BrainMax Pure

We can deliver BrainMax Pure products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for BrainMax Pure products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing BrainMax Pure goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting BrainMax Pure products by popularity or price.

BrainMax Pure brand names you'll find in our offering

Hide description
101 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Red Maca Powder, Organic Red Maca Powder, 200 g
Maca - 100% red maca in organic quality, powder form, suitable for mixing into drinks and porridges, vegan, gluten-free and lactose-free, 200 g
  249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma188
4.0 9×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Carob BIO, 200 g
Dietary Supplement - 100% carob, in certified organic quality, RAW, with a natural content of B vitamins and protein, without additives, suitable for flavouring porridges, desserts or smoothies, 200 g
  69,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma064
4.4 3×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure China Gunpowder Grade 1, green tea, BIO, 100 g
Tea - green, loose-leaf, tea blend, weight 100 g - 1,990 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma310
5.0 2×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Reishi powder, BIO 100g
Reishi - 100% reishi, in organic quality, fine powder suitable for smoothies, shakes or porridge, tested for heavy metals, pesticides, radioactivity and harmful microorganisms, without additives and preservatives, vegan, Non-GMO, 100g
  359,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma077
4.0 2×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Cordyceps sinensis powder BIO, 100 g
Cordyceps - 100% Cordyceps sinensis in BIO quality, powder form, 100 g
  360,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma160
5.0 1×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Young Wheat Organic, 150 g
Dietary Supplement - 100% organic young wheat, organic quality, dried at low temperatures, 150 g
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvitm101
5.0 3×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Garlic Powder, 100 g
Garlic - garlic powder in organic quality, without pesticides and GMO, suitable for vegans, 100 g
  58,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma151
4.0 1×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Peanut Butter with Dark Chocolate BIO 250 g
Nut Cream - peanut, chocolate flavour, 22g protein per 100g, 588kcal per 100g, gluten-free, weight 250g - 596 Kč/1 kg
New arrival 149,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma427
4.2 5×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Guarana Organic Powder, 50 g
Guarana - 100% organic guarana, high caffeine content, powder form, 50 g
  99,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma165
5.0 2×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Ginger Tea, ginger tea, BIO, 50 g
Tea - sprinkled, tea blend, weight 50 g, composition elderflower, apple, Mint, orange, sage and ginger - 1,980 Kč/1 kg
  99,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma309
5.0 2×
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Skin Beauty Tea, 50 g, BIO
Tea - loose, tea mixture, weight 50 g, composition hibiscus, nettle and sage - 1,980 Kč/1 kg
  99,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma325
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Pistachio Cream with White Chocolate BIO 280 g
Nut Cream - pistachio, white chocolate flavour, 13.41g of protein per 100g, 595kcal per 100g, gluten-free, weight 280g - 1,282 Kč/1 kg
New arrival 359,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma431
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Peanut Butter Powder 200g
Nut Cream - peanut, natural, 48g of protein per 100g, 470kcal per 100g, weight 200g - 895 Kč/1 kg
New arrival 179,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma428
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Acai Powder BIO 100 g
Acai - 100% organic açaí, powder form, suitable for mixing into drinks and porridges, 100 g
  359,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma174
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Almonda Coconut Dream Almond Butter with Coconut BIO 250g
Nut Cream - almond, coconut flavour, 14.64g of protein per 100g, 679kcal per 100g, gluten-free, weight 250g - 916 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvitm112
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Superfast Porridge Oats BIO 1kg
Flakes - oat, natural flavour, organic, raw and vegan, allergens: cereals containing gluten (wheat, rye, barley, oats, spelt), contains 365 kcal per 100g of product, weight 1000g - 119 Kč/1 kg
New arrival 119,-
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma442
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Almond Spread 100% Almond Butter BIO 250g
Nut Cream - almond, natural, 22.3g of protein per 100g, 600kcal per 100g, gluten-free, weight 250g - 916 Kč/1 kg
New arrival 229,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma425
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Chaga powder BIO 100 g
Chaga - 100% chaga in organic quality, product of traditional Chinese medicine, powder form, suitable for mixing into drinks and porridges, 100 g
  360,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma172
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Shiitake powder, BIO, 100 g
Shiitake - 100% shiitake mushroom in organic quality, powder form, suitable for mixing into drinks and food, vegan, gluten-free and lactose-free, 100g
  359,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma200
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Acai & Blueberry Organic Oat Porridge 400g
Oatmeal - oat, flavour: acai and blueberry, energy value per 100g: 370kcal, weight: 400g
New arrival 199,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma441
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Peanut Spread 100% Organic Peanut Butter 450g
Nut Cream - peanut, natural, 26g of protein per 100g, 591kcal per 100g, gluten-free, weight 450g - 420 Kč/1 kg
New arrival 189,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma430
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Hazelnut Spread 100% Organic Hazelnut Butter 250g
Nut Cream - hazelnut, natural, 16.4g of protein per 100g, 670kcal per 100g, gluten-free, weight 250g - 1,076 Kč/1 kg
New arrival 269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma429
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Zeronella Hazelnut Cream with Dark Chocolate 250g
Nut Cream - hazelnut, chocolate flavour, 12.85g of protein per 100g, 590.5kcal per 100g, gluten-free, weight 250g - 996 Kč/1 kg
New arrival 249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma432
Watch Price/Availability
BrainMax Pure Maté Lemon & Lime, lemon & lime, BIO, 50 g
Tea - loose, tea blend, weight 50 g, composition lemon grass, apple and liquorice - 2,380 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbrma317