Yakuza Kiwami 2 (RECENZE) – Kazumy Kiryu v novém kabátu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Série Yakuza už je tu s námi od roku 2005, kdy původně pro konzoli PlayStation 2 vznikl její první díl. V domácím Japonsku se tyto hry těší velké oblibě, západní publikum je ale spíše opomíjelo. Situace se ovšem razantně změnila s příchodem Yakuza 0, prequelu odehrávajícím se před všemi dosavadními díly, jež vyšel na platformě PS4. Vydavatel SEGA si plně uvědomil potenciál této značky na nejnovější generaci PlayStation a rozhodl se všechny díly předělat do moderní grafiky, což je případ právě i Yakuza Kiwami 2. Obstojí tato 12 let stará hra v konkurenci moderních titulů? Dozvíte se v naší recenzi.


• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ano • Vývojář: SEGA • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PS4 (28. srpna 2018) • Homepage: yakuza.sega.com/kiwami2/home.html • Čeština: Ne


Obsah recenze Yakuza Kiwami 2

 1. O co jde v Yakuza Kiwami 2?
 2. Kriminální příběh s velkou dávkou pěstních soubojů
 3. Yakuza Kiwami 2 – pravý hák, levý hák, jízdní kolo
 4. Yakuza Kiwami 2 – hra předělaná do posledního detailu
 5. Yakuza Kiwami 2 nabízí mnoho hodin zábavy
 6. Recenze Yakuza Kiwami 2: závěrečné hodnocení

O co jde v Yakuza Kiwami 2?

• Recenze: 29. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Než se dostaneme k samotné podstatě hry, asi bychom si na začátek měli trochu přiblížit příběh Yakuza Kiwami 2. Kazuma Kiryu, legendární člen japonské mafie přezdívaný Drak z Dojimy, po událostech z předchozího dílu (který nebudu spoilerovat) nechává kariéru zločince za sebou a snaží se žít relativně normální život. Okolnosti tomu ale nepřejí a když se začne schylovat k otevřené válce místních klanů, Kazuma se zdá být jediným, kdo je schopný tomu zabránit. Situace je ale mnohem komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát. 

Yakuza Kiwami 2; screenshot: souboj

Pokud nemáte bojování málo, můžete se klidně pustit i do soubojů v kleci.

Série Yakuza mě vždy uchvacovala svými strhujícími příběhy. Nehrál jsem tedy úplně všechny díly, ale ty, do kterých jsem měl možnost se ponořit, mě téměř bez výjimky nadchly. S Yakuzou Kiwami 2 je to stejné. Zápletka je poměrně komplikovaná, plná často značně bizarních vedlejších postav a nečekaných zvratů. Příběh z japonského podsvětí, kde si i ty největší vyvrhelové cení cti více než čehokoli jiného, působí i díky velkému množství klanů, rodin a charakterů jako z jiného světa. Děj vás ale velmi brzo pohltí a vzhledem k tomu, že o napínavé situace není nouze, jen se tak nudit nebudete. 

Yakuza Kiwami 2; gameplay: boss Yakuza Kiwami 2; gameplay: Kazuma Yakuza Kiwami 2; gameplay: Hřbitov

Obrázek 1: Každý klan potřebuje svého vůdce. V Yakuze jich potkáte hned několik. Klanů i vůdců. Obrázek 2: Kazuma Kiryu nemá lehké spaní. Obrázek 3: Když se snažíte pohřbít vlastní minulost, ale ta stále ožívá…

Zásluhy na tom bezesporu má i sám hlavní hrdina. Kazuma Kiryu je prostě skvěle napsaná postava. Tmavovlasý čahoun ve světlém obleku a rudé rozhalence na první pohled působí jako chladnokrevný drsňák, pod kůží pokrytou tradičním japonským tetováním ale tluče srdce férového chlapa a dobráka. Co na tom, že je členem mafie, Kazuma je prostě v jádru sympaťák. Příběh jako takový se tedy povedl, jak se ale Yakuza Kiwami 2 vlastně hraje?

Kriminální příběh s velkou dávkou pěstních soubojů

Yakuza Kiwami 2 je open-world akční adventura, v jádru se ale jedná především o klasickou beat’em up bojovku. Odehrává se v japonské čtvrti Kamurocho, kde se mimo příběhové mise můžete volně pohybovat, nakupovat jídlo a výbavu, plnit nejrůznější vedlejší úkoly, případně se oddávat mnoha minihrám. Těmi je série Yakuza proslulá a jako vždy se jedná o zábavná zpestření, Kiwami pak navíc přidává i několik nových. Oddávat se tak můžete karaoke, videoherním automatům (hrát hry ve hře, jestli tohle není metahumor, tak už nevím), japonským deskovým hrám, jejichž pravidla jsem dosud nepochopil, minigolfu a mnoha dalším.

Yakuza Kiwami 2; screenshot: úder

Yakuza Kiwami 2 je plná drtivých úderů a zlámaných kostí na straně nepřátel.

Tyto aktivity pak skvěle pomáhají budovat iluzi uvěřitelného a především opravdu živoucího města. Série Yakuza obecně stvořila jeden z nejlepších otevřených světů, jaké jsem kdy ve videohrách zažil a ani Yakuza Kiwami 2 ostatním dílům ostudu nedělá. Mnohdy jsem se přistihnul, že ležérně procházím ulicemi Kamurocha a prostě si jen tak prohlížím cizí město a cizí zemi. Možnost přepnout hru do pohledu z vlastních očí pak tento „turistický feeling” ještě umocňuje.

Yakuza Kiwami 2; gameplay: focení Yakuza Kiwami 2; gameplay: šipky Yakuza Kiwami 2; gameplay: Virtua Fighter

Obrázek 1: Modelingová kariéra Kazumy nedopadla úplně podle jeho představ. Obrázek 2: Nejrůznějšími minihrami je série Yakuza proslulá. Zde například turnaj v šipkách. Obrázek 3: Je libo plně hratelný Virtua Fighter? Není problém, stačí zajít do herny SEGA.

Ulice přímo přetékají lidmi s často velmi zajímavými a leckdy bizarními vedlejšími misemi (třeba focení pro erotický magazín), ale také partičkami náhodných gangsterů, kteří se vás pokusí seřezat, jakmile vás uvidí. Bohužel ale netuší, s kým se pouštějí do křížku. A když už jsem ty souboje nakousnul...

Yakuza Kiwami 2 – pravý hák, levý hák, jízdní kolo

Bojová umění, potažmo souboje, hrají v Yakuza Kiwami 2 velkou roli. K dispozici máte lehký úder, těžký úder, ale i dost wrestlingových chmatů, navíc můžete využívat i okolního prostředí a nalezených zbraní. Takže klidně můžete zvednout květináč či jízdní kolo a v efektní animaci je omlátit svým nepřátelům o hlavu.

Yakuza Kiwami 2 – Street Fight (Gameplay)

Pouliční souboje vypadají třeba nějak takto.

Samozřejmě máte možnost se i bránit pomocí bloku, dokonce si i „zamykat” jednotlivé cíle a soustředit na ně tak své útoky. Samotné cílení je ale dosti těžkopádné a nefunguje úplně tak, jak by mělo. Aby bylo efektivní, musíte stát přímo čelem vašemu nepříteli, při boji s několika protivníky najednou hra ale často zamíří na někoho jiného, než jste měli v úmyslu. V podobných situacích navíc občas pozlobí kamera, která si místy nedokáže poradit se stísněnějšími prostory a hru zabírá z poněkud prapodivných úhlů. 

Celkově vzato jsou ale souboje jednou z hlavních předností hry. Probíjet se zástupy nepřátel pomocí efektivních kombinací úderů je proklatě zábavné a já vám garantuji, že ani po závěrečných titulcích vás to nepřestane bavit. Yakuza Kiwami 2 navíc podstatně rozšířila bojové možnosti, takže teď klidně můžete své protivníky prohazovat skleněnými vitrínami, případně s nimi bojovat i uvnitř obchodů, což v původní verzi hry nebylo možné.

Yakuza Kiwami 2; gameplay: férovka Yakuza Kiwami 2; gameplay: kolo Yakuza Kiwami 2; gameplay: boss fight

Obrázek 1: Pojď na férovku! Obrázek 2: Přesila je moc velká? Použijte kolo! Obrázek 3: Boss fighty jsou napínavé a místo i dosti obtížné.

Yakuza Kiwami 2 – hra předělaná do posledního detailu

Aby bylo jasno, Yakuza Kiwami 2 není remaster, nýbrž remake. To znamená, že tvůrci prakticky komplet předělali grafiku původní hry. Vizuální stránka teď běží na stejném enginu (jménem Dragon) jako poslední díl série Yakuza 6: The Song of Life a já musím říct, že vypadá snad ještě lépe. Neony zářící ve tmě, prosvětlené ulice nočního Tokya, modely charakterů, vše vypadá skvěle a do hry bych ani v nejmenším případě neřekl, že je v jádru téměř 12 let stará. 

Yakuza Kiwami 2; gameplay: grafika Yakuza Kiwami 2; gameplay: cut-scéna Yakuza Kiwami 2; gameplay: neony

Obrázek 1: Grafika vypadá opravdu skvěle. Tohle že je původně hra pro PS2? Obrázek 2: Cut-scény se v mnoha případech rovněž dočkaly zásadních vylepšení. Obrázek 3: Všudypřítomné neony nesmí chybět v žádné Yakuza hře.

Yakuza Kiwami 2 má navíc téměř kompletně předělaný interface, který je graficky konzistenstní s již zmíněným šestým dílem série, jenž vyšel na jaře tohoto roku. Většina cut-scén také prošla poměrně razantními změnami, zejména z dramaturgického hlediska. Přibyla spousta nových efektních animací, jež jednotlivým situacím dodávají pořádnou porci stylu a dramatický efekt navíc. Na druhou stranu jsou některé quick time eventy podstatně zkráceny v zájmu lepšího tempa hry a plynulosti akce.

Musím tedy společnosti SEGA složit poklonu – tohle je přímo ukázkový remake, který evidentně nevznikl jen pro peníze. Tvůrci naopak k původní hře přistoupili s respektem a prostě ji jen chtěli představit současnému publiku, což se jim bezesporu podařilo. A vzhledem k tomu, že podobné plány mají i s díly 3, 4 a 5, začíná mým tělem cloumat nekontrolovatelné nadšení. 

Yakuza Kiwami 2; screenshot: čekání

Kazuma Kiryu už netrpělivě čeká na příchod Yakuza Kiwami 3.

Velmi dobré je také ozvučení, kvalitu japonského dabingu sice posoudit nedokážu, ale ostatní zvuky, ruchy a hudba jsou dle mého názoru na výborné úrovni. Každý kop, úder baseballovou pálkou, případně tón šíleného k-popu na parketu diskotéky v Kamurocho prostě zní tak, jak znít má. Audiovizuální stránka hry je tedy perfektní.

Yakuza Kiwami 2 nabízí mnoho hodin zábavy

Stručně řečeno, sečteno a podtrženo je Yakuza Kiwami 2 vynikající remake, který z původní hry z roku 2006 ždíme naprosté maximum. Audiovizuální stránka je po razantním upgradu fantastická, příběh výborný a Kazuma Kiryu je i nadále skvělým průvodcem prostředí japonské mafie. Díky velké spoustě vedlejších misí a miniher pak v tomto světě můžete strávit desítky hodin i po dohrání hlavního příběhu. Jsem proto nadšen, že k této hře, kde je úcta ceněná nade vše, tvůrci přistoupili s patřičným respektem a pokorou a dali tak možnost mladším hráčům tento fascinující svět navštívit.

Yakuza Kiwami 2; screenshot: boss

Když dojde na katany, jde do tuhého.

Recenze Yakuza Kiwami 2: závěrečné hodnocení

Hodnocení 87 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
Audiovizuální zpracování
85 %
Znovuhratelnost
75 %
Yakuza Kiwami 2; recenze

Klady

 • Nová krásná grafika
 • Povedený příběh
 • Solidní soubojový systém

Zápory

 • Neohrabané zamykání cílů
 • Občas pozlobí kamera
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Mohlo by vás zajímat

Yakuza Kiwami 2 vyšlo 28. srpna 2018 exkluzivně na PS4.

4,8 386×
PlayStation 4 Slim 500GB
Herní konzole - k TV, HDD 500 GB, Blu-ray, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá
4 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX001sl
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací