Vážení zákazníci, z důvodu povodní a technických problémů je naše prodejna v Opavě uzavřena. Také jsme dočasně zastavili doručování do zasažených oblastí a některých AlzaBoxů, které jsou bez proudu. Situaci sledujeme a obnovíme provoz i doručování, jakmile to bude možné. Děkujeme za pochopení. Stav své objednávky můžete sledovat v mobilní aplikaci nebo na webu v sekci Moje Alza.

Xiaomi Watch S1 a S1 Active (RECENZE) – nový design s novými limity

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Značka Xiaomi na trhu elektroniky opakovaně dokazuje, že vytvořit špičkové zařízení s nízkou cenou je nejen možné, ale i reálné. Výjimkou není ani segment wearables, ve kterém již zabodoval například fitness náramek Xiaomi Mi Band nebo chytré hodinky Xiaomi Mi Watch. O to zvědavější jsme pochopitelně byli i na nové hodinky Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active, které jsou zajímavou alternativou vlajkového modelu, oproti kterému mají řadu plusů, ale i minusů.

Xiaomi Watch S1

Xiaomi Watch S1 a S1 Active – OBSAH

  1. Prémiové materiály a 200 ciferníků k tomu
  2. Více funkcí v inovovaném prostředí
  3. Parťák na každý trénink
  4. Přehled o vlastním zdraví
  5. Xiaomi Watch S1 (Active) – varianty, dostupnost a cena

Prémiové materiály a 200 ciferníků k tomu

Xiaomi Watch S1 jsou díky konstrukci z nerezové oceli a koženému řemínku tím elegantnějším z obou modelů. Vzhledem k syntetickému safírovému sklíčku zároveň není velkým překvapením, že výrobce hovoří o svých dosud nejodolnějších chytrých hodinkách. Sportovněji laděné Xiaomi Watch S1 Active naproti tomu sází na lehčí pouzdro z polyamidu vyztuženého skelnými vlákny, zatímco nadstandardní odolnost zajišťuje kovová luneta běžně používaná u hodinek Garminu. Díky polyamidu činí hmotnost pouhých 36,3 g, a sportovat tak můžeme s opravdovou lehkostí.

V balení Xiaomi Watch S1 přitom nenajdeme jen zmíněný kožený řemínek, ale také fluorokaučukový pásek, který je oproti tomu u Xiaomi Mi Watch citelně měkčí a příjemnější. Jelikož se však kožené řemínky nedoporučují na samotné sportování, sází Xiaomi Watch S1 Active na pásek z TPU, případně ze silikonu u bílé varianty hodinek. V obou případech jsou řemínky vyměnitelné a záleží jen na nás, kterému z nich dáme nakonec přednost.

… … … …
Nahoře základní ciferník, dole další ciferník a prohlídka konstrukce.

Prvotřídní kvalitu nabízí také AMOLED 1,43" displej, který vedle famózních barev nabízí také výbornou jemnost s 326 PPI. Jas displeje se navíc automaticky přizpůsobuje okolnímu prostředí, přičemž pochvalu zaslouží také nabídka s více než 200 dostupnými ciferníky. Oproti Xiaomi Mi Watch jsme se tak dočkali rovnou dvojnásobné nabídky, v rámci které narazíme na poměrně nápadité designy včetně pohybujících se variant. Vytvořit lze také ciferník s až 8 vlastními fotografiemi, které se na základě probuzení či manuálního ťuknutí střídají. 

Ciferníky přesto nejsou tak vizuálně povedené jako u Apple Watch, a je proto škoda, že Xiaomi jde cestou kvantity místo kvality. Až na jednu výjimku nelze ciferníky ani editovat, a spokojit se tak musíme s pevně danou podobou. Mnohé ciferníky pochopitelně zobrazují také vybraná data, ťuknutí na ně nicméně nevede k vyvolání dané funkce, a získání podrobnějších informací je proto o něco zdlouhavější. K dispozici je rovněž funkce always-on, která zobrazí čas a datum i na jinak vypnutém displeji. Ve většině případů nicméně always-on ciferník neodpovídá ciferníku na rozsvíceném displeji, což je logický, ale nežádoucí důsledek velkého počtu ciferníků.

…
Ukázka mobilní aplikace Mi Fitness.

Více funkcí v inovovaném prostředí

Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active se mohou pochlubit modernizovaným prostředím s řadou zajímavých novinek, mezi které patří i tzv. widgety. Ty umožňují zobrazení většího počtu předem vybraných funkcí na jediné obrazovce, díky čemuž již nemusíme listovat jednotlivými funkcemi. Kliknutí na ukazatele ve widgetech danou funkci navíc otevře přes celou obrazovku, čímž získáme okamžitý přehled o veškerých detailech.

Nápaditě vylepšeno bylo rovněž menu, které lze zobrazit jako sloupce ikonek nebo seznam řádků. Na rozdíl od Xiaomi Mi Watch jsou položky v horní a spodní části zmenšeny, díky čemuž již jejich okraje není třeba usekávat vlivem kulatého displeje. Prostředí hodinek, stejně jako mobilní aplikace, je navíc kompletně v češtině, přičemž k úplné správě nám postačí jediná mobilní aplikace. Některé prvky nastavení nicméně najdeme pouze v hodinkách, zatímco jiné jsou pouze v mobilní aplikaci, což někdy vede ke zdlouhavému a frustrovanému hledání potřebné funkce.

Z hlediska funkcí se můžeme těšit na budík, stopky, časovač, baterku, vyhledání telefonu nebo podrobné aktuální a předpovídané počasí. Na smartphonu lze zase ovládat spoušť fotoaparátu s možným časovačem, stejně jako můžeme kontrolovat na telefonu přehrávaná média. Přímo do hodinek nicméně hudbu nahrát bohužel nelze. Aktuálně nefunguje ani hlasová asistentka Alexa, kterou dle výrobce zpřístupní teprve následující aktualizace. Na rozdíl od většiny konkurence zde chybí také obchod aplikací, byť doinstalovat můžeme tři další aplikace.

… … … …
Nahoře základní menu, dole měření tepu, měření stresu a widgety.

Díky partnerství společností Xiaomi a MasterCard jsme se dočkali také podpory bezkontaktních plateb. V ČR jsou aktuálně podporovány banky ČSOB, Curve a pravděpodobně také mBank, samotné propojení platební karty s Xiaomi Watch S1 (Active) nicméně není zrovna intuitivní. Po zprovoznění však stačí pouze vybrat příslušnou funkci, přiložit hodinky k terminálu a zaplaceno je prakticky ihned, přičemž nutné není ani spojení s chytrým telefonem.

Dle očekávání jsou přítomny také notifikace na volání, SMS a zprávy aplikací. Opět nicméně schází jakákoliv možnost odpovědi, což přitom umožňuje většina konkurenčních hodinek. Novinkou naopak je možnost Bluetooth volání, které umožňuje přímé vyřízení telefonních hovorů. Dále je k dispozici nejenom WiFi v pásmu 2,4 GHz, ale dokonce i Bluetooth v moderní verzi 5.2, která nabízí vyšší bezpečnost a nižší spotřebu. Samotnou kompatibilitu pak zajistíme smartphonem se systémem Android 6.0, iOS 10.0 nebo novější verzí.

Ačkoliv má baterie vyšší kapacitu než Xiaomi Mi Watch (konkrétně 470 mAh), celková výdrž naopak mírně klesla. I tak se dle výrobce dočkáme 12denního chodu při běžném užívání, a dokonce 24 dnů při úsporném režimu. Nám Xiaomi Watch S1 vydržely okolo 8 dnů, což je sice o poznání méně, oproti konkurenci jde však stále o více než solidní výsledek. Potěší také zbrusu nová magnetická nabíječka, která již nevyužívá konektor, ale funguje na bázi bezdrátového nabíjení.

…
Závěrečné hodnocení aktivity chůze.

Parťák na každý trénink

Chytré hodinky Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active díky nepřetržitému sledování veškerého pohybu nabízí přehled o našich krocích, spálených kaloriích či takzvaném stání, což je počet hodin, ve kterých jsme vstali a pohybovali se. K plnění vytyčených cílů nás přitom motivuje vybarvování barevných půlkruhů, které si můžeme prohlédnout i v dlouhodobějším měřítku. Co naopak schází, je ukazatel PAI, který zobrazuje množství celkového pohybu potřebného k pevnému zdraví a který lze najít například u fitness náramku Xiaomi Mi Band 6.

Dále můžeme počítat s podporou 117 sportovních režimů, přičemž seznam aktivit lze také patřičně editovat, a nemusíme se proto obávat dlouhé a nepřehledné nabídky. Těšit se můžeme také na automatickou detekci chůze či běhu, byť daní za to je nižší výdrž baterie. Díky vodotěsnosti do pěti atmosfér si na své přijdou rovněž příznivci plavání, zatímco hlubšímu potápění, horké sprše a sauně se dle výrobce máme raději vyhnout.

Při venkovních aktivitách přijdou vhod také družicové systémy GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo a QZSS, které podporují i dvoupásmový režim pro rychlejší a přesnější lokalizaci. Při samotném sportování nám pak Xiaomi Watch S1 (Active) zobrazí aktuální tep včetně zařazení do tepové zóny, spálené kalorie, aktuální a průměrné tempo, dobu tréninku či překonanou vzdálenost. Při fyzickém zastavení, například na přechodu, je automaticky stopnuto také měření aktivity, přičemž následný pohyb sledování naopak zase spustí.

… … … …
Nahoře seznam sportovních režimů, dole základní ciferník, funkce tlaku a převýšení.

K dispozici je rovněž kompas, informace o tlaku či nadmořské výšce a v případě nouze můžeme přivolat i předem uložený kontakt. Stačí, když třikrát stiskneme spodní tlačítko, a hodinky daný hovor automaticky uskuteční, byť podmínkou je připojení k mobilnímu telefonu. Co naopak chybí, jsou pokročilejší sportovní ukazatele, které přitom najdeme i u rok starého modelu Xiaomi Mi Watch. Spolehnout se tak nelze na odhad potřebné doby regenerace nebo ukazatel účinku tréninku, který prozrazoval vliv daného cvičení na zlepšení celkové kondice. Schází také VO2 Max, což jinak je relativně běžný ukazatel kondice a celkového výkonu.

Přehled o vlastním zdraví

Jako snad každé chytré hodinky i Xiaomi Watch S1 (Active) nabízí sledování našich fyziologických funkcí. Počítat proto můžeme s celodenním monitorováním srdečního tepu, jehož součástí je určení klidové frekvence i upozornění na případné abnormální hodnoty. K dispozici máme také 1–5minutová dechová cvičení, která nabízí 3 rychlosti dýchání a jemnou vibraci při změně nádechu/výdechu, takže displej nemusíme ani sledovat. Výsledný efekt pak ilustruje zobrazení počátečního a konečného tepu, na jehož základě můžeme cvičení případně opakovat.

Na srdečním svalu je ostatně založena také analýza stresu, která udává celkovou zátěž organismu. Ta díky nepřetržitému sledování umožňuje porozumění reakcím našeho těla na různé situace, ať už jde o fyzický pohyb, stravu, či dokonce onemocnění. Při recenzování nám u vysokého stresu nicméně bylo doporučeno, abychom si zkusili zacvičit, což překvapivě (a chybně) naznačuje, že jde o stres psychický. 

Xiaomi Watch S1 - ciferník

Xiaomi Mi Watch Watch S1 Watch S1 Active
Materiál pouzdra polyamid vyztužený skelnými vlákny nerezová ocel + syntetické safírové sklíčko 
polyamid vyztužený skelnými vlákny + kovová luneta
Dostupných ciferníků 100+ 200+
Bluetooth volání ×
Účinek tréninku ×
Energie uživatele ×
Typická výdrž baterie 16 dnů 12 dnů

Podrobnější srovnání hodinek Xiaomi

Xiaomi Mi Watch Watch S1 Watch S1 Active
Rozměry 45,9 × 53,35 × 11, 8 mm 46,5 × 46,5 × 11 mm 46,5 × 47,3 × 11 mm
Rozměr displeje 1,39" 1,43" 1,43"
Rozlišení obrazovky 454 × 454 px 466 × 466 px 466 × 466 px
Jemnost displeje 326 ppi 326 ppi 326 ppi
Hmotnost zařízení bez řemínku 32 g neuvedeno 36,3g
Verze technologie Bluetooth 5.0 5.2 5.2
Kompatibilní systémy Android 5.0, iOS 10 a novější Android 6.0, iOS 10 a novější Android 6.0, iOS 10 a novější
WiFi ×
Magnetické nabíjení ×

Naneštěstí schází také ukazatel energie uživatele, což je funkce, kterou vedle hodinek Garmin uměly pouze Xiaomi Mi Watch, a to s až překvapivě přesnými výsledky. Co naopak potěší, je vylepšené monitorování spánku, které je oproti Xiaomi Mi Watch přesnější o rovných 35 %. Z hlediska dat je zaznamenána celková délka, jednotlivé fáze, srdeční tep, a dokonce i okysličení krve. Ignorovány přitom nejsou ani šlofíky.

Zmíněné okysličení krve neboli SpO₂ lze sledovat nejen v noci, ale také přes den. Xiaomi Watch S1 (Active) tak dokážou poukázat na různé zdravotní potíže, které si v danou chvíli nemusíme ani uvědomovat. Vedle toho je k dispozici také sledování ženského cyklu, které sice funguje podobně jako kalendář s nutností manuálních zápisů, data na hodinkách nicméně máme neustále po ruce, přičemž užitečné mohou být i patřičné notifikace.

Xiaomi Watch S1 (Active) – varianty, dostupnost a cena

Chytré hodinky Xiaomi Watch S1 jsou dostupné v barevných variantách Black a Silver za cenu 5 499 Kč, zatímco Xiaomi Watch S1 Active můžeme pořídit v odstínu Space Black, Moon White nebo Ocean Blue za 4 299 Kč. Oba modely jsou v prodeji již nyní, přičemž aktuální dostupnost i cenu vám odhalí zelené tlačítko umístěné níže. 

chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Xiaomi Watch S1 (Active)

Chytré hodinky

Dvojice chytrých hodinek Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Watch S1 Active lákají propracovanější konstrukcí, inovovaným prostředím, širší nabídkou ciferníků a částečně pozměněnou výbavou. Některé sportovní a zdravotní funkce nicméně naopak schází, což tuto dvojici hodinek činí více než zajímavou alternativou vlajkového modelu Xiaomi Mi Watch.

Klady

  • Prémiový displej a konstrukce
  • Přes 200 ciferníků
  • Bluetooth volání
  • Bezkontaktní platby
  • Inovované prostředí
  • Bezdrátové nabíjení

Zápory

  • Absence pokročilých sportovních funkcí
  • Chybí ukazatel energie uživatele
  • Na notifikace nelze odpovídat
  • Schází obchod aplikací
Michal Mikle

Daniel Hlas

Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.

i Mohlo by vás zajímat
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací