Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Mastercard Obchodník roku 2021 Křišťálová lupa 2021

Yakuza Kiwami 2 (RECENZE) – Kazumy Kiryu v novém kabátu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Série Yakuza už je tu s námi od roku 2005, kdy původně pro konzoli PlayStation 2 vznikl její první díl. V domácím Japonsku se tyto hry těší velké oblibě, západní publikum je ale spíše opomíjelo. Situace se ovšem razantně změnila s příchodem Yakuza 0, prequelu odehrávajícím se před všemi dosavadními díly, jež vyšel na platformě PS4. Vydavatel SEGA si plně uvědomil potenciál této značky na nejnovější generaci PlayStation a rozhodl se všechny díly předělat do moderní grafiky, což je případ právě i Yakuza Kiwami 2. Obstojí tato 12 let stará hra v konkurenci moderních titulů? Dozvíte se v naší recenzi.


• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ano • Vývojář: SEGA • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PS4 (28. srpna 2018) • Homepage: yakuza.sega.com/kiwami2/home.html • Čeština: Ne


Obsah recenze Yakuza Kiwami 2

 1. O co jde v Yakuza Kiwami 2?
 2. Kriminální příběh s velkou dávkou pěstních soubojů
 3. Yakuza Kiwami 2 – pravý hák, levý hák, jízdní kolo
 4. Yakuza Kiwami 2 – hra předělaná do posledního detailu
 5. Yakuza Kiwami 2 nabízí mnoho hodin zábavy
 6. Recenze Yakuza Kiwami 2: závěrečné hodnocení

O co jde v Yakuza Kiwami 2?

• Recenze: 29. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Než se dostaneme k samotné podstatě hry, asi bychom si na začátek měli trochu přiblížit příběh Yakuza Kiwami 2. Kazuma Kiryu, legendární člen japonské mafie přezdívaný Drak z Dojimy, po událostech z předchozího dílu (který nebudu spoilerovat) nechává kariéru zločince za sebou a snaží se žít relativně normální život. Okolnosti tomu ale nepřejí a když se začne schylovat k otevřené válce místních klanů, Kazuma se zdá být jediným, kdo je schopný tomu zabránit. Situace je ale mnohem komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát. 

Yakuza Kiwami 2; screenshot: souboj

Pokud nemáte bojování málo, můžete se klidně pustit i do soubojů v kleci.

Série Yakuza mě vždy uchvacovala svými strhujícími příběhy. Nehrál jsem tedy úplně všechny díly, ale ty, do kterých jsem měl možnost se ponořit, mě téměř bez výjimky nadchly. S Yakuzou Kiwami 2 je to stejné. Zápletka je poměrně komplikovaná, plná často značně bizarních vedlejších postav a nečekaných zvratů. Příběh z japonského podsvětí, kde si i ty největší vyvrhelové cení cti více než čehokoli jiného, působí i díky velkému množství klanů, rodin a charakterů jako z jiného světa. Děj vás ale velmi brzo pohltí a vzhledem k tomu, že o napínavé situace není nouze, jen se tak nudit nebudete. 

Yakuza Kiwami 2; gameplay: boss Yakuza Kiwami 2; gameplay: Kazuma Yakuza Kiwami 2; gameplay: Hřbitov

Obrázek 1: Každý klan potřebuje svého vůdce. V Yakuze jich potkáte hned několik. Klanů i vůdců. Obrázek 2: Kazuma Kiryu nemá lehké spaní. Obrázek 3: Když se snažíte pohřbít vlastní minulost, ale ta stále ožívá…

Zásluhy na tom bezesporu má i sám hlavní hrdina. Kazuma Kiryu je prostě skvěle napsaná postava. Tmavovlasý čahoun ve světlém obleku a rudé rozhalence na první pohled působí jako chladnokrevný drsňák, pod kůží pokrytou tradičním japonským tetováním ale tluče srdce férového chlapa a dobráka. Co na tom, že je členem mafie, Kazuma je prostě v jádru sympaťák. Příběh jako takový se tedy povedl, jak se ale Yakuza Kiwami 2 vlastně hraje?

Kriminální příběh s velkou dávkou pěstních soubojů

Yakuza Kiwami 2 je open-world akční adventura, v jádru se ale jedná především o klasickou beat’em up bojovku. Odehrává se v japonské čtvrti Kamurocho, kde se mimo příběhové mise můžete volně pohybovat, nakupovat jídlo a výbavu, plnit nejrůznější vedlejší úkoly, případně se oddávat mnoha minihrám. Těmi je série Yakuza proslulá a jako vždy se jedná o zábavná zpestření, Kiwami pak navíc přidává i několik nových. Oddávat se tak můžete karaoke, videoherním automatům (hrát hry ve hře, jestli tohle není metahumor, tak už nevím), japonským deskovým hrám, jejichž pravidla jsem dosud nepochopil, minigolfu a mnoha dalším.

Yakuza Kiwami 2; screenshot: úder

Yakuza Kiwami 2 je plná drtivých úderů a zlámaných kostí na straně nepřátel.

Tyto aktivity pak skvěle pomáhají budovat iluzi uvěřitelného a především opravdu živoucího města. Série Yakuza obecně stvořila jeden z nejlepších otevřených světů, jaké jsem kdy ve videohrách zažil a ani Yakuza Kiwami 2 ostatním dílům ostudu nedělá. Mnohdy jsem se přistihnul, že ležérně procházím ulicemi Kamurocha a prostě si jen tak prohlížím cizí město a cizí zemi. Možnost přepnout hru do pohledu z vlastních očí pak tento „turistický feeling” ještě umocňuje.

Yakuza Kiwami 2; gameplay: focení Yakuza Kiwami 2; gameplay: šipky Yakuza Kiwami 2; gameplay: Virtua Fighter

Obrázek 1: Modelingová kariéra Kazumy nedopadla úplně podle jeho představ. Obrázek 2: Nejrůznějšími minihrami je série Yakuza proslulá. Zde například turnaj v šipkách. Obrázek 3: Je libo plně hratelný Virtua Fighter? Není problém, stačí zajít do herny SEGA.

Ulice přímo přetékají lidmi s často velmi zajímavými a leckdy bizarními vedlejšími misemi (třeba focení pro erotický magazín), ale také partičkami náhodných gangsterů, kteří se vás pokusí seřezat, jakmile vás uvidí. Bohužel ale netuší, s kým se pouštějí do křížku. A když už jsem ty souboje nakousnul...

Yakuza Kiwami 2 – pravý hák, levý hák, jízdní kolo

Bojová umění, potažmo souboje, hrají v Yakuza Kiwami 2 velkou roli. K dispozici máte lehký úder, těžký úder, ale i dost wrestlingových chmatů, navíc můžete využívat i okolního prostředí a nalezených zbraní. Takže klidně můžete zvednout květináč či jízdní kolo a v efektní animaci je omlátit svým nepřátelům o hlavu.

Yakuza Kiwami 2 – Street Fight (Gameplay)

Pouliční souboje vypadají třeba nějak takto.

Samozřejmě máte možnost se i bránit pomocí bloku, dokonce si i „zamykat” jednotlivé cíle a soustředit na ně tak své útoky. Samotné cílení je ale dosti těžkopádné a nefunguje úplně tak, jak by mělo. Aby bylo efektivní, musíte stát přímo čelem vašemu nepříteli, při boji s několika protivníky najednou hra ale často zamíří na někoho jiného, než jste měli v úmyslu. V podobných situacích navíc občas pozlobí kamera, která si místy nedokáže poradit se stísněnějšími prostory a hru zabírá z poněkud prapodivných úhlů. 

Celkově vzato jsou ale souboje jednou z hlavních předností hry. Probíjet se zástupy nepřátel pomocí efektivních kombinací úderů je proklatě zábavné a já vám garantuji, že ani po závěrečných titulcích vás to nepřestane bavit. Yakuza Kiwami 2 navíc podstatně rozšířila bojové možnosti, takže teď klidně můžete své protivníky prohazovat skleněnými vitrínami, případně s nimi bojovat i uvnitř obchodů, což v původní verzi hry nebylo možné.

Yakuza Kiwami 2; gameplay: férovka Yakuza Kiwami 2; gameplay: kolo Yakuza Kiwami 2; gameplay: boss fight

Obrázek 1: Pojď na férovku! Obrázek 2: Přesila je moc velká? Použijte kolo! Obrázek 3: Boss fighty jsou napínavé a místo i dosti obtížné.

Yakuza Kiwami 2 – hra předělaná do posledního detailu

Aby bylo jasno, Yakuza Kiwami 2 není remaster, nýbrž remake. To znamená, že tvůrci prakticky komplet předělali grafiku původní hry. Vizuální stránka teď běží na stejném enginu (jménem Dragon) jako poslední díl série Yakuza 6: The Song of Life a já musím říct, že vypadá snad ještě lépe. Neony zářící ve tmě, prosvětlené ulice nočního Tokya, modely charakterů, vše vypadá skvěle a do hry bych ani v nejmenším případě neřekl, že je v jádru téměř 12 let stará. 

Yakuza Kiwami 2; gameplay: grafika Yakuza Kiwami 2; gameplay: cut-scéna Yakuza Kiwami 2; gameplay: neony

Obrázek 1: Grafika vypadá opravdu skvěle. Tohle že je původně hra pro PS2? Obrázek 2: Cut-scény se v mnoha případech rovněž dočkaly zásadních vylepšení. Obrázek 3: Všudypřítomné neony nesmí chybět v žádné Yakuza hře.

Yakuza Kiwami 2 má navíc téměř kompletně předělaný interface, který je graficky konzistenstní s již zmíněným šestým dílem série, jenž vyšel na jaře tohoto roku. Většina cut-scén také prošla poměrně razantními změnami, zejména z dramaturgického hlediska. Přibyla spousta nových efektních animací, jež jednotlivým situacím dodávají pořádnou porci stylu a dramatický efekt navíc. Na druhou stranu jsou některé quick time eventy podstatně zkráceny v zájmu lepšího tempa hry a plynulosti akce.

Musím tedy společnosti SEGA složit poklonu – tohle je přímo ukázkový remake, který evidentně nevznikl jen pro peníze. Tvůrci naopak k původní hře přistoupili s respektem a prostě ji jen chtěli představit současnému publiku, což se jim bezesporu podařilo. A vzhledem k tomu, že podobné plány mají i s díly 3, 4 a 5, začíná mým tělem cloumat nekontrolovatelné nadšení. 

Yakuza Kiwami 2; screenshot: čekání

Kazuma Kiryu už netrpělivě čeká na příchod Yakuza Kiwami 3.

Velmi dobré je také ozvučení, kvalitu japonského dabingu sice posoudit nedokážu, ale ostatní zvuky, ruchy a hudba jsou dle mého názoru na výborné úrovni. Každý kop, úder baseballovou pálkou, případně tón šíleného k-popu na parketu diskotéky v Kamurocho prostě zní tak, jak znít má. Audiovizuální stránka hry je tedy perfektní.

Yakuza Kiwami 2 nabízí mnoho hodin zábavy

Stručně řečeno, sečteno a podtrženo je Yakuza Kiwami 2 vynikající remake, který z původní hry z roku 2006 ždíme naprosté maximum. Audiovizuální stránka je po razantním upgradu fantastická, příběh výborný a Kazuma Kiryu je i nadále skvělým průvodcem prostředí japonské mafie. Díky velké spoustě vedlejších misí a miniher pak v tomto světě můžete strávit desítky hodin i po dohrání hlavního příběhu. Jsem proto nadšen, že k této hře, kde je úcta ceněná nade vše, tvůrci přistoupili s patřičným respektem a pokorou a dali tak možnost mladším hráčům tento fascinující svět navštívit.

Yakuza Kiwami 2; screenshot: boss

Když dojde na katany, jde do tuhého.

Recenze Yakuza Kiwami 2: závěrečné hodnocení

Hodnocení 87 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
Audiovizuální zpracování
85 %
Znovuhratelnost
75 %
Yakuza Kiwami 2; recenze

Klady

 • Nová krásná grafika
 • Povedený příběh
 • Solidní soubojový systém

Zápory

 • Neohrabané zamykání cílů
 • Občas pozlobí kamera
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Psaní o videohrách, ať už ve formě samostatných článků nebo recenzí, se věnuji přibližně od roku 2017, kdy jsem svými texty začal přispívat na server Zing.cz, abych posléze napevno zakotvil v redakci Alza Magazínu. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury z pohledu třetí osoby, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech. Obecně ale u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Yakuza Kiwami 2 vyšlo 28. srpna 2018 exkluzivně na PS4.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi