VIP BOOST LEGO VIP BOOST LEGO

Za památkami Česka: objevte poklady naší země

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Dovolená u moře, na horách nebo někde vyloženě v exotice je fajn. Ale víte, co se skrývá takříkajíc za humny, ať už v sousedním kraji, nebo na druhém konci republiky? Je toho spousta, co se dá objevit, zajímavé památky v okolí vašeho bydliště není těžké najít. Proleťte se s námi po 14 krajích České republiky. Dáme vám doporučení na nejpůsobivější či nejkrásnější české památky. Začneme v Jihočeském kraji a nakonec se podíváme i do Prahy. Pojďme na to.

Za památkami

Za památkami – OBSAH

 1. Jihočeský kraj
 2. Kraj Vysočina
 3. Jihomoravský kraj
 4. Zlínský kraj
 5. Moravskoslezský kraj
 6. Olomoucký kraj
 7. Pardubický kraj
 8. Královéhradecký kraj
 9. Liberecký
 10. Ústecký kraj
 11. Karlovarský kraj
 12. Plzeňský kraj
 13. Středočeský kraj
 14. Hlavní město Praha

Jihočeský kraj

Pokud hledáte romantiku plnou zámků a příjemných rybníků, bude Jihočeský kraj tím pravým místem, kam se vydat na dovolenou. Vhodným začátkem může být Český Krumlov – památky, které v místní městské památkové rezervaci najdeme, se proslavily na celém světě. Tamní zámecký areál je po Pražském hradě druhý nejrozsáhlejší v České republice, v areálu zámku najdete i jedno z mála dochovaných barokních divadel na světě. Nevynechejte ani vnitřní město s renesanční radnicí a gotickým kostelem Sv. Víta. Vaše kroky by vás měly zavést i na tzv. Latrán, což je historická část města, kde najdete plno gotických domů.

Jižní Čechy
Český Krumlov, památky – toto město je rájem pro turisty. Zdroj: Wikipedia.cz

Co by to bylo za jihočeské památky a jejich přehled, kdybychom nezmínili alespoň některé zámky. Zastavte se např. na pohádkových zámcích Červená Lhota nebo Hluboká, poznejte Orlík nebo Jindřichův Hradec, kde najdeme rovněž vzácnou památkovou rezervaci.

Kraj Vysočina

V Kraji Vysočina se můžete zajet podívat hned na tři historické památky, které jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou to historické jádro města Telč, Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který postavil slavný architekt Santini, a také Bazilika Sv. Petra a Židovská čtvrť v Třebíči.

Kraj Vysočina
Jihlava. Zdroj: Vysocina.eu

Tajemné zážitky slibuje výprava do podzemí v Jihlavě nebo Světlé nad Sázavou. I zde ale najdete celou řadu krásných zámků. Zajeďte se podívat třeba do Náměště nad Oslavou nebo Jaroměřic nad Rokytnou. Kraj Vysočina je navíc doslova plný sakrálních památek, najdeme tu desítky kostelů, kapliček, ale i monumentálních historických chrámů.

Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj a památky, to jde skvěle dohromady. Rozhodně to ale není jenom Brno nebo krásná krajina Pálavy a vinic blíže k hranicím s Rakouskem. Významným turistickým cílem jsou Dolní Věstonice s doklady nejstaršího osídlení u nás nebo do UNESCO zahrnutý Lednicko-valtický areál. Památky na jihu Moravy jsou vážně bohaté. A hlavně překrásné.

Jižní Morava
Jihomoravský kraj, památky – Brno je dobrým začátkem. Zdroj: Wikipedia.com

Při svém putování rozhodně nevynechejte ani Boskovice, které leží severně od Brna. Na jednom místě najdete zámek, hrad a také vzácnou židovskou čtvrť. Zajímavým místem pro milovníky vojenské historie je bezpochyby bojiště bitvy u Slavkova a tamní zámek. Krásné zámky můžete navštívit v Rosicích, Blansku nebo Mikulově.

Zlínský kraj

Tím nejkrásnějším místem, kam se můžete ve Zlínském kraji vydat, je s největší pravděpodobností do seznamu UNESCO zapsaná Kroměříž. Kromě zámku zde najdete také oblíbenou Květnou zahradu, jednu z nejvýznamnějších památek zahradní architektury u nás i ve střední Evropě.

Zlínský kraj, Kroměříž
Zlínský kraj, památky – jedním z největších lákadel je Květná zahrada v Kroměříži. (Zdroj: flickr.com, uživatel masinka)

V Osvětimanech a Starém Městě u Uherského Hradiště si díky bohatým archeologickým nálezům zase přijdou na své milovníci Slovanů a nejstarší historie našeho území, najdeme zde totiž Památník Velké Moravy. V Rožnově pod Radhoštěm můžete navštívit slavný skanzen se sbírkou místní lidové architektury. Za pečlivou prohlídku ale stojí i krajské město Zlín s charakteristickou předválečnou baťovskou architekturou.

Moravskoslezský kraj

Ostrava, centrum Moravskoslezského kraje, je rájem pro milovníky technických památek. K návštěvě doporučujeme zejména Důl Michal a rovněž Důl Hlubina s přilehlým areálem Vítkovických železáren. Více na sever k hranicím s Polskem je pak řada památníků na boje, které se zde odehrály na konci 2. světové války.

Moravskoslezský kraj
Moravskoslezský kraj, památky – nabídne je nejen Ostrava. Zdroj: Ostravan.cz.

Z poněkud jiného soudku je hned několik poutních areálů, které v Moravskoslezském kraji najdete. Areál s barokním kostelem Navštívení Panny Marie a 12 kapličkami najdete ve Frýdku-Místku, Poutní areál s kostelem Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení Svatého kříže na Cvilíně.

Olomoucký kraj

Spoustu zajímavých turistických cílů už nabízí samotná Olomouc, rozhodně ale při poznávání kraje nezůstávejte pouze tam. Např. Šumperk skrývá temnou historii čarodějnických procesů. Pojedete-li ještě více do kopců, v Jeseníku se můžete podívat na vzácnou vodní tvrz. A když už jste tam, naplánujete si výlet i do přírody. Ta je v tomto koutě republiky překrásná.

Olomoucký kraj
Olomoucký kraj, památky – Olomouc nabídne překrásné centrum. Zdroj: Kudyznudy.cz

Milovníky hradů nadchne monumentální Helfštýn a z mnoha pohádek a filmů známý Bouzov. A jen pár kilometrů od něj si můžete pořídit příjemně zapáchající suvenýr: v Lošticích se totiž vyrábí proslavené olomoucké tvarůžky a najdete zde i muzeum, kde se dozvíte příběh této oblíbené laskominy.

Pardubický kraj

Pardubický kraj nabídne milovníkům historie celou řadu památek, které jsou spojeny s renesancí a šlechtickým rodem Pernštejnů. Renesanční památky najdeme třeba v Moravské Třebové, dále zámek a centrum města v Litomyšli – kde najdete i interaktivní muzeum spisovatele Josefa Váchala – a na závěr se pokochejte zámkem v Pardubicích.

Pardubický kraj
Pardubický kraj, památky: vydejte se po stopách šlechtického rodu Pernštejnů. Zdroj: Wikipedia.cz.

Nejen děti pobaví muzeum loutek v Chrudimi a jen o pár kilometrů dál najdete muzeum v přírodě Veselý kopec, kde se dozvíte ledacos zajímavého o lidové architektuře a zvycích. Železné hory, které jsou odtud nedaleko, jsou neobvyklým geologickým útvarem, kde se mimo jiné můžete projít po zbytcích pravěkého moře. A pokud se vydáte na opačnou stranu kraje, skončíte v Orlických horách, kde se nachází celá řada vojenských pevností z 2. světové války.

Královéhradecký kraj

Královéhradecký kraj má památky historického i moderního rázu. Milovníky architektury nadchne určitě centrum Hradce Králové, které navrhl slavný architekt Josef Gočár. V okolí pak najdete spoustu zámků: Náchod, Opočno, Ratibořice, Karlova Koruna, Dětenice, Doubleby nad Orlicí, Častolovice – tady všude bude plesat srdce milovníka zámků.

Královehradecký kraj
Královéhradecký kraj, památky – najdete zde spoustu míst, kudy chodili známí spisovatelé. Zdroj:Wikipedia.cz

Místem, které je spjato se životem spisovatelky Boženy Němcové, jsou Ratibořice, do Hronova naopak můžete vyrazit po stopách Aloise Jiráska a ještě o kousek dál najdete Malé Svatoňovice, rodiště Karla a Josefa Čapkových. Co se přírody týče, vyzkoušejte Adršpašsko-teplické skály a neopomeňte ani nejvyšší bod České republiky, horu Sněžka.

Liberecký kraj

Poznávání Libereckého kraje zahajte v Liberci, např. na Ještědu, na jehož vrcholu stojí architektonicky unikátní hotel a vysílač. Celá rodina se pobaví v zábavních centrech Babylon nebo iQlandia.

Liberecký kraj
Liberecký kraj, památky – rozhodně to není jenom Ještěd. Wikipedia.cz

A pak už se můžete plně oddat prozkoumávání Českého ráje, který je ideální pro cyklovýlety. Zde si do plánů rozhodně zapište návštěvy hradů, jako jsou Trosky nebo Kost, nevynechejte ani krásný zámek Sychrov.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji si přijdou na své ti, kdo mají rádi hrady a zámky. Monumentální Hasištejn, Střekov, Rýzmburk nebo Házmburk, zámky Duchcov, Velké Březno, Roudnice nad Labem. To všechno jsou památky v Ústeckém kraji. Pro milovníky technických památek je určen Vernerův vodní mlýn v Brlohu nebo hlubinný důl Julius II v Růžodole.

Ústecký kraj
Ústecký kraj, památky – skrývá se jich tady překvapivě hodně. Zdroj: Wikipedia.cz

Rozhodně nevynechejte ani města jako Most, Děčín nebo Ústí nad Labem. Sice neoplývají příliš významnými historickými památkami, mají ale svůj neopakovatelný genius loci.

Karlovarský kraj

Nejmenší kraj v České republice se proslavil hlavně lázeňstvím a městské areály Karlových Varů či Mariánských Lázní tomu odpovídají. Nabízejí kilometry příjemných procházek kolem domů a vilek, v nichž trávila svůj lázeňský čas spousta významných osobností. V okolí Karlových Varů si můžete užít výhledy z celé řady v krajině rozesetých rozhleden.

Karlovarský kraj
Karlovarský kraj, památky – v Karlových Varech si dovolenou skutečně užijete. Zdroj: Wikipedia.cz

Milovníky temnějších zákoutí moderní historie zaujme Důl Svornost v Jáchymově nebo Důl Jeroným nedaleko Sokolova. A pokud si své poznávání jednotlivých krajů nedovedete představit bez hradů i zámků, i tady samozřejmě nějaké najdete. Navštivte např. Kynžvart, Hartenburg nebo Vildštejn.

Plzeňský kraj

V samotné Plzni by vás mohla zaujmout Velká synagoga a architektonicky neobvyklý činžovní dům č. p. 948 na Jižním Předměstí. Při svém putování po Plzeňském kraji nevynechejte tvrz Rabí nebo v zajetí lesů utopený zámek Kladruby. Obojí vás spolehlivě nadchne. Rozhodně navštivte i unikátní vodní hrad Švihov.

Plzeňský kraj
Plzeňský kraj, památky. I zde najdeme místa nabitá historií. Zdroj: CzechIncest.cz

Středočeský kraj

Pokud máte rádi skutečně magická místa, po nichž pomyslně chodily české dějiny, Středočeský kraj má památky, které si užijete. Vyzkoušejte třeba navštívit horu Říp, hrad Křivoklát, tajuplný Sázavský klášter, kouzelné Konopiště a český hrad hradů, Karlštejn.

Středočeský kraj
Středočeský kraj, památky. Jejich bohatství je zde nezměrné. Např. Karlštejn. Zdroj: Wikipedia.cz

Z trochu jiného soudku, spíše pro milovníky moderní architektury, jsou např. neobvyklé krematorium v Nymburce či velkolepá vodní elektrárna v Poděbradech. Ta spolehlivě zaujme všechny milovníky techniky, kteří si užijí i v muzeu Škody v Mladé Boleslavi.

Hlavní město Praha

Kulturní památky a turistické zajímavosti v Praze by bez nejmenších pochyb vydaly na samostatný článek. Určitě začněte historickým jádrem města, projděte si zákoutí Pražského hradu, katedrálu Sv. Víta i Zlatou uličku, načerpejte unikátní atmosféru Malé strany. Přes řeku se vydejte po Karlově mostě, který patří mezi nejznámější pražské památky, směrem na Staroměstské náměstí.

Praha
Praha. Zdroj: Pixabay.org

Pokud máte více času, můžete se ponořit hlouběji do pražských tajemství. Omrkněte Národní divadlo, vyhraďte si čas na Národní muzeum. Neopakovatelnou atmosféru má Staré židovské město, procházkou po Václavském náměstí, kde to žije dlouho do noci, také nic nezkazíte.

i Mohlo by vás zajímat

Dovolenou v České republice si můžete báječně užít. Jen se podívejte na to množství památek, o kterém jsme se v tomto článku jenom lehce zmínili. Míst, která se u nás skrývají a stojí za návštěvu, je spousta. Najděte si i vy to svoje.

Ohrožené památky: Kostely, kaple a kapličky v České republice
Kniha - autor Michal Valenčík, 296 stran, česky, polotuhá flexo
Cenová bomba
269,- Ušetříte 85,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0352773
Podzemní památky středních Čech
Kniha - autor Václav Cílek; Martin Majer; Lukáš Falteisek, 280 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
Cenová bomba
450,- Ušetříte 86,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0293532
Průvodce po technických památkách Jižních Čech
Kniha - autor Josef Bílek, 112 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0346088
241,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0359677
5,0 12×
Ottův atlas Nejkrásnější české cyklotrasy: 100 výletů na kolech
Kniha - 208 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
292,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0262103
5,0
Ottův atlas Nejkrásnější moravské cyklotrasy: 100 výletů na kolech
Kniha - 100 atraktivních výletů na kolech s popisem nejvýznamnějších přírodních a historických památek a s užitečnými kontakty.- Autor Ivo Paulík, 208 stran, česky, Pevná bez přebalu lesklá
279,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0271309
Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I. díl: A-G
Kniha - autor Hana Hlušičková, 620 stran, česky, pevná bez přebalu matná
760,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP29011
Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV.díl: Š-Ž
Kniha - autor Hana Hlušičková, 550 stran, česky, pevná bez přebalu matná
769,-
Skladem 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP39140
Českobudějovicko 1:50 000
Kniha - česky, mapa
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP146969
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací