Coffee Machine Accessories

You need to use coffee machine accessories because both automatic and lever coffee machines need regular maintenance. Descalers, cleaners and filters for coffee machines are used to prevent clogging from affecting the quality of the coffee. What must be used when and where? How to take proper care of your valuable coffee machine? Accessories can be useful, but which are appropriate? Read on and find out.

Continue


Which Coffee Machine Accessories are Needed for Maintaining Coffee Makers?

Coffee Machine Accessories come in many types, but these are the ones you must keep an eye on

  • Water filters reduce limescale build-up, improve water quality and extend the life of the appliance.
  • Frequently stressed parts, such as the levers and strainers in lever coffee machines and the milk carafes in automatic coffee machines, are the type of coffee maker accessories you need to watch.
  • The water tank is prone to limescale build-up, so it is important to descale it. The formation of limescale depends on the hardness of the water.
  • The steam unit should regularly be cleaned with a degreasing tablet and lubricated with lubricant. It is important to keep it clean to avoid coffee clogging the circuits.

How Often Do You Need to Use Coffee Machine Accessories to Clean Coffee Makers?

When it comes to your coffee machine, accessories in both lever and automatic coffee machines must be kept pristine. It is a good idea to clean certain parts ideally every day to prevent coffee from settling in the internal system. Cleaning keeps the coffee tasting as it should.

  • You should rinse the sieve and all removable parts with water every day and then dry it to remove coffee residue.
  • Remove the steaming unit from the switched-off coffee machine and rinse it with water every week.
  • Remove coffee grease with a degreasing tablet, wash the milk carafe with a special cleaning agent and clean the coffee machine of minerals every month.
  • Follow the coffee machine signal which tells you when to change the water filters and descale the water container.

Descalers are Vital Coffee Machine Accessories

Descalers are used to remove limescale deposits (they are inserted into the water container in the coffee machine) and are probably some of the most important coffee machine accessories you have to buy. They are available in the form of a liquid solution or as tablets.

Cleaning Tablets are Essential Coffee Machine Accessories

The tablets clean the coffee machine in two stages. First, they loosen grease and dirt in the steaming unit of the coffee machine and in the strainer. In the second phase, special substances protect the corresponding parts of the machine against coffee residues and grease. These coffee machine accessories are a great help in keeping your coffee tasting great.

Nozzle and Outlet Cleaners are Important Coffee Machine Accessories

Immersing the nozzles or outlets in a disinfectant solution for a few minutes will completely rid them of dangerous bacteria. Always rinse the nozzles and outlets with hot water after removing them from the disinfectant solution. These coffee machine accessories are essential for hygiene.

    You can also use products from a manufacturer other than the brand of your machine to clean your coffee machine. Cleaning products fulfil the same purpose.

    Coffee Maker Filters are Crucial Coffee Machine Accessories

    Filters for coffee machines are divided into water and drip filters. Each of them performs an important function and without them, coffee preparation would not be possible. Which coffee machine accessories are needed?

    Water Filters for Coffee Makers

    They limit the formation of limescale. To prevent clogging of the coffee machine, accessories such as these need to be replaced regularly. The longest time you can keep one water filter in the coffee machine is 2 months.

    Coffee Filters for Drip Coffee Machines

    The hot water in the filter passes through the ground coffee and drips into the coffee cup. However, there are several types of coffee filters, each with a different length of use.

    • Paper filters can be used once. It is a good idea to rinse the paper filter with hot water before use to get rid of the taste of the paper.
    • Cotton filters let more coffee oils through, making the coffee even more delicious. However, filtration with a cotton filter takes longer.

    Coffee Cups and Mugs - Be Creative with your Coffee Machine Accessories

    To fully enjoy your coffee, you need quality mugs or cups with traditional designs and different volumes. Extend your coffee machine accessories range with a variety of cups and mugs.

    • Coffee cups and mugs have volumes ranging from 60ml to 450ml.
    • Choose between ceramic, porcelain or glass cups and mugs.
    • You can also use carafes that can hold 0.5-1.3 litres of coffee or tea for serving your favourite brew in style.

    Other Coffee Machine Accessories

    The coffee brewing process often requires a coffee machine, accessories and quality coffee. Which coffee maker accessories can you use?

    • A cup warmer,
    • Coffee spoons,
    • A coffee scoop,
    • Coffee bag clips,
    • A tamper for compressing coffee,
    • Spare milk tubing,
    • A container for frothy milk,
    • A container for holding the coffee grounds.


    Hide description
    Was this information useful?
    This form is used only for evaluating the information in the description above.
    If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
    What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
    2,590 Results
    5.0 2×
    Watch Price/Availability
    De´Longhi Lattecrema Cool Kit
    Accessory Kit - 1 × LatteCrema Cool carafe included, 2 × thermo glass 400 ml, 2 × thermo glass 480 ml, 1 × recipe book for the preparation of iced milk drinks, cappuccino recipes, latte macchiato, caffelatte, cappuccino mix, flat white and milk, accessories compatible with models ECAM630.35, ECAM630.55, ECAM630.75, EXAM440.55, automatic cleaning system, possibility to select the level of foaming, dense, medium or fine foam, glasses made of borosilicate hand-blown glass
      2,499,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELSP8159
    5.0 19×
    Watch Price/Availability
    JURA Tablets for Cleaning the Milk System - 30 Cleanings
    Cleaning tablets - for cleaning the milk system in the form of mini tablets, up to 30 cleanings, simple and accurate dosing, phosphate-free - 13.30 Kč/1 pc(s)
      399,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: JURCP583
    4.6 11×
    Watch Price/Availability
    SAGE SCC101 ECO Descaler 6 pcs
    Descaler - for Sage espresso levers, pack of 6, ECO pack
      549,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SAGOD5770
    4.8 91×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC058 coffee frother
    Coffee Tamper - stainless steel in combination with natural wood, diameter: 51mm, for all De'Longhi lever coffee makers
      479,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELACC200
    4.7 308×
    Watch Price/Availability
    Rohnson R-500n
    Frappe Maker - 15W, for making frappes, fruit juices, cocktails
      339,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: EAN2171g
    4.7 22×
    Watch Price/Availability
    Dr. Oetker Sugar Bowl
    Sugar Bowl - for sugar, with fine sieve, diameter: 6x8cm, stainless steel
      239,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DROZD065
    4.6 34×
    Watch Price/Availability
    De'Longhi DLSC552 Cleaning Tablets
    Cleaning tablets to remove coffee oils and deposits, highly effective and non-corrosive, for the maintenance of lever espresso machines with the appropriate function, for De'Longhi EC9355 models, EC9665, EC9865 - 29 Kč/1 pc(s)
      229,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: DELCI64
    4.9 80×
    Watch Price/Availability
    NIVONA NIRK703 Liquid Descaler
    Descaler - NIRK 703 - 718 Kč/1 l
      359,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: NIVON003
    4.6 39×
    Watch Price/Availability
    Siguro Stainless steel mug Elite Brew, 75 ml
    Mug - material: stainless steel, 75ml, colour, 1 pc(s) in pack - 249 Kč/1 pc(s)
    Great price 249,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SGR_CW_TP01B
    4.0 72×
    Watch Price/Availability
    ETA Artteo 4189 9000, stainless steel
    Milk Frother , wattage: 550 W, stainless steel, non-stick internal surface, 2 foaming options - hot foaming and cold foaming, max. milk frothing capacity 150 ml, max. milk heating capacity 300 ml, space for winding the power cord, colour: stainless steel
      899,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: ETAPM849
    4.9 52×
    Watch Price/Availability
    AlzaCafé Ceramic mug black 320ml
    Mug - for filtered coffee, cappuccino, or lungo, elegant matte black finish with AlzaCafé-style print, glossy yellow interior glaze, ceramic, 320 mlcapacity - 199 Kč/1 pc(s)
    Great price 199,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: AC_MC_35M01B
    4.5 32×
    Watch Price/Availability
    KRUPS XL100811 Milk Frother
    Milk Frother - milk whipping: 150ml, non-stick surface, one-touch panel, 360° multifunctional base, stainless-steel inner material, plastic outer material, removable lid
    Discounted -3 % 999,- 1,039,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: KRUPM475
    4.6 56×
    Watch Price/Availability
    Lamart thermos glass LT9117 VASO Set Cappuccino 190 ml 2 pcs black
    Glass - for cappuccino, with handle, 2 pieces in package, glass volume 190 ml, material borosilicate glass - 135 Kč/1 pc(s)
      269,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: LMRskl46
    4.9 57×
    Watch Price/Availability
    DURGOL Swiss Espresso 2×125 ml
    Descaler - liquid limescale cleaner - 636 Kč/1 l
      159,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: CIS2500
    4.8 54×
    Watch Price/Availability
    Moccamaster No. 4
    Coffee Maker Filter paper filter, 100 pc(s) in package
      109,-
    Buy
    In stock > 20 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: MOCFI24
    4.8 118×
    Watch Price/Availability
    Siguro Slate plate Slate 30 cm, black
    Tray - round, made of slate, with non-slip feet, dimensions 5 × 300 mm, 1 piece per pack
    Great price 129,-
    Buy
    In stock 3 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SGR_BD_S230B
    4.4 100×
    Watch Price/Availability
    SENCOR SMF 2030WH
    Milk Frother - Electric, to produce milk foam, non-stick surface, 1 program, power input 500 W, device material plastic, container material steel, volume 0,15 l
      799,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: SENSL68
    4.9 76×
    Watch Price/Availability
    NIVONA Cleaning Tablets NIRT701
    Cleaning tablets - NIRT 701 - 36 Kč/1 pc(s)
      359,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: NIVON002
    4.8 48×
    Watch Price/Availability
    HG Cleaning Capsules for Nespresso® Coffee Machines 6 pcs
    Coffee Machine Cleaner - thoroughly removes coffee fats and other impurities
    Great price 279,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: CIS1307
    4.9 565×
    Watch Price/Availability
    Hario Misarashi V60-01 Unbleached Paper Filters, 100pcs
    Coffee Filter - unbleached paper filters for preparation of drip coffee, natural paper, suitable for Hario size 01 drippers, but also for drippers of other brands that do not have levelled bottom, content: 100 pcs
      129,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: HARCF100
    4.3 83×
    Watch Price/Availability
    CONCEPT NM4100 NORDIC white
    Milk Frother milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection, length of the supply cable:1 suitable for the preparation of Lattes, milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection, length of the supply cable:0 milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection, length of the supply cable:2 hot chocolate, non-stick coating, easy maintenance, 2 interchangeable whisks (foaming/mixing), thermostatically controlled final temperature of 65°C, 3 operating modes: milk frothing with heating, frothing milk without heating, heating milk without foaming, highest quality connector (STRIX), transparent lid, clear watermark, overheating protection,
      999,-
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: CONPM067
    4.9 58×
    Watch Price/Availability
    Hario V60 Drip Decanter - 700ml
    Kettle - set includes dripper, decanter and 40 paper filters size 02, all in the design of the V60 series, for coffee and other beverages, decanter material borosilicate glass with silicone heat-resistant corset, volume 700 ml
      599,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: HARKO558
    4.8 203×
    Watch Price/Availability
    Xavax Food Grade Grease (Silicone Grease) OKS 1110
    Coffee Maker Lubricant - special silicone (food grease), suitable as a seal / lubricant in kitchens, bathrooms, households and workshops, toxicologically safe, safe for use with food, does not dry out, hardens and does not flow, content 20g
      309,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: XAVAP240
    4.8 58×
    Watch Price/Availability
    Nivona NIRF 701
    Coffee Maker Filter water filter, for these coffee machines:Nivona , removes heavy metals and removes chlorine and removes unwanted particles from the water, 1 pc(s) in package
      409,-
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: NIVKF046
    In the category Coffee Machine Accessories on Alza.cz, we currently have a total of 2590 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
    Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap coffee Machine Accessories Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best coffee Machine Accessories You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in coffee Machine Accessories reviews