, že jsem mu chtěl po chvíli zakroutit krkem a udělat z něj opravdovou mrtvolu. 

Kromě toho tady máme zvuk motoru a nárazů. Nechápejte mě špatně, ale ať už jsem „seděl“ v kterémkoli vozidle, každé mi znělo jako sekačka trávy na steroidech. Za to zřejmě ale může můj nevytříbený sluch. Ovšem co mě vážně zarazilo, byl zvuk při kolizích. Každý prostě zněl, jako byste nakopli plechovku plnou šroubků a matek. Musím připustit, že při pohledu z kabiny to znělo trochu jinak a slyšeli jste mnohem více.

Kampaň neboli jezdecká kariéra také není zrovna věc, kterou by se WRC 7 mohlo pyšnit. Nic mě v ní nehnalo kupředu a nijak zvlášť jsem netoužil po tom, „být první“. Opravy vozidel jsem prováděl automaticky a auto upravoval v podstatě sporadicky. Občasné novinky o vaší kariéře, nebo „kousavé“ připomínky rivalů mě nijak nerozhodily. Vaše garáž je místo, kde si po závodě upravujete (nebo opravujete) vaší káru, ale je to také oblast s personálem androidů bez života.

WRC 7; Wallpaper: Porsche, závod, zimní trať WRC 7; Wallpaper: Toyota, závod, rychlost WRC 7; Wallpaper: Citroen, závod, drift, zimní trať

i Mohlo by vás zajímat
Gran Turismo Sport (PODROBNÁ RECENZE)
Forza Motorsport 7 dorazí i na PC již 3. října
Need for Speed Payback posouvá tuning vozidel na dosud nevídanou úroveň
F1 2017 – simulátor pro zkušené (RECENZE)

Licencovaná rallye hra nutně neznamená dobrá

Je sice hezké, že nálepky sponzorů na vašem voze působí věrohodně a je zde na výběr ze spousty známých jmen (jak tratí, tak i skutečných závodníků), ale také se musí brát v potaz i každoroční změny v soupiskách. A protože některé stáje oficiální rallye opustily, v kariéře se nimi (nebo s jejich populárními vozy) bohužel nesetkáte. WRC 7 je sice simulátorem rallye, jenže je dost arkádový na to, aby se do hry mohly vecpat určité prvky, jež ji trochu zpřístupní širší veřejnosti. Takhle to spíše vypadá, že titul v konečném důsedku víc bere, než nabízí.

Kromě singleplayeru nabídne WRC 7 také možnost online soupeření, pokud preferujete závodění se skutečnými protivníky. Ale stále mluvím o rallye, takže nečekejte závody s deseti stroji na jedné trati. Hřebíkem v pneumatice také budiž to, že hra nemá žádný ranking systém a mnohdy závodíte proti lidem s rozdílnými zkušenostmi.

WRC 7 nabízí Hot-seat volbu, kdy jedete stejnou trať se stejným vozidlem osmkrát za sebou, takže pokud se scházíte s přáteli a rádi si měníte propocené místo na sedačce po šíleném koridorovém závodu, pak je to volba přesně pro vás. Ostatní se zřejmě spokojí se split-screenem, který je ve hře rovněž zahrnut.

WRC 7; Wallpaper: Hyunday, závod, rychlost, drift

Jelikož je WRC 7 licencovaná závodní hra, můžete v ní očekávat všechny aktuální rallye značky, známé jezdce a v neposlední řadě také tratě.WRC 7 rychle přijel a rychle odjel

Možná je to prostě jen mou zkušeností, ale nemyslím si, že by se WRC 7 udrželo na špici rallye závodění. Je zde i jakýsi pokus o esport gaming, ale zatím jsem tedy žádný zájem nezaznamenal. Titulu ani nepomáhá to, že je tak nepřátelský vůči nováčkům. Pokud se chce sportovní hraní, v tomto případě rallye, někam posunout, pak by mělo být rádo za každou čerstvou krev. Takhle se spíše vyškrábete po drastické jízdě ze své plechové rakve a s prázdným výrazem potáhnete o hru dál. 

WRC 7 dělá pokroky oproti svému předchůdci. To je jasné i mě, závodnímu amatérovi a občasnému řidiči, ale jestli to bude stačit, ukáže teprve čas. Není to špatná hra, ale také to nebude titul, který by se nějak zásadně zapsal do závodních análů. Momentálně působí mnohem lákavěji konkurenční produkty od Codemasters, či Milestone S.r.l. WRC 7 vyšlo 15. 9. 2017 na platformách PC, PS4 a Xbox One. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

WRC 7; Wallpaper: závod, rychlost

WRC 7 nepropadl ve všem, ale podle nás existuje spousta jiných (konkurenčních) titulů, které se oproti této hře ukazují v lepším světle. Pro zaryté nadšence rallye závodění WRC 7 za zkoušku ovšem stojí.

HW nároky pro WRC 7 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 Windows 10
Procesor Intel Core i3 4th generation nebo AMD A8 Intel Core i3 6th generation nebo AMD fx series
Grafická karta Nvidia GT 730 nebo AMD HD 5600 Nvidia GTX 780 nebo Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  4 GB RAM 8 GB RAM
HDD 19 GB 19 GB

Recenze WRC 7: závěrečné hodnocení

Hodnocení 60% GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
55%
Audiovizuální zpracování
70%
Znovuhratelnost
60%
WRC 7; recenze

Klady

 • Fyzika tratě a vozidla
 • O poznání hezčí grafika oproti WRC 6
 • Tratě jsou zábavné a nabízejí výzvu
 • Pokud nemáte volant, gamepad a klávesnice rozhodně nejsou na ostudu.

Zápory

 • Nudná kariéra
 • Celkově zvuk při jízdě a hlas kopilota
 • Online matchmaking postrádá ranking systém
 • Pro nováčky nepřístupné
 • Chabá podpora pro širší výběr volantů
Jiří Fait
Mé jméno je Jiří Fait. Už jako malý špunt jsem si říkal, že až vyrostu, stane se ze mě profesionální povaleč a hráč videoher. Dosud se mě drží pouze ty hry a vášeň k nim. Patřím spíše ke skupině RPG pozitivních, ale s ostatními žánry také nemám problém, pokud mě dokáží patřičně zaujmout. Jsem velký fanda studia CD Projekt RED a jedním z mých snů je dočkat se Cyberpunku 2077 ještě před rokem 2077.


Forza Horizon 4

Forza Horizon 4

Herní průmysl má již několik dekád života za sebou, a tak zde existuje nespočet herních sérií, jejichž autoři mají s každým následujícím dílem před sebou nelehký úkol – vytvořit další díl lepší než ten předešlý. Studio Playground Games je v situaci ještě o poznání obtížnější z toho důvodu, že třetí díl Forzy Horizon je považován za krále arkádových závodních her a to nejen v otevřeném světě. Pokud máte takové postavení, nemůžete další díl udělat pouze stejně skvělý, jako byl ten předcházející. Forza Horizon 4 zkrátka musí být ještě lepší arkádovou závodní hrou než byla trojka. Jestli se to opravdu povedlo, se dozvíte v naší recenzi.

4,8
WRC 7 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, krabicová verze, žánr: simulátor a závodní, - závodní hra s oficiálními vozidly, dechberoucí fyzika, možnost hraní na rozdělené obrazovce s více hráči, eSports WRC
489,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX420
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací